Sefirin Kızı Dizi İncelemesi
sefirin kızı

Sefirin Kızı Dizi İncelemesi

  • Post author:
  • Post category:Film
  • Post comments:0 Yorum

Sefirin Kızı 1. Sezon

Engin Akyürek ve Neslihan Doğulu’ nun başrollerini paylaştığı geçtiğimiz sezona damgasını vuran bir dizi Sefirin Kızı.

Çekimlerinin Muğla’ da yapıldığı dizi aynı zamanda yöresel bir aşk hikayesi. Sefirin Kızı Nare ( Neslihan Atagül ) küçük yaştan beri sevdiği Sancar ( Engin Akyürek ) bu ikilinin masalsı hatta destansı aşk hikayeleridir, diziye konu olan aşk hikayesi.

Sefirin Kızı Dizi İncelemesi Sefirin Kızı Dizi İncelemesi

Sefirin Kızı

 

Nare babasının büyükelçi ( Sefir ) olması sebebiyle ülke ülke gezen bir çocukluk yaşamış türk örf ve adetlerini uzaktan takip ettiği kadarıyla bilen Sancar ise Efe gibi büyütülen ve Muğla’ da seçkin bir ailenin en büyük oğlu olarak fakir bir geçmiş den tırnaklarıyla zenginliğe giden basamakları bir bir çıkan bir delikanlı.

Dizinin ilk bölümünde Sefirin kızı Nare babasının görevi gereği Karadağ’ da yaşamaktadır. Ve bir çocuğu vardır. Sefir ( Erdal Küçükkömürcü )  kardeşi gibi sevdiği arkadaşının oğlu Akın ( Erhan Alpay ) arkadaşının ölümünün ardından evine alır birlikte yaşama kararı alır ancak Akın Nareyi içten içe sevmektedir. Ve bu sevdi Nare’ ye zarar verecektir.

Birgün Akın Nareye sahip olmak ister fakat bunu başaramadan Nare kendini koruyarak Akın bıçaklar. O anda Akın’ ı öldürdüğünü sanarak kızını da alıp babasına not bırakarak Türkiye’ ye Sancar’ ın yanına gitmek üzere yola çıkar.

Amacı Akın’ ı öldürmesi nedeniyle, Hapse gireceği için Sancar’ dan olan ve 5 yıldır sakladığı kızını babasına teslim ederek hapse girmektir. Kızı ortada kalmaması için.

Ancak durumlar sandığı gibi değildir. Sancar Nare’ nin geleceği gün düğün hazırlıkları içerisindedir. Tüm bunlara rağmen Nare nikahın kıyılmasını bekleyerek düğünü böler ve Sancara herşeyi itiraf eder.

Sancar Saşkındır sebebi ise yıllar öncesine dayanmaktadır. Nare ve Sancar yıllar önce birbirlerine çok aşık bir çiftler ve evlilik planları yapmaktadırlar.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Lucifer 5. Sezon ile Ekranlarda

Nare Kaçma planları yaparken, abisi olarak gördüğü Akın’a kaçmasına yardım etmesi için herşeyi anlatır fakat Akın yardım etmek bir yana Nareye o gece tecavüz ederek kaçmasını engellediğini düşünmektedir.

Nare tüm bunlara rağmen Türkiye’ye kaçmıştır ve Sancar ile dini nikahlanarak evlenmişlerdir. Sancar’ a yasadıklarını anlatmayan herşeyi arkada bıraktığını düşünen Nare gerdek gecesi günü Sancarın herseyi öğrenmesiyle yaftalanarak evden kovulur.

Nare çok yalnız kalmıştır ve bunalım içindedir. Mutsuzdur o gece barak evin ardındaki yüksek dağlara çıkarak intihar etmiştir. Fakat Nare Allah’ ın takdiri ölmemiştir. Ölmediği gibi o gece kızına hamile kalmıştır. Dağın tepesinden intihar ettiğine bir şahiti vardır. Kavruk…

Kavruk herkese bu hikayeyi anlatsa da kimse inanmamıştır. Halk kavruğun bu anlatımına “alakuş” efsanesi olarak bakmaktadır.

Akın Nareyi uçurumun dibinden alır yaklaşık bir yıl yoğun bakımda kırıklarıyla savaşan Nare aynı zamanda kızına hamiledir.

Fakat babası tekrar kaçmaması için hastanede tedavisi biten kızını rehabilitasyon merkezine yatırır ve torununu kendi velayetine alır.

Geçmişde bu hikaye sebebiyle Sancar Narenin kendisini terk ettiğini düşünmektedir. Oysa ki Nare ölümlerden dönmüştür.

Günümüzde bunların bir kıymeti artık kalmamıştır. Sancar artık evlidir! Nare Akın’ ın ölmediğini anlayınca şoke olur kızını Sancar’ dan geri almak istemektedir. Sancar ise Nareye öfkelidir. Kızından ayrı geçirdiği yılların hırsını Nare’ den halen sevdiği kadından çıkartmaktadır.

Nareye bu sürecde tek yardım eden ise Gediz ( Uraz Kaygılaroğlu ). Gediz evini açar Nareye yardımcı olur.

Gediz; Eski Muğla belediye başkanının oğlu aynı zamanda Sancar’ın ortağıdır.

Sancar ve Gediz kısa yoldan para kazanarak Eşsiz bir serveti yasal yollarla yapsalar da kimse bunu aksini henüz en azından birinci sezonda ispatlayamadı.

Nare, Akın ile mücadelesinde yine yenilmiştir. Ama Akın pes etmemektedir.  Tek amacı Nareye sahip olmaktadır. Ve Sefir yani narenin babası akın’ı tutmaktadır. Sebebi ise Akın’a babasından kalan serveti Sefirin idare ediyor olması ve aynı zaman da Sefir karadağ mafyasına kumar borcu nedeniyle düşmüş biridir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Outlander Kaç Sezon| Tüm sezon özetleri

Sefirin Kızı Dizi İncelemesi

Akın mafyadan birkaç defa kurtarmıştır Nare’ nin babasını ancak Sefir kumardan kendini alamaz ve bir gün bu onun meslek hayatının sonu olur. Ancak bu durumun sebebini Sancar bilmektedir. Kızı almak için Sefirle karşı karşıya gelmiş olması şüpheleri Sancarın üzerine çekmiş oldu.

Oysa onun kariyerinden açığa alınma sebebi Akından başkası değildi. Akın Nareyi kazanmak için aşamayacağı engel ve işleyemeyeceği günah yoktu. Oldukça zengin ve nüfuslu olan Akın Narenin peşinden Türkiye / Muğlaya gelir ve bu geliş Nare’ nin tüm yaşamını alt üst edecektir.

Nare kızına bakmak için çalışmak istemektedir. Altı dil bilen ve uluslararası ilişkiler okuyan Nare Oteller için biçilmiş kaftan niteliğinde bir çalışan iken Sancar’ dan korkan iş insanları Nareye iş vermezler ve Yine bu duruma Gediz El koyar ve kendi limanlarında iş başlatır Nareyi.

Tüm bunlar yaşanırken bir yandan da Sancar’ ın halen Nareye aşık olduğunu gören biri vardır. Sancar’ ın karısı Menekşe ( Tülin Yazkan ) Menekşe Sancar Efeoğlu ile evlenirken ailenin adına ve zenginliğine güvenerek evlenen mantıkla ve hırslarıyla hayat yolunda yürüyen bir kadındır. Sancar’ a Nareyi kötü göstermek için elinden geleni yapmaktadır. Hatta bu uğurda Melek ( Beren Gençalp ) Sancar’ ın kızına kötü davranır ev evde huzursuz günler yaşanmasına sebep olur.

Sancar Nare’yi ne kadar da Muğla2dan göndermek istese de başaramaz ve Muğla da ev tutar Nare’ nin kızı ile birlikte yasayacağı bir evi vardır artık. Fakat Ne akın ne de Babası Nareye huzur vermezler!

Sancaer ise aklında sorularla yaşamaktadır. Geçmişde neler olduğunu çözmek öğrenmek ister. Nare ise Akın’ın yaptıklarını bir sır gibi saklar. Sancar’ ın katil olacağını bildiği için sevdiği adamı korumak için Nare susar. Fakat susarken bir kişiye herşeyi tüm çıplaklığı ile anlatmıştır. Gediz’ e!  Gediz herşeyi bilmektedir. Nareyi koruyabileceğine inanmıştır. Fakat Akın son hamlesiyle herkesi saf dışı bırakarak Nareyi kaçırmayı başarmıştır. Birinci sezonun son bölümünde Nareyi itina ile hazırladığı muazzam bir planlar kaçırtır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Outlander Dizisi İnceleme, Outlander Konusu

Kavruğun yaptığı kaza sonucu beyin travması geçirir ve hiçbir şey hatırlamamaktadır. Kaybolan Melek nerededir?

Anne Baba olarak çocuklarının bulup intikamını almak çabalarındayken,

sefirin kızı
sefirin kızı

Narenin kaçırıldığını gören Sancar ise onu kurtarmak için Nareyi götürdükleri teknenin ardından denize atlar ve yüzmeye başlar. Ancak Akın Deniz ateş açtırır ve sancar’ ın ölüm emrini verir. Sancar ilk başlarda dirense de en sonunda kurşun isabet eder ve sançar kurşun yarası ila kan kaybederek denizin dibine çöker.

Böylelikle izleyicilerin kafaları karışmıştır. Sancara ne olacaktır?

Nareyi Akın nereye Götürmektedir?

Yeni sezonda birçok soru işaretlerine cevap bulacağız, Sezon finali’ nin beklenmedik bir şekilde noktalanması izleyicileri oldukça şaşırttı.

Son bölümü pandemi sebebiyle 22 haziran 2020 tarihinde yayınlanması nedeniyle ani gelen bir sezon finali olmuş olsa da alakuş hikayesi’ nin Deniz dibinde noktalanmayacağına inananlardanım. Sancar denizden gelen sevdasına denizin dibinde sonlandırmayacaktır. En azından izleyici kitlesi olarak beklentiler bu yöndedir.

Bir cevap yazın