Sıradaki içerik:

Doğa ve Kadın Arasındaki Bağlantıyı Anlamak

e
sv

Mandalina Portakal

avatar

Kağan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mandalina Portakal

Mandalina portakal, Asya’da, ağırlıklı olarak Çin, Hindistan, Kore ve Tayvan’da yetişen bir narenciye meyvesidir. Uzakdoğu’da narenciye üretiminin merkezi olan bir Çin eyaletinden sonra ‘mandalina’ adını taşıyor. Mandalina meyvesi, tamamen olgunlaştığında üzüm gibi görünen oval bir meyvedir.

Mandalina portakal

Mandalina portakal

 

Meyve koyu turuncu bir renge dönmeden önce beyaz ve hafif sarı renkte başlar. Mandalinanın her diliminde genellikle on ila yirmi küçük etli meyve bulunur. Meyvenin dış kabuğu esas olarak iki kat kabuktan oluşur, içteki ise kalın lifli bir kabuktan oluşur. Kabuğu ise onu narenciye yapan değerli mandalina asidi içerir. Kabuk, meyvenin içinde bulunan en yüksek miktarda mandalina içerir.

Meyvenin kabuğu oldukça kırılgan ve kolay yırtılır. Kabuk, dış kenarından emilerek veya küçük parçalara bölünerek kolayca zarar görebilir. Meyvelerin kendine özgü ekşi bir tadı ve aroması vardır. Bu nedenle mandalina portakalı genellikle ekşi bir meyve olarak kabul edilir. Kabuğundaki portakal ayrıca kana iyi gelebilecek büyük miktarda C Vitamini içerir.

Mandalina kabuğunun yiyecek olarak kullanılması dışında birçok kullanım alanı vardır. Mandalina özü sabun, nemlendirici ve krem ​​gibi cilt ürünlerinde kullanılabilir. Kabuğun asitliği, hoş ve ferahlatıcı taze ve tatlı bir aroma verir. Mandalina portakal suyu meyvelerden çıkarıldığı için dış kabuk tabakası kolayca soyulma eğilimindedir. Bu doğal bir süreçtir ve ekstraktın kalitesine zarar vermez.

Mandalina portakal mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Yoğunluk bakımından en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. Aynı zamanda potasyum ve demir açısından da zengindir. Mandalina portakal özü, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çok yağlı bir asit olan linoleik asit içerir. Ayrıca bakteri ve mantarların büyümesini engelleyebilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde mandalina portakal yemek pişirmede, tatlandırıcı bir ajan olarak, koruyucu olarak ve çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Portakal kabuğunun soyulması çok kolaydır ve meyve suları, tatlılar, limonatalar, turşular ve soslar yapmak için kullanılabilir. Tıbbi amaçlarla yaygın olarak kullanılan portakallardan elde edilmiştir. Ancak bu turuncu meyve, Çin’de hala egzotik bir portakal olarak kabul edilmektedir. Mandalina portakal suyunun bolluğu nedeniyle Çin tıbbında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mandalinanın Sağlık Faydaları

Mandalina, mandalina turunçgil ailesinden gelir. Cildi keskin ve tatlı bir aromatik kokuya sahiptir ve bir mandalinayı tanımak oldukça kolaydır – kendine özgü çizgili bir kabuğa sahiptir. Mandalina kabuğu kolayca çıkar ve genellikle portakalları soymak için kullanılır.

mandalina

 

Bu İçeriğe Göz Atın!  Bahçeli bir evde yaşamak

Batı’da C vitamini eksikliğinin, insanların çok fazla narenciye yediği ve dolayısıyla C Vitamininin vücutta iyi depolanmadığı bir sorun olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, mandalinaların C Vitamini açısından çok zengin olduğu ve bu nedenle C Vitamini kaynağı olarak harika oldukları bulunmuştur. Diğer taraftan, bir kişi çok fazla C Vitamini tükettiğinde, portakal (Citrus sinensis) de tükenir. . Bu nedenle, mandalina gerekli miktarda C Vitamini elde etmek için tüketilebilir ve portakal da A Vitamini bakımından eksik olduğundan, mandalina mükemmel bir A Vitamini kaynağıdır – sindirim sürecine de yardımcı olur!

Sağlık uzmanlarına göre, mandalina çok fazla su ve lif içerir ve bu nedenle kişiyi daha uzun süre tok hissettirdiği için sağlık için çok iyidir. Bu, aşırı yemeyi azaltmaya yardımcı olur ve kişinin abur cuburdan ve yağlı fast gıdalardan uzak durmasına yardımcı olur. Mandalina, kilo kaybıyla ilişkili olan ve yağ oluşumunu önleyebilen ve metabolizmayı iyileştirebilen kimyasal bir bileşik olan diosgenin’e sahip olduğu bilinmektedir. Vücudun kan dolaşımını iyileştirmeye de yardımcı olabilir, bu da toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir.

Dezavantajlar nelerdir? 

Mandalinada yüksek olduğu için, aşırı mide asitlerine yol açabileceği ve sindirim sistemine zarar verebileceği için mandalina yerken dikkatli olunmalıdır. Günde sadece bir küçük mandalina yenmesi ve büyük miktarlarda tüketilmemesi tavsiye edilir.

Mandalina alternatifleri nelerdir? 

Mandalina, C Vitamini bakımından yüksek olan tek meyve değildir; Benzer miktarlarda C vitamini içeren birkaç turunçgil meyvesi daha vardır. Bunun yerine turunçgiller yenebilir. Bunlara portakal, guava ve mandalina dahildir. Bununla birlikte, mandalinaların benzerlerinden daha tatlı olduğu ve bu nedenle şeker hastaları için uygun olmayabileceği unutulmamalıdır. Ancak şeker hastaları bile narenciye meyvelerini çok daha hafif miktarda C vitamini içerdiğinden tüketebilirler.

Sonuç Mandalina’nın bazı harika faydaları vardır ve bu faydalar doğrudan paraya çevrilebilir. Hastalıkları tedavi etmek için çağlar boyunca kullanılmıştır ve kişi sağlık mağazasına ödeme yaparak mandalina suyu veya mandalina takviyesi alabilir. Olumsuz tarafı, çok fazla şeker içerirler ve bu nedenle yalnızca makul miktarlarda tüketilmelidirler. Bununla birlikte, çok sayıda sağlık yararı sağlarlar ve günde sadece bir küçük mandalina yiyerek bunlardan keyif alınabilir. Turunçgiller, yüksek şeker içeriğinden kaçındığınız sürece sizin için iyidir, herhangi bir yan etki konusunda endişelenmenize gerek kalmadan faydalarını etkili bir şekilde elde edebilirsiniz.

Araştırmalar, mandalinaların çok fazla C vitamini içerdiğini ve bu nedenle birinin diyabet ve kardiyovasküler hastalık olmak üzere iki hastalığa karşı savaşmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Ayrıca manganez, potasyum, kalsiyum, lif ve protein açısından da zengindirler. Turunçgillerin bu özellikleri, onları birçok hastalığa neden olan serbest radikalleri nötralize edebilen mükemmel antioksidanlar yapar. Bu nedenle, portakal veya guava alırken, bu sağlık yararlarını göz önünde bulundurarak satın aldığınızdan emin olun.

Mandalinadan elde edilen meyve suyu, kişinin detoksifiye olmasına, bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve kan basıncını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Taze bir mandalinayı ezerek ve içerek meyve suyu dışarıdan alınabilir. Alternatif olarak, canlandırıcı bir içecek yapmak için ekstrakte edilebilir ve suya eklenebilir. Ayrıca harika bir lezzet için üzerine bir dilim limon veya misket limonu eklemeyi deneyebilirsiniz. Sağlık açısından maksimum fayda sağlamak için her gün bir parça çiğnemeyi alışkanlık haline getirin.

Portakal Yemenin Sağlığa Faydalarını Keşfedin

Portakal, dünya çapında çok popüler olan bir narenciye meyvesidir. Modadan sağlığa birçok şeyin sembolü haline geldi. Bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, hem fiziksel hem de zihinsel sağlık yararlarıdır. Portakal hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler, ne oldukları ve portakal yemenin faydaları nelerdir?

turuncu

 

Bu İçeriğe Göz Atın!  İştahınızı Durdurmaya Yardımcı Olacak 12 Basit Yöntem

Portakal, cildinizin sağlığını iyileştirmek için en iyi meyvelerden biridir. Portakal içindeki doğal yağlar cilt için son derece faydalıdır ve vücudunuzdaki hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar sağlar. Her gün bol miktarda portakal yerseniz, bu cildinize yardımcı olacaktır. Portakal ayrıca, cildinize saldıran serbest radikallerle savaşmaya ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan başka bir antioksidan olan son derece yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini, turunçgil bir meyve olduğu ve meyvenin büyük bir kısmını oluşturduğu için portakallarda bol miktarda bulunur. Bununla birlikte, portakalın bol miktarda C vitamini içermesine rağmen, bol miktarda diğer meyve ve sebzeleri de tüketmenin önemli olduğunu bilmelisiniz.

Turuncu ayrıca saçınızın ve tırnağınızın tonunu iyileştirmek ve tırnakları güçlendirmek için de harikadır. Bunun nedeni saçınızdaki pigmentleri sarıya çevirebilen beta-karoten içermesidir. Saçınızın rengini iyileştirmek istiyorsanız, turuncu meyveler ve sebzeler idealdir. Portakal meyve suları cilt için, özellikle de göz ve kulak çevresindeki hassas cilt için harikadır. Güçlü bir antioksidandır, bu nedenle bu sebzeyi ne kadar çok tüketirseniz cildinizi o kadar iyi koruyabilirsiniz.

Portakal ayrıca bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için en iyi gıdalardan biridir. Araştırmalar, turunçgillerin enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Turunçgiller, banyo katkı maddesi olarak kullanıldığında veya diğer topikal tedavilere eklendiğinde ağrıyı ve iltihabı azaltabilen uçucu yağ içerir. Bath Kraliyet Kadın Hastanesinde yapılan araştırma, turunçgil aurantiumdan elde edilen uçucu yağın kadınların meme kanserinin şiddetini azalttığını gösterdi. Turunçgil aurantiumdan elde edilen uçucu yağın meme kanserinin önlenmesinde etkili olduğu kadar tümörün boyutunu ve yayılma süresini azalttığı da gösterilmiştir.

Portakal meyveler ayrıca C vitamini açısından zengindir. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, soğuk algınlığı ve gribi önlemeye yardımcı olabilir. Aslında, halihazırda C vitamini takviyesi almıyorsanız, bu vitaminler vücudunuzun savunma sistemlerinde hayati bir rol oynadığı için olmalısınız. C vitamini özellikle cilt için önemlidir çünkü cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Ancak portakal belki de en çok pişirme ve dekorasyondaki rolleriyle bilinir. Tariflere harika bir katkı sağlayan doğal maddeler içerir ve meyve, düşük karbonhidrat ve şekersiz kalmalarını sağlamak için şekersiz tatlılara bile eklenebilir. Turtalara ve turtalara harika bir katkı, portakal kabuğu kullanılarak yapılan şekerleme ve marshmallow adı verilen garnitürlerdir. Bu tatları tatlılarınıza kolayca katmanızı sağlayacak ürünler satın alabilir veya doğrudan şekere daldırabilirsiniz.

Portakalın sağlığa faydaları bakımından sayısızdır. Tüm meyvelerde olduğu gibi cilt faydaları ve portakal kullanıldığında özellikle cilt zenginleşir. Portakal, cildi yanmaktan koruduğu için güneşin zararlarından korunmaya yardımcı olur. Turuncudaki kimyasal bileşikler, aslında vücudu zararlı toksinlerden arındırmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlardır. Acı portakal, şişliği azaltan ve ağrıyı azaltan doğal anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve güneş hasarı gibi cilt hasarlarını onarmaya yardımcı olur.

Bu nedenle, diyetinizin bir parçası olarak acı portakalı dahil etmek kulağa garip gelse de, onu alternatif cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olarak mükemmel bir seçim haline getiren birçok sağlık yararı vardır. Portakal yemekten hoşlanıyorsanız, neden onları diyetinize dahil etmiyorsunuz? Tadı harikadırlar, C vitamini, beta-karoten ve sağlık için gerekli olan diğer besinlerle doludurlar ve bunları tüketmenin sağlık açısından hiçbir olumsuz yararı yoktur. Onları denerseniz, diyetinizde düzenli bir özellik haline geldiklerini görebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.