Omlet Yapmanın Püf Noktası
omlet

Omlet Yapmanın Püf Noktası

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi omlet, oldukça doyurucu ve protein açısından da zengin bir yiyecektir. Sadece iki yumurtayı kırarak ortaya mükemmel sonuçlar çıkarmak için biraz marifet biraz da dikkat gerekmektedir.

Omlet Yapmanın Püf Noktası

Omlet yapmanın püf noktası bilindiğinde kahvaltı sofralarınızı daha güzel hale getirmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Pişirme esnasında kullandığınız tavadan, çırpma tekniklerine, omletinizin içine koyacağınız malzemelerden pişirme süresine kadar birçok faktör omletin lezzetini ve kıvamını etkilemektedir. Sevdiklerinize enfes bir kahvaltı hazırlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalar ise şunlardır;

Malzemelerinizi Dikkatli Seçin


İyi omlet yapmanın püf noktaları malzeme seçiminden geçiyor. Tercih edilen malzemelerin mümkün olduğunca taze ve oda sıcaklığında bekletilmiş olması gerekir. Yumurta da taze ise omletinize herkesin bayılacağını garantiliyoruz! Yumurtaların da oda sıcaklığında bekletilmiş olması son derece önemli bir husustur. Oda sıcaklığında saklanan yumurtalar omlet pişirirken daha güzel kabarır. Haliyle kabaran omletin kıvamı da bir hayli enfes olacaktır.

Ana Malzeme Olarak Süt Kullanın


Omletin ana malzemesi süttür. Süt ve yumurtayı yeteri kadar çırparak pişirdiğinizde hem kıvamı kolayca tutturacak hem de daha kolay pişmesini sağlayacaksınız. Ana malzeme olarak süt seçtiğinizde şunu da göz önünüzde bulundurmanızı faydası var. Eğer omletinizin tadının daha hafif olmasını istiyorsanız su, daha yoğun kıvamlı bir omlet içinde süt kullanılması gerekir. Omlet pişirme teknikleri doğru uygulandığında ortaya son derece başarılı sonuçlar çıkacaktır.

Hafif Hafif Karıştırarak Pişirin


Yumurta ve sütü çırptıktan sonra omlet tavanıza tereyağınızı ilave edin. Tavanın içinde yumurtanızı de ekledikten sonra kısık ateşte bir spatula yardımıyla hafif hafif karıştırarak pişirin. Omlet yapma yöntemleri aslına bakıldığında oldukça basittir. Ancak malzemeleri doğru bir sıralama ve doğru yöntemlerle birleştirerek, pişirmek şarttır. Ocağın altını birden açıp omlet pişirilmemelidir. Pişirme sürecinin her bir aşamasında kısık ateş tercih edilmelidir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Mandalina Portakal

Tava Kapağını Kapatarak Pişirin


Omlet pişirilen tavaların kapakları genellikle yoktur. Ancak tavanıza uygun bir kapakla omletinizin üzerini kaparak pişirdiğinizde ortaya mükemmel sonuçlar çıktığını gözlemleyeceksiniz. Omlet yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktalar göz önünde bulundurulduğunda, daha başarılı bir lezzet elde edebileceksiniz.

Bir cevap yazın