Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır? Uçuk Nedir?

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır? Uçuk Nedir?

Özellikle kadınların önemsediği sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan uçuk tedavisi nasıl yapılır? Yüz güzelliğine değer ve önem veren kadınların birçoğu yüzlerinin pürüzsüz ve mükemmel görünmesini ister.

Küçücük bir sivilce bile kadınları psikolojik olarak etkilediği gözlemlenmiştir. Bu durumu erkekler pek önemsemeden davranabilen, kafaya takmasa da kadınlar için büyük bir sorun oluşturmaktadır.

Uçuk Nedir? Uçuğu Tanıyalım

Dudak ve çevresinde ortaya çıkan uçuk, cilt enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda da tıp literarütünde simpleks isimli virüs olarak adlandırılır. Virüs ilk olarak dudak ve çevresinde oluşmaktadır.

Daha sonra ise ağız içerisinde yaralara da sebep olabiliyor. İlk aşamada virüs, cilt içerisine giriş yaparak yaralara zedelenmeye sebep olur fakat kişi bazı durumda yaralardan haberdar olmayacak kadar küçüktür.

Daha sonra ise virüsün pasif yani gizli dönemi başlar. Omurga içerisine yuva yapan virüs sinir dokusunda belirli aralıklarda üreyerek pasif hale gelmektedir. Eğer kişiler başta stres ve üzüntü sebebi ile kendini iyi hissetmediği zaman virüs harekete geçemeye başlar ve uçuklara sebep olur.

 

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Birçok insan sadece yaranın varlığından haberdar olup ve uçuk olduğunu anlar. Fakat bazı oluşumlarda, kişilerde ağır rahatsızlıklara sebep olduğu söylenebilir.

Uçuk başlıca yarattığı sorunlar ve belirtileri; boğazda ağrı, yüksek ateş, aşırı halsizlik ve yorgunluk, boğaz bölgesinden gelen ağrı, kaslarda ağrı, yutma sırasında zorlanma ve agresiflik başta gelen belirtilerden biri olabilir.

Uçuk Oluşmaması İçin Ne Yapmalıyız?

uçuk tedavisi
uçuk tedavisi

İlk olarak beslenme veya diyetimiz de yapmamız gereken değişikliklerden başlayalım;  yoğurt, elma sirkesi ve lahana turşusunu günlük diyet veya yemek menülerimize eklemek lazım. Bu 3 gıda uçuğu önleyen başlıca değerli besinler arasında bilinmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 5 Etkili Yöntem

Uçuğun en büyük pan zehri ya da düşmanı E vitaminidir, sofralardan patates, badem, ıspanak ve zeytinyağını önemle ve dikkatle tutup bulundurmak gereklidir.

Cildi iyileştirmeye temizlemeye yardımcı olan C vitamini düzenli olarak tüketmek uçuk için etkili bir tedavi yöntemi olarak adlandırılır.

Portakal ve kırmızıbiberi yemeklerinizde veya diyetlerinizde bulundurun.  Aloe Vera jeli ile düzenli olarak yüzünüze uygulayıp yıkayıp temizleyin. Unutmayın uçuk oluşumunda sebep olan en büyük
etkenlerden biri ise stres, üzüntü ve çok fazla içine kapanmaktır kötü bir ruh hali uçuk için tam bir piyangodur. Ağız ve diş temizliğine de önem vermek etkisini azaltmasında yardımcı rol oynar.

Uçuk Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Her ne kadar basit günümüz de karşılaştığımız rahatsızlık olarak görünse de uçuğun altında yatan büyük bir sorunlar olabilir. Herpes simplex virüsü sürekli uçuk çıkarmanıza sebep oluyorsa doktora başvurmanızın sizin için vakit gelmiştir en doğrusu olacaktır. Bu yüzden dermatoloji (cilt hastalıkları) doktoruna başvurarak detaylı bir şekilde uçuk tedavisi incelenmesi gerekmektedir. Altındaki sebep bulunduğunda sorunu kalıcı olarak çözüme ulaştırabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Uçuk Tedavisi

Doğal yöntemlerle uçuk tedavisi için en bilinen Bal ve Arı Sütüdür. Yapım aşaması ise; bal ve arı sütünü karıştırdıktan sonra uçuğun üzerine birazcık sürdükten sonra beklemeye almanız gerekmektedir.

Karışım bir süre sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. Bunu günün 3 aşamasında (sabah, öğle, akşam) uyguladıktan sonra izsiz bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

uçuk tedavisi
uçuk tedavisi
  • Sarımsak: Neredeyse sarımsak her sorunun çözümü olarak karşımıza çıkmaktadır uçuk tedavisinde ise sarımsağın oynadığı rol büyüktür. Sarımsağı ezerek yaranın üzerine sürerek iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Yarım veya çeyrek diş sarımsağı ezdikten sonra yaranın üzerine sürün ve beklemeye alın. Her saat başı yenileyin, bunu 4 defa yapmak yeterli olacak. Ayrıca her akşam yatmadan önce 1 diş sarımsağı bütün yutmak uçuk başta olmak üzere birçok hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Vanilya Yağ: eğer cildinizde kaşıntı ve kuruluk hissediyorsanız uçuk çıkacağına işarettir. Hemen vanilya yağı alarak kaşıntı ve kuruluğun olduğu yere yedirerek sürün. Uçuğun çıkmasına engel olmaktadır. Uçuk oluşsa bile etkisini gösteremeyecek ve 1 gün içerisinde kendiliğinden iyileşecektir.
  • Buz: buzluktan bir küp buz kalıbı çıkartarak ve ince bir beze sarma koşulu ile eriyene kadar uçuğun üzerinde tutunmanız gerekmektedir. İyileşmesini hızlandıran yöntemlerden biri olarak görülür. Evinizde malzeme eksiği olduğu durumlar da bu yöntemi uygulamanız tavsiye edilmektedir iyileştiğinde iz kalmamaktadır.
  • Sağlık Ocağı Aile Hekimi: İlk olarak da başvurmanızı tavsiye ettiğim aile hekimidir. Aile hekiminiz size verdiği krem ile bir günde uçuk tedavisi olarak, bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Yeni Nesil Hobi Fikirleri | En İyi 5 Hobi yazımızı okudunuz mu?
Bu İçeriğe Göz Atın!  Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz: Evde El Bakımı

Bir cevap yazın