Orkide Bakımı Nasıl yapılmalı

Orkide Bakımı Nasıl yapılmalı

  • Post author:
  • Post category:Yaşam
  • Post comments:0 Yorum

Orkideler, hemen hemen tüm kadınların, göz bebeği denilebilecek kadar sevilen çiçekler arasında ilk sıralardadır, rengarenk açan orkideler. Bu kadar narin ve güzel olan bu çiçeklerin bakımı ise, çok zor değil. Orkide bakımı nasıl yapılmalı sorularına verilebilecek en güzel cevap buz olabilir. Çünkü, orkideler fazla suyu sevmezler. Buz, zamanla eriyerek su bırakması nedeniyle, azar azar ve zamanla suyu bitkiyi yediriyor olursunuz buz ile orkidelerinizi sularsanız. Buz, orkide bakımı nasıl yapılmalıdır cümlesinin en güzel cevabıdır.

Orkidelerin bildiğimiz ve alıştığımız şekilde toprakları yoktur. Kuru dallarından, kendine kök yapan bir bitkidir. Bu nedenle, fazla miktarda su verirseniz orkide bakımı nasıl yapılmalı sorunuza çözüm bulamazsınız. Sulama anlamında orkide bakımı nasıl yapılmalı; Bitkinin kökü nemli olacak ancak, fazla su olmayacak derecede bir sulama gerektirir. Örnek vermek gerekirse, yazın 4 günde bir ya da haftada bir su verilirken kışın 10 günde bir su verilmektedir.

Orkide Bakımı Evde Nasıl Olur?

Orkidelerin bakımı nasıl yapılma sorusuna bir başka cevap ise, budama anlamında orkide bakımı nasıl yapılmalıdır. Zamanı geldiğinde, kuruyan dalların kesilmesi gerekmektedir. Kuruyan dallar, zamanla enerjiyi çekiyor olması sebebiyle bir süre sonra bitkideki gücü toplayacak ve bitkinizin cansızlaşmasını ve çiçek açmıyor olmasını tetikleyecektir. Orkidelerin su ihtiyacı olduğunu anlamak ise, yere eğilmeye başladıklarında anlaşılır.

Orkidelerin saksıları ise, yaklaşık yılda bir havalandırılmalı ve toprakları değiştirilmelidir. Toprakları değiştirilmeli ya da oldukça iyi havalanmaları gerekmektedir.

Orkideler ışıklı ortamları oldukça fazla severler. Orkide bakımı nasıl yapılır sorularından çok orkideler neyi severler? şeklinde sorulsa hemen ilk akla gelen ışık olur. Gün ışında orkide bakımı nasıl yapılmalı! Güneş direkt olarak bu bitkiye vurmamalıdır. Gün ışığı oldukça fazla seven orkideler, güneşe maruz kaldıklarında kururlar. Gün ışı almaları ise renkli çiçeklerini açmalarını hızlandıran bir faktör olmakla birlikte, uzun süreli bu yaprakları korumalarını da sağlar.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Hijyen ve Çocuk; Çocuklar İçi Hijyen

İyi bakılan bir orkide yaklaşık 4 ila 5 ay arası açtığı çiçeği korur ve solmaz. Hemen hemen yılda iki ya da en fazla 3 defa açan orkideler. Uzun süre boyunca çiçeğini soldurmadan tüm görselliği ile canlı tutan nadir bitkiler arasındadır.

Orkidelerin bakımı nasıl yapılmalı sorularına verilebilecek tüm cevaplar yukarıda anlatıldı ancak, eğer bir bitki sahibiyseniz mutlaka bitkilere hayat verin, isim verin ve onlarla konuşun. Her canlı gibi bitkilerinde bir enerjisi olduğunu unutmamalısınız.  Mucizevi Bitki: Sarı Kantaron yazımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın