Vücutta Su Tutulması Nedenleri Nelerdir?

Vücutta Su Tutulması Nedenleri Nelerdir?

  • Post author:
  • Post category:Yaşam
  • Post comments:0 Yorum

İnsan vücudunun %60 lık bir oranı sudur. Bu yüzdelik dilim çocuklarda %70’ e kadar çıkarken, yaşlılarda ise, %50’ye kadar düşmektedir. İnsan vücudu yapısı su merkezlidir ve bu nedenle günlük alınan su miktarları hayati derecede önemlidir. Yeterli günlük su ihtiyacının karşılanmadığı vücutlarsa, ödem olarak tanımlanan, vücutta su tutulması nedenleri problemlerinin yaşanmasına sebebiyet oluşturmaktadır.

Vücutta Su Tutulması Nedenleri ve Ödem Belirtileri

Vücutta su tutulması, böbrekleri ve kalbi yoran bir oluşumdur. Vücutta su tutulması sebeplerini doğru analiz etmek ve doğru çözüm yolları ile bu sorunun giderilmesi gerekmektedir. Vücutta su tutulmasını önlemek kolay bir yol değildir. Ya beslenme odaklı bir hata sonucu bu durumla karşılaşılıyordur; ya da  böbrekler ile ilgili bir sorun yaşanıyordur. Bu noktada önemli olan, günlük ortalama 2 litre su içiyor olmak ve içilen su oranında tuvalet ihtiyacının geliyor olması gerekir. Eğer, aşırı tuzlu besleme şekli ile yaşam devam ettiriliyorsa, bu durumun en kısa sürede toparlanması gereklidir ki, ödem ileri ki yaşlarda hayati bir risk faktörü oluşturabilmektedir.

Genç yaşta bu rahatsızlık ile savaşıyorsanız, bir nebze ileri yaşlara göre şanslı bir bireysiniz. Vücutta su tutulmasının sebebini araştırma ve yapılan hataları yapmamak için vaktiniz oldukça fazla. İleri yaşlardaki kişiler içinse, acil olarak duruma önlem alınmalı ve vücutta su tutulmasını tetikleyecek tüm unsurların beslenmeden ya da yaşamdan çıkarılması gerekir. Çünkü, ileri yaşlarda bu sorun yaşanması, kalp yoruluyor anlamı taşımaktadır.

vücutta su tutulması nedenleri
vücutta su tutulması nedenleri

Vücutta Su Tutulması Nedenleri ve Çözümü

Vücuttu su tutulması nedenleri ile ilgili en iyi tedavi yöntemi bol miktarda su içilmesidir. Vücutta su tutulması nedenleri ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Fazla miktarda tuz alımı,
  • Protein bakımından yetersiz beslenme,
  • Fiziksel hareketsizlik,
  • Metabolik ve hormonal değişimler,
  • Kalp hastalıkları,
  • Böbrek rahatsızlıkları,
  • Kontrollü ya da kontrolsüz alınan ilaçlar vücutta su tutulmasının başlıca sebepleri arasındadır.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Yükselen Burç Bulma | Yükselen Burcunuz Hakkında Bilgiler

Bu maddeler vücutta su tutulması nedenleri arasında sıralanabilir. Vücutta su birikimini önlemek ise, bireylerin elindedir. Herhangi bir ilaç tedavisine ihtiyaç duymadan ödem önlenebilir ve yaşamınızdan çıkarılabilir. Bunun içinse, tek ihtiyacınız olan şey iradedir. Hareketli bir yaşam tarzını benimseyerek, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi alışkanlıklar içine dahil eden bireyler, çoğunlukla yaşadığı bu ödem problemlerini hayatından çıkartmış olacaktır. Sağlıklı zayıflamak ile ilgili yazımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın