Sukulent Nedir? Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

Sukulent Nedir? Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

Sukulent kaktüs ailesine ait bir bitki türüdür. Dikey veya kaya bahçe olarak tabir edilen alanlarda teraslarda rahatlıkla yetişebilen bir bitkidir. Farklı renk ve büyüklükte yaprakları bulunmaktadır. Su tutma kabiliyeti yüksek olan bu bitkinin uzun süre susuz kalma potansiyeli bulunmaktadır. Bu nedenle sukulent bakımı kolay bir bitki türüdür.

Değişik renkleri olan bu bitkinin tek tek dikilerek alanlara hoş bir hava katması sağlanır. Sukulent bakımı oldukça zahmetsizdir. Bu bitki her yerde ve her koşulda büyüyebilmekte şık bir de özelliği olmasa da tercih edilmesinde büyük bir etken olacaktır. Ayrıca kullanıldıkları alınma derinlik kazandırırlar.

Sukulent Nedir? Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?
sukulent bakımı

Sukulent Çiçeği Bakımı

Sukulent bakımı basit bir bitki olmasına rağmen dizaynı düzgün yapıldığında pek çok alanda dekoratif amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca radyasyon toplama özelliği olduğu bilinen bu bitki evlerde iyi bir görünümün yanı sıra radyasyon toplama özelliği ile de tercih edilmektedir. Ekimi kolaylıkla yapılabilen bu bitkinin istenilen saksı boyunda toprakla doldurulması ve saksıya yerleştirilmesi ile dikim işlemi gerçekleştirilir. Bitkinin hava alması durumunda formu bozulacağı için bütün alanların toprakları ile sıkıca doldurulması gereklidir. İri taneli ve geçirgenliği yüksek çakıl taşlar toprak bitkinin yetiştirilmesi için uygun olacaktır. İki haftada kök salan bu bitki haftada en bir kez az miktarda sulanarak bakımı gerçekleştirilir. Gelişimini kısa sürede tamamlayan bu bitki 16 18 derecelik bir alanda parlak bir ortamda yerleştirildiği taktirde çiçek açacak güzel bir görünüm sağlar.

Sukulent Kaktüs Bakımı

Sukulent bakımı konusunda sıkıntı yaşanmayacak basit bir bitkidir. Ekme işleminin başından itibaren bitkinin rahatlıkla yetiştirilebilmesi mümkün olur. İlkbahar ve yaz aylarında gelişimini tamamlayan bu bitki soğuğa karşı hassas bir bitkidir. Kış aylarında 20 veya 30 günde bir sulanması yeterli olacaktır. İçerisinde bulunan su miktarı fazla olduğu takdirde uygun bir ortam sağlanmış olur. Ancak bitkinin sıklıkla sulanması köklerinin çürümesine neden olacaktır. Evlerde rahatlıkla yetişen bitkiler arasında bulunan sukulent kaktüs bahçe ortamında ve saksıda da yetiştirilebilir. Direkt güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir yapısı bulunmaktadır. Güneş ışığı altında sararma ihtimali artar ve aydınlık, yarı aydınlık ortamlar tercih edilmelidir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Şekersiz 21 Gün Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır

Sukulent Bakımı: Sukulent Çeşitleri

Sukulent pek çok türü bulunan bir çiçektir. Aynı aileden pek çok tanıdığımız ve evlerimizde kullandığımız bitki türü ile benzer özellikleri bulunmaktadır. Bu bitkiler arasında başta aleo vera yer almaktadır. Sukulent çiçeği bakımı rahat olan bir bitkidir ve aloe vera da aynı rahatlığı ve estetik görünümü kullanılan alanlara kazandıracaktır. Bunun yanı sıra bezelye sarkıtlarını andıran yapısıyla inci tanesi ismi ile bilinen Senecio Rowleynus bitkisi de sukulent çeşitleri arasında yer alıyor. Bunun dışında kalandiva, menekşeyi andıran yapısı ile en çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır.

Sukulent bakımı çeşitleri açısından da bu bitki oldukça kolay büyütülebilen bir özelliktedir. Bunun dışında sukulent kaktüs bakımı arasında sedum morganianum, haworthia fasciata gibi türlerde yer almaktadır. Bu bitki türlerinin hepsi birbirine benzerlik gösterir ve bakım açısından da nazik ancak bir o kadar da kolay bakımları gerçekleştirilebilen bitkiler arasında yer almaktadır. Sukulent çiçeği bakımı açısından ve evlerinizde oluşturacak olduğu estetik görünüm yanı sıra radyasyon etkisini de ortadan kaldırılması açısından tercih edilmektedir.

Sukulent Saksısı

Sukulent bakımı, sukulent saksısı ve saksı seçimi önemli bir konudur. Eklecek olduğunuz bitki tohumu veya köküne göre saksı seçiminde dikkat etmek gerekmektedir. Birkaç ay içerisinde kökleri tamamen toprağın içinde uzanacak olan bu bitki için gerekli ölçüdeki saksıyı temin etmeniz gerekir. Sukulent çeşitleri arasında en büyük köklere sahip olan türü ekiyorsanız bunun için daha geniş çaplı saksılar tercih etmeniz gerekecektir. Sukulent çeşitleri genellikle bakım açısından birbirine benzerlik gösterse de bu bitkilerin bazıları daha sıcak ve kurak ortamları severken bazıları da daha nemli ve soğuk ortamlarda uyum sağlamaktadır.

Sukulent bakımı ile ilgili pek çok bilgi online adresleri üzerinden ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Sukulent çiçeği bakımı, dekoratif olarak evinize veya kullanılacak alana katmış olduğu değerler açısından da özel bir bitkidir. Her türü ve çeşidi ile muhteşem bir görünümün yanı sıra ortama kazandıracak olduğu pozitif enerji de bu çiçeği tercih etmenizde en önemli kriterler arasında yer alıyor. Orkide Bakımı Nasıl yapılmalı yazımızı okudunuz mu?

Bu İçeriğe Göz Atın!  Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın