Sıradaki içerik:

Finding a Dating Web page

e
sv

Pirinç Yemek Zararlı mı? Pirinç Nasıl Tüketilmelidir?

avatar

Elif

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

pirinc yemek zararli mi

Pirinç birçoğumuz için pirinç yemek zararlı mı? Şeklinde düşünülmekte ve kan şekerini direkt olarak yükselten ve kaçınılması gereken bir besin olarak görülmektedir.

Aslında pirinç, sanılanın aksine pirinç yemek zararlı mı? Sorusunu değil, pirinç ne kadar tüketilmeli sorusunu araştırmak gerekir. Kontrollü bir besin düzeniyle tüketildiğinde sağlıklı ve oldukça besleyici bir besin olarak mutfaklarda yerini almaktadır.

İçerdiği kalsiyum miktarının çok olması, demir, potasyum ve fosfor gibi mineraller bakımından oldukça zengin durumdadır. Pirinç yemek zararlı mı sorularına karşı şu açıkça söylenebilir ki, kontrollü tüketildiğinde yararları dahi bulunan pirinç tam bir B vitaminlerinden oluşan vitamin deposudur.

Pirinç dünya sofralarında önemli bir role sahiptir. Ancak Türk mutfağı için vazgeçilmezler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Ülkemizde aynı zaman da pirinç üretimi de yapılması sebebiyle oldukça bol miktarlar da üretilen pirincin kolesterol içermiyor olması yine kan değerleri açısından tehlike oluşturmadığını belli etmektedir.

Pirinç yemek zararlı mı soruları hemen hemen herkesi kulağına gelen ve hep suçlanan Pirinç vitaminler gibi karbonhidrat bakımından da oldukça zengindir. Günlük enerjimizin hemen hemen yarısını karbonhidratlardan karşılanırken, pirinç bu anlamda enerji üretim deposu gibi düşünülebilmektedir.

Pirinç yemek zararlı mı? Aşırı miktarlar da tüketilirse, evet zararlı. Çünkü glisemik indeksi yüksek bir besindir yani şeker hastaları için zararlı denilmese de çok tüketilmesi pek uygun görülmez.

pirinc yemek zararli mi

pirinc yemek zararli mi

Şeker Hastaları için Pirinç Yemek Zararlı mı?

Şeker hastaları için pirinç yemek zararlı mı? Bilhassa şeker hastaları için kontrollü olarak tüketilmesi önerilen bir besindir. Ancak bir şeker kadar da zararlı değildir. Sofranızda pirinç varsa, pirincinize eşlik eden sebzeniz ve salatanız olması halinde, kan şekerini çok yormaz ve normale göre daha az hızla yükseltir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Esnaf Lokantalarının Baş Tacı Kadınbudu Köfte Tarifi

Pirinç Yemek Zayıflatır mı?

Pirinç yemek zayıflatır mı? Pirinç yemek zararlı mı? bu tip tüm sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızda aslında pirincin zararından çok yararları olduğu anlatılmıştır. Tek yapmanız gereken, her gıda gibi pirinci de kontrollü tüketmek gerekir.

Pirinç kontrollü olarak tüketildiğinde zayıflama programlarında yani diyetlerde tüketilebilmektedir. Pirinç yemek zayıflatır mı?

Evet, pirinç lapası tarifi ile zayıflamak mümkündür. 3 yemek kaşığı pirinç 1 dilim ekmeğe denk olduğundan. Aslında bir tabak yani 6 yemek kaşığı pirinç tükettiğinizde 2 dilim ekmek yemek ile aynı kaloriyi almış olursunuz.

Zayıflamak amacıyla pirinç yemek zararlı mı? Eski dönemlerde, pirinç lapası ile zayıflama yöntemleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktaydı. Pirinç haşlanır ve yoğurt ile birlikte tüketilirdi.

Diyet yapan kişilerce, bu tarif oldukça besin değeri yüksek, bağırsaklar için faydalı ve bol vitamin / mineral deposudur. Pirinç yemek zararlı mı soruları genel olarak şeker hastalarının şeker dengelerini sarsması sebebiyle çokça sorulmaktadır.

Şeker seviyenize göre dengeli beslenilmesi durumunda pirinç korkulanın aksine oldukça yararlı bir besin olduğu anlaşılmaktadır.

Pirinç yemek zararlı mı? Soruları ile gündem de olan bu değerli besinin yararları oldukça fazladır. Şeker hastaları için pirinç yemek zararlı mı?

Ya da zayıflamak için pirinç yemek zararlı mı?

Gibi sorulardan çok aslında pirinç ile ilgili aşırıya kaçmamak ve yararları yönünden araştırılması gereken bir besindir. Pirinç İle İlgili Bilinmesi gereken 5 önemli detay şu şekildedir;

 • Enerji kaynağıdır.
 • Hastalık oluşumunu önler
 • Kabızlığı gidermeye yardımcı olur
 • Glütensiz bir gıdadır
 • Yüksek besin değerine sahiptir.

Yukarıda belirtilen özellikleri detaylandırmak gerekirse;

 • Enerji Kaynağıdır, pirinç zengin bir karbonhidrat kaynağıdır ayrıca çözünmesi zaman aldığı için uzun süre kişiye enerji sağlamaktadır. Kahverengi pirinç, diyetisyen gözetiminde tüketilmesi halinde şeker hastaları için dahi fayda sağlayabilmektedir.
 • Hastalık Oluşumunu Önler, Pirinç bazı hastalıkları kontrol edebilme gücüne sahiptir. Esmer Pirinç, Alzheimer hastalığının var olmasını engelleyici özelliğe sahiptir. İçeriğinde yer alan yüksek miktarda nöroiletkenler olması sebebiyle. Sadece kahverengi pirinç değil, tüm pirinç çeşitleri kalp hastalıklarını ve kalp krizi oluşumunu engelleyebilen antioksidanlar içermektedir. Bu nedenle pirinç kalp dostu bir besindir.
 • Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olur; pirinçte var olan sodyum sayesinde yüksek kan basıncını kontrol etmeye destek olmaktadır. Özellikle yabani pirinç harika derecede sağlıklı bir lif kaynağıdır. Bu özellikler sindirime iyi gelen ve bağırsak hareketlerini düzenleyici yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Glütensiz bir gıdadır; Glüten içermez pirinç ve pirinç ürünleri. Bu nedenle çölyak hastaları ve glüten hassasiyeti olan kişiler rahatlıkla pirinçi tüketebilmektedirler. Günümüzde çölyak hastaları için glütensiz ürünlerin birçoğu pirinç ve mısırdan elde edilmektedir.
 • Yüksek Besin Değerine Sahiptir; tüm pirinç çeşitleri kendilerine özgü besin değerlerini korumaktadır. İçlerinde barındırdıkları vitaminlerin en önemlisi kışın yoksun olduğumuz D vitaminidir. Kalsiyum, demir, niasin ve riboflavin gibi vitaminler bünyesinde ihtiva etmektedir.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Limonlu Kahve İçmek Faydalı Mı? 4 Başlıkta Limonlu Kahve

Tüm bu sebepler ışığında, pirinç üreten ülkemizde pirinç oldukça değerli besin kaynağıdır. Glüten içermemesi sebebiyle, çölyak hastaları için hayatın merkezi konumundadır.

Ayrıca, cilt bakımı için pirinci beklettiğiniz su oldukça faydalıdır. Pilav yaparken beklettiğiniz pirinç suyunu her akşam cildinize sürüp uyuduğunuzda cilt lekelerini giderici bir sıvı elde etmiş olacaksınız. Elde ettiğiniz pirinç suyu buzdolabında en fazla 3 gün bekletilebilmektedir. Tonik olarak da kullanılabilir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.