Sıradaki içerik:

Regl Ağrılarını Gidermek İçin 3 Etkili Tarif

e
sv

Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

avatar

Elif

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

romatizmaya ne iyi gelir

Erken evre romatizma veya romatoid artrit semptomları hemen belirlenemez. İlk başta, etkilenen kişi yorgunluk, iştahsızlık veya hafif ateş gibi çok az görünür semptomlar yaşayabilir. Hastalığın bu aşamasında doğru tanı koymak zordur. Peki romatizmaya ne iyi gelir? Hangi yiyecekler yenmelidir?

Daha spesifik semptomlar ortaya çıktığında, tanı koymak daha kolaydır. Hasta sabahları sıcak, şiş veya kızarık eklemler ve sert eklemlerden şikayet eder, doktor artrit olduğundan şüphelenebilir. Romatizma birden çok eklemi uzun süre etkilediğinde şüphesiz romatizmal bir hastalık teşhis edilebilir. Kadınların kronik eklem iltihabından muzdarip olma olasılığı erkeklerden üç kat daha fazladır.

Romatizma Nedir?

Romatizmaya iyi gelen yiyecekleri açıklamadan önce romatizma nedir sorusuna cevap verelim. Çok sayıda romatizmal hastalığın nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Romatizmanın şu anda sözde otoimmün hastalıklardan biri olduğu varsayılmaktadır. Bu bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına bir tehditmiş gibi saldırdığı anlamına gelir. Sonuç, eklemlerin az çok şiddetli iltihaplanmasıdır.

Vücut, savunma önlemleri almak ve enflamatuar maddeler üretmek için özellikle eklemlerdeki bağışıklık hücreleri aracılığıyla sinyaller alır. Sonuç olarak, zar aşırı derecede kalınlaşır ve bu da zamanla kıkırdak, kemik ve bağların tahrip olmasına yol açabilir.

Artık romatizmal hastalıkların olasılığının kalıtsal olduğu ve diğer faktörlerin yanı sıra zararlı çevresel etkilerin ve aşırı uyarıcı kullanımının hastalığın başlangıcına önemli ölçüde katkıda bulunduğu varsayılmaktadır.

Artrit semptomlarını önlemek veya tedavi etmek için beslenme stratejisi, enflamatuar ürünlerden kaçınmak ve menüler yapmak için anti-enflamatuar özelliklere sahip doğal yiyecekleri seçmektir.

Romatizmaya Ne İyi Gelir? Daha Fazla Meyve Sebze

Her gün meyve (günde 1 ila 2 porsiyon) ve bol miktarda sebze yiyin. Bitki bazlı antioksidanlar, enflamatuar aktiviteyi yavaşlatır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Hipertansiyon Nedir, Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Değişmeye çalışın ve her zaman aynı yiyecekleri yemeyin. Smoothieler yapabilir, rengarenk çiğ sebze salatası yapabilir veya sebzelerinizi buharda pişirebilirsiniz. En sevdiğiniz çeşitlerşe beslenmeyin, beslenmenin size sunacağı tüm avantajlardan yararlanın. Haftalık pazarın size sunabileceği her şeyi kullanın.

Yeterli Vitamin Almak Eklemleri Korur

Yeterli miktarda vitamin aldığınızdan emin olun. Artrit durumunda, B1 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra E ve A vitaminlerinin sağlanması esastır. Ayrıca magnezyum, bakır ve selenyum da göz önünde bulundurmalısınız.

E vitaminini natürel sızma bitkisel yağlarda, kuruyemişlerde ve tohumlarda bulacaksınız. A vitamini sarı, turuncu ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunan beta-karoten formunda bulunabilir. B grubu vitaminler ve mineraller baklagiller, kepekli tahıllar ve kuru yemişlerde bulunur.

Az Ya Da Hiç Et Yemeyin

Hayvansal kaynaklı yağda bulunan araşidonik asit, enflamatuar süreçleri destekler. Protein alımınızı ihmal etmemek için baklagiller (soya fasulyesi, nohut, mercimek), tuzsuz fındık ve tam tahıllar gibi bitkisel protein kaynaklarına geçmelisiniz.

romatizmaya ne iyi gelir

romatizmaya ne iyi gelir

Bitkisel Omega-3’leri Beslenmenize Dahil Edin

Romatizmaya ne iyi gelir sorusuna cevap: Bitkisel omega-3 lerdir. Bitkisel omega 3’leri beslenmenize dahil ederek romatizmal rahatsızlıklardan korunabilirsiniz.

Omega-3 Bakımından Zengin Yağları Seçin

Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmayı teşvik eden araşidonik asitin bir antagonisti olarak işlev görür. Mavi balık ve daha az ölçüde beyaz balık, ana omega-3 kaynaklarıdır, ancak bu besin grubunu keten, chia tohumu ve cevizde de bolca bulabilirsiniz. Bu besinler romatizmaya ne iyi gelir sorusuna en güzel öneridir.

Enflamasyona Karşı Özel Karışım

Enflamasyon: Vücudunuzu hücre ve dokulardan temizleyen, hücre hasarından koruyarak tamir eden ve olayı sınırlandıran durumdur.

Enflamasyona ve Romatizmaya iyi gelen karışım:

Zerdeçal, karabiber ve çiğ sızma zeytinyağını karıştırarak gerçek bir anti-enflamatuar iksir elde edinZerdeçalın bileşeni olan curcumin, güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir. İyi doymamış yağlar sağlayan biber ve zeytinyağı sayesinde vücut onu daha da iyi emebilir. Bu karışım aynı zamanda hazırladığınız birçok yemeğe iyi bir tat verecektir.

romatizmaya ne iyi gelir

romatizmaya ne iyi gelir

Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizma Ve Kronik Ağrı İçin Doğal Çözüm

Romatizmaya ne iyi gelir sorusuna cevap olarak, en çok faydası olabilecek bitkiler;

Bu İçeriğe Göz Atın!  İdeal Kilonuza Ulaşmanız İçin Bazı Öneriler

Isırgan: Son derece kuvvetli ağrı kesici ve yangı giderici vardır.

Meyan kökü: Yangı gidericidir.

Papatya: Sakinleştirici etkisi vardır ve yangı gidericidir.

Zencefil: En kuvvetli yangı gidericilerdendir ve ağrı kesici etkisi vardır.

Kuşburnu: Yüksek miktarca C vitamini içerir, yangı gidericidir.

Zerdeaçal: İçerisindeki  curcumin nedeniyle güçlü anti-inflamatuardır. Zerdeçalı yemeklerine ekleyebilir ya da yukarı da verdiğimiz karışımı yapabilirsiniz.

Bu içeriğimizde romatizma nedir? Romatizmaya ne iyi gelir sorularına cevap aradık.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.