Sedef hastalığı nedir?
sedef hastalığı

Sedef hastalığı nedir?


Aşağıdaki makaleyi yararlı bulduysanız, lütfen web siteme bir bağışta bulunun. Bağışınız yazmaya ve araştırmaya devam etmeme yardımcı olacak, bağış derken paradan bahsetmiyorum,yorum yaparak beğenerek ve sosyal medyada paylaşarak bağış yapabilirisiniz.

Sedef hastalığı nedir? Bu makalede sedef hastalığının tanımı ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Sedef hastalığı enflamatuar bir cilt hastalığıdır. Vücudun bağışıklık sistemi yanlışlıkla cildin üst tabakasına, epidermise saldırır, ciltte kırmızı, kaşıntılı, pullu lekelere neden olur.

Üç ana sedef türü vardır. Atopik, atopik olmayan ve alerjik. Her birine sırayla bakalım.

Atopik (veya “Alerjik”) – Atopik sedef hastalığı, bu tür sedef hastalığını geliştirmeye miras kalan insanları etkiler. Yaygın semptomlar arasında; kuru, kırmızı cilt, yükseltilebilir veya iltihaplanabilir. Sedef hastalığı ayrıca kafa derisini veya tırnakları da etkileyebilir.

Atopik olmayan – Atopik olmayan sedef hastalığı, bağışıklık sistemi vücudun kendi sağlıklı, normal, aşırı üreten cilt hücrelerine saldırdığında ortaya çıkar. Bazen “otoimmün” hastalık olarak adlandırılır, çünkü cilt sağlıklı cilt hücrelerine saldıran antikorlar veya beyaz kan hücreleri geliştirir.

Atopik ve atopik olmayan sedef hastalığı arasındaki ana fark, neden olduğu hastalık türüdür. Her iki sedef türü de genellikle piyoderma adı verilen başka bir cilt durumu tipiyle birlikte ortaya çıkar.

Atopik olmayan sedef hastalığında, sorunlu alanlar kendi kendine iyileşir, ancak atopik sedef hastalığı genellikle aylarca süren şişlik ve iltihaplanma ile sonuçlanır. Ölçekler yükseltilir ve sıvı içerebilir. Kanama ve / veya kaşıntı yapabilirler.

Sedef hastalığı ayrıca psoriatik dermatit olarak da bilinir. Elleri, ayakları ve gövdeyi etkileyen en yaygın dermatit şeklidir.

Sedef hastalığının neden olduğu kırmızı döküntü, kafa derisi bölgesi ile sınırlı değildir. Örneğin, sırtınızda bir kırmızı deri yaması ve kollarınızda başka bir yama varsa, cildin yükseltildiği bölgelerde çok az çakışma olabilir veya hiç örtüşmeyebilir. Bu, sedef hastalığınızın vücudunuzun başka bir yerinde daha ciddi bir soruna neden olma olasılığı çok yüksektir.

Alerjik olmayan sedef hastalığı genellikle kümelerde görülür. Kalınlıklarının on katına kadar kalınlığa sahip kırmızı lezyon lekelerinin varlığı ile karakterizedir. Bu semptomlar tipik olarak vücudun farklı bölgelerinde görülür, ancak sedef hastalığı yaşla yüksek oranda ilişkilidir.

Atopik sedef hastalığı erkeklerde kızlardan daha yaygındır. En sık 30 yaşın üzerindeki insanlarda teşhis edilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır? Uçuk Nedir?

Bir cevap yazın