Migren Nedir? Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Nedir? Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren aslında kötü bir baş ağrısıdır, sağlıklı bir insanda aniden ortaya çıkan, hatta birkaç saat hatta bir veya iki gün süren hasta bir baş ağrısıdır. Ağrı sırasında hasta kendini çok hasta hissediyor ve kusmaya başlar. Migreni karakterize eden bu tekrarlanan ve beklenmedik saldırı başlangıcıdır. Gelip giden baş ağrısı varsa ve aşağıdaki özelliklerden ikisi varsa migren tanısı konur. Işık ve gürültüden hoşlanmama, sadece başın bir tarafıyla sınırlı ağrı, kusma veya bulantı hissi, görme bozuklukları, ağrıdan önce duyumlar olmaktadır.

Migren atağının ilk aşamalarında beynin kan damarlarının aniden daralır. Daha sonra, kan damarları genişlediğinde ve normalden daha büyük hale geldiğinde zonklayan baş ağrısı gelişir. Baş ağrısı, genellikle uyurken kan damarları tekrar normal boyutlarına dönene kadar devam eder. Baş ağrısı her kişinin hayatını etkileyebilir. Her on kişiden biri düzenli olarak orta ila şiddetli baş ağrısı çekiyor. Etraflarındaki insanların yaşamları da birçok yönden etkilenebilir. Muhtemelen hastaya genellikle gitmesi ve uzanması, araba kullanması, ev işlerini bırakması, işlerinin kesintiye uğradığını ve yalnız kalmak istemesi gerekir.

Kadınlar daha şiddetli ve daha sık atak geçirir. Durum yaşla ilgilidir ve gençlerde ve yirmili yaşlarda başlar. Baş ağrısı endüstrisinin maliyeti, işten ayrılma nedeniyle üretkenlikte her yıl 600 ila 750 milyon arasındadır. Sadece erkeklerden yılda 4 milyondan fazla iş günü kaybediliyor ve baş ağrısı çeken erkeklerden 4 kat daha fazla kadın var. Ataklar arasında baş ağrıları ilişkilere müdahale edebilir, kaygı ve depresyona neden olabilir ve günlük yaşamla baş edememeye yol açabilir.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş ağrılarını kontrol altına almaya başlamak için hastanın ağrılarının neyin tetiklediğini bulması gerekir. Amaç, mümkün olan en iyi tedaviyi bulmak ve baş ağrısını veya migreni günlük yaşamda mümkün olduğunca dikkat edilmesi gerekmektedir. Tedavi akut aşama veya önleyici olabilir, ancak fikir normal aktivitelere mümkün olan en kısa sürede devam etmektir. Migrenlere yardımcı olmanın birçok yolu vardır. Bunlar arasında ilaç tedavisi, uzanmak ve dinlenmek, baş ağrısıyla mücadele etmek, meşgul kalmak, ağrıyı hafifletmek için uyumak en iyi tedavi yöntemidir. Çoğu hasta baş ağrısı için ilaç alır. İlaçlarla tedavi, ağrı ve bulantı semptomlarını hafifletebilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Metabolizma Hızlandırma Yolları Doğal Yöntemler

Bir cevap yazın