Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri

Hayatımızın bir bölümü yoğun iş temposuna ayak uydurarak geçerken, aslında sosyal hayatımızı geride bırakırız. Kaybettiklerimiz, kazandıklarımızdan fazla değildir, çoğu zaman. Ancak hayatın olağan akışına yenilmemek için sürekli çalışarak, gelecek odaklı planlar yapmak ise çoğu zaman kişilerin tercihi değildir. Yoğun ve stresli iş hayatına maruz kalan kişilerde, çoğunlukla görülen bir tür psikolojik rahatsızlık olan tükenmişlik  sendromu; mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tükenmişlik (burnout) sendromu kişilerde;

 • Başarısızlık hissi,
 • Enerji düşüklüğü,
 • Bireyin kendini yorgun ve bitkin hissetmesi gibi problemler ile hastalık kendini belli etmektedir.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Gelişen teknolojinin hayatımıza sunduğu yararlar kadar, zararlar da bulunmaktadır. Git gide, ağırlaşan iş hayatı şartları ve beraberinde ki, rekabet ortamları, profesyonel olmayan is ortamları, ve sosyal çevremizdeki güncel sorunlar derken, aslında bunların hepsini beyinde biriktiririz. Tükenmişlik  sendromu, bu koşulların birleşmesiyle zamanla oluşmaktadır. Bu birikimler devam ettiği sürece, hayatımıza etkileri devam edecektir. Ve şuan belki, küçük dediğimiz sıkıntılar gün geçtikçe sorunlar silsilesi olmaya başladıkça, işin içinden çıkılmaz bir hal alması kaçınılmaz son şeklindedir.

Hangi Meslek Grupları Tükenmişlik sendromu ile Risk altında

Sağlık çalışanları, Öğretmenler, Call Center çalışanları, bankacılar, sosyal hizmet çalışanları, avukatlar, polis ve askerler ve yönetici pozisyonunda çalışanlarda tükenmişlik (burnout) sendromu rahatsızlığına yakalanma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Bu sendromu yaşayan insanlar, duygusal anlamda çok yorgun olan kişilerdir. Kendilerini yıpranmış hissetmeleri, ruhsal anlamda huzursuzluk hissi vermektedir. Bu kişiler, önemli ve yapmaları gereken tüm işleri erteleyerek, gereksiz detaylara takılıp önemsiz işlerle uğraşmaları tükenmişlik ( burnout) sendromuna ait belirtilerdir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Mandalina Portakal

Tükenmişlik Sendromu üzerine Profesyonel Yardım

Tükenmişlik yaşayan kişilerin, çok geç olmadan profesyonel yardım almaları gerekmektedir. Tükenmişlik (burnout) sendromu yaşayan kişiler, zamanla kendilerine saygılarını yitirmeleri ve sorunları çözümlendirme yetilerinin zayıf olduklarını düşünmeleri sebebiyle, bu anlamda çok geç kalmamaları gerekmektedir.

Uzman hekime tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerin, geç kalmadan bu hastalığa müdahale etmeleri gerekir. Sadece, kişisel bir sorun değil zaman geçtikçe bu kişilerin çevrelerine de zararları oluşabilmektedir. Psikolojik rahatsızlıkların zamanla geçmesini beklemek doğru bir tercih değildir.

This Post Has 4 Comments

 1. RaikaJiyan

  Belki arkadaşınız tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilir,psikolojik bi destek alabilirse iyi olmaz mı,ba…

 2. sgirgin48tbmm

  Maalesef her geçen gün sağlık emekçilerimiz ile ilgili üzücü vefat haberleri alıyoruz. Sağlık çalışanları tükenmiş…

 3. Fatma1711_

  Tükenmişlik sendromu içinde bir türlü tükenmeyen ruhlara dönüştük hepimiz.

 4. callmeozan

  Bir an önce istediğim her şeyi yapıp tükenmişlik sendromu yaşamak istiyorum

Bir cevap yazın