Neden Yüzünüze C Vitamini Serumu Kullanmalı

Neden Yüzünüze C Vitamini Serumu Kullanmalı

Tüm vitaminler arasında, C vitamini vücuda en büyük faydaları sağlayan ve en yararlı vitaminler arasındadır. C vitamini serumu da cilt için oldukça faydalardır. C vitaminin cilde etkilerini detaylı olarak ele alalım.

Vitamin ürünleri ikincil metabolitler – antioksidanlar ile doludur. Cilt uzmanları bu antioksidanların cildimizde ışıltılı ve aydınlatıcı etkiler sağladıkları belirtiyor. C vitamini serumu cildin görünümünü iyileştirmesiyle de bilinir. Yapılan çalışmalar ayrıca, yaşlanma ve UV’ye maruz kalma belirtilerinin yanı sıra hiper pigmentasyon ve koyu lekelerle savaşarak görünümü iyileştirdiğini göstermektedir.

Yani şüphesiz ki bu harika vitamin güzelliğinize güzellik ekleyecektir. Ama C vitamini serumu kullanmadan önce, C Vitamini’ni (L-askorbik asit olarak da bilinir) bu kadar güçlü yapan şeyin ne olduğunu öğrenelim.

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

C vitaminin cilde birçok olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Doğru C vitamini serumunu düzenli kullandığınızda olumlu etkilerini fark edeceksiniz. Başlıca bilinen faydaları;

1. Çizgiler ve kırışıklıklarla savaşır

Cildinizdeki kırışıklıklar, ince çizgiler ve diğer yaşlanma belirtileri söz konusu olduğunda, C Vitamini cildin yıpranmasını düzeltmek için kullanışlı bir araçtır. Araştırmalar bu besin maddesinin cildi hasara karşı korumamıza yardımcı olduğu kadar serbest radikalleri nötralize ederek cildin yenilenmesine de yardımcı olduğunu göstermektedir.

2. Güneşten zarar görmüş cildi canlandırır

Kırışıklıklar, pürüzlü alanlar, renksiz lekeler (güneş lekeleri), rosacea vb. tümü uzun süreli güneşe maruz kalmanın sonucudur. Ancak yukarıdakilerin yanı sıra, günlük C Vitamini serumu uygulamak (belirli bir doz) cildinizi güneşten çok fazla zarar görmeye karşı koruyabilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Doğal Yöntemler ile Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır?

Yapılan çalışmalarda, hafif ila orta derecede hasar görmüş cilde sahip kişilerin cilt görünümünde önemli bir iyileşme yaşadığını öne sürüyor. Ayrıca 3 ay boyunca C vitamini kullandıktan sonra ince çizgileri, pürüzlülüğü ve cilt tonunu iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

3. Tonu eşitler ve kızarıklığı en aza indirir

Düzensiz cilt tonu da dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumlar güneşe maruz kalmanın sonucudur. C vitamini, hasarlı kılcal damarları (hatta rengini değiştirmeyi) onarmaya yardımcı olur ve kızarıklığa karşı mücadelede doyurucu bir savaşçı olduğunu kanıtlamıştır.

4. C vitamini serumu cildi nemlendirir

İnsan vücudu yaklaşık% 65 sudan oluşur ve cildinizin nemli tutulması gerekir. C vitamini cildin ihtiyacı olan tüm suyu karşılayabilir. Aynı zamanda cildinizin suyu tutmasına, çok yağlı ve kuru olmasını önlemeye yardımcı olur. C vitaminin yanında da yeterli ölçüde su içmek cildinize büyük yarar sağlar.

5. Esnekliği artırır

Kolajen, vücudumuzda doğal olarak oluşan bir proteindir ve cildin sıkı ve dolgun bir görünüm vermesine yardımcı olur. İnsan vücudu yaşlandıkça doğal olarak daha az kolajen üretir. Bu harika vitaminin aynı zamanda vücutta kolajen üretimini teşvik ettiği de gösterilmiştir.

c vitamini serumu

6.Tamamlayıcı bileşenler içerir

C Vitamini serumları, aşağıdaki tamamlayıcı maddeler orada olursa daha etkili olacaktır.

  • C vitamini stabilitesini% 90 arttıran ferulik asit.
  • Bir antioksidan olan E Vitamini genel olarak UV korumasını artırır.
  • Glutatyon, antioksidan özellikler içerir.

C Vitamini Serumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

C vitamini bakım ürünü seçerken içeriğine dikkat edilmesi önemlidir. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak söylüyorum ki “C Vitamini Serumu” olarak satılan bakım ürünlerinin içeriğinde C vitaminin yeterli oranda olmadığını gördüm. C vitamini oranı yüzde 15 ile yüzde 30 arasında olmalıdır.

C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır

C vitamini serumunu temiz cildinize, tonik uyguladıktan sonra 3-5 damla olarak uygulanmalıdır. Uygulama jade-roller yardımı ile masaj yaparak da yapılabilir. C vitamini serumunu 1-2 damla boynunuza da uygulamayı ihmal etmeyin. C vitamini serumunu uyguladıktan sonra peptit, hyaluronik asit ve B5 kullanabilirsiniz. C vitamini ile birlikte niacinamide kullanımına dikkat edilmelidir. Niacinamide, C vitamini ile karıştırılması durumunda niacin’e dönüşür. Niacin cilt için zararlı olmamasına karşın kısa süreli kızarıklığa ve cilt hassasiyetine sebep olabilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı

C vitamini serumu sabah mı akşam mı uygulanmalı

C vitamini ile ilgili öne çıkan sorulardan biri de sabah mı akşam mı uygulama yapılacağıdır. En iyi etkiyi alabilmek için uygulamayı gece yatmadan önce yapmanız önerilir. Sabah da dilerseniz uygulayabilirsiniz.

Uyarı: Hassas bir cilde sahipseniz ya da cilt hastalıklarınız var ise doktorunuza danışmadan herhangi bir bakım ürünü kullanmamanız gerekmektedir. Burada bulunan tavsiyeler sağlıklı cilt tipleri için geçerlidir. Hassas ve Yağlı Cilt için Maske tarifimizi denemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın