Sıradaki içerik:

Doğa Mı İnsana Hakimdir? İnsan Mı Doğaya Hakimdir?

e
sv

Şeytan İyi Olabilir mi? ‘LUCIFER’

lucifer

Netfix platformunda en çok izlenen diziler arasında olan Lucifer ” Şeytan İyi Olabilir mi? tartışmalarına neden olmaktadır. 

Lucifer 5. Sezonuyla Final Yapıyor

Lucifer yani: Sahi şeytan neden var? İnsanlara kötülük yaptırmak için mi, insanlar zaten günahkâr olduğundan onca günahın bedelini ödetmek için mi?

Lucifer Dizisinin Konusu Nedir?

Cennette Tanrı’ya aykırı davranışları yüzünden cezalandırılan Lucifer cehenneme sürülür ve artık şeytandır. Cehennemden sıkılan Lucifer insan olarak Los Angeles şehrinde LUX isimli bir gece kulübü işletmeye başlar ve artık LUX içinde bir hayat süren Lucifer Morningstar’dır ve kimse ona hayır diyemez.

Şeytan İyi Olabilir mi? 'LUCIFER'

Gece kulübündeki bir cinayet sonucunda yolları dedektif Chloe Decker ile kesişir. Bu kesişme dizinin polisiye ve romantik olaylarının başlangıcıdır. Chloe ile yaşadığı duygusal ve sürekli gerilimli ilişki izleyici tarafından çok beğeniliyor.

Lucifer’ın başta şeytan olduğunu bilmeyen şanssız psikolog Linda (sonrasında kadıncağızın başına gelmeyen kalmıyor izleyenler bilir) ile olan diyalogları Lucifer’in içindeki iyiliği keşfetme sürecini yönlendiriyor.

Şeytan İyi Olabilir mi? 'LUCIFER'

Lucifer asırlardır cehennemi yönetmenin ve Tanrı’ ya karşı duruşunun verdiği agresif ve kötü bir yapıya sahipken, içindeki iyiliği ve şeytan olmanın ona göre olmadığını keşfediyor. Bu arada insanlarla olan ilişkileri ve dedektif Chloe ile araştırdıkları olaylara bakınca dolaylı olarak asıl kötünün insan olduğu, şeytanın sadece bu kötülükleri takip ettiği izlenimi oluşuyor izleyicide.

Diziye, yan oyunculara bağlı hikayelerinin de güzel işlenmesi eklenince Lucifer harika bir dizi olmasa da nedense bağlıyor kendisine, izleyen kolay bırakamıyor. Dizide sanki şeytan tüyü var anlayacağınız 🙂

Şeytan İyi Olabilir mi? 'LUCIFER'

Özellikle Hristiyan bazı kesimlerde Lucifer’a tepkili yaklaşan ve hatta yayından kaldırılması için uğraşanlar olsa da, dizinin hayran kitlesi kesinlikle daha baskın ve itirazlar dizinin daha da popüler olmasını sağladı. Dizinin IMDB puanı 8.2 oldu, hiç küçümsenecek bir puan değil. Lucifer’ı canlandıran Tom Ellis ve Chloe’yi canlandıran Lauren German’ın bu dizi ile dünya çapındaki tanınırlığını katlandı desek yeridir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Liderlik Deneyimi Kazanmak İçin Ne Yapabilirim? Kadınlar İçin 9 İpucu
Şeytan İyi Olabilir mi? 'LUCIFER'

Lucifer Nereden İzlenebilir?

Lucifer 2016 yılında FOX’ ta yayın hayatına başladı ve 3 sezon boyunca bu televizyon kanalında yayınlandı. Diziyi genel izleyiciye uyduralım, reytingler, bütçe, tepkiler derken 3. Sezon çok başarılıydı diyemeyeceğim. Zaten dizinin düşen reytingleri ve genel izleyici kitlesine uymayan içeriği nedeniyle FOX tarafından 3. sezonla final kararı alındı.

Dizi hayranlarının özellikle sosyal medyadaki yoğun tepkileri üzerine birçok dizinin başına gelmeyen Lucifer’ ın başına geldi ve Netflix dizinin tüm haklarını satın alarak diziye devam etme kararı aldı. Böylece 4. Sezon Netflix tarafından çekildi ve dizinin en etkileyici sezonu olmayı başardı. İzleyiciler beklediklerini ‘nihayet’ Netflix sezonunda buldu.

Şeytan İyi Olabilir mi? 'LUCIFER'

Lucifer 5. Sezonu Ne Zaman?

Öncelikle 5. Sezon 16 bölüm ve final sezonu olacak, çekimlerine Ağustos 2019’ da başlandı. Her bölümün yine 42 dakika olması bekleniyor. Netflix henüz tarih vermese de 2020’nin Mayıs ayında final sezonunun yayınlanması bekleniyor. Sezonun bir kısmı cehennemde geçecek ve bu sezon diğer 4 sezondan çok daha yoğun ve akıcı geçecek şimdiden söyleyelim.

Sen, şeytanın bildiğinden farklı taraflarını görmeye hazır mısın?

Lucifer: Şeytan iyi olabilir mi?

Eğer bir Hristiyan iseniz ve Tanrı’nın kötülüğü neden yaratmış olabileceğine dair bazı iyi nedenler arıyorsanız, o zaman pek çok iyi ve geçerli neden olduğunu bilmekten memnun olacaksınız. Bu makale size düşünmek isteyebileceğiniz bazı iyi nedenler verecektir.

Bunun ana nedeni, Mukaddes Kitabın tüm güzel şeyleri Tanrı’nın yarattığını söylemesidir. Ayrıca günahlarımızdan bizden değil kendisinin sorumlu olduğunu söylüyor. Hepimiz kendi günahımızdan sorumluyuz, öyleyse kurtuluşumuzdan neden Tanrı sorumlu olsun?

Hıristiyanların Tanrı’nın iyi olduğunu iddia etmek için kullandıkları bir başka iyi neden de onun yalancı ve dolandırıcı olmasıdır. Bu argümana inanan birçok insan var. Bazılarıyla kişisel olarak konuştum ve aslında çok iyi, dürüst ve samimi insanlar oldular.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Çocuk ve Ergen Psikoterapi Seansları Nasıl Yapılır?

Tanrı iyi olacaksa, bize bunun örneklerini göstermelidir. Ne yazık ki Kutsal Kitap pek fazla örnek sunmuyor. Bu nedenle insanlar, Tanrı’nın iyi olması gerektiğini, çünkü yalancı olamayacağını ve onlar gibi aldatamayacağını iddia ediyorlar.

Bu argümanın kulağa hoş geldiğini biliyorum, ama gerçek şu ki, Tanrı iyiliğin bir örneğidir. Bunu İncil’deki kuyuda duran kadının hikayesine bakarak anlayabilirsiniz.

Hikayeyi dikkatlice okursanız, kadın kuyuya gittiğinde suya dokunmaya istekli olduğunu, ancak Tanrı’nın onunla konuştuğunu ve ona dokunmamasını söylediğini göreceksiniz. Sonra ona dokunduğunda, Tanrı onu suya çevirdi ve hayatını verdi. Bu mantıklı, çünkü Tanrı’nın her şeyi yapabileceğini, hatta insanları değiştirebileceğini biliyoruz.

Son olarak, bazı insanlar Tanrı her şeye kadir olduğu için evrendeki tüm olayları kontrol edebileceğini iddia ediyor. Bununla ilgili sorun şu ki, eğer evren Tanrı tarafından yönetiliyorsa, o zaman ne olursa olsun, Tanrı her zaman kontrol altında olacaktır. Elbette bu kulağa hoş geliyor ama aynı zamanda Tanrı’yı ​​da iyi yapıyor mu?

Gerçek şu ki, Tanrı’nın bu konuda seçeneği yoktur. Ne yaparsan yap, iyi ya da kötü olmayı seçmen gerekecek. Tek fark senin kararın.

Bir diğer yaygın argüman da Tanrı’nın iyi olmadığı, çünkü Tanrı’nın niyetinin kötü olduğudur. Tanrı insanlara sonsuz yaşam vermek istiyorsa ve onlar Tanrı’yı ​​kabul etmediyse, o zaman yanılmıştı. Bu nedenle, Tanrı kötü olmayı seçtiği ve insanlara sahte umut verdiği için iyi değildir.

Görünüşe göre Tanrı insanlara yardım etmeye çalışıyor, ancak sefil bir şekilde başarısız oluyor. Bu yüzden kötü olmayı seçtiği için iyi değildir. Tanrı’nın iyi olmadan da iyi olması mümkün mü?

Ben öyle düşünmüyorum. Kutsal Kitap açıkça Tanrı’nın iyi olduğunu söyler, ancak doğru olandan fazlasını yaptığı için değil. Bütün evreni yaratmasına ve evreni yaratmasına rağmen, o hala Tanrı’dır ve başka bir şey olamaz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Psişik Nedir? Psişik Güç Belirtileri

Tanrı’yı ​​iyi ya da kötü yapamazsınız, sadece doğru olandan başka bir şey yaparsınız. Tanrı iyi olamaz, çünkü O yaptı. Ve Tanrı kötü olamaz çünkü O kötüdür ve kötü olmayı seçmiştir.

Gerçek şu ki, Tanrı hem iyi hem de kötü olabilir çünkü Tanrı ne iyi ne de kötüdür. O iyi ve kötü. Bu nedenle, kötü olduğu için iyi bir Tanrı seçmek imkansızdır, ama Tanrı, olmayı seçtiği için iyidir. Outlander Dizisi İnceleme, Outlander Konusu yazımızı okudunuz mu?

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.