Uzaktan Eğitim Nedir?
uzaktan eğitim

Uzaktan Eğitim Nedir?

Pandemiden bu yana uzaktan eğitime ilgi oldukça arttı. Artık geleneksel eğitim öğretim yerine birçok üniversitede uzaktan eğitim sistemi uygulanıyor. Peki bu uzaktan eğitim sistemi nedir ve nasıl uygulanıyor?

UZAKTAN EĞİTİM NEDİR?

Uzaktan eğitim, derslerin zaman ve mekandan tamamen bağımsız işlendiği online bir sistemdir. Eğitmenler ve öğrenciler okula, kursa veya ders nerede işleniyorsa oraya gitmek zorunda kalmaz.

Evlerinden rahatça ulaşabilirler. Öğrenciler dersleri canlı izleyebildikleri gibi tekrarlarına da rahatça ulaşabilirler. Web sitesi arızalanmadığı sürece bilgiye sürekli ulaşım mümkündür.

Uzaktan eğitim merkezleri, birçok üniversitede de bulunmakta. En çok bilinenleri İstanbul Üniversitesi AUZEF, Marmara Üniversitesi UZEM ve Anadolu Üniversitesinin açık öğretim sistemi.

Uzaktan Eğitim Nedir?
Uzaktan eğitimUZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI?

Uzaktan eğitim, bireyler çalışsa da çalışmasa da çocukları olsa da olmasa da tüm günlerini evde geçirseler de geçirmeseler de yer ve zamanın fark etmediği bir model olduğundan rahatça eğitim görülebilen bir eğitim sistemidir. Tüm gereken materyaller, canlı ders yayınları, ders notları, kitaplar, testler, alıştırmalar, aklınıza ne gelirse hepsi tek bir web sitesi adresinde toplanır.

Uzaktan eğitim sistemlerine giriş o kadar kolay ki. Sadece kullanıcı adınız ve şifreniz yetiyor. Eğitime 7/24 ulaşabiliyorsunuz. Bilgiler, her an elinizde. Derslerinize ister gece ister gündüz çalışın hiç fark etmez. Yani kendi programınızı kendiniz yapıyorsunuz.

Geleneksel olan yüz yüze eğitimdeki gibi belirli bir saatte bir yerde olmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu da size büyük bir esneklik sağlıyor.

Uzaktan eğitim, fiziksel engelli öğrenciler için de büyük bir şans. Fiziksel engelli öğrenciler ile bir engeli bulunmayan öğrenciler arasında fırsat eşitliği oluyor. Fiziksel engelli öğrenciler, okula gitmek zorunda kalmıyor, okul onlara geliyor. İşin bu kısmı da harika.

Olumsuz olan yanlarına gelirsek, en önemli konu internet erişimi eşitsizliğinin olmasıdır diyebiliriz. İnternet eşitsizliği olduğunda yani bir öğrencinin interneti diğerinden daha yavaş çalıştığında veya hiç olmadığında o zaman ortada fırsat eşitliği dediğimiz durum kalmaz.

Özellikle Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesindeki köylerde internet erişimi çok kötü. İnternete ulaşabilme imkanı öğrencinin maddi durumuna bağlı olarak da değişiyor. Bu da eşitsizliğe sebebiyet veriyor. Uzaktan eğitimde çözülmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi kesinlikle bu.

İkinci bir nokta ise öğrencinin kişiliği ile ilgili diyebiliriz. Öğrenci, uzaktan eğitimde kendini derse veremeyebilir ve örneğin ev ortamındaysa yatağında olduğundan dersleri aynı konsantrasyonu sağlayamayabilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Meme Büyütme Ameliyatının 7 Nedeni

Dikkati dağılıp başka şeylere yönelmek isteyebilir. Kendini ders öğreniyor hissetmeyip eğitmenle yüz yüze gerçek bir ortamda iletişim kuramadığından derslere ilgisi oldukça düşebilir. Bu gibi durumlar öğrencilerin psikolojik ve kişilik yapısı ile alakalıdır.

Genel olarak özetlediğimizde uzaktan eğitimin faydaları şunlardır:

– Eğitimdeki en modern ve gelişmiş sistemdir.
– Teknoloji tabanlıdır. Herhangi bir teknolojik araçtan ( telefon, laptop, bilgisayar, ipad vs ) erişim kolayca sağlanabilir.
– Kaynak tabanlı öğrenme içerir. Tüm eğitim materyallerine erişilebilir.
– E-öğrenme gerçekleştirilir. Bu bilgisayar teknolojisinin görsel ve işitsel ortamlarda öğrenme olanağı sağlaması demektir. 3 guruba ayrılır: Eş zamanlı eğitim (senkron), Ayrı zamanlı eğitim (asenkron), Karma eğitim
– Çevrim içi öğrenme. Öğrenme ortamı çevrim içidir. Eğitmenlerle ve diğer öğrencilerle iletişim kurulması mümkündür.
– Web tabanlı öğrenme gerçekleşir.
– M-öğrenme gerçekleşir. Mobil cihazlar ile de erişim sağlanabilir.
– Sanal sınıflar vardır. Eğitmenler ve öğrenciler arasında özel bir yazılım aracılığıyla eş zamanlı yani canlı öğrenme gerçekleştirilir.
– Yaşam boyu öğrenmeyi destekler.
– Eğitimin önündeki engeller kalkar.
– Geleneksel eğitimdeki büyük harcamaların önüne geçer. Örneğin okula gitmek için hergün taksiye, otobüse, vapura para ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca beslenme harcamalarınız da düşer. Başka bir şehirdeki okuldan uzaktan eğitim görüyorsanız bir yurt bulmanız veya taşınmanız gerekmez.

Uzaktan eğitimdeki sınavlar, kurumun belirlediği usullerde yapılır. Uzaktan eğitim programlarında sınavlar fiziksel ortamda yani yüz yüze gerçekleştirilebildiği gibi bazen de sadece online olarak internet üzerinden gerçekleştirilir. Kısacası kuralları kurum belirler.

UZAKTAN EĞİTİMDE ONLINE KURSLAR

Uzaktan eğitim ile yararlanabileceğiniz binlerce online kurs var. İster hobiniz olsun ister okul dersiniz konu ve branş sınırı olmadan birçok kurs bulabilirsiniz. Online kurslarınızı bir platformda canlı izleyebileceğiniz gibi bazı online kurslar önceden kaydedilmiş olabilir. Bu bilgiler siz kursları almadan açıklamalarında yazan bilgilerdir. Online kurslar, ücretsiz veya ücretli olabilir. Bu tamamen sizin seçiminize kalmıştır. Online olarak kurs alabileceğiniz bazı web siteleri:


Udemy

 

Uzaktan Eğitim Nedir?
Uzaktan eğitim

Udemy’de on binlerce kurs bulunmakta. Türkçe kurslar da İngilizce kurslar da bulabilirsiniz. Photoshop’tan müzik teknolojilerine, sosyal medya uzmanlığından mühendisliğe kadar ayrı ayrı kategorilendirilmiş on binlerce eğitim vardır. Kurslar önceden kaydedilmiştir ve istediğiniz her yerden erişim sağlayabilirsiniz. Bazı kurslarda sertifika almanız için basit birkaç sınava girmeniz gerekebilir. Fakat çoğu sertifika sınavsız verilir. Kısacası Udemy, inanılmaz büyük bir bilgi ağıdır.

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün web sitesinden onlarca kursa ulaşabilirsiniz. Kurslar bazen canlı yayında yapılırken bazen önceden kaydedilmiş olabilir.

Sosyal medya kurslarından zaman yönetimine kadar geniş bir skalası olan kurslara ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Global Enstitü, Campus online ve Boğaziçi Enstitüsü güzel uzaktan eğitim kurslarına sahip olan online eğitim bazlı web siteleridir.

Uzaktan eğitimi, bireysel olarak öğretmenlerden de alabilirsiniz. Google’a özel öğretmen yazdığınız anda önünüze onlarca link çıkacak. Özel eğitmenlerinizi güzel seçip fiyatları kendinize uygun hale de getirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  EBA TV Nedir? EBA Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu sektör fiyat skalası geniş bir sektör. 50 TL’ye İngilizce eğitmeni bulurken aynı zamanda 100 TL’ye de İngilizce eğitmeni bulabilirsiniz. Bu demek değildir ki 50 TL ders veren iyi veya kötü, 100 TL ders veren iyi ve kötü.

Fiyatlar öğretmenlerin kalitesini belirlemez. Siz iyi bir araştırma yaptıktan sonra ve öğretmenle iletişime geçtikten sonra öğretmeninizi istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Karşılıklı anlaşmanız durumunda iyi bir eğitim alma olasılığınız da artmış olur.

UZAKTAN EĞİTİMDE EBA TV

Uzaktan Eğitim Nedir?
uzaktan eğitim

Corona virüs (Covid 19) pandemisinin karşısında durabilmek için mart ayından bu yana birçok önlem alınıyor. Bu önlemler doğrultusunda MEB, EBA TV’yi açmıştı. 2020-2021 eğitim öğretim yılı da başlamış bulunuyor. EBA TV, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için uzaktan eğitim fırsatı veriyor. Dersler EBA TV üzerinden takip ediliyor. EBA TV’de tüm sınıflar için canlı yayınlar bulunuyor. Eğer bir öğrenci derslerini kaçırdıysa tekrarlarının izlenmesi de mümkün. EBA TV, Türkiye’de tüm eğitim sisteminin (ilkokul, ortaokul, lise) online sisteme geçmesi ile ilgili bir ilk. 3 adet EBA TV kanalı bulunuyor: EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise.

Birinci dönem ara tatilinin 16-20 Kasım 2020’de yapılması kararlaştırıldı. Yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de yapılacak. İkinci dönem ara tatili ise 12-16 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacak.

EBA TV ile amaçlanan en önemli şey öğrencilerin derslerinden geri kalmaması ve eksiklerini kapatabilmesi. Bu yüzden ilk dönem daha çok geçen senenin eksiklerini kapatmak üzere olacak. Canlı derslerin takvimleri de tam olarak bu duruma göre hazırlandı.

EBA TV web sitesi: http://www.eba.gov.tr/#/anasayfa
EBA TV dersler ve yayın saatleri: http://uzaktanegitim.meb.gov.tr
EBA TV yayınlarının frekans ve Türksat uydu bilgileri:

HD Alış bilgileri:
Alış frekansı :12.084 MHz
Polarizasyon : Yatay (H)
Sembol oranı : 13.750
FEC : 2/3

SD Alış bilgileri:
Alış frekansı :11.916 MHz
Polarizasyon : Dikey (V)
Sembol oranı : 30.000
FEC : ¾

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre yeni dönemdeki eğitim öğretimin hem yüz yüze hem de uzaktan gerçekleşeceğini söyledi. Okullar, ailelerin tercihine göre okul öncesi ve ilkokul birinci sınıftan başlayarak eğitime açılacak. Tabi, bu uygulama salgının fazla olduğu şehirlerde farklılık gösterebilir.

Hal böyle olunca sırf EBA TV değil diğer online eğitim sistemleri de rağbet görmeye başladı. Online ders sistemleri, ülkemizde çok uzun zamandan beri var. Fakat virüsten dolayı şu sıralar neredeyse vazgeçilmezler diyebiliriz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  EBA TV Nedir? EBA Nedir? Nasıl Kullanılır?

UZAKTAN EĞİTİMDE ÜNİVERSİTELER

Yine pandemi kaynaklı olarak üniversitelerdeki eğitim öğretimin de uzaktan eğitime geçmesi konuşuluyor. Aslında bu biraz üniversitelerin kendi tercihine kalmış durumda. İsteyen üniversiteler eğitimleri yüz yüze gerçekleştirebilecekken isteyen üniversiteler ise eğitimleri uzaktan eğitim ile online bir şekilde sağlayacak.

Örnek vermek gerekirse Yıldız Teknik Üniversitesinde, bazı teorik dersler online olarak yapılabilecekken uygulama dersleri ve sınavları yüz yüze gerçekleşebilecek. Bilgi Üniversitesinde eğitim yılı 5 Ekim’de başlayacak.

Şu an karar alınan model hibrit eğitim sistemi modeli. Yani isteyen öğrenciler okula gidip yüz yüze eğitim alabilecekken bazı öğrenciler ise istekleri dahilinde dersleri online yani uzaktan eğitim ile takip edebilecek.

Dokuz Eylül Üniversitesinde stajın zorunlu olduğu dersler yüz yüze yapılacakken diğer dersler için yine hibrit model uygulanacak. Daha detaylı bilgiler almak için üniversitelerin web sitelerindeki duyuruları takip edebilirsiniz.

Durumlar gördüğünüz gibi. Üniversitelerin de aklı karışık. Sistemlerde sık sık değişimler meydana geliyor. Covid 19 virüsü tablomuz kötüleştikçe önlemler artıyor. Şimdiden ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerin ne zaman tamamen yüz yüze eğitime geçeceği kestirelemez durumda. Gelişmeleri takip etmekte fayda var.


UZAKTAN (ONLINE) STAJ NASIL OLUR?

Yine pandemi sebebiyle uzaktan stajlara da rağbet artmış durumda. Stajyer iş yerine gitmek zorunda kalmıyor, bilgisayardan tüm işlerini hallediyor.

Bu işin en kolay tarafı. Bu aslında uzaktan eğitim anlayışının temelindeki olay. Bazı iş yerleri uzaktan staja olumlu bakarken bazı yerler ise yüz yüze yani fiziksel ortamda gerçekleştirilen stajları gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Elbette ki uygulamalı olan derslerin stajları da uygulamalı oluyor.

Uzaktan stajlar çok kolay olmakla birlikte yanında getirdiği bazı olumsuz özellikleri de var. Öncelikle stajyer, gerçek bir ofis ortamında tecrübe kazanamaz. Her şeyi bilgisayar ortamında ve evinde yapar. Bu yüzden ofisteki gerçek iletişim ve yüz yüze görüşmeler konusunda geride kalır.

Online stajlar, Zoom, Skype, Microsoft Teams gibi görüntülü iletişim uygulamalarından ve web sitelerinden yapılır. Bu şekilde yöneticiler ve iş arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurulabilir. Mail yolu ile de işler teslim edilebilir. Sanal stajlar oldukça esnektir.

Bir işiniz olmadığında bilgisayarınızın masanızda açık olması yeterlidir. Siz o sırada hobilerinizle ilgilenebilir, televizyon izleyebilir veya uyuyabilirsiniz. İşte bu yüzden online sistem hem faydalı hem de çok da faydalı değildir. İşinize, derslerinize olan ilginiz ve sorumluluklarınız daha önemsiz görülebilir.

Yine de uzaktan eğitim sisteminin çok fazla artı özelliği bulunmaktadır. Yukarıda da tüm bunlardan bahsettik. Uzaktan eğitimin ne kadar faydalı veya zararlı olduğu sizin görüşünüze kalmış.

Bir cevap yazın