Sağlıklı Bir Yaşam için Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Sağlıklı Bir Yaşam için Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Zerdaçal, güçlü bir anti-enflamatuardır. Aslında, o kadar güçlü ki, yan etkileri olmadan bazı anti-inflamatuar ilaçlara uyum sağlıyor, hücrelerin çekirdeğine giden ve iltihap ile ilgili genleri açan bir molekül. Zerdeçalın sağlığa faydaları nelerdir? Zerdeçalın vücutta emilimini arttırmak için bazı yollar bulunmaktadır.
Hint yemeklerinde, zerdeçal genellikle emilimi artırabilecek bir yağda ısıtılır. Bazı takviye ürün üreticileri, bileşiği diğer bileşenlerle birleştirerek bunu zerdeçalın, emilimini geliştirmek için adımlar atıyorlar. Örneğin, karabiberde bulunan ve piperin adı verilen bir kimyasal, emilimini arttırmak için tescilli karışımlardaki zerdeçal içeren gıda takviyelerine eklenmektedir.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zencefilin bir akrabası olan bu bitki sarı-turuncu baharat, Hint, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu yemeklerinde yaygındır. Ayrıca solunum problemleri gibi sorunları tedavi etmek için Hindistan gibi yerlerde yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda, zerdeçal, kanserle savaşabilen, depresyonu kolaylaştırabilen ve daha fazlasını yapabilen bir süper gıda olarak lanse edildi. Zerdeçalın sağlığınız için neler yapabileceğini ve yapamayacağını öğrenin. Zerdeçal, vücudun antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırır. Oksidatif hasarın yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki mekanizmalardan biri olduğuna inanılmaktadır. Serbest radikalleri, eşlenmemiş elektronları olan oldukça reaktif molekülleri, serbest radikalleri yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girme eğilimi içerir.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları ve Vücuda Etkisi

Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının temel nedeni, vücudunuzu serbest radikallerden korumasıdır. Zerdeçal, kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidandır. Ek olarak, zerdeçal vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini arttırır, bu şekilde zerdeçal serbest radikallere karşı savaş verir. Onları doğrudan engeller, daha sonra vücudunuzun kendi antioksidan savunmasını uyarır. Özet olarak zerdeçalın sağlığa faydaları oldukça fazladır. Güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Serbest radikalleri kendi başına nötralize eder, aynı zamanda vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerini uyarır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı

This Post Has 2 Comments

  1. Özgül

    Kokusu çok yoğun, kullanamıyorum ben bu bitkiyi. Çok faydası var, siz de saymışsınız ama kokusundan dolayı tüketemiyorum.

  2. Cengiz

    Zerdeçalin bu kadar faydalı bir bitki olduğunu bilmiyordum. Nasıl tüketeceğimizi de yazarsanız çok memnun olurum. Baharat gibi mi yoksa çay gibi mi tüketmeli bu bitkiyi?

Bir cevap yazın