Maske Kullananlar İçin Alerjik Reaksiyonlara Karşı 5 Öneri

Maske Kullananlar İçin Alerjik Reaksiyonlara Karşı 5 Öneri

 

Günümüzde, pandemi şartları nedeniyle günlük kullandığımız ürünlerden biride maskelerimiz oldu. Neredeyse, Her dakika yüzümüzde ve bizimle. Peki maske kullananlar için alerjik reaksiyonları olduğunu biliyor muydunuz? Covid 19 dan korunmak için takmak zorunda olduğumu maskeler bir yandan alerji için ne kadar sağlıklı?

Maskeler sürekli yüzümüzde olması nedeniyle, tahriş mi yoksa alerjik mi bunu anlamak oldukça kolay. tahriş edici etkileri hemen hemen herkeste görülmektedir. Maske kullananlar için alerjik bulgular denilebilecek görüntüler ise, maskenin değdiği alanda ve bu alan dışına çıkan kaşıntı, parça parça kızarıklık, içi su dolu kabarcıklar, şeklinde karşımıza çıkarken bazı alerjen etkiler ise, içi akne dolu sivilceler şeklinde de görülebilmektedir. Bu nedenle maske yapımında kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Eğer alerjen bir kimliğiniz varsa, amacınıza uygun şekilde maskenizi seçmeniz gerekmektedir.

Maske Kullananlar için Alerjik Reaksiyonlara Dikkat

  • Maske kullananlar için alerjik bireyler maske seçimi yaparken, nasıl göründüğü ile değil nasıl yapıldığına göre değerlendirin ve alın. İşlem görmemiş doğal ve sentetik iplikler alerjik reaksiyonları daha az tetiklemektedir.
  • Maske virüs ve bakterilere karşı tutucu ya da süzgeç de denilebilir. Tutucu görevi görecekse yüze sıkıca tutunmalıdır. Bu nedenle konuşma ve hareketlilikle maske yüzünüzde sürtünme ile tahribat yaratabilir. Terlemenin önüne geçilmesi için sık aralıklarla maske değiştirilmelidir.
  • Gün boyu cildinizde biriken ter maskenizle birlikte yüzünüze zarar vereceği için, yüzünüzü sık sık yıkamalısınız. Sabunla ya da cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizleyin ve oldukça iyi durulayın. Sabun ya da temizleyici kalıntısı maskenin altında cildinize zarar verecektir.
  • Kızarıklık ve ciltte kuruluk varsa her gün düzenli olarak cildinizi temizleyin ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile kuruluğun önüne geçmeye çalışın.
  • Tüm bu yardımcı işlemler ile yine de maske kullananlar için alerjik bulgular azaltmıyorsa, dermatolojik olarak bir yardım alınması gerekebilir. Maske kullananlar için alerjik reaksiyonlara karşı 5 öneri yeterli olmazsa, bu işlemler ile alınabilecek yardım, bir tedavi planı şeklinde olacağı için düzenli olarak tedavinin gerektirdikleri yapılmalıdır. Maske kullananlar için alerjik bulguların tedavileri oldukça zorlu bir süreç olması nedeniyle. Bu tip reaksiyonlara karşı terleme gibi tetikleyicilerin önlemi alınmalı ve sıklıkla değiştirilirken, maske kullananlar için alerjik maskeler tercih edilmelidir.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Dermatolog Kime Denir?

Bir cevap yazın