Vitamin Nedir? Vitaminler Ne İşe Yarar?
Vitaminler

Vitamin Nedir? Vitaminler Ne İşe Yarar?

Vitamin nedir? Bu soru geçmişte yüzlerce kez sorulmuştur, ancak net cevaplar verilmemiştir. İşte temel bilgilerin bir özeti.

Vücudunuz A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini vb.Gibi farklı vitaminler kullanır. Bununla birlikte, sağlık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için ne yaptıklarını ve birlikte nasıl çalıştıklarını bilmek önemlidir. 

Vitamin Nedir?

Cildinizin işi, bizi günlük olarak bombalayan sert elementlerden korumaktır. Bununla birlikte, cilt güneş ışığına maruz kaldığında, bazı özellikleri zarar görür. Bu olduğunda, A vitamini vücudun hasarlı hücreleri onarmak için yardıma ihtiyacı olan ilk şeylerden biridir. Yardımı koruyan diğer cilt fonksiyonları arasında E vitamini ve C vitamini bulunur.

Ciddi cilt rahatsızlıklarından muzdarip insanlar için, bir antioksidan kullanmanın muazzam bir yararı vardır. Antioksidanlar cildin iyi görünmesini sağlamak için gereklidir. Akneniz varsa, akneyi temizlemeye ve gelecekteki kırılmaları önlemeye yardımcı olmak için E vitamini veya retinol kullanabileceğinizi göreceksiniz.

Ekstra D vitamini almanın en yaygın yollarından biri güneş ışığıdır. Yeterli güneşe maruz kalmazsanız, günlük D vitamini dozunuzu almanın başka yollarını bulmanız gerekecektir. D vitamini takviyeleri alabilir veya D vitamini açısından zengin bazı gıdaları kullanabilirsiniz. Bunlar yağlı balık, yumurta sarısı, karaciğer, morina karaciğeri yağı, peynir, yoğurt ve kalsiyum takviyeli süt. Bunlar tüm D vitamini içerir.

Fitokimyasallar içeren bazı yiyecekler vardır. Bu fitokimyasallardan bazıları vücudunuzu kanser gibi bazı hastalıklardan korumaya yardımcı olabilir. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yediğinizde, çok sayıda fitokimyasal elde edersiniz.

Yediğiniz şeyden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, diyetinize eklenmesi gerekir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri gıda takviyesi kullanmaktır.

Tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarını aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, kalsiyum karbonat kullanılabilir. Badem gibi yiyeceklerden bir doz kalsiyum alabilirsiniz, ancak bu her zaman gerçekleşmez. Kalsiyum karbonat, aksine, günlük gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir.

Görmek istediğiniz A vitamininin diğer iki formu beta karoten ve retinoldür. Her iki A vitamini formu da görme yeteneğinizi korumaya ve cildinize yardımcı olur. Bu A Vitamini formlarından en iyi şekilde yararlanmak için havuç, kabak çekirdeği, ıspanak, kereviz, yumurta sarısı, portakal suyu, brokoli, siyah fasulye ve havuç gibi yiyeceklerden almak istersiniz.

Yine, güneşe maruz kalmaktan yeterli A vitamini alıp almadığınızı düşünmek önemlidir. Günlük A vitamini dozunuzu almak için portakal, kepekli tahıllar, avokado, yaban mersini ve somon gibi yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bunlar tüm A vitamini içerir.

Günlük D vitamini takviyesinden en iyi şekilde yararlanmak için, onu sağlıklı bir diyetin parçası olarak almanız gerekir. Suda çözünür olduğu için, ihtiyacınız olan tüm D’yi aldığınızdan emin olmak için bol su içmelisiniz. Normal ve sağlıklı bir diyet, D vitamini ve C vitamini açısından zengin çok çeşitli yiyecekleri içerir.

A vitamini

A vitamini vücudumuzda üretilir ve cildimiz için sağlıklı bir ortamın korunmasında önemli bir rol oynar. Sorun şu ki, diyetinizde çok düşük veya yok olduğunda, sorun yaşayabilirsiniz. Aslında, seviyeleri çizilmediğinde, tedavisi olmayan bir dizi sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

A vitamini karaciğerde ve retinada üretilir ve daha sonra vücutta kan dolaşımı yoluyla dolaşır. Sistemde yeterli A vitamini olmadığında, birçok farklı hastalık ve tıbbi durum riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Vücudun A vitamini nasıl ürettiğinin ve fonksiyonun yeterince alınmadığında nasıl etkilenebileceğinin temel işleyişini anlamak en iyisidir.

Avitamini
Vitamin A

A vitamini aslında birçok gıdada bulunur ve tereyağı, yumurta, tavuk, brokoli, ıspanak, domates, portakal ve havuçta bulunur. Besin maddesi içeren birçok farklı ürün vardır. A vitamini eksikliğinin vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

Diyetinizde yeterli miktarda A vitamini almanızı sağlamanın bazı faydaları vardır. Her şeyden önce, bu gözler ve cilt için iyidir. Kataraktın önlenmesine yardımcı olur ve keratokonjonktivit sicca ile aynı semptomlar olan papül keratitin büyümesini önler.

A vitamini sağlıklı dişler ve diş etleri için de önemlidir. Bunlar hastalığı önlemek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için hayati öneme sahiptir. Çok çeşitli meyve ve sebze yiyerek, onu içeren takviyelerle birlikte, genel sağlığınızı iyileştirecek ve cildiniz ve gözlerinizle ilgili daha az sorun yaşayacaksınız.

Herhangi bir diyetin parçası olması gereken bir başka büyük vitamin C vitamini. Bu, kalp hastalığı, kanser ve diyabet de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa karşı korunmaya yardımcı olur. Diyetimizde bu tür vitaminleri görmek çok yaygın değildir, ancak bunu yaparken genellikle meyve tabanlıdır. Vücudu sağlıklı bir asitlikte tutmak önemlidir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cilt Güzelliği ve Sağlığa Faydalı Vitaminler

Kötü beslenme ve beslenme yetersizlikleri de birçok sağlık sorununa yol açabilir. Belirli bir vitamin eksikliğine sahip olmak çok kolaydır ve hafif bir eksiklik bile sağlığınıza zarar verebilir. Aslında, A vitamini sinir sisteminizin ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için gereklidir.

Beslenme yetersizliklerinin sağlık risklerine işaret eden birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri, a vitaminde sadece hafif bir eksikliği varsa, daha yüksek bir ölüm riskine sahip olduklarını gösterdi. Bu, bu besini doğru miktarda içeren günlük bir takviye alan kişilerle karşılaştırılır.

En büyük sorunlardan biri, bazı vitaminlerin diğerlerine göre çok fazla olması. C vitamini eksikliği insanları depresyona sokabilir. Yeterli balık yiyen insanların bu semptomlara sahip olma olasılığı daha düşüktür.

Piyasadaki birçok ürün, tüm listedeki tüm vitamin ve minerallerin dengesini sağlamak için diyetinize neyin dahil edileceğini bilmeyi çok zorlaştırır. Vitamin listesi, üreticiye bağlı olarak birinden diğerine çok farklı olacaktır. Bu nedenle, ürününüzdeki tüm vitaminler hakkında bilgi veren bir şirketle gittiğinizden emin olun.

A vitamininin cildin kendini iyileştirme yeteneğine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Birçok insan A vitamini eksikliği nedeniyle egzamadan muzdariptir.Diğer örnekler gece göz iltihabı ve A vitamini eksikliğinin neden olduğu baş ağrılarını içerir.

Sağlıklı bir diyet yiyerek ve sağlıklı bir vitaminle takviye ederek, A vitamini eksikliğiyle mücadele edebilirsiniz. Vücudunuzun sağlıklı kalmak için neye ihtiyacı olduğunu bilmek ve belirli bir vitamin eksikliğiyle ortaya çıkan tüm sağlık sorunlarından kaçınmak önemlidir.

B vitamini nedir? 

Bu soru çok sık soruluyor ve birçok nedenden dolayı basit bir soru gibi görünebilir. Bununla birlikte, bu sorunun cevabını aradığımızda, en önemli vitaminlerden biri hakkında konuştuğumuzu unutmamalıyız.

Hepimiz bu özel vitaminin ne olduğunu bilmiyor olabiliriz, ancak hepsi bir şekilde buna güvenir. Örnek olarak, insülin gibi önemli bir şey için reçete almak için doktorunuzu ziyaret edecekseniz, bir reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Her gün ne kadar almamız gerektiği ile aynıdır.

Bu, sorunun hayal ettiğimizden daha karmaşık olduğu anlamına mı geliyor? Birçok farklı tipte B vitamini olduğu söylendiği için bunun neden böyle olduğunu anlamak kolay olmalıdır. Aslında, son zamanlarda yapılan bir araştırmada, bazı çalışmalarda bu vitaminin düşük seviyelerinde olan insanların Özellikle, yeterli düzeyde olanlara göre kalp hastalığından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Tüm bunlar, B vitamininin ne olduğunu bilmek çok önemlidir, bu vitaminin tam olarak ne olduğunu araştırmadan önce, vücudumuzda nasıl yapıldığına bakmamız gerekir. İki tür B vitamini vardır.

İlk tip uzun zincirdir. Bu şekli yemek yiyerek yapabilirsek de, hala kullandığımız uzun zincirli şekil. İkinci tip B vitaminine kısa zincir denir.

Gerçek şu ki, uzun zincirli şekiller ihtiyacımız olan şeydir. Bir diyete devam ettiğinizde veya herhangi bir uzun süreli kalış için, uzun zincirli formlar vücudunuzun üretmesi gereken şeydir.

Kısa zincirli formlar, aksine, enerjiye dönüşen ve ihtiyacımız olan B vitamini formu olmayan formlardır. Neden? Çünkü kısa zincirli formlar sadece karaciğerde kullanılabilir.

B vitamini neye ek olarak, sağlığın korunmasına yardımcı olan diğer önemli besinler de vardır. Bunlar şunları içerir: tiamin, riboflavin, niasin, C vitamini, D vitamini ve kalsiyum.

B vitamini için diğer isimler arasında H vitamini, biyotin, D ve D bulunur. Bunlara dikkat edilmezse, beslenme eksikliklerine yol açabilir.

B vitamini insan vücudunda doğal olarak yapılır. Karaciğer ne olduğunun kaynağıdır. Bu besin maddesini, balık, et, yumurta, süt ürünleri, sebzeler, fındık ve yapraklı yeşil sebzeler gibi birçok gıdadan alıyoruz.

Ancak, bu vitaminlerin sağlıklı kalmak için gerçekten gerekli olmadığını da belirtmek önemlidir. Hareket etme, ayağa kalkma ve daha iyi hissetme gibi şeyleri yapabilmek için onları tüketmek önemlidir. Onlara sahip olmamak, kesinlikle farkı göreceğiz.

B vitamini, diyetimizde olması gereken en önemli vitaminlerden biridir. B vitamininin ne olduğu hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sağlıkla ilgili tüm sorularınıza cevap almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

C vitamini nedir ve gerçekten önemli mi?

Diyetlerimizde ihtiyaç duyduğumuz tüm vitamin ve minerallere sahip olmamız çok önemlidir. A, B, C, D, E ve K vitaminlerinin hepsi sağlık için önemlidir. Günde sekiz ya da dokuz porsiyon meyve ve sebze almanız gerektiğini hepimiz duyduk. Diyetlerinde yeterli miktarda vitamin almayan birçok insan var.

Çünkü vücut onları olması gerektiği gibi emmez. Vücut vitaminleri ve mineralleri ememezse, olması gerektiği gibi, vücut ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri alamaz ve bu da birçok sağlık sorununa yol açar.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Çatlayan ve Kuruyan Eller İçin Ne Yapılır?
C vitamini
Kredi Pixabay: Vitamin- C Vitamini

C vitamini önemli bir vitaminin örneğidir. Bazı ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak da önemlidir.

Anemi, vücuttaki düşük C vitamini seviyelerinden kaynaklanan bir sorundur. Bu vitaminin eksikliği, tüketilmediğinde bile zayıf kalp sağlığına bağlanmıştır. Bu vitaminin yüksek riskli kişilerde kan basıncını düşürebildiğine dair kanıtlar vardır.

Diyabet, genellikle vücuttaki düşük C vitamini seviyeleriyle ilişkili başka bir ciddi hastalıktır. Bunun nedeni, vücudun besinleri vücutta taşımak için gereken şeker olan insülini işleme yeteneğinin, vücut C vitamini eksikliğinden muzdarip olmasından kaynaklanmaktadır.

Kalp hastalığı olan kişiler genellikle C vitamini eksikliğinden muzdariptir.Bu, vücudun yağ yakma yeteneğinin bozulmasından kaynaklanır ve yağ düzgün şekilde yakılmazsa, kalp hastalığına yol açabilir. Sağlıklı kan damarlarını korumanın yanı sıra, kalbin vücuda oksijen almak için çok çalışması gerekir. Kalp yeterince oksijen alamazsa, kalp krizi gibi sorunlara yol açabilir.

Diğer sorunlara vücuttaki düşük C vitamini seviyeleri neden olabilir. Vücut bu vitamini içermiyorsa cilt daha kolay kurur. Deride daha az nem olduğunda, bu sedef hastalığı, egzama ve diğer durumlarla ilgilidir.

Baş ağrısı söz konusu olduğunda, C vitamini eksikliği migren ile bağlantılıdır. Bazı durumlarda, C vitamini bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu olduğunda, bol su içmek ve bol miktarda meyve ve sebze yemek önemlidir.

Birçok insan ne yedikleri ve iyi bir C vitamini kaynağı olup olmadığı konusunda endişe duyuyor Neyse ki, cevap evet. Birçok meyve ve sebze C vitamini içerir. C vitamininin en iyi kaynaklarından bazıları narenciye, portakal, çilek, papaya, yeşil yapraklı sebzeler ve ananastır.

Meyve suyunda pişirilmeleri gerekmez, bu yüzden bu hatırlanması iyi bir şeydir. Bir bardak portakal suyu, bir kilo ıspanak kadar C vitamini içerir.

D vitamini

D vitamini vücuttaki bazı kimyasal elementlerden oluşur. Bunlar D vitamini reseptör bölgeleri olarak bilinir, güneş ışınlarına tepki vermekten sorumludurlar ve böylece D3 vitamini üretirler.

İnsanlar güneşte yaşamak için tasarlanmadığından, yeterli D vitamini almak kolay değildir. Hayvanlar gibi cilt üzerinde UV ışınları bulamazlar. Bu nedenle, insanlar yeterince almak için çok fazla güneşe maruz kalırlar.

Yeterli miktarda D vitamini almanın tek yolu diyet yapmaktır. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir diyet, vücudunuzun onu emmesine izin verecektir. Bununla, güneş ışınları cilt tarafından emilir ve kanda yeterli D vitamini bulunur.

Yeterli D vitamini almak kalp için iyidir. Bu, vücudunuzun kullanabileceği kalsiyum miktarını artırmaya yardımcı olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Çoğu süt ürünü bu amaç için yenilebilir.

Süt, onu alan insanlar için en iyi kalsiyum kaynağıdır. Bir bardak süt bir çorba kaşığı margarin veya tereyağı ile karıştırılabilir. Bu, bir hafta boyunca günlük diyetinizle karıştırılmalı ve öğle veya akşam yemeğinde tüketilebilir.

Bu ayrıca midenin asitliğini dengelemeye yardımcı olacaktır. Vücudunuzu nemlendirmek için günde birkaç bardak su içmelisiniz. Bu, hastalanmanıza neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

D vitamini, artrit gibi durumların tedavisinde de yararlıdır. Durumunuz çok kötü değilse, takviyelerin kullanılması tavsiye edilir. Bunun nedeni hala kalsiyumun çalışmasını sağlamaktır.

İhtiyacınız olan kalsiyum ve D vitamini almanıza yardımcı olabilecek takviye markalarından biri süt devedikeni. Bu, kanser ve diyabet gibi hastalıkların tedavisinde yararları için çok popüler bir bitkidir. Bazı insanlar belirli akne türlerinden kurtulmak için de yer.

Daha fazla bilgi almak için 

Dvitamini
Resi kredisi Pixabay: Vitamin- D Vitamini

Zaten sivilceniz varsa, yemek temizlemenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm D vitaminini alması birkaç hafta sürecektir. Bunun nedeni vücudunuzun yapmaması olabilir.

Daha fazla D vitamini almak için takviyeler almalısınız. Gerekli olmayan herhangi bir D vitamini kullanmadan size bu vitaminin gerekli miktarını verecektir. Bu, faydaların zararlı yan etkiler olmadan elde edileceği anlamına gelir.

D vitamini almak zor olabilir, ancak sağlığınız için iyi bir şeydir. Buna ek olarak, genel olarak kalbinizi, kemiklerinizi ve vücudunuzu iyileştirecektir. Ayrıca kendinizi iyi hissedecek ve sağlıklı kalabilirsiniz.

E vitamini
Vitamin – EVitamini

E Vitamini Nedir?

 Meyveler ve soğan gibi bazı gıdalarda yüksek miktarda bulunan bir antioksidandır. Bu makalede gözden geçireceğim E vitamininin birçok faydası var.

E vitaminin vücutta ne kadar etkili olduğuna bir göz atalım. E vitamini aslında lipofilik bir antioksidandır. Bu, yağda çözünür olduğu anlamına gelir. Bu antioksidanla ilgili önemli olan şey, kardiyovasküler sistem için iyi olmasıdır.

Bunun ilk nedeni, kılcal damarların duvarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olmasıdır. Bunlar kalpten kan taşıyan kan damarlarıdır. Kanın kolayca hareket etmesi ve pıhtılaşmaması gerekiyor, bu nedenle bu kardiyovasküler sağlığın çok önemli bir parçası.

Kılcal damarlar hastalanırsa, bu kalbe ciddi zarar verebilir. Yararlı olmasının ikinci nedeni, ağrı kesici olarak hareket etmesi ve iltihaplanmaya yardımcı olmasıdır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Meme Büyütme Ameliyatının 7 Nedeni

Bu, aspirine E vitamininin eklenmesinin nedenlerinden biridir. Aspirin rahatlamanıza yardımcı olacak, böylece işi halledebilirsiniz. E vitamini, artrit veya diğer durumlarla yaşadığınız tahrişten kaynaklanan iltihaplanmaya yardımcı olur.

Aspirine E vitamini eklemelerinin üçüncü nedeni, vücudun aşırı kolesterolden kurtulmasına yardımcı olmasıdır. Vücudunuza çok fazla kolesterol almamak için diyetinize biraz E vitamini eklemeye çalışmalısınız. Bu, kolesterol seviyenizi düşük tutmanıza yardımcı olacaktır.

Yeterli E vitamini aldığınızdan emin olmanızın dördüncü nedeni, bağışıklık sisteminizi oluşturmanıza yardımcı olmasıdır. İyi bir bağışıklık sisteminiz olduğunda, hastalığa daha az eğilimli olacaksınız. Ayrıca çeşitli kanser türleri ile savaşmaya yardımcı olur.

E vitamini içeren yiyecekleri yemenin beşinci nedeni, serbest radikallerin zararlı etkileri ile mücadele etme yeteneğine sahip olmasıdır. Kirleticiler ve UV ışığı gibi zararlı maddelere maruz kaldığında vücutta serbest radikaller üretilir. Hücre yapılarına zarar verir ve vücutta toksinler oluştururlar.

E vitamini içeren yiyecekleri yemenin buna karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteren birçok çalışma var. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için E vitamini de gereklidir. Birçok araştırmacı kansere karşı mücadelede yardımcı olacağına inanıyor.

E vitamini içeren yiyecekleri tüketmenizin son nedeni, yağ yakımına yardımcı olmasıdır. E vitamininin vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabileceğine inanılmaktadır, bu nedenle kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ondan en fazla faydayı elde etmek için E vitamini nasıl kullanacağınızı bilmek isteyeceksiniz.

Sadece bir salata yiyecekseniz, içine biraz narenciye ekleyin. Domates ve brokoli gibi bu yiyeceklere E vitamini bile ekleyebilirsiniz. Her zaman bu kadar kolay olmayacağını unutmayın, ancak nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra size verebileceği tüm faydaları elde edebileceksiniz.

Vücudunuza uygun miktarda E Vitamini almanız çok önemlidir, böylece size verebileceği faydaları elde edebilirsiniz. E vitamini içeren yiyecekleri yediğinizde içten dışa daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

K Vitamini
Vitamin K Vitamini

 

“K vitamini” terimini duyduğunuzda ne anlama geldiğinden tam olarak emin olamayabilirsiniz. Vitaminler, mineraller ve otlar yaygın olarak besin olarak bilinir ve K vitamini farklı değildir. 

Peki K vitamini nedir? Nereden geliyor?

K vitamini, et, yumurta, süt ve tereyağı gibi gıdalarda bulunan yağda çözünen bir vitamindir. İnsan vücudu bazı vitaminler üretirken, K nadiren gıdada sağlık için gerekli miktarlarda bulunur. Vücut K vitamini sentezleyebilir, ancak asla yeterli miktarda üretemez. Vücudun sadece karaciğerde depoladığı bir şeydir.

K vitamini eksikliği, Kuzey Amerika’da nadirdir ve her yıl sadece birkaç nadir vaka bildirilmektedir. Çoğu durumda, eksiklik genellikle K vitamini eksikliğinden, aşırı K vitamini aşırı dozundan kaynaklanır. Doktorunuz size K vitamini eksikliği olduğunu teşhis ederse, muhtemelen test edilecektir. K vitamini miktarını kontrol etmek için kan.

Diyet ve takviyeler K vitamini almanın iki ana yoludur. En iyi takviyeler genellikle K vitamini 1.25 mg tabletlerdir. Birçok sağlık gıda mağazasında bulunabilirler, ancak çevrimiçi olarak genellikle daha uygundur. Bu kapsüller vücudunuzun doğal olarak ürettiği K vitaminini korumaya yardımcı olur. Ayrıca vücudunuz yeterli miktarda vitamin yapmazsa ortaya çıkabilecek K vitamini toksisitesini önlemeye yardımcı olurlar.

Yaşınıza bağlı olarak, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bir çocuğun veya yetişkinin K vitamini toksisitesi gelişmeden tüketebileceği maksimum günlük K vitamini miktarını belirlemiştir.Kan testi aşağıdakileri gösteriyorsa Bu miktardan, aldığınız K vitamini miktarını sınırlamak akıllıca olabilir.

K vitamini alımınızı artırmanın başka yolları da vardır.Peynir ve bazı etler diğerlerinden daha fazla K vitamini içerir. Yağ eridiği ve yediğiniz ürüne aktarıldıkça, K vitamini olma olasılığı daha yüksektir.

Olmanız gereken yiyecek miktarını yerseniz, yine de K vitamini eksikliğine yol açabilir.Yağ içeriği de diyetinize istenmeyen yağ ekleyebilir. Sağlıklı kalmak için yağlı yiyeceklerden kaçının.

Soya ürünlerindeki lifin, diyette doğal olarak K vitamini arttırmanın yollarından biri olduğuna inanılmaktadır. Soya K vitamini ve lif açısından zengindir ve çok fazla soya ürünü tüketen kişilerin K vitamini toksisitesine sahip olma olasılığı daha düşüktür.

K vitamini bazen osteoporozla mücadeledeki etkinliği nedeniyle “hepsini tedavi” olarak adlandırılır. Özellikle kemik kaybının ve kırıkların önlenmesinde yararlıdır.

Sıklıkla K vitamini alan ve çok sık olmayan gruplardan biri, emziren kadınlar olduklarından bahsetmez. Bir K vitamini eksikliğinin meydana gelmesi olasıdır, bu da sütünüzün yeterli K vitamini eksikliğine neden olabilir.

K vitamininin yüzyıllardır peynirde bir koruyucu olarak kullanıldığı doğru olsa da, genellikle sağlık için en iyi yemenin bir parçası olarak kabul edilmez. Aslında, K vitamininin kanserojen olduğu bulunmuştur. Büyük dozlarda alınırsa, karaciğer için toksik olabilir.

Çok sık yiyeceklerde K vitamini bir şekilde bulunur. K vitamini yönünden zengin besinler diğerlerinden daha faydalıdır. Ayrıca hazırlanması daha kolaydır ve daha sağlıklıdır.

Makalemi beğendiyseniz lütfen bunu bana belli edin. Bunun için paylaşabilir, beğeni yapabilir veya yorum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın