Saçlar Nasıl Yıkanır Saçlarınızı Yıkarken Yapılan 5 Hata

Saçlar Nasıl Yıkanır Saçlarınızı Yıkarken Yapılan 5 Hata

Saçlarınızı yıkamak çok basit gibi görünse de dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Saç yıkarken yapılan birçok hata saçlarınızın sağlıksız olmasına neden olabilir. Saçlar nasıl yıkanır ve neler yapılmalıdır?

Saç yıkarken yapılan hataları merak ediyorsanız? Saçlar nasıl yıkanır ve saç yıkamanın püf noktaları nelerdir? Daha sağlıklı saçlara sahi olmak için hangi hataları yapmamalıyız?

Uzmanlara göre saçlarınızı her gün yıkamak ve temizlemek gerekli değildir. Saçlarınızı en fazla haftada 2 ya da 3 defa yıkamalısınız. Eğer yıkamanız gerekiyorsa mümkünse şampuanlamayın. Saçlarınızı sürekli şampuanla yıkadığınızda, saçlarınızdaki yağı kaybedersiniz. Oysa ki saçlarınızın beslenmesi ne nemli kalması için saçınızdaki yağa ihtiyaç vardır.

  • İyi durulamamak

Şampuanı ya da saç kremini uyguladıktan sonra saçlarınızı en az 1 dakika boyunca durulayın. Saçınızda kalan saç bakım ürünü saçlarınıza zarar verebilir. Saçlarınıza şampuan sürmeden önce saçınızın tamamının ıslandığından emin olun. Bu şekilde şampuanla etkili bir yıkama olacaktır.

  • Saç Kremi ile Saçlar Nasıl Yıkanır

Saçlar nasıl yıkanır soruna en güzel cevap, saç kremini, şampuandan önce sürmeniz gerektiğidir. Evet bir çok kişi saç kremini şampuandan sonra sürmektedir. Ancak saç kremini şampuandan önce sürmek saçlarınızın daha dolgun ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Bu noktada seçtiğiniz saç kremi çok önemlidir. Saçınızda yağlı bir görüntü bırakmayan ve ağırlaştırmayan saç kremlerini tercih etmelisiniz.

  • Şampuanı saçların ucuna sürmek

Saçlarınızın uçlarına şampuan sürmek hatadır, şampuanı saç diplerine sürerek, dağıtmanız gerekmektedir. Direk şaç uçlarınıza şampuan sürmek, saç uçlarınıza zarar verebilir. Genellikle kuru olan saç uçlarına şampuan sürdüğünüzde daha da kuruyacaktır.

  • Saç derilerini tırnakla ovmak

Saç derinizi kuvvetli bir şekilde tırnaklarınızla yıkadığınızda, saç deriniz zarar görecektir. Saç derinizde çizikler oluşabilir, bu çiziklerde enfeksiyona sebep olacaktır. Saçlarınız ve saç dipleriniz ıslak olduğunda daha hassas olacaktır. Bu nedenle yumuşak hareketlerle yıkamanız, zarar görmelerini engelleyecektir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Avokadonun Cilde Faydaları ile İlgili 5 Detay

Saçlarınızı yıkamanın en doğru yolu, saç derinize ve saç köklerine parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapmaktır. Saçlarınızı yıkarken ılık su kullanmaya özen gösterin. Sıcak su saç köklerinizi zayıflatarak kırılmayı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın