Oppo Find X2 İncelemesi

Oppo Find X2 İncelemesi

Geçen sene piyasada yer almayı başaran Oppo, giriş yaptığı gibi çok iddialı bir akıllı telefon getirdi. Markanın getirdiği akıllı telefon Samsung’un amiral gemisi modelleri ile yarışabiliyor ve Apple’ın iPhone akıllı telefonlarına kafa tutuyor. Oppo Find X2 adında o telefon, ülkemizde de az satılıyor ama öz satılıyor desek yeridir.

Gerçekten güçlü bir amiral gemisi akıllı telefon modeli isteyen kullanıcılar bu telefona yöneliyor. E bir de tasarım durumu var. Şimdi dışarıdan baktığınız zaman yeni akıllı telefonun tasarımı göze bir hayli hoş geliyor. Teknik özellikler güzel bir kılıfla bezenmiş gibi bir durum var.

Bu etkilerin hepsini bir araya getirdiğiniz zaman Oppo Find X2 tercih edilen bir telefon olarak raflara çıkıyor. Bu kağıt üzerindeki bilgi. Peki rafta duran bu telefon gerçekten uzanıp alınacak bir model mi? Fiyat dengesi nasıl? Hep beraber adım adım inceleyelim.

Oppo Find X2 İncelemesi

 

Oppo Find X2 Tasarımı ve Kasa Ayrıntıları

Telefonun kasa yapısı en az, telefonun adı kadar ilgi çekici. İki farklı kasa tipi var. Fakat bu farklı kasa tiplerine geçmeden önce biz akıllı telefonun genel olarak tasarımını bir ele alalım sonra bu modelin kasa tipi hakkında daha detaylı olarak bilgi verelim. Geçen gün yaptığımız bir inceleme vardı. Xiaomi Mi 10 akıllı telefonunu incelemiştik. Mi 10 akıllı telefonunu incelediğimiz zaman şunu görmüştük ki yeni akıllı telefonda kavisli bir ekran yapısı kullanılmıştı.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi Mi 10 İncelemesi 

O incelemenin linkini yukarı ekleyeceğim ama burada sıl mevzu kavisli ekran yapısı. Kavisli ekran artık kullanılmıyor, yerine çentikli tasarımlar tercih ediliyor gibi iddialar var. Ama bunun tam tersinin doğru olduğunu söyleyelim. Amiral gemisi akıllı telefonların çoğunda kavisli yapı var ve ihtişamlı bir görüntü elde ediliyor. Mi 10 modelinden hatırlamak gerekirse, aynı durum Oppo Find X2 için de geçerli.

Ekran %100’e yakın bir kaviste. Yanlarda kavisli olan ekran belli olmuyor ama üst ve alt kısımda da kavisli. Kavisli ekranın sağlamış olduğu kavrama artısını ve ekran kullanım alanındaki geniş yapı artısını Oppo Find X2 modelinde sonuna kadar hissediyorsunuz.

Hatta Oppo stock dediğimiz kendi duvar kağıtlarında buna özel olarak seçimler yapmış. Telefona baktığını zaman sanki derin denizlere dalmış gibi bir his içerisine giriyorsunuz. Yanlarda tuşlar devam eden ekrandan baktığınız zaman, yani karşıdan baktığınız zaman bu tuşlar belli belirsiz. Görüntüyü bozacak gibi bir dizilimin olmadığı kesin.

Oppo Find X2

Ekran tasarımının son ve en büyük avantajlarından bir diğeri de ekranda gömülü kamera olması. Gömülü kamera, çoğu kullanıcı bilmese de ve sadece Oppo Find X2 modeli için geçerli olmasa da özelleştirilebilir bir yapı sunuyor. Aslında bunu çoğu kullanıcı önemsemiyor. Fakat bir örnek vermek istiyorum.

Özel duvar kağıtları denen duvar kağıtları var. Bu duvar kağıtlarında ekran boyutu hesaplanıyor ve ekran boyutuna göre kamera alanı hesaba katılarak tasarımın içerisinde kullanılıyor. Mesela bir figürün gözü bu gömülü kameraymış gibi gösterilebiliyor. Veya bu alan sanki güneşmiş gibi bir duvar kağıdı tasarımı kullanılabiliyor.

Kısacası tasarımları kendi beğenilerinize ve kendi isteklerinize göre şekillendirerek belki de bir sanat eseri oluşturabilirsiniz. Çok abartık, sanat eseri olmasa da kendi portrelerini oluşturabilirsiniz. Bu yapı Redmi modellerinde bile kullanılmış ve özelleştirilmiş duvar kağıtları için tasarım sayfaları bile oluşturulmuş durumda. Yani çok yeni ya da Oppo Find X2 modeline ait değil.

Arka Kapak

Tasarımda ekranı uzun uzun anlattım ama arka kapak bunun aşağısında kalmayacak kadar başarılı. Şimdi genel dağılım şöyle ki köşede tam köşeye taşınmamış hafif ortaya getirilmiş bir şekilde kamera dizilimi var. 3 kamera üst üste ve altında flaş ışığı var. Aynı hizada aşağı doğru indiğiniz zaman bir Oppo yazısını görüyorsunuz ve geri kalan kısım sadece yüzey. Yani ne bir parmak izi var ne bir ek kamera sensörü var sadece kapak.

Peki, farklı tasarım güzel oynamalar nerede? Oppo Find X2 için iki kasa yapısı var. Bunlardan birisi cam. Okyanus rengi denen geçişli bir rengin kullanıldığı cam arka yüzey var ve şeffaf, vakum kaplamalı bir cam kullanılmış. Oldukça parlak gözüken bu kasa yapısında cam en önde ve güzel bir artı kazandırıyor. Oppo bunu yanar döner renk olarak tanımlıyor.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Xiaomi Mi 10 İncelemesi

Yanardöner renk düzeni sayesinde telefona farklı açılardan baktığınız zaman farklı renk tonlarını görüyorsunuz. Aslında kullanılan mavi ama isiimde gizli olan bir yapı var. Rengin adı okyanus. Tıpkı derin denizlerde yani okyanuslarda olduğu gibi ışığın geliş açısına göre mavi ve yeşil tonları arasında geçişleri görebiliyorsunuz.

Oppo Find X2

Cam yüzeyin kullanıldığı kasa yapısı birinci kasa yapısı ve telefonun tanıtımında da vurgulanan ilk tasarım. Şu an telefonu almak isteseniz en çok karşılaşacağınız tasarım yapısı da yine bu yapı olacak.

İkinci kısımda ise tamamen siyah renk geliyor. Fakat bu kez cam kullanılmıyor. Bu kez yüksek yoğunlukta lazer ile işlenen tamamen pürüzsüz olan bir seramik yüzey kullanılıyor. Seramik yüzeyin kullanılması, telefonun tasarımında bir sıkıntıya neden oluyor.

Şöyle ki kullanılan seramik yüzey tamamen mat bir görüntü elde ediyor. Bu cam ile karşılaştırıldığı zaman tercih edilmeyecek olan bir görüntü ve açıkçası mat olması güzel durmasının da önüne geçiyor. Oppo, tasarımdaki bu kısmı çözmek için özel bir cila kullanıyor. Sır benzeri cila kullanan marka, arka kısımda o istenen parlaklığı yakalıyor.

Cam yüzey sevmeyenler ve biraz daha oturaklı bir telefon isteyenler için müjdemizi vermiş olalım hem parlak yüzey hem de seramik kaplama. Elde verdiği his gerçekten çok iyi. Bir kere sıradanlaşmaya başlayan cam yüzey tasarımının dışına çıkılması açısından oldukça önemli bir karar. Arka kapak malzemesinde farklı tercihler var ama telefonun çerçevesinde aynı malzeme kullanılmakta.

Çerçeve hem sağlam olması hem de telefonun hafif olmasını sağlamak için alüminyumdan üretilmiş durumda. Bu büyük olmasına karşın telefonun ağırlığını düşürüyor. Ağırlık 209 gram. Zaten renkleri de söyledik. Ne kaldı geriye boyutlar. Oppo Find X2 tasarımı için boyutları mutlaka ele almak lazım çünkü güzel bir detay var.

Telefonda kavisli camlar kullanıldığını anlattı. Kavisli cam, Xiaomi Mi 10 modelinde de söylediğimiz gibi bir soruna neden oluyor. Siz hiç fark etmiyorsunuz ama elinize bir alıyorsunuz ki telefon diğer telefonlara göre daha kalın geliyor. Xiaomi Mi 10 modelinde bu sorun vardı. Kalınlık neredeyse 9 mm seviyesine kadar çıkmıştı.

Oppo bu sorunu biraz daha çözmeyi başarmış. Yine kavisli kullanılan ekran olmasına rağmen Oppo Find X2 kalınlığı 8 mm seviyesine kadar düşürülmüş. Telefonun ölçülerini aşağı da vereceğiz.

 • Telefonun Ölçüleri: 164.9 mm – 74.5 mm – 8 mm
 • Telefonun Ağırlığı: 209 gram
 • Telefonun kalınlığı: 8 mm
 • Kasa çerçevesi: Alüminyum malzeme

Oppo Find X2 İncelemesi

Oppo Find X2 Ekran ve Cam Özellikleri

Oppo Find X2 akıllı telefonunda kullanılan ekran biraz daha farklı. Telefon sadece panel açısından ya da sadece kullandığı ekran teknolojileri açısından iddialı değil. Bunun yanında çözünürlük kısmında çok çok iddialı. Anlattığımız zaman göreceksiniz ki Oppo Find X2 ekran özelliklerinde aşmış bir yapıya sahip.

Samsung ekran konusunda mesela çok iyidir. Galaxy Note 20 Ultra akıllı telefonu ekran konusunda en iyi telefonlardan biri olarak seçildi. İşte Oppo Find X2 modeli de ekran konusunda tam bu ayarda bir akıllı telefon. Önce bir teknik özellikleri bitirelim son ekranın teknolojisinden uzunca konuşacağız.

Teknikte baktığımız zaman telefonun ekranı 6.7 inç. Haliyle kavisli bir yapı var ve büyük bir inç değeri olması gayet normal. Panel olarak OLED panellerinden yararlanılan akıllı telefonda çözünürlük QHD+ olarak bilinen 1440 X 3168 piksel. Çözünürlük değeri piyasadaki diğer telefonlara göre çok daha yüksek bir değer. Zaten bu rakamı çok fazla görmüyoruz.

Çözünürlük değerinin yüksek olmasının sağlamış olduğu bir güzel artı daha var ki o da PPi değerinin yüksek olması. 500’ün üzerinde piksel yoğunluk değeri olan akıllı telefon sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek seviyede. Oppo Find X2 bu telefonlar içerisinde. Piksel yoğunluğu 513 PPi değerinde.

Oppo Find X2

Ekran oranı olarak bilinen oran 19.8:9 şeklinde ayarlanmış ve bu kavisli ekranların zaten minimum değerleri arasında. Bir de üst çerçevenin olmaması burada etkili olan kısım olmuş. Ekran alanını sayısal olarak görmek isterseniz o zaman değer 108.9 cm² olarak çıkıyor. Eğimli ekran teknolojisi ve kavisli yapı ile ekran gövde oranı da %88.64 seviyesine kadar çıkmış.

Bu İçeriğe Göz Atın!  iPhone 11 Pro Max İncelemesi

Telefonun ekranının en yüksek parlaklık değeri nit açısından ise 800 nit olarak belirlenmiş. Ama bu değer HDR desteğinden sonra 1200 nit seviyesine kadar çıkıyor. HDR 10+, HDR10 ve HDR desteklerinin yanında 10 bit renk derinliği olan ekran 5000000:1 kontrast oranına sahip. Yalnızca bunu değerlendirmek istesek alacağımız şey çok canlı renkler olacak.

Son kısım koruma olsun. Oppo Find X2 koruma için Gorilla Glass 6 kullanılıyor. Telefon zaten Gorilla Glass 7 kullanamazdı çünkü yeni telefon üretildiği sırada bu koruma teknolojisi henüz hazır değildi. Yani döneminin en iyi koruması zaten kullanılmış oldu.

Ekran Özeti

 • 6.7 inç geniş kavisli ekran paneli.
 • OLED ekran teknolojisi.
 • 1440 X 3168 piksel çözünürlük değeri
 • 513 PPi piksel yoğunluğu
 • 120 Hz ekran yenileme hızı
 • 19.8:9 ekran oranı
 • Gorilla Glass 6
 • 1200 nit maksimum parlaklık
 • HDR10+, HDR10, HDR desteği
 • 10 bit renk derinliği

Oppo Find X2

Oppo Find X2 120 Hz Yenileme Hızı

Yeni akıllı telefonun yenileme hızı 120 Hz. Bu 60 Hz ekranlarla karşılaştırıldığı zaman, telefonun insan gözüne en yakın akıcı hareketlerin elde edilmesini sağlıyor. Yani diyelim ki galeri de geziniyorsunuz ve ekranı resimler içerisinde aşağı doğru kaydırıyorsunuz. Ekranı aşağı doğru kaydırdığımız zaman, 60 Hz yenileme hızının olduğu ekranlarda dalgalanmalar var kare kırılmaları oluyor.

120 Hz ekranlarda bu sorunu yaşamazsınız. Akış çok düzenli olur ve telefon görüntü olarak göze çok daha hoş gelir. Ayrıca bu oyunlar ve videolar için de geçerlidir. Oppo Find X2 ekran yenileme hızı 120 Hz ama dokunma örnekleme hızı yanı dokunma hassasiyeti ise 240 Hz. Bu da telefonun dokunmaya karşı hemen tepki vermesini sağlar. Takılmalar yaşanmaz.

True Billion Renk Desteği

Bir ekranda en önemli olan şey nedir? Ekranın renk desteği sayısı. Renk desteği sayısı ne kadar çoksa, telefon o kadar doğru ve doygun renk gösterir ve haliyle görüntü kalitesi katlandıkça katlanır. Oppo Find X2 bu konuda çok ama çok başarılı bir telefon. Standart görülen 8 bit yani 16.7 milyon renk bulunduran telefonlara karşı 1.07 milyar renk sunulur. 64 kat daha fazla renk ile desteklenen görüntüleri varın siz hesap edin. Tabii ki biz de bir karşılaştırma ekleyeceğiz.

Oppo Find X2

Uyarlanabilir Göz Koruması – Yapay Zeka Destekli

Ekranın renk sayısı yüksek, yüksek olduğu kadar derin olmasına karşın ikinci kısım göz koruması olması. Yani tamam kaliteli ama bir yandan da gözü koruyor. Yapay zeka destekli olarak geliştirilen Oppo Find X2 göz koruması sistemi, renk sıcaklığı ve renk doygunluğunu otomatik olarak ayarlayabiliyor ve çok daha düşük mavi ışık veriliyor. Tüm bunları yapay zeka ayarlıyor ve ortama göre en iyi renk düzeni, parlaklık düzeyi seçilebiliyor. Telefonun DC karartma özelliği de var ve bu da yine önemli artılardan.

Ultra Görüş Sistemi

Donanım açısından yapılan ataklar Oppo Find X2 ile yazılımsal açıdan da değerlendirilmiş durumda. Diyelim ki bir video açtınız. Optimizasyon çipi hemen devreye giriyor. Bu sayede sıradan videolarda bile en yüksek görüntü kalitesini alabiliyorsunuz.

Hareket Dengeleme Teknolojisi

30 Fps altında görüntülerde, videolarda hareket bulanıklığı oluşabilir. Sahne geçişlerinde bulanıklık ortaya çıktığı zaman, kaliteden bahsetmek çok zor oluyor. Oppo Find X2 özel bir hareket dengeleme teknolojisi sunuyor ve bu sayede 30 fps videolarda görüntü 60 fps ya da 120 fps değerine getirilebiliyor.

HDR Video Oluşturma

Bu özellik sıradan videoları, zengin ekran rengi özelliği ve Ultra görüş sistemi özelliği ile gerçek HDR görüntülerine taşıyabilirsiniz.

Oppo Find X2 İşlemci ve Donanım Özellikleri

Ekranı zaten konuşan bir telefon var elinizde. İkinci kısımda istiyorsunuz ki donanım da güçlü tutuldu ve biz o donanımı sonuna kadar kullanalım. Merak etmeyin Oppo Find X2 bunu da sağlayacak olan bir akıllı telefon.

İşlemci açısından Mi 10 ile aynı tercih var. Zaten 2020’nin amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 865. Bu yılın amiral gemisi akıllı telefonlarında kullanılacak olan işlemci de Snapdragın 865. Oppo Find X2 akıllı telefonunda da yer alan işlemci, geçen seneye göre %25 daha az pil tüketiyor ve %25 daha yüksek performans gösteriyor. Çekirdek düzenini yine paylaşmış olalım.

 • Stabil performans – düşük güç tüketimi Quad Core 1.8 GHz ARM Cortex A55 çekirdek
 • Standart performans altında – ideal güç tüketimi Triple – Core 2.4 GHz Kryo 585 çekirdekler
 • Yüksek performans gösteren – yüksek güç tüketimi Single – Core 2.84 Ghz Kryo 585 çekirdekleri
Bu İçeriğe Göz Atın!  Samsung Galaxy Note Modellerinin Geçmişi

Grafik birimi Snapdragon 865 işlemcisinin ana grafik birimi olan Adreno 650 serisi ve 587 MHz değerinde frekans değeri bulunuyor.

RAM kısmında da Snapdragon ile geçildiği gibi yeni nesle geçiliyor. LPDDR5 RAM var ve RAM 12 GB. LPDDR5 RAM tipinde en düşük depolama birimi olan UFS 3.0 tipinde depolama alanı kullanılıyor. Depolama alanı boyutu ise 256 GB depolama alanı boyutunda.

 • AnTuTu Puanı: 613.700 Puan

Oppo Find X2

Pil

Oppo Find X2 pil konusunda çok avantajlı. Avantaj pil kapasitesinde değil. Pil kapasitesi açısından sunulan kapasitenin 4200 mAh standart değeri olduğunu bilmekteyiz. Fakat bu kapasiteye karşı, hızlı şarj konusunda çok başarılı değerler elde ediliyor.

65W SuperVOOC hızlı şarj teknolojisine sahip olan Oppo Find X2 için 10 dakika içerisinde %40 oranında şarj mümkün. Tam şarj için ise 38 dakika yeterli oluyor. Ayrıca sahip olduğu sertifikaya da bakacak olursak, yüksek hızlı şarj sırasında telefonu kullanmanızı engelleyecek bir durumda yok.

Teknik Bilgi Özet

 • Snapdragon 865 işlemci ile 2.84 GHz hız
 • 12 GB LPDDR5 RAM
 • 256 GB depolama
 • 4200 mAh Pil
 • 65W SuperVOOC 2.0 hızlı şarj

Oppo Find X2 Kamera İncelemesi

Oppo Find X2 kamera uyumunu iyi bir şekilde sağlamış. Öyle 108 MP değerlerini bulan kameralar kullanmak yerine daha düşük MP değeri olan ama lens kalitesi yüksek olan kameralar tercih edilmiş. Arkada üç kamera bulunuyor ve bu kameralar birlikte çalışarak bir uyum içerisinde çekim sağlıyor.

 • 48 MP f/1.7 diyafram açıklığında Sony IMX586 sensör. 6 elementli kamera optik görüntü sabitleme özellikli. 4K 60 fps çekim yapılabiliyor.
 • 13 MP f/2.4 açıklıklı telefoto kamerası. 5 elementli lens kullanılıyor ve 5x hibrit zoom ile 20x dijital zoom artısı var.
 • 12 MP Ultra geniş açılı kamera. F/2.2 diyafram açıklıklı. 120 derece görüş açılı. 3 cm makro çekim kamerası olan bu kamera 6 elementli. Sony IMX708 sensör.
 • 32 MP f/2.2 diyafram açıklıklı portre modu destekli tek ön kamera. Gece modu artısı da var.

Oppo Find X2

Makro Çekim Modu

Oppo Find X2 kameraları makro çekim modu sayesinde 3 cm değerine kadar makro fotoğraflar çekebiliyor. Ayrıntıları net bir şekilde yakalaya biliyor ve mükemmel netlik sunuluyor.

Ultra Gece Modu 3 ve Özellikleri

Oppo Find X2, 48 MP ana kamerasında gece modu çekimleri çok başarılı. 3 mercek için de kullanılan özel bir algoritma ile çalışan ultra gece modu, düşük ışıkta çok iyi çekimler yapılmasını sağlar. Her üç mercekte de bu algoritmanın kullanılmış olması, gece çekimlerinin 3.nesle ilerlemesini sağlamakta.

Ultra Video Sabitleyici

Hareketli halde video çekmek isteyebilirsiniz. Bunun için video sabitleyici pro modunu açmanız yeterli oluyor. Bu görüntü kalitesine ulaşmak için tek yapmanız gereken Pro modu kamera ayarlarından etkinleştirmek olacaktır.

32 MP Gece Işığı Selfiesi Özelliği

Ön kamerada kullanılan ışık modu ile görüntülerde oluşan gölgeler kaldırılıyor. Ultra gece modu algoritması yine ön kamerada da kullanılıyor. Akıllı dolgu ışığı modu ile fotoğraflarınızda gölgelerden kurtularak güzelleştirme efektleri de kullanılabiliyor.

Oppo Find X2

Oppo Find X2 İşletim Sistemi

Oppo kendi telefonları için en iyi arayüzü oluşturmak üzerine yine kendi oluşturmuş olduğu yazılım ekibiyle beraber çalışıyor. Marka bu noktada ColorOS arayüzünü kullanmakta. Yine Android üzerinden geliştirilen bir arayüz olsa da özelleştirmeler çok daha fazla ve Oppo bu konuda oldukça başarılı.

Oppo Find X2 akıllı telefonunda yer alan işletim sistemi de Android 10. Arayüz kısmında ise Android 10 üzerinden geliştirilmiş ColorOS 7.1 sürümü kullanılıyor. Açıkçası bu sürüm, şimdiye kadar sunulmuş sürümler arasındakilerden en başarılı olanı.

Fakat telefon bununla sınırlı kalmayacak. Amiral gemisi modellerinden biri olması sebebiyle Oppo Find X2 ardı ardına güncellemeler alacak. Android 11 ve Adroid 11 temelinde geliştirilecek yeni ColorOS sürümü kesin olarak Oppo Find X2 akıllı telefonuna da gelmiş olacak.

Oppo Find X2 Fiyatı

Telefonun Türkiye fiyatı bizim vereceğimiz son detay olsun o zaman. Telefonun satış fiyatı 11 bin TL olarak belirlenmiş. Bazı kampanyalarla az çok fiyat değişiyor ama genelde bu rakamın dışına çok çıkılmıyor.

Bir cevap yazın