Makarna Yapmanın Püf Noktası
makarna

Makarna Yapmanın Püf Noktası

Makarna hemen her evde pişen en lezzetli yiyeceklerden biridir. Doyurucu özelliğinin yanı sıra farklı malzemeler ile süslenerek, farklı damak tatlarında alternatif oluşturması nedeniyle çok sık tercih edilir.

Makarna Yapmanın Püf Noktası

Makarna yapmanın püf noktası bilindiğinde daha lezzetli sonuçlara ulaşmak da kaçınılmaz olacaktır. Bilindiği gibi bu yiyeceğin lezzetinin en önemli sırrı sosunda bulunuyor! Ayrıca yiyeceğinizi kalori değerini de tam olarak hazırladığınız soslar belirlemektedir. Tercih edilen soslarla diyet makarna ya da yüksek kalorili doyurucu bir öğün hazırlamak mümkündür. Makarna yapmanın püf noktaları ise şunlardır;
Makarnayı Bol Suda Haşlayın

Makarna yeteri kadar bol suda haşlanmadığında birbirine yapılabilir. Ayrıca suyun az olması nedeniyle makarna hamurumsu bir kıvam alır. Bu da lezzeti oldukça olumsuz etkiler. Leziz ve tadına doyum olmayacak makarna yapımının en önemli püf noktası, makarnayı bol suda haşlamaktır. 1 paket makarna ortalama 500 grama denk gelmektedir. 500 gram içinse 400 mililitrelik su yeterli olacaktır. Ancak haşlama işlemini gerçekleştirdiğiniz tencerenin de ideal büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir. Kıymalı makarna yapmanın püf noktaları içinde de makarnayı iyi bir şekilde haşlamak bulunmaktadır.

Haşlama Suyuna Biraz Tuz ve Zeytinyağı Ekleyin


Makarna pişirme yöntemleri arasında en önemli hususlardan biri de tuz ve zeytinyağını makarna haşlama suyu iyice kaynadıktan sonra eklemektir. Önceden eklenen tuz, suyun haşlanma süresini uzatır. Zeytinyağını da tam zamanında eklediğinizde kullanılan tencere ve su yeterli değilse makarnaların yapışmasını engeller. Bu nedenle makarna suyu iyice kaynadıktan sonra bir miktar tuz ve zeytinyağı eklemekte fayda olacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Maydanoz Zayıflatır mı? Maydanoz Kürü İle Zayıflayanlar

Makarna Pişirme Süresine Dikkat Edin


Lezzetli makarna pişirmenin en önemli sırrı pişirme süresine dikkat etmektedir. Elbette ki tat, tercih edilen makarnanın tazeliğine ve tipine göre değişebilir. İdeal olan ise kaynar suya bırakılan makarnaların ortalama 8 ya da 12 dakika boyunca kaynatılmasıdır. Böylece makarnanız ne çok katı kıvamda olacak ne de fazla hamur olacaktır. Makarna yapışmaması için püf noktalar arasında pişirme  süresine dikkat edilmesi gerektiği de bulunur.

Sıcak Servis Edin


Makarna suyu süzülüp, sosu hazırlandıktan sonra vakit kaybetmeden makarnanızı sos ile buluşturunuz. Makarna sıcak servis edilmesi gereken bir lezzettir. Pişirilen makarnanın lezzetli olması için mümkün olduğunda tamamının sıcak bir şekilde tüketilmesi gerekir. Artan makarna ise buzdolabında bekletilmeli ve sonrasında yine ısıtılarak servis edilmelidir.

Bir cevap yazın