Medikal ayak bakımı nedir? Nasıl Yapılır?
Medikal ayak bakımı

Medikal ayak bakımı nedir? Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı; sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle yaz mevsiminde sıcak hava, deniz suyu, havuz suyu gibi etkenlerden dolayı daha fazla bakım yapılması gerekmektedir. Ayak bakımı nasıl olmalı? Medikal ayak bakımı nasıl yapılır?

Medikal bakımla ayak bakımı nedir?

Özellikle yaz aylarında sıcak hava nedeniyle ayakların terlemesi ya da deniz, havuz sonrasında kurulanmaması nedeniyle ayaklarda mantar oluşumu riski artmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında ayak bakımına daha çok özen gösterilmeli, ayaklarınızın ıslak kalmaması sağlanmalıdır.

İnsan vücudunda en ağır görevi olan, taşıma görevi nedeniyle ayaklardır. Ayaklarda çatlaklar, nemsizlikten dolayı kuruma, tırnak batmaları, mantar gibi sorunlarla sık sık karşılaşılmaktadır. Bu sorunlara sağlık açısından risk taşıdığından ve hem kötü kokusu, acı verici etkileri nedeniyle önlem alınması gerekmektedir.

Medikal ayak bakımı için yapılan uygulamalar sayesinde, yeteri kadar bakım yapamadığınız ayaklarınıza doğru bakım yapılarak eski canlılığına ve sağlığına kavuşması mümkündür. Medikal ayak bakımında; Yanlış tırnak kedimi, ayakkabı vurması, mantar, nasır gibi problemleriniz içinde doğru bakım yapılması sağlanmaktadır. Bu uygulamanın aylık olarak yapılması önerilmektedir.

Medikal ayak bakımında hangi işlemler yapılır?

Medikal ayak bakımında birçok ayak probleminin çözümüne yönelik işlem uygulanmaktadır. Bu işlemler;
• Modern el ve ayak sağlığı bakımı
• Siğil bakımı
• Batık tırnak
• Lastik uyulama ile batık tırnak tedavisi
• Nasırların giderilmesi ve bakımı
• Keratinizasyon bakımı
• Çatlak
• Deforme olmuş tırnak bakımı
• Mantarlı tırnak bakımı
• Topuk bakımı
• Terleyen ayaklar ve ayak kokusu için özel bakım
• Diyabetik hastaların el ve ayak bakımları
Medikal ayak bakımı nasıl yapılır?

Bu İçeriğe Göz Atın!  Uzun ve Kıvırcık Saç için Saç Bakımı Önerileri

Medikal ayak bakımı özel tıbbi cihazlar yardımıyla, klasik manikür ve pedikür uygulamalarında kullanılan aletler kullanılmadan yapılmaktadır. Yapılan bu işlemin steril ve hijyenik koşullarda yapılması önemlidir. Uygulama yapılırken kişi, ağrı ve rahatsız hissi hissetmemektedir. Medikal ayak bakımı uygulaması sayesinde dolaşım ve sinir sistemi sağlığı korunmaktadır.

Medikal ayak bakımı sırasında; tırnak dizaynı, tırnak kesimi, tırnak yüzeylerinin temizliği ve parlatılması, nasırlaşmış ve sertleşmiş derilerin temizlenmesi gibi uygulamalar yapılıyor. Medikal olarak tanımlanan bu uygulama steril ortamlarda yapılmadığı takdirde sağlığınızı olumsuz etkileyecek problemlerle ve ağrı, batık gibi sorunlarla karşılaşmanız olasıdır.

Medikal özellik gösteren bu uygulama hijyenik olduğundan, başka merkezlerde öne çıkan yöntem farklılıklarının neden olduğu ağrı ve batık gibi sorunlarla karşılaşma riski bulunmuyor.

Medikal ayak bakımında; sertleşme ve nasırproblemlerinin giderilmesi, mantarlı tırnakların bakımı, deforme tırnakların bakımı, batık tırnaklara tel sistemi uygulanması, çatlak topuk bakımı, diyabetli ayak bakımı gibi uygulamalar yapılmaktadır. Medikal ayak bakımının düzenli yapılması, başarılı ve kesin sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Diyabet hastalığı olan kişilerde dolaşım bozukluğundan dolayı zamanla oluşan his kaybı gibi durumlarda, acıyı hissetmekte zorlandığı bilindiğinden, diyabet hastalığı olan kişilerde ayak bakımı sırasında kesici makas, pens ve sivri uçlu aletleri kullanmadan, özel cihazlardan sayesinde bakım yapılıyor.
Ayak Sorunları Sık Görülme Sebepleri

Ayak sorunları özellikle düzbatan veya yüksek kavis durumu olan kişilerde, uzun süre ayakta ve kapalı ayakkabı giymek zorunda olan kişilerde görülmektedir. Bu durumda olan kişilerin ayda en az 1 defa ayak bakımı yaptırması önerilmektedir.


Ayak bakım problemleri ile karşılaşmamak için alınacak önlemler;
• Ayaklar günlük olarak ılık suyla yıkanmalı ve yumuşak bir havluyla parmak araları dahil dikkatlice kurulanmalıdır.

• Ayak tırnaklarını düz ve köşeleri yuvarlak olacak şekilde kesilmelidir.

• Ayaklardaki nasırlar ve ölü dokulara müdahale edilmemeli ve asit içeren nasır bantları kullanılmamalıdır. Bu problem için yapılacak uygulamaların, uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

• Ayakkabı seçimi rahat, tabanları kalın, yumuşak deriden, ve dikişsiz olacak şekilde yapılmalıdır. Kadınların için ayakkabı seçimi, özellikle yazlık ayakkabılarının önleri kapalı olmalı, terlik seçiminde ise parmak arası sandalet tercih etmemelidir.

• Ayaklar, ayak bakımı için özel kremlerle nemlendirilmedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Maske Tarifleri     

Medikal ayak bakımı tırnak mantarı

Tırnak mantarı çoğu zaman kişilerde ağrı ve kokuya sebep olan, tırnak şeklini ve görüntüsünü bozan bir mantar türüdür. Tırnak mantarı bulaşıdır ve nevresim, havlu, ortak terlik kullanımı ve havuz gibi yerlerden kolaylıkla bulaşır. Tırnak mantarında tırnak kalınlaşır, rendi sarı ve kahverengiye döner.

Tırnak mantarının oluşma sebepleri
o Hijyenik olmayan ortamda yapılan manikür ve pedikür uygulamaları,
o Ayakların aşırı terlemesi,
o Dar ayakkabı ve çorap,
o Duş, soyunma odaları, yüzme havuzu gibi ortak alanlar
o Aynı ayakkabının sürekli giyilmesi

Medikal ayak bakımı sayesinde belirtilen nedenlerden dolayı ayağınızda oluşan tırnak mantarı nedeniyle oluşan tabaka temizlenerek, sağlık tırnak dokusunun ortaya çıkması sağlanmaktadır. Bu uygulama sayesinde hem sağlıklı hem de estetik bir tırnak yüzeyi için tırnak üstü özel bir jel ile kaplanmaktadır. Aylık olarak bakımlarınızı aksatmadığınız sürece tırnağınız sağlıklı bir şekilde uzayacak ve mantar tedavisi yapılmış olacaktır.
Tırnak mantarı için ilaçlar, karaciğerinizi yorduğu için uzun süreli kullanımı önerilmemektedir. Bu nedenle tırnak mantarı iyileştirme konusunda uzman dermatolog ve podolog işbirliğiyle gerçekleşmesi daha sağlıklıdır. Tedavi süreci ağrısız, hızlı ve yan etkisiz olarak sürdürülmektedir.

Şeker hastalarının ayak bakımı nasıl olmalı?

Diyabet ya da halk arasında şeker haslığı olarak bilinen hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi olmasa da, bu hastalığın oluşturduğu olumsuz etkileri önlemek veya tedavi etmek mümkündür.

Diyabet hastalığı olan kişilerde ayak sağlığının korunması da oldukça önemlidir. Diyabet hastalarında ayaklarda his kaybı, bacak damarlarında tıkanıklık, şekil bozuklukları gibi rahatsızlık görülmektedir.

Bu nedenle diyabetik hastalar ayak bakımını düzenli olarak yaptırması, ayak sağlığının korunmasında önemli rol oynamaktadır.
Diyabetik Hastalarda Ayak Bakımı

Diyabet hastalarında ayaklar mutlaka her gün kontrol edilmelidir. Parmak araları, topuklar, taban dikkatle incelenmelidir. Gereken durumlarda ayna da kullanılarak kontrol yapılabilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kadınlarda Pürüzsüz Bir Cilt için Porselen Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?


Medikal ayak bakım uygulaması ile podoloji cihazları yardımıyla yapılmaktadır. Tırnak ve deride ölü kısımların temizliği mekanik olarak yapılmaktadır. İşlem sırasında canlı dokuda çalışılmadığından ağrı veya acı hissedilmez. Medikal ayak bakımı sırasında sadece deri ve tırnak bakımı değil, tüm ayağın bakımı yapılmaktadır.

İşlem sırasında cildin durumu, sinir kayıpları ve cildin durumu değerlendirilerek doğru ayakkabı kullanımı ve çorap seçimi hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Medikal ayak bakımı uygulaması pedikür işlemi değildir. Pedikür işleminde olduğu gibi ayakların ıslanması ve yumuşaması sağlanmaz.

Yalnızca dezenfekte edilmektedir. Islak ciltte ölü doku veya sağlıklı doku ayrımı yapılması mümkün değildir. Medikal ayak bakımı uygulamasının ayda 1 olarak yapılması önerilmektedir. Uygulamayı uzman kişilere ve steril ortamda yaptırdığınıza dikkat edin.

Medikal Ayak Bakımı İle Batık Tırnak

Batık tırnak genellikle yanlış tırnak kesimi, genetik sebepler, yanlış ayakkabı ve çorap kullanımı nedeniyle oluşmaktadır. Tırnak, etrafındaki deriye doğru uzar ve kişiye acı verir. En çok başparmakta görülmektedir.

Batık tırnakları genellikle kişi kendi çabasıyla çıkarılmaya çalışmaktadır. Ancak tırnağın çıkarılması kesin çözüm değildir. Kalıcı bir çözüm için uzman bir podologtan yardım alınması gerekmektedir. Medikal ayak bakımı uygulaması sayesinde batık tırnak yatağı düzeltilerek aynı durumla tekrar karşılaşılmaması sağlanır.

Bir cevap yazın