Sevimli Dostumuz: Maltese Terrier Bakımı

Sevimli Dostumuz: Maltese Terrier Bakımı

Günlük stresimizden, hayatın yoğun akışından ve bazen de insanlardan kaçmak için bir arkadaş ararız ve bu noktada evcil hayvanlara sığınmak isteriz. Evcil hayvanların bakımı ise, oldukça önem arz etmektedir. Eğer, daha önce bir köpek ya da kedi gibi bir evcil hayvan beslemediyseniz. Size, acemi olduğunuzu unutturacak bir ırk olan, Maltese Terrierlar eşlik edebilirler. Diğer adları Malta köpeği olan bu sevimli dostların tüy döküyor olmaması ise, evde yaşam için oldukça uygun olduklarının en büyük kanıtıdır.

Maltese terrier bakımı oldukça önemli olmakla birlikte, minik vücutlarına rağmen güçlü bünyelere sahiptirler. Maltese terrierların ortalama yaşam süreleri 12 ile 14 yıl arasındadır. Tabii, bu süre maltese terrier bakımı ve nasıl beslendiği ile alakalı olarak daha uzun vadeye yayılabilmektedir. Uyku süreleri bir bebekle eş değer durumdadır. 18 ile 20 saat arası uyuyabilirler. Bu süre, aldıkları yaş ile orantılı olarak zaman içinde kısalacaktır. Maltese terrierların uykularını almaları oldukça önemlidir. Bu sevimli ve minik dostlarımız uykusuz olduklarında biraz agresif olabiliyorlar.

Maltese Terrierlar genellikle;

  • 12 ile 14 yıl arası yaşamaktadır.
  • 2 ile 3 kg. arası ağırlıkları bulunur,
  • Boyları 23 – 25 cm arasıdır.
  • Süs köpeği olarak değerlendirilmektedir.

Maltese Terrier Bakımı Nasıl Olur?

Maltese Terrier bakımında ise, dişler her köpek de olduğu şekilde malta köpeklerinde de önemlidir ve düzenli dişleri fırçalanmalıdır. Diş sorunlarına eğilimleri biraz fazla olan, maltese terrier bakım tekniklerinin yanında, gıda tüketimlerinde ise, tek besin olarak yumuşak yiyecekler tüketmemeleri gerekir. Kuru ve yumuşak gıdalarla beslenmeleri gerekmektedir.

Maltese terrier bakımı içerisinde yer alan bir diğer önemli unsur ise, gözyaşlarıdır. Bu cinsin göz sıvılarının dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Dikkatle temizlenmez ise, göz çevresinde lekeler oluşarak hem görüntü hoş olmayacaktı,r hem de bu sevimli köpeğin sağlığı acısından pek uygun olmayacaktır. Bu nedenle, lekelerin oluşumunu engellemek için, pamuğu ılık su ile ıslatarak çapakları göz bölgesinden temizleyin.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Evde Kedi Beslemek Hakkında Bilgiler

Maltese terrier bakımı noktasında dikkat edilecek önemli hususlardan biri, mama kaplarını seçerken  seramik ya da paslanmaz çelik malzemeleri seçmelisiniz. Ayrıca, içtikleri suyu da hazır su içmeleri için alıştırmalısınız. Her ne kadar maltese terrier bakımı konusunda uzman olursanız olun. Yüksek mineralli su içirirseniz; Gözlerinden çapaklanma ve lekelenmeye sebep olmaktadır. Bu nedenle köpekler için özel üretilmiş suları tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın