Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Karşılaştırması

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Karşılaştırması

Akıllı telefon sektörünün 2020 yılı için en baba modelleri ile karşınızdayız. Şu an sektörün en popüler markaları olan Oppo, Xiaomi, Samsung ve Apple’ın en güçlü akıllı telefonlarını her açıdan değerlendirmeye çalışacağız. Karşılaştırmasına yer vereceğimiz akıllı telefonlar Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra modelleri olacak.

Bu modeller arasında gerek tasarım kısmında gerekse de teknik özellikler kısmında detaylı karşılaştırmalar yapacağız. Hangi akıllı telefonun gücü daha iyi ve hangi telefonun tasarımı daha iyi buna daha yakından bakalım.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Tasarım Karşılaştırması

Telefonların hepsi üst seviye olduğu için tasarım konusunda da karşılaştırma zor olacak. Bölüm bölüm ilerleyerek gideceğiz ve kazananı açıklayacağız.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

Xiaomi Mi 10 Tasarımı

Tasarımı yenilenmiş akıllı telefonlar arasında yer alan telefon, kavisli yapının gücünü kullanıyor. Telefonun ekran kısmında, tam kavis kullanılıyor. Yanlarda bulunan kavisler telefonun genel tasarımını çok daha başarılı kılıyor. İki yandan arka bölüme kadar gelen kavislerle donatılmış akıllı telefonun, ekranında minik bir detay göze çarpıyor.

Bu detay telefonun ekranının görüntü bütünlüğünün sağlanması için önemli bir detay çünkü telefonu çentik tasarımından kurtarıyor. O detayı da söyleyelim ki askıda kalmasın. O detay ekrana gömülü olan kamera. Köşede konumlanmış tek kamera, ekranın son detayı.

Daha önce paylaştığımız telefon incelemesinde de söylediğimiz gibi arka kapak üzerinde cam kullanımı tercih edilmiş. Bu cam parlak ve bir o kadar dikkat çekici bir renk düzenine sahip. Bunun yanında kameralarda ise daireye veya özel bir alan kullanmak yerine üst üste sıralı tercih yapılmış. Sadece bir kamera diğerlerinden ayrılıyor ve o kamera daha geniş görüntüsü ile dikkat çekiyor.

 • Ölçüler: 162.5 mm – 74.8 mm – 8.96 mm
 • Ağırlık: 208 gram

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

Oppo Find X2 Tasarımı

Mi 10 tasarımına çok benzer ikinci bir akıllı telefona geçtik. Bu sefer konuğumuz Oppo modeli. Fin X2 akıllı telefonunda yer alan tasarım da yine kavisli ekranların üstünlüğünün görülmüş olduğu bir tasarımdır.

Ekranın kavisi biraz daha düşük. Yanlardaki tuşlar daha fazla belli oluyor. Bu değişikliğin yanında kamera alanında aynı tercih, aynı yerde, aynı şekilde devam. Bu modelde yine ekranda kamera kullanıyor. Gömülü kamera üst köşede. Baksanız yerleri birebir olarak aynı göreceksiniz.

Find X2, arka kapak tasarımında ise ayrılıyor. Arka kapak için ya cam tercih ediyorsunuz ya da arka kapak için seramik kaplamayı tercih ediyorsunuz. Bir fark var mı derseniz, dokunma hissinde fark var ama görünüşün birbirine yakın olması için telefonun seramik kaplı modelinde cila kullanılıyor. Böylece cam parlaklığı elde edilmiş oluyor. Boyutsal anlamda da çok bir fark yok. Hemen hemen aynı.

 • Ölçüler: 164.9 mm – 74.5 mm – 8 mm
 • Ağırlık: 209 gram
 • Avantajı: İncelediğimiz modeller arasında olan en ince akıllı telefon modeli. Arada öyle bir uçurum yok ama 8 mm kalınlık ile kavisli ekranlara göre gerçekten ince bir telefon elde edilmiş.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

iPhone 11 Pro Max Tasarımı

İşte şimdi diğer akıllı telefonlardan direkt olarak ayrılmış olacağız. İlk iki model karşılaştırmasında şöyle bir şey vardı ki telefonlar kavisli ekranları kullanmıştı. Kavisli ekranlar göze hoş gelen ve kullanırken ihtişamlı duran modeller ama Apple’ın akıllı telefonunda da bu açığı kapatacak kadar önemli artı var.

Telefon önde sanki diğer akıllı telefonlara inat edermiş gibi çentik bölümüne yer veriyor. Çentik bölümü geniş ve ekranı bir miktar kesiyor. Ekrana gömülü bir şekilde kullanılan ön kameralara göre görüntü açısından iPhone 11 Pro Max modelini geri atıyor. Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra karşılaştırmasında da bu telefonu tasarım açısından arka sıralara gönderdi.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Samsung Galaxy Note Modellerinin Geçmişi

Arka kapak tasarımı biraz daha tutarlı ve biraz daha iyi. Arka kapak tasarımında da köşede kare şekline sahip bir kamera bölümü var ve bu kamera bölümünün koruma camı özel bir malzemeden üretiliyor. Arka camın tamamında bu yapı kullanılıyor. Çift iyonlu cam kaplama ile gelen telefon, arka kısımda diğer modellere göre biraz daha dayanıklı.

 • Ölçüleri: 158 mm – 77.8 mm – 8.1mm
 • Ağırlık: 226 gram
 • Avantajı: Güçlendirilmiş olan arka cam kullanıyor ve aynı zamanda paslanmaz çelik çerçeveye sahip. Bu yönüyle telefon tasarım açısından daha sağlam gibi değerlendirilebilir.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Karşılaştırması

Galaxy Note 20 Ultra Tasarımı

Yeni tanıtılan akıllı telefonlar arasında Galaxy Note 20 Ultra, tasarım açısından da zengin bir model. Öyle değerlendirmek daha doğru olacak. Tasarım konusunda telefonun arka kapak kısmında çok geniş bir kamera alanı var. Bu kamera alanı o kadar geniş ki diğer telefonlardan hemen ayrılıyor. Sevilir mi sevilmez mi bunu bilemeyiz ve bu kişiden kişiye değişir ama bana soracak olursanız kamera alanı görüntüye ekstra bir heybet kazandırmış.

Ön tasarıma geçildiğinde Mi 10 ve Oppo akıllı telefonunu hatırlıyoruz. O neden? Çünkü tasarım yine kavisli ekranla güçlendirilmiş durumda. Yine yanları kavisli olan ve bu sayede çerçevesiz olarak gözüken bir telefon var. Telefonun ekranı da Infinity O adı verilen özel bir ekran. Yani Samsung’un sonsuz O ekran tasarımı. Bu tasarımda kamera ekrana gömülü ama tam orta kısma yerleşkeli.

 • Ölçüleri: 164.8 mm – 77.2 mm – 8.1 mm
 • Ağırlık: 208 gram
 • Avantajları: Kavisli ekranı en iyi kullanan akıllı telefonlardan biri olmuş. Ayrıca ekrana gömülü olarak gelen kameranın yerleşiminin de diğer modellere göre daha iyi. Köşelere doğru bir yerleşim olmadığı gibi, kameranın alanı daha küçük ve çok fazla dikkat çekmiyor.

Tasarım Kısmında Kazanan: Galaxy Note 20 Ultra

Daha iyi ekran yapısı. Daha iyi ve dikkat çeken kamera alanı. Akıllı kalemin çok daha iyi yerleştirilmiş olması.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Ekran Karşılaştırması

Bir büyük kısmı bitirip başka büyük kısma yani ekranlara geçtik. Bu telefonların her biri ekran konusunda ödüller almış olan telefonlar. Ama birisi en iyisi. O modeli bulmaya ve o model üzerinden yorumlar yapmaya çalışacağız.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

Xiaomi Mi 10 Ekran Özellikleri

Amiral gemilerinin aranan kanlarından biri olan AMOLED ekran, bu telefon için de geçerli. AMOLED ekranın doğru renk artısı, az enerji tüketimi artısı gibi artılarla donatılmış olan model, ekran konusunda çok iyi. Telefonda 6.67 inç ekran bulunuyor. 1080 X 2340 piksel çözünürlüğünde olan bu ekran 386 PPi piksel yoğunluğuna sahip ve 90 Hz yenileme hızı sunuyor.

Ekran oranı 19.5:9 olan akıllı telefonda ekran alanı 108.96 cm² olarak belirlenmiş. Ekranda 5000000:1 kontrast oranı, DCI-P3 renk desteği ve HDR10, HDR10+, HDR destekleri bulunuyor. Sürekli açık ekran özelliği de olan telefonun maksimum parlaklık değerini duymak isterseniz 1120 nit değerinde maksimum ekran parlaklığı var. Bu değer öyle çok yüksek değil çünkü diğer telefonları görünce anlayacaksınız.

Ekran Notları

 • Gorilla Glass 5
 • Delta-E teknolojisi
 • Sürekli açık ekran
 • %89.64 ekran gövde oranı bu oran en yüksek oran. 4 model arasında.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

Oppo Find X2 Ekran Özellikleri

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra karşılaştırmasında ekranını en çok konuşacağım telefon Oppo Find X2 akıllı telefonu. OLED panel kullanmayı tercih eden akıllı telefonda 1440 X 3168 piksel çözünürlük var.

Bu çözünürlük değeri ve 6.7 inçlik kavisli ekranla beraber piksel yoğunluğu 513 PPi değerine çıkıyor. 4 model içerisinde ve hatta diğer akıllı telefonları da kattığınız zaman 513 PPi piksel yoğunluğuna ulaşan akıllı telefon pek yok. Hatta belki de hiç yok.

120 Hz yenileme hızı da bu telefonun diğer artıları arasında yer alıyor. 19.8:9 ekran oranı ile kavisli ekranların benzer bir oranını sunan model, 10 bit renk derinliğini destekliyor. HDR10+, HDR 10, HDR desteklerinin yanı sıra DCI – P3 renk uzayı desteği de var. Eğimli 3D ekranın en iyi yanı ise renk sayısı.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Oppo Find X2 İncelemesi

Diğer telefonlar 16 milyon renk sunarken Oppo Find X2 katlarca daha yüksek olan 1.07 milyar renk sayısını destekliyor. Bu bile ekran karşılaştırması için parantez açılması gereken bir kısım. Parlaklık değeri için konuştuğumuz da 800 nit parlaklık ile 1200 nit arasında parlaklık geçişi elde ediliyor. 5000000:1 kontrast oranının sunulduğu akıllı telefonun, dokunmaya karşı duyarlılığı 240 Hz.

Ekran Notları

 • Gorilla Glass 6
 • 1.07 milyar renk sayısı
 • %88.64 ekran gövde oranı
 • 10 bit renk derinliği

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

iPhone 11 Pro Max Ekran Özellikleri 

Belki teknik açıdan en zayıf kalan akıllı telefon iPhone 11 Pro Max olarak gözükebilir. Ama öyle değil. Ekran özellikleri biraz daha geri planda kalsa da Apple’ın teknolojileri kullanılıyor. Telefonda Super Retina XDR ekran var. 6.5 inç boyutunda OLED ekran, 1242 X 2688 piksel çözünürlük değerine kadar çıkıyor.

Piksel yoğunluk değeri de çok düşük değil ama Oppo kadar da değil. 458 PPi piksel yoğunluk derecesi var. En büyük darbe ise ekran yenileme hızında karşımıza çıkıyor ki ekran yenileme hızı bayağı bir düşük.

60 Hz olarak belirlenmiş. En yakın rakipte 90 Hz yenileme hızı var. Bunu göz ardı etmemek gerekiyor. Parlaklık derecesine geçildiği zaman iPhone 11 Pro Max modeli de diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi 1200 nit parlaklık getiriyor.

Maksimum olan 1200 nit parlaklık değeri 800 nit parlaklık değerine kadar değişebiliyor. HDR10, HDR, Dolby Vision desteği ve DCI P3 renk uzayı desteği olan akıllı telefonda True Tone gibi teknolojiler var. Renk sayısı için 16 milyon renk sayısının belirlendiği telefonda ekran gövde oranı ise %82.69.

Ekran Notları

 • True Tone ekran
 • 1200 nit parlaklık değeri
 • %82.69 ekran gövde oranı
 • Haptic Touch özelliği
 • Dengeli OLED teknolojisi

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

Samsung Galaxy Note 20 Ultra Ekran Özellikleri

En çok merak ettiğiniz ekran bu modelin ekranı biliyorum. Samsung her seferinde liderliği alıyor. Ekran konusunda iyi olan marka, yeni telefonda da başarılı. Tabii ki başarılı ama bazı eksik noktalar da var. Telefonda Dynamic AMOLED olarak belirtilen farklı bir AMOLED teknolojisi var ve bu görüntü kalitesinin artmasında söz sahibi olunmasını sağlıyor.

Hem daha canlı renkler sunuluyor hem mavi ışık yayma oranı düşüyor hem de telefon daha az güç tüketiyor. Bu avantajlar göz ardı edilmeyecek kadar iyi avantajlar. Ekran yenileme hızının da 120 Hz seviyesine çıktığı akıllı telefonun ekran boyutu 6.9 inç.

6.9 inç ekranda sunulan çözünürlük 1440 X 3088 piksel. QHD+ olarak tabir edilen çözünürlük. Ekran oranı 19.25:9. ayrıca ekran kullanım alanı diğer modellere göre daha iyi. Biraz daha yüksek. İş parlaklık kısmına gelince de 1500 nit parlaklık değeri sunuluyor. Sürekli açık ekran teknolojisinin desteklendiği telefonun renk sayısı 16 milyon. Bir başka önemli artı ise bu telefonun Gorilla Glass 7 korumasına sahip olması. Böylece düşmelere karşı bile 2 metreye kadar koruma var.

Ekran Notları 

 • Dinamik AMOLED
 • 1500 nit parlaklık
 • 120 Hz yenileme hızı

Ekran Karşılaştırması Kazanan: Galaxy Note 20 Ultra / Oppo Find X2

İki telefonu belirttim çünkü Samsung Dinamik AMOLED ekran teknolojisi ile öne çıkarken Oppo ise hem piksel yoğunluk derecesi hem de renk sayısı ile öne çıkıyor. İki telefon içerisinde Oppo modelinin daha önde olduğunu düşünebilirsiniz ama Samsung’un ekran kalitesi tartışılmaz. Bunun için iki kazanan seçmeye karar verdik.

İlginizi Çekebilir: iPhone 11 Pro Max İncelemesi 

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Teknik Özellik Karşılaştırması

Burada biraz iOS ile Android savaşı, Apple A serisi işlemcilerle Snapdragon işlemci savaşı karşımıza çıkacak.

Xiaomi Mi 10 Teknik Özellikleri

Xiaomi seçebileceği en iyi donanımı seçerek telefonu satışa sundu. Tabii ki çıktığı döneme göre. Mesela Snapdragon 865 Plus işlemcisi var şimdi ama Xiaomi bu işlemciden önce Mi 10 modelini sunduğu için Snapdragon 865 kullanıyor. İşlemci 2.84 GHz hızında, 8 çekirdek ve 1+3+4 şeklinde sıralanıyor. Kümeler aşağıda.

 • Single – Core performans çekirdeği 2.84 GHz Kryo 585
 • Triple – Core orta performans çekirdeği 2.4 GHz Kryo 585
 • Quad – Core tasarruf çekirdekleri 1.8 GHz ARM Cortex A55

64 bit işlemci ve Adreno 650 grafik birimi var. RAM seçeneği için 8 GB RAM ve 12 GB RAM bulunuyor. RAM’ler LPDDR5 teknolojisinde ve yeni nesil. Depolama birimi 128 GB ile 256 GB arasında değişiyor. Fakat şunu ekleyelim ki değerlendirme genelde 8 GB RAM üzerine.

 • AnTuTu Puanı: 570.900 Puan
Bu İçeriğe Göz Atın!  Xiaomi Mi 10 İncelemesi

Xiaomi Mi 10

Oppo Find X2 Teknik Özellikleri

Oppo akıllı telefonunda yer alan teknik özellikler Mi 10 modeline çok benziyor. Çünkü iki telefonun içerisinde yer alan işlemci aynı. Snapdragon 865 işlemcisinin kullanıldığı akıllı telefon, 8 çekirdekli 7 nm üretim teknolojili işlemci de 2.84 GHz hız veriyor. İşlemcinin çekirdeklerini yine açmamıza gerek yok çünkü yukarıdakiyle aynı.

Grafik birimi de haliyle aynı ve Adreno 650 grafik birimi var. RAM kısmında tercih 12 GB LPDDR5 RAM belleklerden yana kullanılmış. Depolama alanı 12 GB RAM’e göre ve 256 GB depolama alanı bulunuyor.

 • AnTuTu Puanı: 613.700 Puan

iPhone 11 Pro Max Teknik Özellikleri 

İşte performans konusunda farklı bir yeri olan akıllı telefon iPhone. iPhone 11 Pro Max akıllı telefonunda A13 işlemcisi var. 7 nm üretim sürecinden geçen 6 çekirdekli işlemci, 2+4 şeklinde dizilimle geliyor. 2.65 GHz hızında çalışabilen işlemcinin çekirdek dizilimi hemen aşağıda.

 • Dual – core performans çekidekleri 2.65 GHz Lightning
 • Quad – Core tasarruf çekidekleri 1.73 GHz Thunder

64 bit mimarili işlemcinin özel yapay zeka bölümü var. Neural Engine bölümü de işlemlerde yardımcı oluyor ve telefon grafik birimi konusunda Apple Quad-core modelini kullanıyor. RAM teknolojisi biraz eski. LPDDR4x ve 4 GB RAM var. 64,256 ve 512 GB depolama alanı seçeneklerini de alabiliyorsunuz.

 • AnTuTu Puanı: 536.800 puan

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

Samsung Galaxy Note 20 Ultra Teknik Özellikleri

Samsung akıllı telefonunda tam uyum sağlayan kendi işlemcilerini kullanıyor. Exynos 990 işlemcisinden güç alan akıllı telefon, 7 nm üretimle gelen işlemci sayesinde 2.73 GHz hıza kadar çıkıyor. İşlemcilerin çekirdekleri ise 2+2+4 şeklinde.

 • Dual-core 2.73 GHz Mongoose M5 maksimum performans çekirdekleri
 • Dual-core 2.6 GHz ARM Cortex-A76 orta seviye performans çekirdekleri
 • Quad-core 2.00 GHz ARM Cortex-A55 düşük güç çekirdekleri

Başarılı bulunan işlemci, Mali-G77 MP11 grafik birimi de kullanıyor. 8 GB LPDDR5 RAM’lerin olduğu akıllı telefon 256 GB depolama alanıyla da kendisini göstermekte.

 • AnTuTu Puanı: 515.090

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra

Teknik Özellik Kazanan: Oppo Find X2

Telefonların karşılaştırıldığı AnTuTu listelerinde model hala ilk sıralarda.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Kamera Karşılaştırması

Kamera kısmında da iyi bir yarış var. Önemli olan çok özellik ve bölüm bulunuyor.

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Karşılaştırması

Xiaomi Mi 10 Kamera Özellikleri

Telefonun kamerasında 108 MP bir canavar var. Kameralar aşağıda.

 • 108 MP 7 element lensli, f/1.69 diyafram açıklığında, yapay zeka destekli 8K 30 FPS çekim yapabilen kamera.
 • 13 MP f/2.4 diyafram açıklığında 123 derece geniş açılı kamera
 • 2 MP f/2.4 diyafram açıklığında makro çekim kamerası
 • 2 MP f/2.4 diyafram açıklığında derinlik algısı kamerası
 • 20 MP f/2.0 portre modlu ön kamera.

Oppo Find X2

Oppo Find X2 Kamera Özellikleri

 • 6 elementli 48 MP f/1.7 diyafram açıklığında, 4K 60 Fps çekim yapabilen ana kamera.
 • 12 MP f/2.2 diyafram açıklığında 120 derece ekstra geniş açılı kamera.
 • 13 MP 5x hibrit zoomlu f/2.4 diyafram açıklıklı telefoto kamerası
 • 32 MP f/2.4 diyafram açıklığında ön kamera

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max Kamera Özellikleri

 • 12 MP f/1.8 diyafram açıklığında 4K 60 Fps çekebilen kamera
 • 12 MP f/2.0 diyafram açıklığında, optik zoom 2x destekli telefoto
 • 12 MP f/2.4 diyafram açıklığında ekstra geniş açı kamerası
 • 12 MP 4K çekim yapan ön kamera

Galaxy Note 20 Ultra

Samsung Note 20 Ultra Kamera Özellikleri

 • 108 MP f/1.8 diyafram açıklıklı 8K 24 Fps çekim yapabilen kamera.
 • 12 MP f/2.2 ekstra geniş açılı kamera
 • 12 MP f/3.0 5x optik zoom, 50x dijital zoom özellikli kamera.
 • Önde 10 MP f/2.2 diyafram açıklığında kamera.

Kamera Kazananı: Xiaomi Mi 10

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Pil Karşılaştırması

 • Xiaomi Mi 10 Pil: 4780 mAh
 • Oppo Find X2: 4200 mAh
 • iPhone 11 Pro Max: 3969 mAh
 • Samsung Note 20 Ultra: 4500 mAh

Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Genel Kazanan

Farklı farklı değerlendirmeler yapılabilir ve her 4 telefonda çok iyi. Ekran ve güç konusunda değerlendirecek olursak birinci olan model Oppo Find X2. Ama kamerayı bunun içerisine dahil edemeyeceğim.

Bir cevap yazın