Son Zamanlarda Popüler Olan: Bitkisel Beslenme

Son Zamanlarda Popüler Olan: Bitkisel Beslenme

Dünyada yaşanan iklim değişiklikleri ve sağlıklı beslenme konusunda artan farkındalık ile birlikte bitkisel beslenme oldukça popüler hale gelmiştir. Hayvansal gıda tüketimini en aza indirerek ya da hiç tüketmeyerek, sadece bitkiler ile beslenmenin terci edilmesi, sürdürebilirliğe de katkıda bulunmaktadır. Hayvan gıdalardan uzak durmak aynı zamanda sağlıklı ve etkili bir beslenme biçimi olarak öne çıkmaktadır.

Bitkisel Beslenme ile Sağlıklı Beslenmek

Bitkisel beslenme tercihi, trendlerden bağımsız olarak bir alışkanlık haline gelmelidir. Besinleri mümkün olduğu kadar en az işlem görmüş haliyle tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bitkisel beslenme sayesinde kolesterolü de kontrol altına almış oluyoruz. Hayatımıza sağlıklı olduğu bilinen yağları eklemeliyiz. Bu yağlara başlıca; Zeytinyağı, fındık yağı ve mısır özü yağını örnek verebiliriz.

Bitkisel Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkisel beslenme biçimi, doğru uygulandığında bel çevresinde incelme, kolesterolün kontrolü ve kan şekerinin kontrolü olmak üzere birçok sağlık probleminde yarar sağlayabilmektedir. Beslenme şeklinizi aşağıdaki şekilde oluşturabilirsiniz.

  • Günlük en az 4 porsiyon sebze tüketilmelidir.
  • Her gün meyve tüketimi en az 3 porsiyon olacak şekilde olmalıdır.
  • Kuru baklagil, soya gibi bitkisel protein alternatifleri 2 porsiyon tüketilmelidir.
  • Yağ alım miktarına dikkat edilmelidir.

Bu beslenme önerisi sağlıklı olduğu düşünülen kişiler içindir. Sağlık probleminiz varsa ya da fazla kilonuzdan ya da az kilonuzdan şikayetçiyseniz, doktorunuza danışmadan beslenme listesi oluşturmayınız.

Bitkisel Beslenenlerin Bilmesi Gerekenler

  • B12 vitamini, vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında önemli rolü olan bir vitamindir. B12 değerlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. B12 eksikliğinde karşılaşılan en büyük sağlık problemi anemidir.
  • D vitamini, kalsiyum ve fosforun vücutta emilerek, kullanılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle D vitaminini kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.
  • Demir, vücutta enerji metabolizmasının çalışması için gereklidir. Yeterli miktarda demir alımı yapmazsanız kendinizi, halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Bitkisel kaynaklı besinlerden aldığınız demir, hayvansal kaynaklı besinlerden alınan demir kadar emilmez. Bu nedenle yeterli demir içeren yiyeceklerle birlikte C vitamini de almanız gerekmektedir. Bitkisel besinler arasında birçok faydası olduğunu bilenen; Sağlıklı Bir Yaşam için Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Meme Büyütme Ameliyatının 7 Nedeni

Bir cevap yazın