Sıradaki içerik:

Kargalar kaç yıl yaşar?

e
sv

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım

avatar

Kağan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım; Bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz, en önemli şey çok önemsemenizdir, böylece gelecekte hem siz hem de bebeğiniz sağlıklı olursunuz. Uygun bakımı gören ve doğru kararları alan kızların sağlıklı bebekleri olma olasılığı yüksektir.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım

Doğum Öncesi Bakım
Hamile olduğunuzu fark ederseniz, doğum öncesi bakım almaya başlamak için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünün (hamilelik sırasında bakım). Tıbbi bakıma ne kadar erken başlarsanız, gelecekte hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olma şansınız o kadar artar.

Doğum öncesi bakım için bir doktora gitmeyi veya bir klinikte konsültasyon için ödeme yapmayı karşılayamıyorsanız, yardımcı olabilecek sosyal hizmet kuruluşları mevcuttur. Topluluğunuzdaki kaynakları bulmanıza yardım etmeleri için ebeveynlerinizden veya güvendiğiniz başka bir yetişkinden isteyin.

İlk konsültasyon sırasında doktorunuz son adetinizin tarihi gibi birçok soru soracaktır. Bu şekilde, ne kadar süredir hamile olduğunuzu ve bebeğinizin hangi tarihte olmasını beklediğinizi hesaplayabilirsiniz.

Doktorlar hamilelik süresini hafta olarak tahmin ediyor. Son tarih tahminidir, ancak bebeklerin çoğu, kadınların son adet döneminin ilk gününden 38 ila 42 hafta sonra veya gebe kaldıktan sonra 36 ila 38 hafta arasında (sperm yumurtayı döllediğinde) doğar. Tahmini doğum tarihinde doğum yapan kadınların sadece küçük bir yüzdesi.

Hamilelik üç aşamaya veya dörde bölünür. İlk çeyrek gebe kalmadan 13. haftanın sonuna kadardır. İkincisi, 14. haftadan 26. haftaya kadardır. Üçüncüsü, 27. haftadan hamileliğin sonuna kadar.

Doktor sizi muayene edecek ve pelvik muayene yapacak. Doktor ayrıca, ergenlerde giderek daha yaygın bir durum olan HIV testi de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıkları (İngilizce kısaltmasıyla STD) kontrol etmek için kan testleri, idrar testleri ve testler isteyecektir. (Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar yenidoğanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, bebeği korumak için uygun tedaviyi almak önemlidir.)

Doktor, hamilelik sırasında yaşanması muhtemel fiziksel ve duygusal değişikliklerin neler olduğunu açıklayacaktır. Ayrıca hamilelik sırasında olası sorunların (komplikasyonların) belirtilerini tanımayı öğreniyoruz. Bu çok önemlidir, çünkü gençler anemi veya hipertansiyon gibi belirli komplikasyonları geçme riski altındadır ve beklenen tarihten önce doğum yapar (erken doğum).

Doktorunuz folik asit, kalsiyum ve demir içeren doğum öncesi vitaminleri almaya başlamak isteyecektir. Doktorunuz vitamin yazabilir veya reçetesiz satın alabileceğiniz bir marka önerebilir. Bu mineraller ve vitaminler, bebeğin ve annenin sağlığının korunmasına yardımcı olur ve belirli doğum kusurlarını önler.

İdeal olarak, hamileliğin ilk 28 haftasında doktorunuzu ayda bir ziyaret etmelisiniz. O zaman 36. haftaya kadar 2 haftada bir ve daha sonra doğuma kadar haftada bir ziyaret etmelisiniz. Hamilelik sırasında dikkatli takip gerektiren şeker hastalığı gibi bir hastalığınız varsa, doktorunuzun sizi daha sık görmek istemesi muhtemeldir.

Konsültasyonlar sırasında doktorunuz bebeğinizin büyümesini kaydetmek için karnınızı ölçmenin yanı sıra kilonuzu, tansiyonunuzu ve idrarınızı da izleyecektir. Bebeğin kalp atışı özel bir cihazla duyulduğunda, doktor her ziyaretinizde sizi dinleyecektir. Doktorunuzun hamilelik sırasında bebeğin mükemmel durumda olduğundan emin olmak için ultrason gibi başka testleri de göstermesi muhtemeldir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Doğal Yollarla Cilt Beyazlatma Yöntemleri Neler?

Ayrıca, bebek bekleyen kadınların sağlıklı bir hamilelik ve doğum yapmayı ve yenidoğan için temel bakımın ne olduğunu öğrendikleri derslere katılmak için doğum öncesi bakımın bir parçası. Bu derslerin bölgenizdeki hastanelerde, tıp merkezlerinde, okullarda ve üniversitelerde yapılması muhtemeldir.

Yetişkinlerin kendi vücudunuz hakkında doktorunuzla konuşması zor olabilirse, bu ergenler için daha da zordur. Doktorunuzun rolü, sağlıklı bir hamileliğin keyfini çıkarmanıza ve sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza yardımcı olmaktır … ve muhtemelen hamile bir kadının söylemediği hiçbir şey yoktur. Bu yüzden bilmeniz gereken her şeyi sormaktan korkmayın.

Utanç verici olsalar bile, doktorunuz soru sorduğunda daima dürüst olun. Doktorunuzun ele almanızı istediği sorunların çoğu bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Doktorunuzu yalnızca bir kaynak değil, aynı zamanda size neler olduğu hakkında konuşmak için güvenebileceğiniz bir arkadaş olarak düşünün.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler bekleyebilirsiniz
Hamilelik birçok fiziksel değişiklik yaratır. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

Göğüslerin büyümesi
Göğüs büyüklüğündeki artış, gebeliğin ilk belirtilerinden biridir ve göğüsler hamilelik boyunca büyümeye devam edebilir. Hamilelik süresince birkaç boyutta desteği artırmak mümkündür.

Cilt değişiklikleri
İnsanların hamileyken cildinizin “ışıltılı” göründüğüne dair yorumlarına şaşırmayın: Hamilelik kan hacminin artmasına neden olur, bu da yanaklarınızın normalden biraz daha pembe olmasına neden olabilir. Ayrıca hormonal değişiklikler, cildinizin daha parlak görünmesi için yağ bezlerinin salgılanmasını artırır. Aynı sebepten dolayı hamilelikte de sivilceler yaygındır.

Deride oluşan gebelik hormonlarının diğer değişiklikleri arasında yüzde ortaya çıkan ve melazma adı verilen sarımsı veya kahverengimsi lekeler ve göbekten pubise doğru linea nigra olarak bilinen koyu renkli bir şerit bulunur.

Ayrıca hamilelikten önce sahip olduğunuz benler veya çiller boyut olarak artabilir veya koyulaşabilir. Areola bile meme başı etrafındaki alan koyulaşır. Karın, göğüs veya uylukta çatlaklar da oluşabilir (ince pembe veya mor çizgiler).

Genellikle kalıcı olan areolanın koyulaşması dışında bu cilt değişiklikleri doğumdan sonra kaybolacaktır.

Duygudurum dalgalanmaları
Hamilelik sırasında duygudurum dalgalanmaları yaşamak çok yaygındır. Bazı kızlar hamilelik sırasında veya doğumdan sonra depresyondan muzdarip olabilir. Üzüntü, uyku düzeninde değişiklikler, kendinize zarar verme arzusu veya kendiniz veya hayatınız hakkında olumsuz duygular gibi depresyon belirtileriniz varsa, tedavinize başlamak için doktorunuza danışın.

Hamilelik Rahatsızlıkları
Hamilelik, bazı hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Bu tür bozukluklar arasında aşağıdakileri içerir:

 

 • bulantı ve kusma, özellikle gebeliğin ilk aylarında;
 • Bacak şişmesi;
 • bacaklarda ve vajinal açıklığın etrafındaki bölgede varisli damarlar;
 • hemoroid;
 • mide ekşimesi ve kabızlık;
 • sırt ağrısı;
 • yorgunluk ve
 • Uyku problemleri.

 

Bu yan etkilerden bir veya daha fazlasından muzdaripseniz, yalnız olmadığınızı unutmayın. Bu yaygın sorunların nasıl üstesinden gelineceği konusunda doktorunuza danışın.

Hamileyseniz ve kanamanız veya ağrınız varsa, hamileliğinizi sonlandırmaya karar vermiş olsanız bile hemen doktorunuza başvurun.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Basit Adım

Kaçınmanız gerekenler
Hamilelik sırasında sigara, alkol veya uyuşturucu kullanıyorsanız, hem siz hem de bebeğiniz ciddi sorunlar için risk altındasınızdır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Zayıflatan: Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Alkol
Şu anda, doktorlar hamilelik sırasında bir damla alkol içmenin tavsiye edilmediğine inanıyorlar. Alkollü içecekler içerseniz, gelişmekte olan fetüse zarar verebilir ve bebek doğum kusurları ve zihinsel sorunlar açısından risk altındadır.

Duman
Gebelik sırasında sigara içmek aşağıdaki risklerin bazıları taşır: (karnındaki bebek ölür), (bebek sağlığı sorunları var olma olasılığını artırır) düşük doğum ağırlıklı bebekler bebekler (bebekler 37 öncesi doğmuş ölü fetusun doğum haftalar) sendromu ve ani bebek ölümü (İngilizce kısaltması SIDS). ABÖS, görünürde bir neden olmaksızın ani ölümdür, bir yaşın altındaki bir bebektir.

Uyuşturucular
Hamilelik sırasında kokain veya marihuana gibi yasadışı uyuşturucular kürtajlara, erken doğumlara ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca bebekler belirli ilaçlara bağımlı olarak doğabilir.

Sigarayı bırakmakta, alkol almakta veya uyuşturucu kullanmakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuzdan size yardım etmesini isteyin. Hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Buna reçetesiz satılan ilaçlar, hazırlanmış bitkisel takviyeler ve vitaminler dahildir.

Güvensiz Seks
Hamilelik sırasında seks hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz hamilelik sırasında seks yapmanıza izin veriyorsa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmamak için prezervatif kullanmalısınız (STD İngilizcedir). Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar yenidoğanda körlüğe, zatürreye veya menenjite neden olabileceğinden, kendinizi korumanız ve bebeği korumanız sizin için önemlidir.

Hamilelik sırasında nasıl bakılmalı
Beslenme
Birçok genç, hamilelik sırasında vücudunuzun görünümü ve kilo alma korkusuyla ilgilenir. Ama bu kalorileri azaltmanın veya diyet yapmanın zamanı değil çünkü iki kişiyi besliyorsunuz. Bebeğin düzgün bir şekilde büyümesi için hem sizin hem de bebeğinizin belirli besinlere ihtiyacı vardır. Çeşitli sağlıklı yiyecekler yerseniz, yeterince su içerseniz ve abur cuburları azaltırsanız, yüksek yağ, hem size hem de bebeğe yardımcı olur ve büyür.

Doktorlar genellikle bebeğe yeterli beslenme büyümesi sağlamak için diyete günde yaklaşık 300 kalori eklemeyi önerir. Gebe kalmadan önce aldığınız kiloya göre, hamilelik sırasında, çoğunlukla son 6 ayda 11 ila 15 kilo (25 ila 35 pound) arasında kilo almalısınız. Özel durumunuza bağlı olarak doktorunuz size bu konuda tavsiyede bulunacaktır.

Günde -25 ila 30 gram arasında daha fazla lif tüketin ve yeterince su içmek kabızlık gibi yaygın sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Meyveler ve sebzeler ve tam tahıllı ekmekler, tahıllar veya kepekli kekler iyi lif kaynaklarıdır.

Hamilelik sırasında aşağıdakiler gibi bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekir:

 

 • kılıç balığı, konserve ton balığı ve yüksek cıva içeriğine sahip diğer balıklar gibi bazı balık türleri (doktorunuz hangi balığı yiyeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir);
 • mus veya salata türü “Sezar” gibi çiğ yumurta içeren yiyecekler;
 • çiğ et, balık veya yeni pişirilmiş;
 • sosisler veya şarküteri ürünleri gibi işlenmiş etler;
 • Beyaz peynir, brie, mavi veya keçi gibi pastörize edilmemiş yumuşak peynirler ve
 • süt, pastörize edilmemiş meyve suyu veya elma şarabı.

 

Yapay tatlandırıcıların, kafein ve yapay tatlandırıcıların tüketiminin sınırlandırılması da arzu edilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Maske Tarifleri     

Egzersiz
Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, hamilelikte herhangi bir komplikasyon yaşamadığınız ve uygun aktiviteleri seçtiğinizde sağlığınız için iyidir. Doktorlar genellikle yürüme, yüzme ve yoga gibi düşük etkili aktiviteler önermektedir. Genel olarak, daha yüksek yaralanma riski oluşturan temas sporlarından ve yüksek etkili aerobik faaliyetlerden kaçınmalısınız. Hamilelik sırasında kadınların ağır kaldırma gerektiren bir iş yapması da önerilmez. Siz ve bebeğiniz için ne tür egzersizlerin güvenli olduğuna dair sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Uyku
Hamilelik sırasında bol bol dinlenmek önemlidir. Hamileliğin ilk aylarında yanınızda yatma alışkanlığı edinmeye çalışmak. Hamilelik ilerledikçe, yan yatarak, dizler bükülmüş, en rahat pozisyon olacaktır. Bebeğin ağırlığı, kanı ayaklardan ve bacaklardan kalbe geri taşıyan damara baskı yapmayacağı için kalbin işleyişini kolaylaştıracaktır.

Bazı doktorlar özellikle hamile kızların sol tarafında uyumalarını önermektedir. Bazı büyük kan damarları karnın sağ tarafında olduğundan, sol tarafa yatmak rahmin üzerlerine baskı yapmasına yardımcı olur. Doktorunuza önerinizin ne olduğunu sorun. Çoğu durumda, işin püf noktası sırttaki baskıyı azaltmak için her iki tarafa da yatmaktır.

Hamilelik boyunca, ancak özellikle sonraki aşamalarda, geceleri tuvalete gitmek için sık sık uyanmanız muhtemeldir. Hamilelikte bol su içmek önemli iken gece yerine gündüzleri daha fazla içmeye çalışın. Yatmadan önce tuvalete gidin. Hamilelik ilerledikçe yatakta rahat bir pozisyon bulmak zor olabilir. Daha rahat hissetmek için midenin, sırtın veya bacakların etrafına ve altına yastık koymayı deneyebilirsiniz.

Stres ayrıca uykuyu da etkileyebilir. Belki de bebeğin sağlığı, doğum veya annenin bu yeni rolünü nasıl oynayacağı konusunda endişelisiniz. Tüm bu duygular normaldir, ancak uykusuzluğa neden olabilir. Hamilelik sırasında uyumakta güçlük çekiyorsanız doktorunuzla konuşun.

Duygusal Sağlık
Gebe ergenlerin korku, öfke, suçluluk, kafa karışıklığı ve üzüntü gibi çeşitli duyguları deneyimlemesi yaygındır. Belki de bebek sahibi olduğunuz gerçeğine alışmak için biraz zaman ayırırsınız. Bu büyük bir değişiklik anlamına gelir ve hamile gençler için anne olma ile ilgili sorumluluklara hazır olup olmadıklarını merak etmesi doğaldır.

Bir gencin duyguları genellikle bebeğin babası, ailesi (ve bebeğin babasının ailesi) ve arkadaşlarının ne kadar destek aldığına bağlıdır. Her gencin durumu farklıdır. Durumunuza bağlı olarak, ailenizin bir parçası olmayan kişiler için daha fazla destek almanız gerekebilir. Sizi destekleyebilecek, size rehberlik edebilecek ve duygularınızı paylaşmanıza ve çözmenize yardımcı olabilecek insanlarla konuşmak önemlidir. Okul danışmanınız veya hemşireniz, topluluğunuza yardımcı olmak için sunulan kaynakları bulmanız için size rehberlik edebilir.

Bazı durumlarda, genç gebelikler ve kendiliğinden düşükler bebeği kaybetmiştir. Bu, bazıları için çok üzücü ve üstesinden gelinmesi zor olabilir, ancak bazılarında rahatlama hissine neden olur. Bu duygular hakkında konuşmak ve arkadaşlardan ve aileden destek almak önemlidir, bu mümkün değilse danışmanlara veya öğretmenlere gidin.

Bazı toplulukların özellikle genç ebeveynlere adanmış destek grupları vardır. Bazı okullarda çocuk bakımı yok. Belki ailenizden biri veya bir arkadaşınız siz okuldayken bebeği alabilir.

Anne olduğunuzda kitap okursanız, derslere katılırsanız veya çocuk yetiştirme konusunda güvenilir web sitelerine danışırsanız ne olacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Çocuk doktorunuz, ebeveynleriniz, aile üyeleriniz ve diğer yetişkinler hamileyken ve anne olduğunuzda size rehberlik edebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.