Uyurken Konuşmanın Nedenleri Nelerdir?

Uyurken Konuşmanın Nedenleri Nelerdir?

Uyurken konuşmak herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmemektedir. Tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak da değerlendirilemez. Genellikle uyurken konuşan kişiler yanlarındaki kişileri rahatsız etmeleri nedeniyle, bu duruma çözüm aramaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve bir rahatsızlığında habercisi olmayan uyurken konuşmaların tedavi edilmesi konusu ise bilinen kesin bir tedavi yolu ve ilacı bulunmamaktadır. Uyurken konuşmanın nedenleri, bir ilacın yan etkisi olabilirken, belki de düzensiz beslenmekten ileri gelmektedir.

Uyurken Konuşma Üzerinde Yiyeceklerin Etkileri

Uykuda konuşmak gibi bir sorun yaşanıyorsa bu duruma sebep olabilecek unsurların etkilerini azaltarak çözüm bulma yoluna gidilebilir. Uykuyu etkisi bilinen kafein akşam saatlerinde tüketimi bırakılarak uykuya kaliteli bir zemin hazırlanabilmektedir. Ya da havalandırılmış bir odada uyumak bir nebze uyku kalitesini arttıracağı için doğru ve etkin bir uyku sırasında konuşma ihtimali düşebilmektedir. Uyurken konuşma üzerine yiyeceklerin etkileri sonucunda oluşabilmektedir. Sonuç olarak huzursuz mide ile uyku kalitesi etkilenmiş olacaktır.

Araştırmaların Sonucunda Uyurken Konuşmanın Nedenleri

Finlandiya ve Japonya’da uyurken konuşmanın nedenleri üzerine yapılan araştırmalarda çıkan ortak sonuç ikizlerin genellikle uyku düzenleri olmaması ve uyurgezerlik uyurken konuşma gibi durumların çoğunlukla ikizlerde rastlandığı anlaşılmıştır. Uyurken konuşan ebeveynlerin üzerinde yapılan araştırmalarda ise çocuklarında uyku düzeni tam çıkmıştır.

Uyurken konuşmanın bilinen kalıtsal bir düzensizliği yoktur. Partnerlerin bu durumdan fazlasıyla etkilenmesi üzerine çözümler aranmaktadır. Araştırmaların sonucunda uyurken konuşmanın nedenleri çoğunlukla yeme düzensizliklerine ya da uyunan odanın uyku kalitesi için yeterli olmadığı yönünde açıklanmıştır.

Uykusuz kalmak, geç saatlere kadar uyumamak ya da uyuyamamak, uyku vaktinin hemen öncesinde ağır besinler tüketmek gibi alışkanlıkların birikimi de uyurken konuşmanın nedenleri arasında yer alabilmektedir. Bu alışkanlıkları pozitif yönlü değiştirebilmek bu soruna çözüm alternatifi bir nebze de olsa sunabilecektir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri

Uykuda konuşmanın Nedenleri Arasında İlaçların Yeri

Uykuda konuşmanın nedenleri arasında ilaçların yeri oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Psikoloji anlamda bir destek alınıyorsa, danışılan doktor tavsiyesiyle alınan ilaçların bazı durumlarda yan etkileri bu şekilde de olabilmektedir. Yani, bazı antidepresanlar uyurken konuşmanın nedenlerini oluşturabilmektedir. Yüksek dozda bu tür ilaçları tüketmek durumunda ise kişi doktoru ile bu konuyu konuşarak durumun normalleştirme yönünde bir uzman desteği alabilmektedir.

Herhangi bir tedavi görülmeyen ruhsal bozuklukları da uyurken konuşmanın nedenleri arasındadır. Psikolojik olarak huzurlu hissedilmeyen durumlarda ya da aşırı gergin bir ruh haliyle uyumak beyin için uykuya tam anlamıyla geçememek ve bilinçaltının açık kalması sonucu kalitesiz bir uyku uyunmasına sebep olmaktadır.

Psikolojik gerginlik, kişinin yaşadığı sorunlar, korkuları, tüm hassas çizgideki detaylar uyku düzenini etkilemektedir. Arınma tam anlamıyla sağlanamadan uyumak ise, gece uyurken konuşmanın nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uykuda konuşmanın nedenleri arasında ilaçların yeri ve önemi konusunu biraz daha açmak gerekirse, ağrı kesici ilaçlarve türevleri yine bu düzeni etkilemektedir.

Uyurken Konuşmanın Nedenleri Nelerdir?
Uyurken konuşmanın nedenleri

Doktor kontrolünde bir ilaç kullanılıyorsa dahi, yan etkilerinden biridir uyurken konuşmanın nedenleri. Bu sebepler ilaçları ilk kullanımda partneriniz uyurken konuştuğunuzu söylemesi halinde en kısa sürede doktorunuza başvurarak ilaç dozunun yeniden ayarlanması ya da ilaçın muadilleri ile değiştirlimesini talep edebilirsiniz.

İlaç kullanımı ruhsal ya da başka bir branş ayırt etmeksiniz kimyasal bir uyarı olmaları nedeniyle, uyurken konuşmanın nedenleridir. İlaçların prospektüslerin de yan etkileri bulunmaktadır. Ve bu yan etkilerin görülmesi halinde uzman hekimlere başvurulması gerektiği de yine ilaçların içinde yerini almaktadır.

İlaç kullanılması gerekiyorsa ve doktorunuz tarafından kontrol edilerek bu duruma rağmen ilaç içilmesi konusuna devam denildiyse, bu gibi durumlarda günün öğle saatlerinden sonra hafif besinler atıştırılmalı ve yeme düzenine özen gösterilmelidir. Gergin ortamlar yaratılmamalı düzenli bir yaşam statüsü ile uyku vaktine hazırlanılıyor olmalıdır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Bitkilerden Şifa: Arapsaçı otunun faydaları nelerdir?

Geç yatmak gibi bir alışkanlık varsa bu törpülenerek, normal saatler arasında uyku düzeni sağlanmaktadır. Işık görmeyen bir oda olmalı yatak odaları. Uyku sırasında karanlık bir odada uyunmalı ve beyin tamamen tüm detaylardan arındırılarak ve rahat kıyafetler tercih edilmek suretiyle uykuya geçilmelidir.

Uyurken konuşmanın nedenleri yanı sıra uyku bireyler için hayati önem taşımaktadır. Bilhassa pandemi günlerinde vücut direncini uyku kalitesi ve beslenme belirlemektedir. Bu doğrultuda düzenli uykunun her anlamda önemi oldukça yüksektir. Hormonal anlamda hücreler ve beynimiz için uyunması gereken saatleri uzmanlar 23.00 ile 04.00 olarak belirlemektedirler. Bu saatler arasında kaliteli uyuyor olmak oldukça önemli. Doğal Yollarla Cilt Beyazlatma Yöntemleri Neler? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın