Şişkinlik ve Gaz Problemi Nasıl Çözülür?

Şişkinlik ve Gaz Problemi Nasıl Çözülür?

Gün içinde birçoğumuzun yaşadığı gaz problemi aslında bizim yuttuğumuz hava ile ilgilidir. Bir kısmı yuttuğumuz havadır. Bir kısmı ise sindirim sistemimizin çalışması sırasında ürettiği gazdır. Yaşadığınız gaz problemi içinde en başlıca sebebi yemek yerken konuşmak ve hızlı yemek yemektir.

Çünkü hızlı yemek yediğimizde hava yutulmaması imkansızdır. Tüm bunlarla birlikte, bir sebep daha vardır mide fıtığı.  Mide fıtığı olan kişilerde de gaz problemi oldukça sık görülmektedir. Mide fıtığı en acil şekilde tedavi ya da kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Gaz Problemi İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Gaz problemi için öneriler evinizdeki en basit tariflerdir. Ancak ilk olarak bu sorun oluştuğunda cenin şeklinde yatmanızdır. Gaz problemi için, eğer ortamınız uygunsa hemen cenin şeklinde yatın ve bekleyin.

Kalp kasılması gibi hissedilen ve oldukça yoğun sancılarla göbek bölgesinin kasılmasına sebep olan gaz problemi için, suni kalp krizi de halk arasında denilmektedir. Kişi bulguları benzetmekte ve bu gaz atağını kalp sanmaktadır.

Gaz problemi için bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Nane çayı ve papatya çayı yetişkinler için bilhassa oldukça faydalıdır. Bu çaylar, vücutta sistemsel ya da yediklerimizden dolayı oluşan gaz sıkıştırmasının oluşumunu engellemekte ve vücuttan gaz atımını kolaylaştırmaktadır.

Eğer vücudunuz aşırı gaz üretimi yapıyor ve bu atakları çok çok sık yaşıyorsanız bu tip durumlarda yemeklerden önce elma sirkesini su, çay gibi sıvılara karıştırın. Bu sorunun önlemini basit anlamda almış olacaksınız.

Gaz Problemi İçin Alerjide Söz konusu Olabilir

Gaz ve şişkinlik gibi sorunları oldukça sık yaşıyorsanız muhtemelen besin hassasiyetiniz olabilir. Ve hatta gaz problemi için bazı durumlarda besin alerjilerinin de neden olduğu söylenebilmektedir.

Bazı kişilerin yumurta, yer fıstığı, balık, inek sütü, buğday ve hatta çilek ve bunlar gibi bazı yiyecekler de besin allerjilerini tetikledikleri için; vücutta gaz, ishal, karın ağrısı, ciltte döküntü gibi yan etkiler yapabilir. Alerjik gaz sancıları oldukça yoğun aralıklarla gelirken, herhangi bir bitki çayı vücuttan atımını kolaylaştırmayacaktır.

Yukarıda bahsedilen şekilde cenin konumunda geçerek gaz sancınızı hafifletebilir. Alerjik reaksiyonlar veren gıdalardan uzaklaşarak bu sorunu azaltabilirsiniz.

Gaz Problemi
Gaz Problemi

Mide ağrısını tedavi etmenin en iyi yolları nelerdir?

Mide ağrıları çoğu insan için günlük bir olaydır, ancak bu ağrısız ve rahatsız edici semptomların çoğu daha ciddi sağlık koşullarından kaynaklanmaktadır. Mide ağrınız varsa, bunlar en yaygın nedenlerdir ve buna neden olabilir.

Mide ağrıları en çok midenin sol tarafında, göğüs kemiğinin hemen altında görülür. Ağrı, herhangi bir uyarı olmaksızın hafiften çok şiddetliye başlayabilir.

Karın ağrılarının çoğu sabah ortaya çıkar ve genellikle geceleri geçer. Ancak endişeli ve emin değilseniz hemen bir doktora görünün. Yiyecek zehirlenmesi gibi mide ağrısının başka nedenleri de vardır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  El Peelingi Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

Mide ağrıları, her biri her kişi için farklı olan farklı faktörlerden kaynaklanır. Bazılarına çok fazla yemek veya yeterince yememek neden olur. Diğer nedenler arasında stres, alkol tüketimi ve stresin kendisi bulunur.

Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecekler yemek de mide ağrısına neden olabilir. Stres, alkol veya stresten kaynaklanan mide ağrısı tedavi edilmeden bırakılmamalıdır. Hepsi kalp krizinin potansiyel nedenleridir.

Büyük bir şeyle ilgisi olmayan diğer mide ağrısı nedenleri arasında kas spazmları veya kas hasarı bulunur. Bir kişinin mide ağrısı olduğunda göğüste, karın bölgesinde ve belde ağrı hissedebilirler. Ayrıca mide bulantısı ve kusmaya da neden olabilir.

Mide ağrısını tedavi etmenin birçok farklı yolu vardır, ancak bundan kaçınmanın da birçok farklı yolu vardır. Mide ağrısını önlemenin en iyi yollarından biri, yeterince su içmektir. Ayrıca düzenli egzersiz yapın ve daha az yiyecek ve abur cubur yiyin. Dengeli bir diyet yemek de mide ağrısı olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Mide ağrıları genellikle antiinflamatuvar ilaçlar içeren reçetesiz satılan ilaçlarla giderilebilir. Krem, rahatsızlığı gidermek için doğrudan ağrı bölgesine uygulanabilir.

Bu kremler herhangi bir eczaneden satın alınabilir. Bazen bu tedavileri kullanmadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. Sorun o kadar ciddi değilse, doktorlar genellikle daha ciddi durumlar için kullanılan daha güçlü bir ilaç yazacaktır.

Stres ve anksiyeteye bağlı mide ağrıları, vücudun mide ağrısını ve semptomlarını hafifletmek için kortikosteroid adı verilen kimyasalları serbest bırakmasına neden olabilir.

Ancak bu ilaçlar ileride daha fazla soruna neden olabilir.

Vücut bu anti-enflamatuar ilaçları tolere edemezse, vücut bir miktar hasar görebilir ve bu, midenin daha fazla tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabileceği zamandır. Kortikosteroidlerin bilinen tek yan etkisi karaciğer hasarıdır.

Ağrınız varsa, belirtilerinizin altında yatan nedeni keşfedebilmeniz için bir doktorla konuşmak her zaman önemlidir. Emin değilseniz, mide ağrınızın nedenini ortadan kaldırmak için bir doktora görünün.

Mide ağrısının bir başka nedeni de asit reflüdür. Asit reflü, mideden gelen asitler yemek borusuna geri döndüğünde ortaya çıkar. Bu, yetersizlik olarak bilinen bir durumdur. Bu nedenle, midenizin gün boyunca tok kalması için sık sık küçük öğünler yemeniz önemlidir.

Bazen asit reflüyü azaltabilecek ilaç almanız gerekir. Bazen midede birikebilecek fazla asit nedeniyle yağ ve tuz oranı yüksek olan besinlerin alımını azaltmak bile gerekir. Asit reflüsü yaşayacağınızı biliyorsanız, bazı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeyi öğrenmeniz önemlidir, böylece asit reflü sık sık meydana gelmez.

Sık sık asit reflü yaşıyorsanız, diyetinizi değiştirmek için doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Birçok insan kızarmış yiyecekler, yağlı ve tuzlu yiyecekler, kafeinli içecekler ve gazlı içecekler gibi belirli yiyecekler nedeniyle mide ağrısı çeker. Probiyotik takviye almanın asit reflünüzü hafifletmeye de yardımcı olabileceğini görebilirsiniz.

Bu ilaçların bazılarının vücudunuza zararlı olabilecek birçok yan etkisi vardır. Yan etkiler yaşarsanız, herhangi bir ilaç almadan önce bunları doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Hangi ilaçları almaktan kaçınacaklarını ve bunun yerine ne alacaklarını belirleyeceklerdir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Meme Büyütme Ameliyatının 7 Nedeni

Çocuklarda ve ergenlerde asit reflü nedenleri

Yetişkinlerde daha yaygın olmasına rağmen çocuklar, ergenler ve bebekler gastroözofageal reflü hastalığına (GERD) yatkındır. Bu, en yaygın reflü hastalığı türüdür.

Çocukların yaşadığı semptomlar da yetişkinlerinkine çok benzer. Doktorlar tipik olarak gastroözofageal reflüleri ilaç tedavisi ile tedavi etmelerine rağmen, birçok hasta reçeteli ilaçları kullanmamayı tercih etmektedir.

Asit reflü genellikle mide asitleri ve sindirim sıvıları yemek borusuna yanma hissine neden olarak geri döndüğünde ortaya çıkar. Üretilen asit miktarı akut veya kronik olabilir.

Akut reflü olduğunda, mide, yemek borusuna ulaşan ve şiddetli ağrıya neden olan büyük miktarlarda asit üretir. Öte yandan kronik reflü olduğunda asitler salınana kadar yemek borusunda kalır.

İki tür asit reflü vardır: birincil ve ikincil. Birincil reflü, midede yetersiz asit üretiminden kaynaklanırken, ikincil reflü aşırı asit üretiminden kaynaklanır. Birincil reflüde mide içeriği kusar ve yemek borusuna geri döner.

İkincil reflü, mide içeriği yemek borusunda kaldığında ve yemek borusunun sertleşmesine ve izlere neden olduğunda ortaya çıkar. Ayrıca, alt yemek borusu sfinkterindeki sorunların neden olduğu sfinkterokolik asit reflü adı verilen bir asit reflü formu da vardır.

Sfinkter düzgün kapanmazsa, asit yemek borusundan yemek borusuna doğru ilerleyerek ağrıya neden olabilir. Bu tür bir reflü, ilaç veya ameliyatla tedavi edilir.

Asit reflü, alt yemek borusu yolunda da meydana gelebilir. Buna genellikle özofajit denir. Bu tipte asit yemek borusunda kalarak dokuya zarar verir. Yemek borusu boyunca ilerledikçe yemek borusunda iltihaplanmaya neden olur.

Özofajit dışında yemek borusu veya boğazda enfeksiyona bağlı olarak asit reflü oluşabilir. yemek borusundan da kanamaya neden olabilir.

Mide ekşimesi de bir başka asit reflü nedenidir, ancak farklı faktörlerden kaynaklanır. Mide ekşimesi, mide asitleri yemek borusu yoluyla yemek borusuna geri döndüğünde ortaya çıkar ve göğüs bölgesinde yanmaya neden olur.

Mide ekşimesi, tüm insanlarda görülmese de genellikle yemek borusu çevresinde ve göğüs bölgesinde ağrı ile karakterizedir. Bir veya iki kulakta ortaya çıkabilir ve göğüs ağrıları ile ilişkilendirilebilir.

Mide ekşimesi rahatsızlık, kusma, ishal, ateş, ses kısıklığı, öksürük, karın ağrısı ve kramplara neden olabilir. Yemek borusunda aşırı mide asidi üretiminden kaynaklanır.

Ayrıca göğüste dolgunluk hissine neden olarak yutmayı zorlaştırabilir. Yutulduğunda ve boğazda yanma hissine neden olabilir.

Papatya çayı: bilmeniz gerekenler

Papatya çayı
gaz problemi için papatya çayı

Papatya çayı rahatlatıcı bir içecek olarak yüzyıllardır popüler olmuştur. İçeceğin uykusuzluk, depresyon, solunum problemleri, bazı yiyeceklerin sindirimi ve kalp hastalığına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ama ne için? Peki papatya çayı nedir ve neden bilmeniz gerekir?

Papatya, onu harika bir çay yapan birçok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerinden biri de dolaşım sistemini iyileştirme kabiliyetidir. Papatya, kan dolaşımına emildiğinde dolaşım sistemine zarar veren zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek flavanoller, seskitorpens ve diğer antioksidanları içerir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Yüz Yogası Nedir, Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Dolaşımla ilgili sorunlarınız varsa, papatya, dolaşımı yeniden sağlamanıza yardımcı olacak harika bir doğal çare olabilir.

Papatya ayrıca birçok anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Bu, şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Ayrıca kas spazmları, ağrı, baş ağrısı, öksürük, ateş, iltihaplanma, romatizma, mide rahatsızlıkları, karaciğer hastalığı, kusma, ishal, gaz, sindirim sorunları, irritabl bağırsak sendromu, eklem problemleri, kalp problemleri, mide problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gerginlik,  Hafıza kaybı, sinirlilik, kötü ruh hali, akne, depresyon, yorgunluk, baş ağrısı, diş ağrısı, sırt ağrısı, kızarıklıklar, boşluklar, uykusuzluk, soğuk algınlığı ve grip, sinüzit, alerji, akne, mide ülseri, akne kurdeşen, soğuk algınlığı, saman nezlesi, bronşit, öksürük ve bademcik iltihabı.

Ek olarak, papatya saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Birçok çalışma, papatyanın kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir ve bu, şeker hastaları için çok önemli bir içeriktir. Bu, insanların çaya alternatif olarak papatyayı kullanmayı seçmelerinin bir başka nedenidir.

Papatyanın bazı antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Antibakteriyel maddeler sindirim sistemi, deri, kan dolaşımı, akciğerler ve akciğerlerdeki enfeksiyonları önlemek için gereklidir. Bu onu önemli bir doğal antibiyotik yapar.

Papatya da etkili bir antiviral ajan olduğu gösterilmiştir. Bu, soğuk algınlığı virüsü ve uçuk gibi vücudumuzda bulunabilecek virüsleri öldürebileceği anlamına gelir. Bu, insanların çaya alternatif olarak papatya tüketmeyi seçmelerinin bir başka nedenidir.

Papatya’nın bağışıklık sistemini güçlendirdiği gösterilmiştir. Bunun nedeni, vücudun bağışıklık sistemini çeşitli bakteri ve virüslerle savaşması için uyararak çalışmasıdır. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, hastalık veya enfeksiyonla savaşmayı zorlaştırabilir.

Papatyanın kanseri önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kanser hücrelerinin ve tümörlerinin tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. Bitkinin ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

Papatya doğal bir bitkidir. Astım, kolik, artrit, egzama, depresyon, epilepsi, artrit ve cilt problemleri gibi çeşitli rahatsızlıkları olan insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bunun kesin nedeni anlaşılmasa da, papatyanın bu durumların tedavisine yardımcı olabilecek antispazmodik özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Bu nedenle, bu koşullardan herhangi birinden muzdaripseniz, çaya alternatif olarak papatyayı denemeyi düşünebilirsiniz.

Papatya’nın ağrıyı dindirdiği ve baş ağrılarını düzenli olarak hafiflettiği de gösterilmiştir. Bu, çaya alternatif olarak popülaritesinde bir faktör olabilir.

Papatya çayı, kahveye sağlıklı bir alternatiftir. Kahve yüksek bir kafein sağlayabilirken, kahvenin kimyasal etkileri vücudunuz için papatyada bulunan kafein kadar kötü değildir. Örneğin, papatya sadece 30 saniyelik bir yarı ömre sahiptir. Kahvede kafeinin yarılanma ömrü 100 kattan fazladır.

Düzenli olarak papatya çayı içerek, kahve içmekle aynı faydaları elde edebilirsiniz, ancak olumsuz etkileri olmadan. Bununla birlikte, papatyanın etkileri o kadar güçlü olmadığından, kafeininizi yine de yüksek, ancak yan etkileri olmadan alacaksınız.

Diğer doğal bitki çaylarına ek olarak papatya çayı kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, web sitemi ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Orada kendiniz veya aileniz için bir çay seçerken en iyi kararı vermenize yardımcı olacak birçok değerli bilgi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın