Patates Kızartmanın Püf Noktası
patates kızartma

Patates Kızartmanın Püf Noktası

Patates kızartması herkes tarafından sevilen aperatif bir yiyecektir. Fakat, çıtır çıtır, kıvamında ve sapsarı patatesler kızartmak sanıldığı kadar da kolay olmayacaktır. Patates kızartmanın püf noktası keşfedildiğinde daha lezzetli sonuçlar elde etmeniz de kaçınılmaz olacaktır. İstediğiniz kıvamdaki patates kızartması için dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalar şunlardır;

Patates Kızartma Püf Noktası Kızartmalık Patates Kullanın


Hemen her yemekte uygun malzeme kullanımı yapmak çok önemli bir husustur. Patates kızartması püf noktası için de tercih edilmesi gereken haşlamalık patates değil, kızartmalık beyaz patates seçmektir. Eğer çıtır çıtır, sapsarı ve de lezzetli bir patates kızartması yapmak istiyorsanız öncelikle yüksek miktarda nişasta içeren eski patatesleri tercih etmeniz gerekiyor. Genellikle Bolu ve Afyon patatesleri hem çok daha lezzetli hem de kızartması çok daha kolay ürünler olarak biliniyor. Bulabilirseniz bu tür ürünleri satın almanız daha doğru olacaktır.

Patatesleri Soğuk Suda Bekletin


Patates kızartırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli kriter de kızartmadan önce ön hazırlık yapmaktır. Bu nedenle patateslerinizi yıkayıp soyun ve dilimleyin. Yaklaşık 1 saat boyunca soğuk suyun içine buzdolabında bekletin. Yapılan bu işlem, patateslerin kararmasına engel olur. Rengini korur ve de kesilen yüzeylerin nişastasının fazlasını akıtır. Böylece patatesler birbirine yapışmaz. Yumuşak patates kızartması püf noktaları için en önemli aşama soğuk suda ve buzdolabında bekletmek olacaktır.

Patatesleri Beklettiğiniz Suya Bir Miktar Sirke Ekleyin

Patates kızartmasının çıtır çıtır olmasını istiyorsanız, patateslerinizi soyup, dilimledikten sonra soğuk suyun içine alın ve bu suyun içine de bir miktar sirke ekleyin. Sirke patateslerin son derece taze kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca nişastanın fazlasını da akıttığından pişen patatesler istenilen kıvamı kolayca alır. Patatesleri beklettiğiniz suyu döktükten sonra yeniden bir yıkama işlemi yapmanız da şarttır. Çıtır çıtır patates kızartması yapmanın püf noktaları aslına bakıldığında bu kadar basittir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  En İyi Köri Soslu Tavuk Nasıl Yapılır

Ön Kızartma Yapın

Patatesler normal koşullarda en az 2 kere kızartılmalıdır. Çıtır çıtır patatesler için öncelikle patateslerinizi ön kızartmaya alın. Bu işlem için derin ve yüksek ısıya dayanıklı bir tencere ve kaliteli bir yağ tercih edilmelidir. Zeytinyağı kolay yanar. Bu nedenle Ayçiçek yağı ön kızartma işlemi için ideal bir seçim olacaktır. Sodalı patates kızartması için de bu yöntemin tercih edilmesi şarttır.

Bir cevap yazın