Pilav Yapmanın Püf Noktası
pilav

Pilav Yapmanın Püf Noktası

İyi bir pilav yapmak için biraz marifetli ve biraz da ölçülü olmak gerekiyor. Öyle ki pilav hemen her yemeğin yanında servis edilebilen ve pişirirken de herkesin kendisine has yöntemleri olan bir yiyecektir.

Pilav Yapmanın Püf Noktası

Pilav yapmanın püf noktası dikkate alındığında, aslında bu leziz yiyeceği pişirmenin o kadar da zor olmadığını fark edeceksiniz. Türk mutfaklarının da vazgeçilmezleri arasında yer alan pilav tarifi uygulanırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

Pirincinizi Dikkatli Seçin

Her pirinç iyi bir pilav yemeği olmaz. Eğer lezzetli bir pilav yapmak istiyorsanız baldo pirinci tercih etmenizde fayda olacaktır. Baldo pirinç hem çok güzel pişer hem de diğer pirinçlere göre daha kolay şişerek tane tane kalabilir. Pilav yapmanın püf noktaları için ilk ve en önemli aşama pirinç seçimini doğru yapmak olacaktır.

Pirinci Islatın

 

Pirinç ıslatılmadan da pilav yapılabilir. Elbette ki bu da bir seçenektir. Ancak pirinci pilav yapmadan yaklaşık 1 ya da 2 saat öncesinden ılık su ile ıslatıp bekletirseniz pilavınız çok daha lezzetli olacaktır. Pişirme esnasında da yeniden duru su çıkana dek pirincinizi tekrar tekrar yıkamanız gerekmektedir. Pirinç pilavı püf noktaları için oldukça önemli olan bu husus dikkatle yapılmalıdır.

Tereyağını Tercih Edin

Tereyağı hem çok sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Özellikle de pirinç pilavını tereyağı ile yapmak yemeğinizi daha lezzetli hale getirecek önemli bir sırdır. Pilavı yaparken tereyağınızı ekledikten sonra bir miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Böylece yağın yanma derecesini de dengelemiş olacaksın. Tane tane pirinç pilavı yapmanın sırrı da tam olarak budur!

Bu İçeriğe Göz Atın!  Köfte Yapmanın Püf Noktası

Pirinci Yeteri Kadar Kavurun

Pirinçler yeteri kadar kavrulmazsa, yemeğiniz hem lezzetini kaybedecek hem de tane tane olmayacaktır. Pirinç pilavı yapmanın püf noktası olan kavurma işlemini gerçekleştirmek için yıkanan pirinçleri tereyağlı tencereye dökün ve uzun süre boyunca kısık ateşte güzelce kavurun. Pirinç ne kadar iyi kavrulursa yemeğiniz de o kadar leziz olur. Ancak karıştırma işlemini yaparken alttan yukarı hamleler gerçekleştirmek gerekiyor.

Limon Suyu Ekleyin


Daha beyaz, daha lezzetli bir pilavın en önemli sırrı kesinlikle limon suyudur. Pirinç kavrulurken 1 ya da 2 damla kadar limon suyunu tencerenize ekleyin. Böylece tereyağının sarı renk vermesine de engel olmuş olursunuz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın