Yaz Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yaz Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Havaların sıcak olmasıyla birlikte beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapmanız gerekmektedir. Havaların sıcaklığı ile ilgili vücudun olması gerekenden daha fazla sıvı ihtiyacı olmaktadır. Yaz aylarında beslenme, her yaştan kişilerin temel vücut gereksinimleri doğrultusunda değişmektedir. Yaz aylarındaki sıcaklıklar yüzünden metabolizmada değişiklikler olduğundan dolayı kalp atış hızı, metabolik olaylar, organlara iletilen oksijenin azalması, yüksek tansiyon gibi olaylara sebep olmaktadır. Yeterli sıvı tüketimi olmaması halinde baş dönmesi, bulantı ve bayılma gibi hastalıklar görülmektedir. Tansiyon, kalp hastaları ve diyabet hastaları yaz aylarında risk altındadır. Yaz aylarında beslenme ve sıvı tüketimine çok dikkat edilmelidir. Güneş altında fazla durulmamalı veya durmak zorundaysanız bol bol sıvı tüketin. Yaz aylarında beslenme daha fazla önem verilmesi gereken bir konudur.

Yaz Aylarında Beslenme: Su, Soda be Ayran Gibi İçecekler İçilmeli

Yetişkin kişilerin günlük en az su ihtiyacı 2 litredir. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte en az vücudun su ihtiyacı 3 litreye kadar çıkmaktadır. Günlük tüketilen kahve ve çaylar gereken su ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu yüzden su ile birlikte ayran ve günde iki adet soda sıvı ihtiyacını karşılamaktadır.

Yaz Aylarında Beslenme: Et Ve Yumurta Tüketimine Dikkat!

Sıçakların aşırı derecede artmasıyla besin zehirlenmelerine neden olan mikroorganizmaların üremesine neden olmaktadır. Tükettiğiniz yiyeceklere iki kat daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Yumurta, et, tavuk, hindi ve balık gibi gıdaların saklama sıcaklıkları önemlidir.

Yaz Aylarında Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaz aylarında beslenme düzeninizde; Güne muhakkak kahvaltı ile başlanmalı ve kahvaltıda zeytin, yumurta, mevsim sebzeleri, süt, bitki çayları ve tam tahıllı ekmek tüketilmelidir.

  • Izgara, sote ve gıdaların buharda pişirilerek tüketilmesi gerekir. Yağlı kızartmalardan uzak durun.
  • Mineral ve vitamin ihtiyacı için 5 porsiyon kadar sebze-meyve tüketin.
  • Karbonhidratların yerini baklagiller, müsli, tam tahıllı ekmek, bulgur ve yulaf ezmesi gibi sağlıklı gıdalar tercih edilmeli.
  • Balık, et ve tavuk gibi gıdaları öğlen tüketin.
  • Sebze, çorba ve salata gibi gıdaları akşam yemeğinde tercih edin.
  • Akşam yemekleri geç saatlerde değil daha erken bir saatlerde yapılmalı.
  • Yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı dondurma dozu kaçırılmadan tüketilmeli. Hamur tatlılardan şerbet içeren tatlılardan uzak durun. Ağır tatlılar yerine mevsim meyveleri ve sütlü tatlılar tercih edin.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Açlık Krizi ile Başa Çıkabilmek

 

 

Bir cevap yazın