Sıradaki içerik:

Vücuttaki Elektriklenme Nasıl Geçer ve Neden Kaynaklanır?

e
sv

Xiaomi Mi 10 İncelemesi

avatar

Kağan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Xiaomi Mi 10

Xiaomi Mi 10, Çinli üretici Xiaomi’nin 10 yıllık geçmişindeki en iyi telefonlardan biri. Belki de biri değil direkt en iyi telefonu. Şu an markanın en günlü amiral gemisi telefonunu almak istiyorum derseniz de bu model ile karşılaşacaksınız.

Tabii ki seriye temel model dışında Pro modeli eklendi sonra Mi 10 Ultra denen bir canavar geldi ama Xiaomi Mi 10 modelinin yeri her zaman için ayrı. Ülkemizde de satılan ve satıldığı kadar sevilen akıllı telefonlardan biri olan son modelin, incelemesine geçeceğiz. Bakalım, bu model abartılan kadar başarılı bir telefon mu yoksa Çinli markalar için yapılmış olan şişirmelerden bir başkası mı? İsterseniz bunun cevabını incelememizin sonunda verelim.

Xiaomi Mi 10 İncelemesi

Xiaomi Mi 10 Tasarımı ve Boyutları

Akıllı telefon tasarımlarında iki farklı sistem görmekteyiz. Bir tasarım türünde düz ekran yapısı, (flat) ekran kullanılıyor. Bu ekran yapısı çok kullanıldı. Haddinden fazla kullanıldı. İkinci ekran yapısı ise kavisli dediğimiz ekran yapısı. Kavisli ekran daha kullanışlı ve görüntü açısından daha iddialı. Xiaomi Mi 10 kavisli ekran kullanıyor.

Üstelik kavisli ekran adının hakkını verecek kadar kavisli. Üst ve alt ekran alanlarında hafif kavisli yapı var ama yanlarda tamamen kavisi görüyoruz. Arka kapak kısmına kadar uzanan kavisli kenarlar, neredeyse direkt olarak arka kasa ile birleşiyor. Sadece tuşların yer aldığı ince bir çerçeve kısmı kalmış durumda.

İlginizi Çekebilir: Note 20 Ultra İncelemesi

Xiaomi Mi 10 kavisli ekran tasarımı, telefonu kavramanızı da kolaylaştırıyor. Çok daha güzel bir hiz veriyor ve kenarları aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Ekran tasarımı, başarılı kavisli yapı sayesinde son derece şık gözüküyor. Arka kapak için bilgilere geçeceğiz ama ufak bir detayımız daha olacak.

O da kamera alanı. Kavisli bir ekran kullanıldığı zaman bu ekranın üzerinde çentik olması ya da kamera için ayrılmış ek çerçeve kısımlarının olması, tasarım bütünlüğünü bozmakta.

Tasarım bütünlüğünün korunması noktasında Xiaomi, Samsung’un yolundan gidiyor ve ekranın üzerinde monte, gömülü bir kamera kullanılıyor. Kameranın yerleşimi de çok iyi tutulmuş. Ne ekranın çok ortasında ne de kavisli kenara denk gelecek kadar dışarıda. Kamera tam olması gerektiği yerde.

Xiaomi Mi 10 arka kapak tasarımı ekranı bütünleyecek kadar başarılı. Tuşların kullanıldığı tarafta, bir uzun kamera alanı ve bu kamera alanının hemen altında da bir geniş tek kamera yer alıyor. Sanki boşluk seviyeleri belirlenmiş gibi sıralı kameralar, bir boşluk altında bir kamera bir boşluk daha ve flaş ışığı var.

Tamamen benzersiz yüzey olmasa da yüzey tasarımı alışılmış kamera yerleşimlerinden farklı. Özellikle o alt kısımdaki kamera, telefonun neredeyse orta bölümüne denk geliyor ve dışarıdan bakıldığında şık tasarımı ortaya koyuyor.

Telefonun arka yüzeyinde kullanılan malzemeye gelince arkada cam kaplama var. Yine çerçeve kısmında sağlamlığın artması ve telefona prestij katılması için metal malzeme kullanılmış. Böyle bir telefonda plastik kullanılması ya da çerçeve malzemesinin basit durması beklenmez.

Xiaomi Mi 10 telefonunuzu satın almak isteyenlerin tasarım konusunda bilmesi gereken bir başka kısım ise renkler. Telefonda 2 renk seçeneği var ve iki renk seçeneği de Türkiye’de satılıyor. Birinci renk seçeneği Mercan Yeşili. Cam yüzeyle beraber kullanılan mercan yeşili parlak ve açık tonlarda gözüküyor.

İkinci renk seçeneği ise biraz daha asil bir görüntü isteyenlerin tercihi olacak. İkinci renk seçeneği Tan Grisi. Bu kez arka yüzey ne kadar parlak olsa da olsun rengin biraz koyu olması, ve ışık efektlerinin bulunması daha asil bir görüntü elde edilmesini sağlıyor. Ölçülere geçmeden evvel telefonun kalınlığını ayrı konuşmak istiyorum.

Xiaomi Mi 10, 8.96 mm kalınlığında. Bu kalınlık kenarlardan kaynaklı. Tasarımın en başında söylediğimiz gibi kavisli kenarlar şık, güzel duruyor ama bu telefonun daha da kalın bir kasaya bürünmesi demek oluyor. Diğer modellerde olduğu gibi ince bir kasa beklemek, bu kaviste ekran kullanan bir telefon için mümkün değil.

 • Telefon Ölçüsü: 162.5 mm – 74.8 mm
 • Telefon Kalınlığı: 8.96 mm
 • Telefon Ağırlığı: 208 gram
 • Türkiye’de Satılan Telefon Renk Seçeneği: Tan Grisi ve Mercan Yeşili
 • Çerçeve Malzemesi: Metal Çerçeve
Bu İçeriğe Göz Atın!  Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Karşılaştırması

Xiaomi Mi 10 İncelemesi

Xiaomi Mi 10 Ekran Özellikleri ve Sistemi

Samsung ekranlarında olduğu gibi Xiaomi de akıllı telefonunda daha iyi renkler almak ve daha iyi kare hızları elde etmek için AMOLED panel kullanımını tercih etmiş durumda. 3D kavisli ekran olarak nitelendirilen ekran, Xiaomi’nin şimdiye kadar akıllı telefonlarında kullanmış olduğun en iyi renk netliğine sahip olan ekran. Zaten serinin diğer modellerinde de aynı ekran yapısına yer verildi. Xiaomi Mi 10 ekran konusunda bu kadar başarılı bir akıllı telefon.

Telefonun ekran boyutu 6.67 inç. Tasarımda uzun uzun anlattığımız kısım olan ön kamera ek ana gömülü olarak kullanıldığı için ekran alanı çok geniş. Sadece alt kısımda bir ufak çerçeve bölümü var ve üst kısımda çok ince bir çerçeve kısmı dikkat çekiyor. Buna karşın yanlardan tamamen kavis kullanılması ekran kasa oranını %89.64’e çıkarıyor. Xiaomi Mi 10 ekran alanı için değerlendirme yapıldığı zaman elde edilen değer 108.96 cm² gibi bir değer oluyor.

Türkçe’sini açıklamak istersek, Xiaomi Mi 10 akıllı telefonu tek el ile kullanıldığı zaman parmağınızı bir uçtan bir uca getirecek kadar geniş bir kullanım alanına sahip.

Ekranın kullanım alanının getirdiği avantajları anladıktan sonra teknik detaylar konusunda da bilgilere bakalım.

6.67 inçlik ekran 1080 X 2340 piksel çözünürlük ile FHD+ olarak geçiyor. 6.67 ile sunulan çözünürlük kıyaslandığı zaman elde edilen piksel yoğunluğu 386 PPi civarlarında. Bu piksel yoğunluğu genel görüntü kalitesini, gözün seçebileceği en iyi seviyelerden birine getiriyor.

Ekran yenileme hızı 90 Hz. Bir sonraki amiral gemisinde ve yine Mi 10 ailesine dahil olan Xiaomi Mi 10 Ultra amiral gemisinde 120 Hz üzerine çıkıldı ama Xiaomi Mi 10 tanıtıldığı dönemde 90 Hz yenileme hızı da ideal bulunmuştu.

Birçok rakipte 60 Hz yenileme hızı var. Kıyaslama yapıldığında 90 Hz özellikle oyunlardaki kare geçişleri için de başarılı bir değer demek oluyor. Dokunmatik için değerlendirildiği zaman, yani hassaslık olarak bakıldığı zaman ise yenileme hızı 180 Hz oluyor. Yine bu da güzel bir değer.Renk doygunluğu çok iyi olan ekranın ekran görüntü oranı da kavisler sayesinde geniş. 19.5:9 ekran görüntü oranı var.

HDR10+ ekran desteği ve 5000000:1 kontrast oranı ile en doğru renkleri vermesi üzerine tasarlanmış olan Xiaomi Mi 10 ekranı, maksimum parlaklık için 1200 nit değerini görüyor. Yine DC-I-P3 renk desteğinin de bulunduğu akıllı telefon, sürekli açık ekran teknolojisini de desteklemekte. Koruma için Gorilla Glass 5 camlarının da kullanıldığı Xiaomi Mi 10, bazı özel ekran teknolojilerine sahip. Bunlara da bakalım.

Xiaomi Mi 10

TrueColor Teknolojisi Nedir?

Renk yönetimi teknolojisi olan TrueColor, renk keskinliğinin daha da artırılmasını sağlar. Mavi ışık zararını en aza indiren teknoloji, fotoğraflarda ya da videolarda gerçeğe en yakın renk tonlarının alınmasını ve renk doygunluğunun en iyi seviyelere kadar gelmesini sağlamaktadır. Sektörde birçok zirve model bu teknolojiyi kullanıyor ve renk yönetimi konusunda daha iyi sonuçlar alınıyor. Xiaomi Mi 10 TrueColor avantajlarından geri kalmamış durumda.

Delta E Teknolojisi Nedir?

Xiaomi Mi 10 ekranlarında kullanılan delta e teknolojisi, görüntülenen renklerin insan gözünün aldığı renklerle hemen hemen aynı olmasını sağlayan bir teknolojidir. Yine bu teknolojinin kullanılması da gözün algıladığı en iyi renklerin seçilmesini sağladığı gibi renk doğruluğu konusunda da en iyi çözümler sunulmaktadır.

Always On Display Özelliği

Xiaomi Mi 10 ekran özelliklerinden birisi de sürekli açık olarak bilinen always on display ekran özelliğidir. Bu özellik sayesinde ekran bildirimleri gösterecek ya da saati gösterecek şekilde sürekli olarak açık tutulabilir ve çok az enerji tüketimi yapıldığı için pil üzerinde fazla olumsuz bir etki oluşmaz.

Bu özellik sayesinde bildirimleri göstermek için tuş kilidini her seferinde açmanız gerekmez. Tuş kilidini her seferinde açmanız pil tüketiminin azalmasını da sağlayacaktır. Sürekli açık ekran daha az enerji tüketir. Xiaomi Mi 10 için bu önemli bir avantaj.

Gorilla Glass 5 Koruması Ne Seviyede?

Xiaomi Mi 10 cam koruması kısmında Gorilla Glass camlarından yararlanıyor. Fakat son seviye Gorilla Glass kullanılmıyor. Son seviyede Gorilla Glass 7 kullanılmakta. Glass 7, 2 metreden düşmelere karşı korumalı. Glass 5 koruması ise telefonu çizilmelere ve dış etkilere karşı koruyor ama düşmelere karşı çok bir koruma sağlanmıyor.

Bu İçeriğe Göz Atın!  iPhone 11 Pro Max İncelemesi

1 metre ya da 1,5 metreden düşmeye karşı koruma sunulduğu söyleniyor ama kullanımda tam anlamıyla bu değeri almanız mümkün olmuyor. Telefon düştüğü zaman muhtemelen ekran elinizde kalacak. Biz uyarmış olalım. Bir de kavisli bir yapı kullanıldığını düşünecek olursak, düşmelere karşı sanıldığı kadar koruma yok.

Xiaomi Mi 10 Ekran Özellikleri Genel Bilgi

 • 6.67 inç ekran boyutu
 • AMOLED ekran paneli
 • 386 PPi piksel yoğunluğu
 • HDR, HDR10+ desteği
 • Sürekli açık ekran özelliği
 • 90 Hz yenileme hızı
 • 1080 X 2340 piksel çözünürlük
 • 1200 nit maksimum parlaklık
 • Delta-E desteği
 • TrueColor renk teknolojisi

Xiaomi Mi 10 İncelemesi

Xiaomi Mi 10 İşlemci Özellikleri

Telefonun ekranı üst seviyede. Xiaomi Mi 10 tasarımı başarılı. Bunlar başarılı ama bu özelliklerin destekleneceği bir de donanım sistemi kullanmak lazım. Ancak bu şekilde telefondan istenen performansı almak, istenen başarıyı yakalamak mümkün olur ki rakipler çok ciddi. Samsung markasının, Apple markasının akıllı telefonlarına karşı duracak olan bir telefon geliştirilmesi gerekiyor.

Xiaomi bunu sağlamak için tercihini Qualcomm’dan yana yapmış durumda. Qualcomm bu zamana kadar amiral gemisi akıllı telefonların baş tacı olan Snapdragon modellerini üretti. Xiaomi Mi 10 içerisinde yer alan işlemci de 2020 yılının baş tacı olan Snapdragon 865 işlemcileri oldu. Yılın amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 865, toplam 8 çekirdekli. Burada yanlış bir algının önüne geçmek isterim. 8 çekirdekli olan çok fazla sayıda işlemci var.

MediaTek işlemcileri, Kirin işlemcileri Exynos işlemcileri gibi 8 çekirdeğin bulunduğu çok sayıda işlemci modeli var. Fakat her 8 çekirdekli işlemci güçlü diye bir algı yok. Burada işlemci de kullanılacak olan çekirdekler çok önemli ve mimari çok önemli. Xiaomi Mi 10 Snapdragon 865 işlemcisinde gerçek anlamda güçlü çekirdekler var ve mimari de bir o kadar iyi.

Çekirdekler

 • Single – Core Performans çekirdeği 2.84 GHz hızında Kryo 585 ARM Cortex A77.
 • Triple – Core standart güç çekirdeği 2.4 GHz Kryo 585 ARM Cortex A77.
 • Quad – Core güç tasarruf çekirdeği 1.8 GHz ARM Cortex A55

Bu çekirdeklerdeki işlemcinin işlemci mimarisi de tahmin edilebileceği gibi 64 bit oluyor. Diğer birçok 32 bit işlemciye göre çok daha iyi bir mimari söz konusu. Xiaomi Mi 10 bundan güç alıyor ve performansın üst seviyeye çıkması sağlanıyor.

İşlemcinin eski işlemcilerle karşılaştırılması durumunda elde edilen sonuç, daha başarılı gözüküyor. Önceki nesil diğer Snapdragon amiral gemisi ile karşılaştırılma yapılırsa Snapdragon 865 işlemcisi %25 oranında daha başarılı.

Performans en az %25 oranında daha başarılı ama buna eşlik eden bir de enerji tüketimi var. Enerji tüketimi konusunda işlemci performansın tam tersine eski nesle göre %25 oranında daha az güç tüketmekte. Yüksek performans, daha canlı çalışan bir akıllı telefon ve bunun yanında daha az güç tüketimi. Ne kadar şahane görünüyor dimi.

İşlemci sadece performans değerinden oluşmuyor. Bunun yanında bir de yapay zeka geliştirmesi var. Yeni işlemcide 5.nesil AI motor kullanılıyor. Bu AI motor geçen sefer kullanılan yapay zekaya göre %100 oranında daha güçlü ve daha hızlı.

İşlemcinin AnTuTu puan değerlendirmesi sonrasında elde edilen puan 580.000 civarında. Bu puan yine önceki nesil ile karşılaştırılacak olursa, elde edilen veri yeni işlemcilerin %33 oranında daha hızlı olduğunu işaret etmekte.

İşlemci çok güçlü ve Xiaomi Mi 10 bu sayede performns canavarı. Ama saf işlemci gücünün tek başına yeterli olmadığı zamanlar var. Mesela grafik birimi.

Oyunlarda yüksek kare hızlarını karşılayacak olan bir grafik birimi mi istiyorsunuz? Görüntü işleme hızı çok mu hızlı olmalı? Bu durumda alın size Adreno 650 grafik birimi. GPU frekans değeri 587 MHz olan grafik biriminin performansı en az Snapdragon işlemcinin gücü kadar iyi.

Xiaomi Mi 10

RAM Teknolojisi

İşlemcinin her durumda yetmeyeceğini artık anladığınızı umut ediyorum. Xiaomi Mi 10 RAM konusunda da yeni bir seriye geçiş yapıyor. Telefonun içerisinde LPDDR5 RAM var. Bu en yeni olan RAM bellek tipi. Eski RAM bellek ile karşılaştırıldığında %29 oranında daha fazla hızlı bir RAM teknolojisi elde edilmekte.

Telefon ana versiyonda 8 GB LPDDR5 RAM sunuyor. Ana modelde 8 GB RAM miktarına ulaşıyorsunuz. RAM miktarını biraz daha yükseltmek ve biraz daha iyi bir performans almak isteyenler için ikinci seçenek var. O ikinci seçenek 12 GB RAM bellek. Xiaomi Mi 10 akıllı telefonu bu konuda çok daha hızlı.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Samsung Galaxy Note Modellerinin Geçmişi

Yeni RAM teknolojisinde 5500 MB/s seviyesine varan hız var ve bu yeni bellek tipinin eski bellek tipine göre %29 oranında daha gelişmiş olduğu gözükmekte. RAM teknolojisi yenilendiği gibi depolama birimi teknolojisinde de yenilikler var. Depolama birimi UFS 3.0 olarak değiştirilmiş durumda. Depolama alanı seçimi ise 128 GB ile 256 GB arasında iki seçimli.

Xiaomi Mi 10

VC Sıvı Soğutma Sistemi

Hep performans üzerinde durduk. Performans o kadar yüksek olunca Xiaomi Mi 10 bazı gereklilikleri de sağlamak zorunda kalıyor. Mesela telefonun soğutma performansı. Xiaomi, bunun için VC sıvı soğutma sistemi sunmakta.

Ekstra büyük bir buhar odasının bulunduğu akıllı telefon, ısı ileten özel bir jel alanına sahip ve +6 yığın grafit tabakası bölümü bulunuyor. Akıllı termal kontrol sisteminin bulunduğu akıllı telefon sürekli akımı ve CPU frekansını kontrol edebiliyor. 3000 mm² ısı yayılım alanı da buna göre kontrol ediliyor. Sonuçta soğutma alanı sayesinde Xiaomi Mi 10, hızlıca 10 derece ısı düşürme özelliğine sahip.

Xiaomi Mi 10 İncelemesi

Pil

Xiaomi Mi 10 teknik özellikleri için son kısım pil. Telefonun pili 4780 mAh kapasite değerinde. Bu pil boyutu yeterli çünkü pilin az tüketilmesi için elden ne geliyorsa yapan bir telefon var. 4780 mAh değerinde pil 30 W hızlı şarj teknolojisine sahip ve bu telefonun 57 dakika içerisinde tam şarj olmasını sağlayacak.

Qualcomm Quick Charge 4.0+ destekli olan Xiaomi Mi 10, kablosuz şarj konusunda da 30W değerini benimsiyor. Ters kablosuz şarj olarak ise 5W değerine kadar ters kablosuz şarj sunulmakta. 57 dakika içerisinde tam şarj bile yeterli bakarsanız. Şarj dayanma konusunda kesin bir veri ise yok. Xiaomi’de bu konuda herhangi bir veri paylaşımı gerçekleştirmiş değil. Kullanıma göre değişmekle beraber bu değerin net olmayacağı da kesin.

Xiaomi Mi 10 Kamera Özellikleri

Amiral gemisi telefonların yarışının devam ettiği bir başka kategori olan kamera kategorisine geldik. Xiaomi Mi 10 bizi bayağı bir şaşırttı. 108 MP kamera kullandı. Sadece donanım olarak desteklenen kameralar yok. Yazılımla donanım desteklenmiş. Qualcomm Spectra 480 ISP ile desteklenen özel bir makine öğrenimi teknolojisi ile kamera destekleniyor. Bu da zaten bize üst düzey bir deneyim sunuyor.

 • 108 MP ana kamerada AI 2.0 desteğine sahip. Daha canlı ve doygun renkler yakalanması konusunda yardımcı olan ve piksel düzeyinde bir optimizasyon sağlayan teknoloji kullanılmakta. 7P lensli kamera tüm ışığı toplayabiliyor. Saniyede 2 milyar çekim yapılan kamera teknolojisi çok başarılı. Xiaomi Mi 10 108 MP kamerasının diyafram açıklık değerinin ise f/1.7 olduğunu görüyoruz. 4İn1 Super piksel destekli olan kamera OIS destekli. 25 mm odak uzaklığında kamera 30 fps 8K çekim gerçekleştirebiliyor.
 • 2 MP makro lens kamerası f/2.4 diyafram açıklığı.
 • Aynı kamera sırası içerisinde 2 MP f/2.4 diyafram açıklığı kamerası var.
 • Tasarımda söylediğimiz o alt kısımda yer alan kamera ise 13 MP 123 dereceli ultra geniş açılı kamera. Diyafram açıklığı f/2.4.
 • Ön kamera 20 MP f/2.0. Full HD 30 Fps çekim yapılabiliyor.

Xiaomi Mi 10

İşletim Sistemi

Xiaomi Mi 10 işletim sistemi açısından da zengin olan bir telefon Android 10 ile gelmesine karşın şu an Android 11 testleri devam ediyor. Arayüz için ise Xiaomi’nin MIUI 11 arayüzü ile çıkış yapıldı ama telefonda MIUI 12 arayüzü güncellemesi yapıldı.

Xiaomi Mi 10 Ses Teknolojisi

Telefon ses konusunda bozulmaları engelleyecek ve güçlendirilmiş olan bir donanım kullanıyor. Çift süper doğrusal hoparlör sistemi, geniş aralık sunuyor. 15 ayrı ses ayarlama seviyesi olan hoparlörler, en yüksek ses derecesinde bile seste bozulma olmasını engelliyor. Xiaomi tarafından yapılan bilgilendirme bu yönde.

Xiaomi Mi 10

Fiyat Nasıl?

Bu model ülkemizde de satılan bir model ve şu an güzel bir kampanya söz konusu. Kampanya kapsamında telefonun 256 GB versiyonunun 8.699 TL satış fiyatı var. Alınır mı diye soracak olursanız bu kampanya kapsamında alınabilir.

Ama fiyat kampanya olmadan 10 bin TL gibi gözüküyor. Açıkçası Xiaomi Mi 10 özellikleri çok iyi olmasına karşın 10 bin TL edecek kadar yüksek değil. Xiaomi için 10 bin TL vermek zaten çok mantıklı bir durum değil.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • dakikobilgi11 ay önce
 • Xiaomi Mi Note 10 Lite Detaylı İnceleme: Fiyat-Performanslı Telefon Arayanlara Özel –

 • 6224Aydin11 ay önce
 • _73 Xiaomi mi note 10 pro mikemmel şuan ` şarj sabahtan beri yoğun kullaniyorum internet full açık. 48…

 • MustafaYAZICI311 ay önce
 • Teşekkürler. Xiaomi nerdeyse her türlü sektörde ürün üretiyor. 5g içinde 7 milyar civarı yatırım yapacağ…

 • acchelios11 ay önce
 • beni bu hale getiren kapitalizmi suclayın! xiaomi kullanıyorum oda marka ama oc twtr direkt android deyip…

 • junssmilee11 ay önce
 • Çoğu kişi Xiaomi’den fotoğrafların silinmesinden yakınıyor..Bu sorunu iki kez yaşadım. MiCloud’u açmama rağmen gale…