Şifa Kaynağı: Kolajenli Kemik Suyu Faydaları

Şifa Kaynağı: Kolajenli Kemik Suyu Faydaları

Günümüzde güzellik ve besin takviyesi olarak kullanılmaya başlanan kolajen vücudumuz için oldukça önemli bir yapı taşıdır. Kolajenli kemik suyu vücut sistemi için olmazsa olmazlar arasında ilk sıralarda yerini alırken, bireylerin ise kolajen eksikliği karşısında oluşan vücuttaki tahribatlar gözle görülebilir boyutlardadır.

Kolajen eksikliğinin ilk ve en güçlü etkisi cilt üzerindedir. Yaşlanma belirtileri denilen sarkma ve kırışıklar aslında yaş ile doğru orantılı olarak kolajen eksikliğinden doğmaktadır. Bu nedenle kolajenli kemik suyu vücudumuza ihtiyaç duyduğumuz kolajen desteğini sağlamaktadır.

Şifa Kaynağı: Kolajenli Kemik Suyu Faydaları

Kolajen Hayatımızda Neden Önemli

Cilde esnek bir görünüm kazandıran, nem, ışıltı ve pürüzsüzlük veren unsurdur, kolajen. Başka bir yararı ise saçların güzelliğidir. Saçların gür ve sağlıklı görünmesi de yine kolajene bağlıdır. Kolajen eksikliğinde karşılaşacağımız sorunlar arasında saç dökülmeleri ve cansız ya da sağlıksız görünen saçlar yer almaktadır.

Kan damarlarımızda tehlikeli plak oluşumlarını engelleyen yapısıyla sağlığımıza direkt faydalı olan kolajen, eklem rahatsızlıklarının da birebir şifasıdır. Kıkırdak sağlığımızı doğrudan etkilemektedir. Kısaca kolajen, vücut için hayatim bir unsurdur.

Kolajen eksikliğinde vücut sistemi yaşlanma yönlü ilerler ve yaş ne olursa olsun yaşlılık sendromları ile karşılaşılmaktadır. Kolajen dışardan alınabildiği gibi yediklerimizden de vücudumuza alabileceğimiz bir besindir. En başlıca kolajen deposu kolajenli kemik suyudur.

Kolajen Desteği için kolajenli kemik suyunun faydaları?

Kemik suyu içinde barındırdığı glisin, prolin ve arjinin gibi hayati değerde amino asitleri içinde barındırması nedeniyle, vücut için azalan kolajeni yerine koymak için ideal ancak kemik suyu içerdiği farklı yağ değerleri sebebiyle, kalp – damar rahatsızlığı olanların kan kolesterol seviyelerini arttırabileceği için kolajenli kemik suyu tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cilt Güzelliği ve Sağlığa Faydalı Vitaminler

Kolajen desteği için faydalanabileceğimiz kolajenli kemik suyu ileri yaşlarda çok fazla tüketebileceğimiz bir gıda değildir. Vücut kolajen sentezlerken tıpkı farklı protein çeşitleri gibi besin öğelerine ihtiyaç duymaktadır. Limon gibi turunçgiller de C vitamininden zengin besinler kolajen üretimini desteklemektedir.

Kolajenli Kemik Suyu Tarifi

Güvendiğiniz yerlerden almış olduğunuz kemikleri güzelce yıkayın ve yaklaşık yarım saat kadar suda bekletin. Ardından derin bir tencerede kemikleri orta ateşte kaynayana kadar ardından kısık ateşte 2 saat kadar kaynatın. Kaynayan kemik suyu hafif ılıyınca ve soğuyunca jöle kıvamı alacaktır. Bu şekilde yemeklere kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın