Saç Dökülmesini Önlemek için 7 Temel Gıda

Saç Dökülmesini Önlemek için 7 Temel Gıda

Vücudun diğer bölümleri gibi, saçınızın bile uzun ve güçlü uzamasını beslenmeye ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Saç dökülmesini önlemek için uygun gıdalar ile beslendiğinizde saçlar dökülmez ve sağlıklı uzar. Ancak yetersiz beslendiğinde kırılmaya eğilimli olur ve saç dökülmesi zaman içinde önlem alınmazsa oldukça sorun haline gelebilir. Bununla birlikte, saçınız için güçlü bir seruma benzeyen ve saç dökülmesini durdurabilen veya en azından aynısını kolayca azaltabilen belirli yiyecek kategorileri vardır. İşte saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilecek 7 temel gıda.

Saç Dökülmesini Önlemek için: Protein

Saçınız temelde proteinden oluşur ve diyetinizde daha az protein olduğu zaman, saçınız onun yükünü almak zorunda kalır. Şimdi, diyetinizde protein olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bilmeyeceğiniz şey, vücudun geri kalanının proteini alması ve sadece sonunun saça ulaşmasıdır. Bu nedenle, saçınıza yeterince ulaşmasını sağlamak için diyetinizde fazladan protein bulundurmanız gerekir. Protein seviyeleri yüksek olan yiyecekleri bulmak kolaydır ve bunları normal diyetinize dahil etmeniz durumunda, saç dökülmesini önlediğin fark edeceksiniz. Vejetaryen değilseniz tavuk, hindi ve yumurta beyazı yiyebilirsiniz; vejeteryan seçenekleri arasında lahana, yer fıstığı, yoğurt, fasulye, mercimek ve soya peyniri yer alır.

Saç Dökülmesini Önlemek için: Demir

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, uygun kan dolaşımına ihtiyacınız var ve uygun kan dolaşımı için, diyetinizde yeterli miktarda demir bulundurmanız gerekir. Çünkü demir, kanın yanı sıra oksijenin de vücudun çeşitli bölgelerine doğru şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, vücutta anemiye bağlı demir eksikliği meydana geldiğinde saç dökülmesinin de olduğunu ve bu duruma yönelik tedavinin saç sağlığını da iyileştirebileceğini göstermiştir. Diyetinizde demiri artırmanın en kolay yolu, her türlü koyu yapraklı yeşil sebzeleri, fasulyeleri ve tam tahılları eklemektir. Ayrıca kırmızı et, yumurta sarısı, istiridye, midye ve istiridye de ekleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kadınlarda Pürüzsüz Bir Cilt için Porselen Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Dökülmesini Önlemek için: Selenıum

Selenyum vücutta bulunan ve bağışıklık, metabolizma için gerekli olan seleno-proteinlerin yeni saç köklerinin uyarılmasıyla yeni saçların büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan bir elementtir. Vücudunuzda yeteri kadar selenyum yoksa mevcut selenyum kullanılacaktır ve bu da saç köklerinde anormalliklere yol açarak kırılmalara neden olacaktır. Beslenme listenize; karides, sardalye, ton balığı ve pisi balığı gibi balıklar, jambon ve fıstık gibi selenyum içeriği yüksek yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek için: Çinko

Çinko, dokuların büyümesini ve onarımını hızlandırabilirken, saç derisi ve saç sağlığı için de önemlidir. Çünkü kafa derisinde bulunan yağ salgılayan bezler üretimini çinko sayesinde sürdürebilir. Düzenli beslenmenizde yeterli miktarda çinko almak için buğday tohumu, nohut ve vejeteryan değilseniz istiridye, dana eti ve dana karaciğeri ekleyin.

Saç Dökülmesini Önlemek için: Omega 3 Yağlı Asitler

Omega 3 sadece harika bir cilt için değil, aynı zamanda gerçekten iyi saçlar için çok önemli bir faktördür. Omega 3 yağ asitleri saç derisine ulaştıklarında saç şaftına ve hücre zarlarına nüfuz ederek doğru saç uzamasını sağlar. Ayrıca saçın elastikiyetini artırarak kırılma olasılığını da azaltır. Bununla birlikte, Omega 3 yağ asitleri ile ilgili sorun, vücudun bunu kendi başına üretememesidir, bu yüzden omega 3 açısından zengin yiyecekler yemelisiniz. Somon, ton balığı, ceviz, keten tohumu, karalahana ve Brüksel lahanası zengin kaynaklardır.

Saç Dökülmesini Önlemek için: Vitaminler

Vitaminler, özellikle A ve C olmak üzere saçın sağlıklı uzaması ve saç dökülmesini önlemek için gereklidir. Çünkü bunlar saç köklerinizde bulunan yağlı madde olan sebum üretimine katkıda bulunur. Sebum sadece vücudun doğal saç kremi değildir, aynı zamanda kırılmayı önlemeye yardımcı olan maddedir. C vitamini vücuttaki demirin emilimini artırır ve bu da saç köklerinin daha iyi oksijenlenmesini sağlar. Diyetinizde yeterli miktarda A ve C vitamini almak için salatanıza biraz pazı, ıspanak veya brokoli ekleyin veya tatlı patates kızartması veya balkabağı çorbası yapın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Saç İçin Bitkisel Yağlar ve Faydaları

Saç Dökülmesini Önlemek için: Magnezyum

Vücutta en çok bulunan minerallerden biri olmasına rağmen saç dökülmesini önlemek dahil vücutta çok sayıda reaksiyon için de gereklidir. Çoğu zaman vücuttaki magnezyum miktarı yeterli değildir ve eksiklik kolayca saç dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte, magnezyum açısından zengin anda pek çok yiyecek var. Bu yiyecekler saç dökülmesini önlemek için faydalıdır. Kaju fıstığı, badem, esmer pirinç, mercimek ve ayrıca pisi balığı.

 

Bir cevap yazın