Mucizevi Bitki: Sarı Kantaron Yağı

Mucizevi Bitki: Sarı Kantaron Yağı

Osmanlı döneminde cilt sorunları şifası için kullanılan sarı kantaron yağı psikolojimiz üzerinde de rahatlatıcı etkiye sahiptir.Genel olarak bitkilerin birden fazla yararları vardır. Zira eski dönemlerde zehirleri bitkilerden yapıldığını aklımızdan çıkartmamalıyız.
Bitkiler farklı otlarla etkileşime geçerek birçok alana faydalı çözümler sunabilmektedirler hayatımıza. Alternatif tıp denilen sonu olmayan ummanda her bitkiyi öğrenmek ve etki alanlarını çözümlemek kolay değil.
Sarı kantaron bitkisi de yine bu görüşle değerlendirirsek, kendi halinde cilt ve psikolojik dertlere deva olduğu bilinmektedir.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron Yağı sabahları aç karnına alındığında mide hastalıklarına iyi geldiğin bilinmektedir. Mide problemlerini çözümleyen bir bitkiyi sindirim rahatsızlıklarınızda da kullanmanız çok doğal. Dolayısı ile sindirimi problemlerinizde de sarı kantaron yağını tüketebilirsiniz. Sabahları bir tatlı kaşığı alarak hayatınıza şifalı bir dokunuş mide rahatsızlığı olanlar için bulunmaz bir fırsat. Sarı Kantarona ismini güneş sarısı çiçeklerinden alır.
Yaprakları oldukça hassastır. Hafifçe dokunup ezerseniz kanıyor gibi kıpkırmızı hal alır ve sıvılaşır. Bu kırmızı sıvı yaprak kenarları boyunca yayılan koyu renkli minik salgı bezlerinden çıkan sarı kantaron yağıdır. ( sabahları aç karnına tüketilmesi gereken )
Ayrıca; Sarı kantaron, uçuk yaralarında oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
Sarı kantaron yağı cilt ve deri üzerinde oldukça adını duyurmuş bir bitkidir. Deride yaşanan enfeksiyonları kurutarak tedavisine yardımcı olur, bakterilerle savaşır ve yara yanıklarda da şifalı olduğu otoritelerce belirlenmiştir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Elde Edilir?

Topladığınız sarı kantaronu, cam bir kavanoza koyun zeytinyağı ya da cevizyağı ile karıştırın. 1 ay kadar güneş de bekletin.( güneşi tüm gün alıyor olması oldukça önemli bölgesel aldığı güneş küflenmesine sebebiyet verebilir ).
1 ay sonunda yapı süzerek ışık görmeyen bir ortamda 1 yıl bekletip elde ettiğiniz kırmızı yağı ise yukarıda belirttiğim koşullarda kullanıma hazırdır.
Tek önemli olan ve dikkat etmeniz gereken durum; Sarı kantaron kullanımında mutlak suretle dikkat etmeniz gereken durum hamilelikte kullanılmaması ve reçeteli ilaçlarla etkileşime geçmesi bu nedenle reçeteli ilaç kullananlar bu uyarı dikkatlice okumalı.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı Bir Yaşam için Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Bir cevap yazın