Sumak Bitkisi Nedir? Sumak Faydaları Nelerdir?

Sumak Bitkisi Nedir? Sumak Faydaları Nelerdir?

Sumak bitkisi, aslında sandığımız kadar çok insanın bilmediği bir bitkidir. Soğan, zeytinyağı ve sumak üçlüsünün birleşimi belki de en güzel salatalar arasında yer alır. Anadolu’muzun eşsiz mutfağında yüzyıllardır kendine yer bulan sumak ve faydalarını sizin için ele aldık. İyi okumalar dileriz.

Sumak Bitkisi Nedir?

Çalıgiller ailesinden kırmızı tohumlu olan sumak bitkisi ülkemizde kolay yetişiyor ve bol miktarda bulunuyor fakat tıpkı mantar gibi bu bitkinin de zehirli formları vardır. Siz emin olmadığınız takdirde sakın deneme amaçlı yemeyiniz. Sadece bizim ülkemizde değil dünyanın çeşitli yerlerinde de yetişir bu bitki. Mutfağımızda ekşimsi bir tada sahip olarak bulunan sumak kurutulmuş olarak satılmaktadır. Hatta sofrasında tuzluk içerisinde bulunduran dahi vardır. Mercimek çorbanızda hem renkli bir görüntü hem de ekşimsi bir tat elde ederek daha da lezzetli içimlere kavuşabilirsiniz. Salatalarda hatta bazen de pilavlarda kullanılan sumak söylenenlere göre soğanın kokusunu bastırır ve ağız kokusunu az da olsa önler.

Şifacılık alanında ise fitoterapi denilen alternatif tıp yönteminde kullanılmaktadır. Hazırlanan ve şalgam gibi içilen sumak suyu ise sizlerin vücudundaki birçok hastalığı arındırabilir.

sumak bitkisi

Sumak Bitkisi Faydaları

Faydaları listelere sığmayacak diye düşündüğümüz sumak bitkisi faydalarından sadece birkaçını sizler için listeledik. Zaten artık bu tarz şeyleri kullanmadan güvendiğiniz bir doktora başvurun dememize gerek yok. Bir uzman doktor ya da uzman fitoterapiste başvurduktan sonra bilmeniz gerekenler şöyle;

  • Hazımsızlık ve mide ağrılarına çok iyi gelen sumak bitkisi mide ile ilgili birçok hastalığa iyi gelir. Ülser, gastrit, ülseratif kolit gibi hastalıklarda tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.
  • Bağırsak hareketlerini daha da işlevsel hale getirip hem kabızlığa iyi gelir hem de ishale. Her iki şekilde de bağırsakların dengesi bozulduğu için bu dengeyi ayarlamak için kullanılması gerekir. Bünyemizde denge sağlar.
  • Kan şekerini tıpkı tarçın gibi ayarlar ve yüksek şekerin düşürülmesi mümkün olur. Diyabet hastalarının da kullanımında sakınca olmadığını da bu şekilde anlayabilmekteyiz.
  • Antioksidan atması ise nar meyvesi ile karşılaştırılabilir. Evet, o kadar güçlü miktarda antioksidan etkisi vardır ki nar ile kıyaslanabilir.
  • İltihap kurutucu olmasından dolayı özellikle iltihaplı romatizma hastalarının hedefi halindedir. İltihaplı romatizma hastaları, sumak suyu ve sumak tuzu kullanımı konusunda kendilerine cömert davranmalıdırlar.
  • Kalp ve damar sağlığını korumak için beslenme düzeninize bu bitkiyi de ekleyin. Kalp krizi riskini azaltan sumak aynı zamanda damar sertliğini de önlemektedir. Ancak toz halinde değil tane sumak olarak kullanılmasında fayda vardır.
  • İdrar söktürerek metabolizma işlevselliğini daha da arttırır ve zayıflamanıza daha da çok etki eder. Ödem artırıcı özelliği ile diyetlerde de önemli bir element olarak değerlendirilmesine neden olur.
  • Cildin altında bir led lamba varmış gibi parlaklık sağlar. Cildi gençleştirir ve sıkılaştırır.
  • Aşırı yaşlılığı az da olsa önler ve dinçlik sebebidir.
  • Adet ağrılarına ve sancılarına bir de sumak bitkisi çayını deneyin deriz.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Psişik Nedir? Psişik Güç Belirtileri

Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır

Sumak suyu sumağın etkileri ile aynı vasıflara sahiptir sadece içimi daha kolay bir hal alır. Peki nasıl hazırlanır bu su? Dört bardak kaynamış bir suya 3 ya da 4 yemek kaşığı ezilmiş sumak bitkisi koyun ve demleyin. Beş dakika sonra da süzün ve soğutup dilediğiniz zaman için. Ödemlerinizi daha kolay atabileceğiniz bu suyu sürahiye doldurun ki gözünüz önünde olsun. Her gün taze olarak yaparsanız antioksidan etkisi daha çok olur.

Sumak Bitkisi Zararları

Sumak bitkisi zararları saymak zor çünkü neredeyse hiç zararlı yanı yok. Mesela tansiyon hastası iseniz bu bitkiyi ezilmiş halde kullanmayın çok fazla, işte o zaman zararlı olabilir. Çünkü sumak ezilirken tuzla ezilir. Ezilmiş olan sumakta tuz oranı o nedenle yüksek olur. Diğer bir husus ise alerjik reaksiyon durumlarıdır ki bu da sizin deneyerek göreceğiniz bir şey. Az bir miktar kullanarak deneme yapın ki alerjiniz varsa size zararı çok fazla olmasın.

Bir diğer zararı da bu tadı sevmeyenlere olabilir. Sevmeyen için sumak oldukça keskin bir lezzet olduğu için büyük rahatsızlık verir. Küçük miktarlarda deneme yaparak, tadına alışmanız mümkündür. Sağlıklı ve Gür Saçlar için: Saça Soğan Suyu yazımızı okudunuz mu?

 

Bir cevap yazın