Outlander Kaç Sezon| Tüm sezon özetleri

Outlander Kaç Sezon| Tüm sezon özetleri

  • Post author:
  • Post category:Film
  • Post comments:0 Yorum

Diana Gabaldon’ın romanlarına iz bırakan en önemli dokunuşlar  – Eşsiz bir hikaye anlatımı – Unutulmaz Karakterler – Zengin Tarihi Detaylar

Yazar diana Gabaldon’un aynı ada sahip tarihi zaman yolculuğu kitabı dizisine dayanan bir televizyon dizisidir. Dizi Başrol karakteri Claire gizemli bir İskoç simgesi tarafından 200 yıl geçmişe gönderilir ve bu noktada kendini iki aşk ve iki hayat arasında bulur. Bir karar vermek zorundadır. Dizi ayrıca başarılı bilim kurgu ve tarih dizilerinin ender örneklerindendir.

Bir bakıma roman uyarlaması olması sebebiyle iyi yazılmış bu eser derinliklik karakterlere sahiptir. Oyuncuları ise; Caitriona Balfe, Claire karakterine bürünebilmeyi oldukça iyi başarmaktadır. Soğuk İngiliz profilinin altında tutkulu, inatçı ve azimli Claire oldukça iyi bizlere yansıtmaktadır.  Jamie Fraiser karakterine hayat veren Sam Heughan ise görüntüsü ve mükemmel oyunculuğu ile içinde bulunduğu aşk hikayesi’ nin inandırıcılığının en önemli sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.  Fakat tüm bunlara rağmen en iyi oyuncu olarak karşımıza Claire’ in kocası rolü ile Frank çıkmaktadır. İki ayrı rol alan Tobias Menzies. Menzies hem Claire’ nin kocası olarak karşımıza çıkarken Claire’ in geçmişe yolculuğunda 1700’ lerin İskoçyasın da onun atalarından biri olan Yüzbaşı Jonathan yani “Black Jack” Randall’ ı canlandırmaktadır. Canlandırdığı Yüzbaşı karakterine ait karakteristik bir çok karaye imza atarken usta oyuncu role ait tüm duyguları direkt izleyiciye aksettirebilmektedir. Ve son olarak dizi karakterleri içerisinde Jamie’ nin amcası! İskoç Klanının komutanı Cesur- hırslı – zeki ve çevik komutanı Mac kenzie’ nin kendine özgü esnek kuralarıyla diziye renk verdiği yazılmadan geçilemeyecek detaylar arasındadır.

  1. Sezon ( 2014 – 2015 )

Olay örgüsünün anlatıldığı yıl 1945 yılına aittir. Eski savaş hemşirelerinden biri olan Claire Randall söz konusu tarih 1945’de II. Dünya savaşından evine dönmüştür. Uzun zaman üzerine tekrar bir ara geldiği eşi ile dönüşün şerefine yeniden balayı yapma kararı alırlar. Tatil olarak seçtikleri bölge ise İngiltere’nin Salisbury kentidir. Bölgede gezinti sırasında Salisbury düzlüğünde yer alan tarihi taş çemberini ziyaret ederler. Bu taşlardan birine dokunan Claire bir anda kendini İskoçya da bulmaktadır. Savaş yüzünden yıkılan, şehirleri yerle bir olan gruplaşmış sınır baskınları altında yaşam savası veren İskoçya da bir yabancı olarak bulmaktadır.  Ve tüm bunlarla birlikte çıktığı zaman yolculuğunda varmış olduğu sene 1743’tür. Gittiği şehir ise İskoçya’nın inverness şehri!

Claire için zaman oldukça zor ve koşullar ağır geçmektedir. Bir yandan hayatta kalmaya çabalarken bir yandan da kocasına, evine dönmenin yollarını aramaktadır. İçinde bulunduğu dönemi ise kocası geçmiş zamanlarında anlatmış olması sebebiyle, Claire Kocanın 1700 lü yılları anlattığı kadarıyla bilmektedir. Ve bu kadarcık bilgiyle yolunu bu devirde bulmaya çalışmaktadır.

Gizemli ışınlanmanın sonucunda MacKenzie Klan’ ından bir grup asi İskoçya dağlısının içine düşmektedir. Anlayamadığı ve karşı koyamadığı güçler tarafından zaman içinde geçmişe gönderilen Claire Randall Hayatı için tehdit oluşturabilecek casusların dağlı bir grubun içine düşmüştür. Claire onlar için bir tehdit olmamasına rağmen Klanlar bu davetsiz misafir olan genç bayanı casus sanmaktadırlar.

Dizi birinci sezonun ilk bölümlerinde esas olarak akıllı, güzel ve doğal olarak mevcut zamanın çok ilerisinden bir kadının hayatta kalma yaşama tutunabilme mücadelesini konu alarak işlemektedir.

Claire çok çaresizdir. İçinde bulunduğu ortama erkeklere alışmak istemektedir. Ama bu oldukça zordur. Hayat onun için hiç kolay olmayacaktır. İskoç klanı o zamanın zorlayıcı koşullarıyla uyum sağlayamaya çalışan Claire, İskoç dilindeki konuşmaları anlamak için ilk mücadelesini vermiştir. Çünkü İskoç dilini hiç bilmemektedir. Yiğit bir İskoç delikanlısı olarak James Fraser, Claire yardım eder, zamanla dillerini öğrenmesine uyum sağlamasına yardım etmektedir. Claire sonsuz ve sınırsız bir aşk vaat etmektedir aynı zamanda da korumaktadır. Claire duygularıyla aklı arasında kalmıştır. Öyle zorlanmaktadır ki adeta sıkışmış bir dünya yaratmıştır kendine sebebi şudur ki sınırsız bir aşk sunan Jamie, Genç kadını sadakat ve tutku gibi iki zıt duygunun zıt olduğu kadar bir o kadar da güçlü olan bu duyguların arasında sıkışıp kalmasına sebep olmuştur.

Claire durmaksızın kocasına ve yaşadığı döneme dönebilmek için çabalar ve bu uğraşlarına yine aynı kişi yardım etmektedir. Cesur İskoç delikanlısı Jamie. Farklı zamanlarda yaşayan hiç ortak noktaları bulunmayan iki adam arasında karar vermesi gerekmektedir. Fakat işler sanıldığı gibi gitmez ve Claire ve Jamie birbirlerine bu süreç de aşık olurlar. Aslına bakılırsa Jamie ile hiç ortak yönleri bulunmaz. Güçlü bir yandan da Çocuksu / Savaşçı ama bir o kadar merhametli iyi yürekli bir delikanlıdır. Hal böyle olunca Claire içinden hiç çıkılamayacak bir girdabın içine düşmüştür. İki ayrı zaman diliminde iki ayrı adamın aşkı arasında daha fazla kalmaya direnemez ve Jamie ile evlenir. Fakar Klanlar onun bir casus olabileceğinden şüphelenerek kendi zaman dilimine gönderme konusunda Claire yardım etmezler hatta dönmesini de engelleyerek onu şifacı olarak kendi içlerinde saklamaktadırlar.

Claire, cesur İskoç delikanlısı Jamie ile olan naif aşkı dizi künyesini zaman zaman romantik bir forma dönüştürse de Yerleştikleri İskoç kalesindeki iktidar oyunları, İngilizlerin yoğun baskısı ve özellikle İngiliz hükümeti için kaçak olup aranan Jamie’ ye takılmış olan İngiliz yüzbaşı Jack Randall’ ın uçsuz bucaksın zalimleri ve tuzaklarıyla dizi romantik ortam oluşmasını pek izin vermeyerek. İzleyicinin bir sonraki adımı hesaplayıp tahmin yürütmesine ve dahi rahat bakışlarla izlememize pek fırsat vermemektedir. Bu meşhur Yüzbaşı ise aslında Claire’ in kocasının atalarındandır. Soyadlarından anlaşılacağı üzere.

Black Jack, Claire ve Jamie gözden kaçırmamakta direnmektedir. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar hangi planı uygularlarsa uygulasınlar. Black Jack den kaçamamaktadırlar. Sebebi ise bellidir Yüzbaşını black jack2 in Jamie ile ilgili planları vardır.

İlk sezon komple karşı karşıya gelecek bu karakterler arasında psikolojik ve fiziksel savaş sürecektir.

Oysa Claire onları Randall’ a karşı uyarmaya çalışmaktadır fakat kimse bu çağrıya kulak vermemektedir.

Sadist yüzbaşı Randall “Black Jack” kocası Jamie’ yi son planı sayesinde kaçırmayı başarır ve onu hücreye hapseder. Jamie yakalanmasının ardından bu arada günlerce işkence görmektedir. Ve hatta kapatıldığın hücresinde işkence görmek ve eziyet dışında tecavüze de uğramıştır. Fakat Jamie’ nin zorlu günleri fazla sürmeyecektir. Zira Klanlar ve karısı Claire onu kaçırma planları yapmaktadırlar. Birkaç denemede başarısız olsalar da Claire ve diğerleri hapishaneye girmek için anı bekler ve ortamı gözlemlerken, sadist Randall’ ın aslında kendi hastalıklı intikamını almak için tüm bunları yaptıklarını öğrenirler. Ve Claire bir yolunu bulup Jamie’yi hapishaneden kurtarmayı başarırlar.

Bu zorlu mücadelenin ardından black jack’ e rağmen artık daha fazla o bölgede kalmak istememeleri üzerine Fransa’ ya doğru yola çıkacaklardır. Hazırlıklar sırasında Claire iki hayat arasında kalarak verdiği mücadelede Jamie’ den hamile kalarak hayatının daha zorlu bir yola girdiğini bilmektedir tüm bunlara rağmen Jamie ye hamile olduğunu söyler.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sefirin Kızı Dizi İncelemesi

Birinci sezon hamilelik haberi ve Fransa’ yaa doğru yola çıkış ile sonlanır.

Outlander 2. Sezon ( 2016 )

Dizide 2. Sezon genellikle beklentileri şaşırttı. Doğal olarak herkes Claire’ nin aynı zaman diliminde kaldığını sadece birkaç yıl sonrasına gidebileceklerini düşünürken. Dizi ikinci sezonda Claire günümüzde bulduk. Psikolojik ve duygusal acıdan oldukça zor zamanlar geçirmektedir. Claire Randall Fraser ve Jamie Fraser Fransız aristokrasisi içine girmek isteyerek kanlı biten savaşın başlamadan durdurmaya çalışacaklardır. Geçtiğimiz sezon finalinde Black jack Randall sebebiyle oldukça dramatik ve hüzünlü biten sezonun ardından yeni bir hayata merhaba demeye hazırlanan Claire ve Jamie Paris’e yerleşme kararı alacaklar. Fakat Paris herkes için aşk şehri olan aşkların en güzel yaşandığı yer olarak tanımlanan Paris! Claire ve Jamie için doğru bir adresmiydi. Evliliklerini devam ettirmek, Jamie’nin içinde bulunduğun Randall sebebiyle zor günler yaşayarak psikolojik olarak yıprandığı bir dönemde Paris de olmak ve tüm bunlara rağmen birde zorlu geçen Claire’ in hamilelik süreci. Bu sebepler zamanla gösterecektir ki Paris aşk şehri Paris aslında  Claire ve Jamie çifti için pek uygun değildi ve olmayacaktı da.

  1. sezon hikayeye oldukça fazla karakter dahil olacak. Tarihi olaylarla hikayeye yön verilecek ve daha fazla tarih kokan bir hikaye izleyeceğiz. Outlander birinci sezonu gibi devam etmeyecek. İkinci sezon bir daha herseyin dahil edilerek harmanlandığı. Hikayenin yeni karakterlerle örgülendiği kısaca biraz daha karmaşık bir sezona olacaktır. Tüm bunların yanında ikinci sezon kesinlikle daha daha fazla dram içermektedir. Ve hiç şüphesiz izleyicilerine oldukça duygusal anlara yaşatacak ve hatta ağlatacaktır.

İkinci sezonda izleyici karşısına geçecek isimiler ve karakterleri sıralamak gerekirse;

Robert Cavanah ( Jared Fraser )

Stanley Weber ( Le Comte St. German )

Laurance Dobiesz ( Alex Randall )

Margaux Chatelier ( Annalise de Marillac )

Romann Berrux  ( Fergus )

Dominique Pinon ( Master Raymond )

Frances de la Tour ( Mother Hildegarde )

Roise Day ( Mary Hawkins )

Andrew Gower ( Prens Charles Edward Stuart )

Marc Duret  ( Joseph Duverney )

Michele Belgrand  – Hodgson ( Mademme Elise )

Lionel Lingelser ( King LouİS XV )

Oscar Kennedy ( William Grey’in genç hali )

Bu sezonda dikkatimizi çeken karakterlerin başında Jemie ve Claire’ in kızları olacaktır.

Sophie Skelton tarafından rola hayat verilen kızları Brianna  ve Richard Rankin tarafından  canlandırılacak  olan Roger Wakafield ‘ in büyümüş hali ile ekran önünde olacak.

Outlander ikinci sezon ise; Diana Gabaldon tarafından yazılan çok beğenilen kitap serisinin ikinci kitabı olarak da raflarda yerini almaktadır. Kitap serisinin ikinci kitabı olan Dragonfly in Amber (Kehribardaki Yusufçuk) kitabından ekranlara yansıtılarak bu kitap diziye uyarlanmıştır.

Fransız aktör Stanley Weber Outlander ikinci sezonunun kadrosuna “Le Comte St. Germain”  karakteriyle katıldı. Tabii ki anlatıp dizinin büyüsünü kaçıracak değiliz fakat. Bilinmeli ki bu karakterle dizide oldukça gerlim dolu sahneler yaşanarak bizi oldukça sürükleyecektir. Tabii ki Black Jack kadar çıtayı yükseltmeyelim henüz dizi karakterleri içerisinde onun tahtına oturabilecek her hangi bir kişi görülmedi. Fakat St. Germain kontu diziye dahil olmasıyla sezonun kötü karakter listesine bir çentik daha atılmış olacak.

Dizinin konusuna gelmek gerekirse olağan akış yukarıda da bahsettiğim şekilde Claire günümüzde bularak sezona başlıyoruz. Duygusal olarak tükenmiş bir halde görülen Claire onu fark eden ilk kişiye tarihin ve savasın sonucunu sorması, mantıklı bir yorumlama yapmayı ya da yalan söylemeyi akıl edemiyor olması onun halini oldukça net bir şekilde ortaya koyuyor aslında. Claire’ in oldukça akıllı bir kadın olduğu aşikar iken ne yaşamış ve bu kararı almak zorunda kalmış çünkü bu durum onun yıkılmasına sebep olmuş gibi görünüyordu.

Aradan geçen iki seneye rağmen aradığı zaman hemen gelen Frank izleyiciyi şaşırtmadı. Dizinin ilk bölümlerinde Claire’e karşı hisleri her ne pahasına olursa olsun değişmeyeceğini vurgulayan Frank sözünü tutacak gibi görünüyor olsa da bu sezon anlaşılıyor ki bunlar oldukça boş ve abartı sözlermiş.

Olaylara anlam veremiyor ama bir yandan da karısının iki yıl gibi bir süre sonrasında eve dönmüş olmasına seviniyordu. Fakar Claire modern hayata ayak durma problemleri yaşıyor ve bu durum onu oldukça zorluyordu. Psikolojik olarak gücünü yitiren ve dağılmış bir hale izleyici ile buluşan Claire günümüzün modasını, müziğini yadırgıyordu. Alışamadı! 1700 ler iskoçyasında geçen zamandan sonra bu detaylar hoşuna gitmiyordu.

Bölümün yazmayacağım sezonun en heyacanlı sahnelerinden biri Franke gerçekleri anlatmasıydı. Saatlerce süren konuşma Claire saatlerce yaşadıklarını anlattı. Frank dinliyordu sessizce ve ardından duyduklarını anlamlandırmışçasına beklenenden daha iyi karşılayarak durumu kapatmaya çalıştı. Karısıyla mutlu günlerini geri istediği oldukça ortada ve görülebilir bir durumdu. Fakat Claire sözlerine hamilelik haberiyle devam etmesiyle durum değişti.

İzleyen herkesin şaşırdığı bir sahneydi. Frank hamilelik haberine sevinmişti. Ve ardından Frank bebeğin kendinden olmadığını anladı ve… izleyici olarak herşey çok net gürüldü. O duygu net bir şekilde yansıtıldı ekranlara Frank gerçekten Black Jack Randall’ ın soyundan geliyordu. Buna izleyen herkes emin oldu. Büyük dedesinden tek farkı insana zarar vermeden etrafı yakıp yıkmasıydı. Büyük dedesinin neler yaptığı malum. Ve tüm bunların yanında Claire açısından olaylara baktığımız pencereden görünen oldukça ürkütücü. Claire, Frank’ e baktığında Jack Randall’ ı görmesi var. Bu çok korkunç bir durumdu. Bu sorun aşılamayacak kadar büyükken evlilikleri bu pencereden bakıldığında nasıl kurtarılır bu soruya zamanla cevabımızı bulacağız.

Frank kendi içindeki fırtınaları atlatıp durum sindirdiğinde ise Claire ile olan evliliğini bitirmek istemediğini ve devam ettirmek istediğine karar verdi. Ve iki şartı vardı;

  • Bebeğin sadece onu baba bilmesi,
  • Claire’ in geçmişi ardında bırakması.

Claire şartlarını kabul ederek Amerikaya yerleştiler. Dizi de yer alan bu sahneler duygusal ve romantik anlar bizi geçmişteki bölümlerde kaldığımız yer geri götürdü.

1945 yılında ise Claire ve Jamie Fransaya ulaşır. Claire’in geleceği değiştirmeye dair planıkonusunda Jamieyi ikna etmesi gerekmektedir. Artık hedefleri Fransız sarayına sızıp oradaki İskoçlarla bağlantı kurmak. Amaçları önemli isimlere ulaşıp savaş giden yolu sabote etmek.  Bu konuda düşman edinmek ise bunu da başarmışlardır ve artık Fransada da düşmanları vardır. Parisde Jamie kendi içindeki problemler savaşır. Ve prens Charles ile beklenmedik bir görüşme yapacaktır. Jamie politikanın içine girdikçe prens Charles’ ın ondan sakladığı bir şeyler olduğunu öğrenir. Clarie ise yetenekleri kullanmanın yeni yollarını keşif etmek üzeredir. Prens Charles küçük düşürmek için düzenlenen geceler herşey karışır planladıkları düzenini dışında kontrolsüzce yol alırlar. Charles, jamieyi zor bir duruma sokar.

Clarie ve Jamie, çiçek salgını planını hayata geçirir ve sırlarına birini ortak etmeye karar verir tutulmayan bir söz olası kötü sonuçları beraberinde getirir. Clarie Jamie’ nin özgürlüğünü kazanmak için harekete geçer ve kendini krallarla hassas bir dengede yürürken bulur.

Clarie ve kızı, 1968’de iskoçyayı ziyaret edince uzun süredir saklanan sırlar ortaya çıkar.1746 yılında ise Jamie sevdiklerini kurtarmak için sert önlemler alacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Filmler İngilizce Becerilerinizi Geliştirmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Outlander 3. Sezon ( 2017 )

Diana Gabaldon’ un eserinden uyarlana dizide  üçüncü sezonda ciddi değişimler yaşanmaktadır. Bunlardan en önemlisi aradan 20 yıla yakın bir zamanın geçmesidir.

İkinci sezonda Culloden Savaşı engelleyemeyen kahramanlarımız yol ayrımındaydılar. Claire kendi zamanına dönmek zorunda kalarak bir karar verdi. Jamie ise ölüme doğru yol aldığına inanıyordu.

Şu dönemde hikaye ikiye ayrılarak bir yandan Brianna’ yı dünyaya getiren, Jamiesiz hayata devam etmeye çalışan bir yandan da artık tükenmeye başlamış bir evliliği ayakta tutmak için direnen Claire vardır.

Frank her durumda evliliğini gözden çıkarmıyor gibi görünüp evliliğini yürütmek istese de yirmi sene boyunca dile kolay aksini ispatlamakdan hiç geri kalmadı. Frank her ne yaparsa yapsın Black Jack geninden geliyor olması onu her durumda Claire için arka plana itiyordu. Claire arada kaldığı iki aşk arasında seçimini yapmış ve jamie sevmesi nedeniyle Frank e hiç şans tanımıyordu. Jack Randall’ ın büyük dedesi olması vs. Frank i Claire için sona doğru sürüklüyordu.

Ücüncü sezon birbirlerinden yüzlerce yıl ayrı kalan Jamie ve Claire, hayatlarına devam etmek için ne kadar çabalasalar da kaybettikleri aşklarına dair hatıralarını akıllarından çıkartamazlar.

Culloden’da dehşet verici  bir ortamda  uyanan Jamie, Muhabereye dair bölük pörçük anılarını yavaş yavaş birleştirir. Claire ise boston daki yeni yaşamına alışma çabası içerisindedir.

Aradan altı yıl geçmiştir. Ve Jamie’ nin ailesini kızılceketliler rahat bırakmazlar. Herşeyden kaçan ve öleceğini düşünen Jamie ise ormanda saklanmaktadır. Claire ise bu sırada yeni başlangıç yapma çabasıyla hayatına şekil vermek ister.

Brianna büyürken, Claire ve Frank’ ın evliğlikleri her zaman ki gibi yeni bir çatlak verir ve Claire artık evliliğini kurtarma peşinde olmayacaktır. Claire ve Frank aralarındaki uçurum gittikçe açılır ve evlilikleri dünüşü mümkün olmayan bir çıkmaza doğru gitmektedir.

Bu sırada Jamie bir gardiyanla iş birliği yapmaya hazırlanmaktadır. Geçici bir ittifakdan başka bir şey olmayacaktır bu gardiyanla anlaşma çabası.

Jamie, Helwater malikanesin de karşılaştığı çok sayıda zorluğu aşmaya çalışır. Bir çoğunu san ile bir çoğunu akılla atlatmayı başarır. 1968’ de Claire ve Brianna, jamie’ nin Culloden den sonraki yaşamına dair ipuçları arar.

Brianna, Harvard’ daki yaşama tekrar uyum sağlamakta zorlanmaktadır. Noel’ de sürpriz bir ziyaretçi gelir ve bu ziyaretçi Claire için hiç iyi olmayacaktır. Misafirin söyledikleri Claire derinden sarsacaktır. Claire, tohumları yıllar evvel atılan  bir an için Edinburgh’ daki bir matbaaya girerken oldukça tutkulu ve duygusal anlar yaşanmaktadır. Gerilim ise izleyiciyi etkisi altına tam bu sırada almaktadır.

Frank ile Claire arasındaki çıkan gerginlik bu defa Claire için dönüm noktası olacaktır. Claire evliliğinin yürümeyeceğini anlayınca kendine odaklanmaya karar verir. Dizi de bir an da Claire tıp fakültesine giderken ve bir cerraha dönüşürken görüyoruz. Üç sezondur ekranlarda gördüğümüz Claire’ a yakışan bir hayat sergilediğini görüyoruz. Fakat tüm bunlar oluşurken Claire’ e ait özel bir hayat neredeyse hiç yok hayatındaki tek unsur kızı Briannadır. Ve ne yazık ki Brianna ile arasında hiç istemediği bir mesafe vardır.

Jamieye gelirsek onun durumu oldukça zorlaşmaktadır. İngilizlerin kazandığı Culloden savaşı’ ından sağ çıkmak onu bir vatan hainine dönüştürüyor. Ölmek istese de önceden yaptıkları hep bir şekilde önüne çıkacaktır ki çıkıyor da. Bu sebeple hapiste uzun bir süre geçirmesine sebep oluyor. Hapishane de İskoç mahkumlarının lideri haline gelmesine şahit olacağınız bölümlerde onu ayakda tutan bir nebze bu durum oluyor. Ona umit baplayan insanlar kurtarılmayı bekleyen İskoçlar gibi. Hiç şüphesiz hapishane hayatının diziye kattığı en büyük getiri Lord John Grey olmaktadır. İkinci sezonda genç haline şahit olduğumuz Grey üçüncü sezon da artık daha derinliği olan olgunluk çağında bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Jamie ile aralarındaki bağ oldukça ve hatta fazlasıyla dikkat çekiciydi. Yol arkadaşlığı olarak başlayan bu bağ giderek Lord John için giderek aşka dönüşmeye başlayacaktır. Fakat Jamie Black Jack ile yaşadığı kötü tecrübe John tarafından bakıldığından kaba bir reddedilme olarak görülüyor.  Tüm bunlara rağmen Jamie’ nin Amerikaya gönderilmesine engel olurken görüyoruz. Bu engel olmadan da görüldüğü üzere karşıda durun kiş Black Jack ‘ den oldukça farklı bir adam olduğunun sinyallerini bizlere vermektedir.

Fergus, Lan’ ın romantik bir ilişki kumrasına yarıdm edecektir. Claire, Lallybroch’ dan geri döndüğünde burada eskisi gibi iyi karşılanmadığını fark edecektir. Jamie bir sırrı çok uzun bir süre skalamanın bedeli ödeyecektir.

Jamie ve Claire bir kurtarma görevi için yelken akmaktadırlar. Fakat Denizdeki yaşam karadaki gibi olmayacaktır. Denizde yaşamlara karmaşa dahildir. Her daim, batıl inanç ve süprizlerle dolu olacaktır bu deniz yolculukları.

Porpoise’nin güvertesindeki salgını durdurmaya çalışırken Claire raharsız edici bir keşifde bulunur Jamie’ nin bir talebi Fergus’ u zora sokacaktır. Tanımadığı bir adada karaya vuran Claire hem doğa şartlarıyla mücadele eder, hem de umutsuzca bir medeniyet emaresi gözlemler bir yandan da jamie ye tekrar kavuşmak için an kovalar.

Jamaika’ da kendini gizemli birinin insafına kalmış halde bulur. Fraserler valinin malikanesinde bir yemeğe hatta organizasyona katılır. Bu organizasyonda çok sayıda sürpriz yaşanır.

Rose Hall’ da Claire, lan’ ı tutsak eden kişinin  aslında ne istediğini yavaşça çözümlemeye çalışır. Doğa üstü özellikleri olduğunu gösteren bir mağarada hesaplaşma yaşanacaktır.

Genel olarak sezonu yorumlarsak, Jamaiğka valisi Lord John Grey  değil, Geillis’ in hayatta olduğunu öğrenmemiz oldu. Br de tabii ki lan esir olan kişi lan olunca gündem falzasıyla karışmış oldu. En fazla dikkat çeken unsur da Jamaika da tıpkı Craig Na Dun gibi bir nokta olmasaydı. Bu sefer ki  geçit taşlardan değil, bir su birikintisinden oluşuyordu. Doğrusu dünyada daha kaç tane daha böyle geçit var oldukça merak edilen konulardan biri olsa gerek.

Üçüncü sezon sonunda ise gerçek anlamda değişime temel atıldı. Tam kadro İskoçya ya dönmek isteyen ekip korkunç bir fırtınaya yakalanarak. Bu hayallerinden vazgeçmek zorunda kaldılar. Böylelikle kendilerini Amerika topraklarında buldular. Yeni bir hayat kurtarmak isteyen kahramanlarımız yaşamlarına burada devam etmeye karar verecektir. Böylece  bir de 1700 lerdeki Amerikaya şahit olacağız. Açıkcası Televizyon tarihinde outlander kadar fazlaca öğeyi barındıran bir dizi daha olmuş mudur bu kısmı bilmek bir hayli zor. Adeta bir dönem hikayesi olan outlander dizide izleyiciyi hem zaman yolculuğuna çıkarırken aynı zamanda da doğa üstü öğelerin varoluşunu simgelemektedir. Fakat bunlar hikayeyi temelden değiştirmeye yetmeyecek. Sadece dizinin seyrini gösteren bir faktör olarak kayıtlara geçmektedir. Karakter çeşitliliği de iknci sezonda yelpazayı genişleten ekip üçüncü sezonda çıtayı oldukça yükseltmiştir. Hikaye güzel ve anlamlı olmasına rağmen oyuncu kalitesiyle de bir diziyi baş yapıt haline getirmek izleyici kitlesini bir kez daha ekran başına bağlamayı başarabiliyor. Hal böyle olunca bizlerde dördüncü sezonu beklerken buluyoruz kendimizi.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Outlander 4. Sezon ( 2018 – 2019 )

Kısa Özet

Sene 1945 olan eski bir savaş hemşiresi görevini yapmakta olan Claire Randall, yaşadığı evine geri dönüş yapmıştır. Eşiyle tekrar barışıp bir araya geldi ve birlikte balayına çıktılar. Salisbury Düzlüğünde bulunan tarihi taş çemberini de ziyaret ederler. Taşlardan birine dokunan Claire birden kendini, savaş yüzünden yıkılmış ve gruplaşmış sınır baskılarına mahruz bırakılan iskoçyada bir yabancı olarak kendini bulur. Anlam veremediği güçler tarafından zaman içinde geçmişe giden Claire, kendi hayatı için tehdit oluşturabilecek mülk sahipleri ve casusların arasına düşmüştür. Çok cesur bir İskoç savaşçısı olan James Fraser, Claire öyle sınırsız bir aşk yaşarlar ki, genç kadın sadakat ve tutkugibi zıt duygunun arasında sıkışıp kalmaktadır. Farklı zamanlarda yaşayan ve hiçbir ortak özelliklerini bulundurmayan iki adam arasında seçim yapması gerekmektedir. İki adam arasında kalan Claire

Jaime kendisinden bahsederken kafasındaki balta yarası ve bunu kimin yapmış olabileceğine dair ihtimaller belki en ilgi çekenleridir. Jamie Fransız ordusunda iki sene askerlik yapmıştır ve Claire göre Fransizcası daha iyidir.

Amerikaya gelişlerinden dört ay kadar sonra, Jamie ve Claire çifti arkadaşlarına veda eder.

Fergus, Marsali ve Genn lan ile birlikte Kuzey Carolina’ da İngiliz kolonisi içinde olan Claire ve Jamie İskoçya’ ya dönüş yolu bulmak adına ellerinden geleni yaparak bir dönüş planı hazırlamaktadırlar. Jamie’ nin teyzesi Jocasta Cameron’ ın topraklarını ziyaret ettiklerinde Köle olarak kullanılan Amerikalıların durumunu ne kadar biçare olduklarını doğrudan görürler ve bu durum Claire için kısa bir süre sonra soerun haline dönüşecektir. Jocasta, uzun yoldan gelmiş olan ve bir hayli yorgun görünen yolcuları görkemli ve zenginlik içinde yaşadığı çiftliğinde karşılar.

Lord john jamie’nin öz oğlu Willy ile Fraser tepesine Jamie ve Claire’a süriz yapar ve bu sırada 1970’lerde Brianna Roger’ın evlenme teklifini reddetmiştir. Yangında anne ve babasının öleceklerini öğrendikten sonra Brianan Inverness’e giderek taşlardan geçer. Taşlardan geçtiği belirten bir mektup alan Brianna Inverness onu takip eder. Brianna kolonilere doğru giderken Roger’da aynı şekilde Stephen Bonnet isimli kaptanın gemisinde yolculuğa çıkmıştır.

Wilmington, Kuzey Carolina’da buluşan Roger ve Brianna hızlı bir şekilde evlenmeye karar verdikten sonra kavga etmeye başlarlar. Bonnet tarafından sarkıntılığa ve tecavüze uğrayan Brianna Wilmington’da iken ailesini bulur. Brianna hamile olduğunu fark eder. Brianna Roger Fraser Tepesi’ne gider ve Jamie yanlış anlama sonucunda Brianna’ya tecavüz eden kişi olduğunu düşünerek roger’ı tepede dövmüştür. Sonrasında genç lan Roger’ı esir olarak Mohawk’lara satar. Hata yaptıklarını fark ettiklerinde Claire, Jamie ve Genç Lan Roger’ı kurtarmak için yola çıkmışlardır. Genç Lan, Roger için özgürlüğünü takas etmek ister. Roger ve Brianna Jocasta’nın topraklarında bir araya gelmişlerdir. Jamie Validen kaçak olarak söylenen Murtagh’yı öldürmek için talimat almıştır.

Claire ve jamie bu topraklardan ayrılmak durumunda kalırlar  güvenli ve huzur içinde yaşamaktır tek amaçları başka bir yere gitmeliler ve orada hayatlarına devam etmelilerdir. Ve bunu uygulamak için buradan ayrılarak yeni bir hayat kurmak için yeni umutlarla yola çıkarlar. Claire ve Jamie dağlara doğru yol alırken çıkan fırtına oldukça duygusal ve dramatik sahneler yaşanmasına sebep olmaktadır.

Fraser tepesi olarak adlandırılan bu yer için bir arazi almak isterler. Ancak durum kolay olmayacaktır. Yeni kurmak istedikleri hayata giden yola ilk adım yerleşim yerleri olması nedeniyle ilk olarak Fraser tepesinde almak istedikleri arazinin kime ait olduğu ile ilgili bölge halkı ile sıkıntılı zamanlar yaşarlar. Yeni evleri üzerinde çalışmaya başlayan Fraserler, yaşanan rahatsız edici tartışmalardan dolayı gerilirler.  Tam bu sırada Roger  büyük bir keşfi paylaşmak için, Brianna’ yı arar.

Jamie iş bulmak için düşünürken aklına kasabada demircilik yapan eski dostu Regulatör hareketinin lideri Murtagh gelir ve onunla buluşmak için yeniden bir araya gelir. Ve bu sayede Fransadan döndükten sonra çeteye karışarak çete üyesi olarak hayatına devam etmektedir. Evi barkı olmayan, başına ödül konmuş bir adam için oldukça ideal bir hayat.

Claire doğuma yardım ederken kendini daha zorlu bir ihtilafın içinde bulur. Bu durum Claire için oldukça can sıkıcı bir durum denilebilir. Yeni kiracılar bulmak için kasabaya inan Jamie’ yi orada büyük bir sürpriz beklemektedir.

Bu sürpriz Lord John Jamie’ nin öz oğlu Willy ile Fraser Tepesine giderek Jamie ve Claire’a sürpriz yapar. Bu sırada 1970ler de Brianna Roger’ ın teklifini reddeder.  Anne ve babasının yangında ölecekleri haberini alan Brianna Roger Invernessa gitmek üzere yola çıkar. Bölgeye giderek taşlardan geçer. Bunu öğrenen Roger, Brianna’ nın taşlardan geçtiğini belirten bir mektup alması üzerine Brianna’ nın gittiğini öğrenir. Ve hemen harekete geçer.

Brianna yolculuğuna şansız bir başlangıç yapmış durumdadır. Ve orada babasını yakından tanıyan birinin yanına sığınacaktır.

Brianna kolonilere doğru ilerlerken Roger’ da aynı zamanda Stephen Bonnet isimli kaptanın gemisinde macera dolu yolculuk yapmaktadır.

Roger, Wilmington sokaklarında Brianna’ yı ararken Jamie ve Claire vali Tryon ile birlikte tiyatroya gider ve rahatsız edici bir plandan haberdar olacaktır. Bu durum karşısında ne yapacağını düşünmek için zamana ihtiyacı vardır.

Yaşadıkları nedeniyle sarsılan Brianna, kentten ayrılmaya hazırlansa da Claire’in kahramanlığına dair haberler planlarını alt üst eder. Ve duygu dolu sahneler gözyaşlarına bırakır. Ekran başında büyüleneceğiniz sahneler arasında yer alır. Duygu dolu anlar.

Geleceği ile ilgili bir karar vermeye çalışan Brianna, Jamie’ nin gölgesine sığınarak Jamie ile yakınlaşır. Bu sırada şoke edici bir gerçek, babası kız arasındaki bağı test eder. Roger’ ı ise zorlu bir yolculuk bekleyecektir. Kolay olmayan bu yolculuğun ardından Roger ve Brianna Wilmington, Kuzey Carolina’ da buluşur. Ve hızlı bir şekilde evlenmeye karar verirler. Ancak sonrasında kavga ederler pek iyi anlaştıkları söylenemez ise de evlilikleri sürecektir. Brianna, Bonnet tarafından sarkıntılığa ve tecavüze uğrar. Brianna Wilmington’ da iken ailesini bulur ve hamile olduğunu fark eder. Roger Fraser tepesine gider jamie yanlış anlaşılma sonucunda Brianna’ ya tacavüz eden kişi olduğunu düşünerek Roger’ ı döver. Sonrasında genç lan Roger’ ı esir olarak Mohawk’lara  satar. Hatalarını fark ettiklerinde Claire, Jamie ve genç lan Roger’ ı kurtarmak için yola çıkarlar ve genç lan, Roger için özgürlüğünü takas eder. Roger ve Brianna Jocasta’nın topraklarında bir araya gelirler. Jamie validen kaçak olarak belirtilen Murtagh’yı öldürmek için talimat alır.

Jemie, Claire ve lan, Mohawk köyüne ulaşır. Ama roger’ ın özgürlüğünü satın alma çabaları sekteye uğrar. River Run’ da Brianna doğuma hazırlanır.

Outlander 5. sezon sona erdi özetlerini yakında güncelliceğim.

Beğendiyseniz bunu bize belli edin.

Yorum yazarak veya paylaşararak destek verin.

Bir cevap yazın