Kuru Cilt Nedir? Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuru cilt nedir. Kuru cilt bakımı nasıl yapılır.

Kuru Cilt Nedir? Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin yeteri kadar nem ve yağ içermemesi sonucunda cilt üzerinde kaba ve pul bir görünüm oluşmasına kuru cilt sorunu olarak nitelendirilmektedir. Normal ve karma cilt tipilerine göre kuru ciltlerin yapısı daha az elastiktir. Sürekli gergin hissettirir ve kaşıntıya da eğimlidir. Çevresel faktörlere bağlı olarak tahriş oranının artması ya da azalması mümkündür. Ayrıca birçok özel bakım kremi ile de kuru cilt sorunu giderilmektedir. Peki kuru cilt nedir, kuru cilt bakımı nasıl yapılır ve kuru ciltlere özel bakım malzemeleri nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

Kuru Cilt Nedir? Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt yapısı genellikle sıcak havalarda daha sıkıcı bir görüntü yaratmaktadır. Yüz ya da vücudu kuru ciltten arındırmak, daha taze ve daha genç görünmek için günlük cilt bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor.  Peki hem yaz hem de kış aylarında günlük cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Özellikle de kış aylarında cildin çok daha fazla kuruyarak, pul pul dökülmesi kaçınılmazdır. Böyle durumlarda sert hava ve iklim koşullara karşı cildin korunması gerekir. Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan yoğun bir nemlendirici ile cildi ısıtmak mümkündür. Bu yöntemle kış aylarını da yumuşacık bir tenle geçirebilirsiniz.

Kuru cilt bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da nazikçe temizlemek. Kuru ciltler bir hayli hassas olduğundan temizlikleri de zor olabilir. Cilt doğal içerikli yağlara yoğun olarak ihtiyaç duyar. Doğal yağ içerikli ürünlerle cildinize nazikçe masaj yaparak da sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca kuru cilt yapısına sahip olanlar, duş alırken çok sıcak su tercih etmemeli, tüy alırken tıraş köpüğü gibi nemlendirici nitelikli ürünler kullanmalı, uykudan önce nemlendirici krem uygulamalı ve beslenmesine de dikkat etmelidir.

Kuru Ciltler İçin Doğal Çözümler

Kuru cilt yapısını nemlendirerek, sağlıklı bir görünüm elde etmek mümkündür. Nemlendirme işlemi için kremler tek çözüm değildir. Hemen her evde bulunan birçok malzeme ile daha genç bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Kuru ciltler için doğal çözümler ve malzemeler şunlardır;

 • Zeytinyağı; Sızma zeytinyağları kuru ciltler için çok sağlıklı bir seçenektir. Daha etkili bir sonuç elde etmek için zeytinyağını hafif ılık hale getirerek, nazik bir masajla cildinize uygulamalısınız.
 • Avokado; Avokado, yağlar, proteinler, antioksidanlar ve yağ asitleri açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Düzenli tüketilmesiyle cilt sıkılaşır ve parlaklık kazanır. Avokado ezilerek, yüze maske gibi uygulandığında ise kuru cilt sorunu giderilebilecektir.
 • Muz; bu besin kaynağı tek başına kuru cilt sorununu çözmek için yeterli değildir. Ancak kırışıklıkların giderilmesi ve sivilcelerin önlenmesi için ideal bir meyvedir.
 • Yulaf; Doğal içerikli olmayan kremler cildi nemlendirirken tahriş edebilmektedir. Böyle bir risk almak istemiyorsanız yulafı ezip, maske olarak cildinize uygulayarak doğal nemlendiricinizi yapabilirsiniz.
 • Süt; Süt cildi nemlendiren ve yağ dengesini koruyan bir besindir. Cildi kötü bakterilerden arındırır ve onarır. Bu nedenle kuru cilt yapısına sahip olan herkes düzenli olarak süt tüketmelidir.
 • Yumurta Sarısı; Yumurta sarısı protein açısından çok zengindir. Bu nedenle de kuru ciltlerin nemlendirilmesinde en sık tercih edilen malzemelerden biri olmuştur.

Bu malzemelere ek olarak; bal, mayonez, yoğurt ve kakaoda kuru cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Birçok malzeme bir araya getirilerek doğal bir maske üretilebilir. Böylece cildinizin daha sağlıklı bir şekilde parlaması sağlayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Sabun

Kuru ciltlerin bakımında tercih edilen sabunlar çok önemlidir. Bilindiği gibi bazı ürünler kimyasal malzemeler açısından çok zengindir. Bu tür malzemeler kuru cildin, pul pul dökülerek tahriş olmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca bilinçsizce tercih edilen sabunlar, cilt yapısının sağlığını da riske atıyor. Peki kuru ciltler için sabun seçerken hangi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır? Kuru ciltler için en iyi doğal içerikli sabunlar şunlardır;

 • Aloe vera Sabunu; Aloe vera nemlendirme özelliği yüksek olan bir bitkidir. Aynı zamanda cilt üzerindeki kızarıklık ve de şişkinlikleri de gidermektedir. Kuru ciltlerin ihtiyacı olan nemi sağlar ve cildin yağ dengesini kontrol altına alır.
 • Kakao Sabunu; Kakaonun en önemli özelliği çatlaklara çok iyi geliyor olmasıdır. Kuru cilt üzerinde kurumaya bağlı çatlaklar oluşabilir. Kakao sabunu ile cildinizi hem nemlendirebilir hem de içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde çatlak sorununuzu da giderebilirsiniz.
 • Jojoba Sabunu; Jojoba, E vitamini açısından çok zengindir. Üretilen sabunlar Jojoba bitkisinin özünden yapılmaktadır. Düzenli kullanımda selülit, cilt çatlağı, sivilce ve yara izlerini tedavi eder. Ayrıca da cildi derinlemesine nemlendirmektedir.
 • Zeytinyağı Sabunu; Zeytinyağı vitaminler açısından çok zengindir. İçeriğinde bulunan K, E ve D vitaminleriyle kuru ciltleri nemlendirmek ve elastik yapısını korumak mümkün olacaktır.

Kuru cilt probleminde mümkün olduğunca doğal içerikli sabunlar kullanılmalıdır. İçeriği tamamen doğal olmayan sabunlar yara oluşumu, cilt kızarıklığı, alerji ve kaşınma gibi problemlere neden olabilmektedir. Doğal içeriğe sahip sabunlar günümüzde hemen her yerde satılmaktadır. Ulaşımı da oldukça kolay olan sabunlarla, daha genç görünen bir cilt elde edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Siyah Noktalar için 7 Doğal Peeling Önerileri

Haftalık Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt, nem oranı çok düşük olduğundan erken yaşlanma sorununu da beraberinde getirmektedir. Ayrıca hem sıcak hem de soğuk havalarda sıkça tahriş olmanın yanı sıra, ciltte pembe bir görüntü, kırmızı benekler, kaşıntı ve döküntü gibi problemler de kuru ciltlerden kaynaklanmaktadır. Peki haftalık cilt bakımı nasıl yapılır? Kuru cilt bakımı haftada 1 kez mi yapılmalıdır?

Haftalık cilt bakım rutini oluştururken cildinizin o anda neye ihtiyacı olabileceğini en iyi şekilde kestiriyor olmanız gerekir. Bu husus dikkat edildiğinde doğru malzemeler ile daha sağlıklı cilt yapısı elde edilebilecektir. Kuru ciltler için haftalık bakım rutinine ilk olarak doğal yağlarla cilde masaj yapma yöntemi eklenmelidir. Akabinde ise doğal sabunlarla cilt temizlenmeli, onarılmalı ve tazelenmelidir. Banyo esnasında sıcak su kullanımından mutlaka kaçınılmalıdır. Sıcak su, kuru cilt yapısının soyularak tahriş olmasına neden olmaktadır. Cilt bakım rutinin en son aşamasında ise doğal içerikli bir nemlendirici kremi sürerek, cildinizi dinlenmeye bırakmanız şarttır.

Aşırı Kuru Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Aşırı kuru cilt, elastik yapısını tamamen kaybetmiştir. Cildin kılcal damarlara olan yakındığı daha fazla olduğundan sıkça tahriş olma, pul pul dökülme ya da yara olma gibi problemler ile karşı karşıya gelinmektedir. Bu rahatsızlıkların tamamen ortadan kaldırılması içinse rutin bakımların aksatmadan yapılması şarttır. Aşırı kuru cilt için ne yapılmalı?

Aşırı kuru cilt yapısı için öncelikle cilde içeriğinde herhangi bir kimyasal malzeme bulunmayan bir nemlendirici kremle ya da tamamen doğal yağlarla nazikçe masaj yapılmalıdır. Cilde uygulanan masaj sayesinde cilt zamanla kaybetmiş olduğu elastik yapısını geri kazanabilmektedir. Aşırı kuru cilt problemi genellikle evde çözüme ulaştırılması gereken bir sorun değildir.

Böyle durumlarda olası risklerin önüne geçmek için dermatoloji uzmanlarından yardım ve destek alınabilecektir. Aşır kuru cilt yapısının giderilmesi için bol miktarda vitamin ve mineral içerikli meyvelerin tüketilmesi şarttır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ten, ipeksi ve daha canlı bir görünüm için düzenli periyotlarda cilt bakımı uygulanmalıdır. Öyle k i bakım ihmal edildiğinde bazı önemli cilt sorunlarıyla karşı karşıya gelmek kaçınılmaz hale gelebilir. Elbette cilt bakımı yapmak kadar bakım esnasında hangi ürünlerin de tercih edildiği son derece önemli olacaktır.

Cilt sağlığına önem veren herkes, gerekli bakımları günlük ve haftalık olarak gerçekleştirmelidir. Doğru bakım yöntemlerini bulmak içinse cilt tipini bilmek şart. Buna göre cildin ihtiyaçlarını karşılanmalı ve mümkün olduğu kadar da doğal yöntemlerle bakım gerçekleştirilmelidir. Peki cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

Düzenli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli cilt bakımı yaptırmak, cilt sağlığının devamlı olarak korunması açısından çok önemlidir. Bakım uygulamalarını gerçekleştirirken, cilt tipine göre seçimler yapılmalıdır. Mesele cildiniz çok kuru ise daha çok nemlendirici özelliği yoğun olarak cilt bakım ürünlerini tercih etmeniz gerekirken, cildiniz biraz daha yağlı ise de böyle durumlarda içeriğinde yağ bulunmayan kozmetik malzemeler tercih etmeniz gerekiyor.

Cilt bakımı için en sağlıklı zaman ise sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce. Sabah uyandığınızda cildin gün boyunca ihtiyacı olan nemi karşılamak için, cilt ihtiyaçlarına göre seçilmiş bir nemlendirici krem sürülebilir, maske uygulanabilir ya da cildi rahatlatacak tonikler tercih edilebilir.

Gece yatmadan önce ise cilt üzerinde biriken ölü deriyi gidermek, cildi tazelemek ve yenilemek adına peeling gibi bakım ürünlerini kullanmak çok daha doğru olacaktır. Peki düzenli cilt bakımı nasıl yapılır?

Düzenli cilt bakımı için cilt yapısının öğrenilmesi gerekir. Cilt yapısı öğrenildikten sonra günlük mü yoksa haftalık mı bakım yapılması gerektiğine karar verilir. Düzenli bakım uygulamaları sonrasında cilt daha taze ve daha ipeksi bir görünüm kazanacaktır.

Güzellik Merkezlerinde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzellik merkezleri sağlıklı bir cilt için düzenli olarak ziyaret edilmesi gereken alanlar arasında yerini alıyor. Ancak bu tür kurumları ziyaret etmeden önce iyi bir araştırma yapılması şart. Zira ortamın ne kadar temiz olduğu, çalışanların ne kadar tecrübeli ve işinde ne kadar iyi oldukları son derece önemli hususlardır.

Cilt insan vücudunun en önemli parçasıdır. Bu nedenle de bakımı en iyi ve en güvenilir alanlarda yapılmalıdır. Sizler de güzellik merkezlerinde cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız işte yanıtı!

Güzellik merkezlerinde cilt bakımı daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir. Cildin esnekliğini kaybetmesiyle; sarkma, kırışık oluşumu, leke oluşumu, gözenek sorunu ve hatta yağ bezesi oluşumu gibi problemler meydana gelir.

Profesyonel cilt bakımıyla kısa süre içerisinde bu tür sorunların tamamından kolayca kurtulmak mümkün olacaktır. Çünkü evde uygulanan bakım yöntemleri, güzellik merkezlerinde uygulanan cilt bakım tekniklerine göre daha basit ve yüzeyseldir. Güzellik salonlarında cilt derinlemesine temizlenirken özel cihazlar kullanılır.

Daha kısa süre içerisinde çok daha etkin sonuçlar elde edilmesi mümkündür. Bakımın ilk aşamasında cilt uzmanları analiz işlemlerini gerçekleştirir. Ardından cildin ihtiyacı olan bakım ürünlerini uygular.

Kuaförde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı için kullanılacak ürünler kadar, bakımı yapacak olan kişiler ve bakımın uygulanacağı mekân da çok önemlidir. Bu nedenle kuaförlerin detaylı bir cilt bakımı için uygun bir alan olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Çünkü cilt bakım yapmak için bazı makinelerin kullanımına gereksinim duyulur. Ancak kuaförlerde bu tarz malzemeler ve makinelerin tam teşekküllü bir şekilde bulunması ne yazık ki mümkün değildir. Peki kuaförde cilt bakımı nasıl yapılır? Kuaförde cilt bakımı yaptırılmalı mıdır?

Kuaförler bir cilt bakım uzmanı değildir. Bu nedenle gerçekleştirmiş oldukları bakım işlemleri de evdekinden farklı olmayacaktır. Kuaförde cilt bakımı için genellikle nemlendirici kremler, losyonlar, arındırıcı maskeler ve diğer kozmetik ürünler tercih edilmektedir.

Makine kullanımı söz konusu değildir. Evde kendi kendinize de gerçekleştireceğiniz işlemler için de kuaföre gidilmesine gerek yoktur. Daha detaylı ve iyi bir cilt bakımı için güzellik merkezlerinin tercih edilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin ihtiyacı olan birçok maddeyi doğal yöntemlerle karşılayacak olan bitkisel bakım yöntemleri vardır. Bu bakım yöntemlerini evde uygulamak oldukça basittir. Peki son zamanların da trendi haline gelen, kadınların vazgeçilmez bitkisel cilt bakımı nasıl yapılır? Bitkisel cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bitkisel cilt bakımı doğal bitki özleri, bitkilerden elde edilmiş yağlar ve bitki karışımlarıyla yapılan maske ya da kremlerle gerçekleştirilmektedir. Yöntem ve kullanılan ürünler tamamen doğal olduğundan kısa süre içerisinde etkin sonuçlar elde edilebilir.

Her cilt sorunu için ayrı bir bitki türünün kullanılması şarttır. Cilt bakımında en çok kullanılan bitkiler aloe vera, Jojoba, Hindistan cevizi, papatya, gül, badem ve içerisinde bol vitamin ve mineral bulunan diğer bitkilerdir. Evde bitkilerle bakım kürü oluşturmak isteyenler, cildin hemen her ihtiyacını karşılayacak, E vitamini açısından zengin bitkileri birbiriyle karıştırarak kendi maskelerini kendileri oluşturabilirler.

Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?

Sağlıklı cilt bakım yöntemlerini keşfetmek için öncelikle hangi adımların, hangi sıra ile izlenmesi gerektiğinin de çok iyi bilinmesi gerekmektedir. İyi bir cilt bakımında uyulması gereken bir sıralama söz konusudur. Bu sıralamaya uygun bir şekilde bakım yapıldığında çok daha sağlıklı ve daha bebeksi bir cilt tipine sahip olmak da kaçınılmaz hale gelecektir. Peki cilt bakımı sıralaması nasıl olmalı? Sağlıklı cilt bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar…

 1. Cilt Tipinizi Öğrenin

Herkes kusursuz bir cilt yapısına sahip olmak ister. Bunun için bakımın ilk aşamasında cildinizi iyi tanımaya yönelik araştırmalar yapmalısınız. Mesele güvenilir bir güzellik merkezinde cilt analizi yaptırarak, normal, karma, yağlı ya da kuru cilt tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu saptayabilirsiniz.

 1. Cildinizi Temizleyin

Cilt bakımında en önemli unsurlardan biri de temizliktir. Cildinizi ne kadar temiz tutarsanız o kadar sağlıklı bir görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle bakım işlemlerine de öncelikle yüzünüzü cilt tipinize uygun olan bakım malzemeleriyle yıkayarak başlamanız gerekiyor.

 1. Cildinizi Nemlendirin

Cilt tipi ne olursa olsun, her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle kendinize en uygun olan nemlendiriciyi her gün düzenli olarak kullanmaya özen göstermek gerekir. Mümkünse içeriği su bazlı olan ve siyah nokta oluşumuna engel olan ürünlerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Yağlı cilde sahip olanlar ise içeriğinde yağ bulunmayan nemlendiricileri tercih edebilirler.

 1. Makyajınızı Temizlemeden Uyumayın

Cilt sağlığını bozan en önemli husus gece makyaj ile uyumaktır. Özellikle de fondöten sürülmüş ve temizlenmemiş cilt gece boyunca cildin nefes almasını engeller. Gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu da ilerleyen süreç içerisinde akne ve sivilce oluşumu ve daha kırışık cilt yapısı gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Daha sağlıklı cilt için kesinlikle makyajınızı temizlemeden uyumamalısınız.

 1. Makyaj Malzemelerinizi Paylaşmayın

Herkesin cildi kendisine özeldir. Bu nedenle makyaj malzemelerinizi paylaşmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü başkalarının cilt sorunları, aynı makyaj malzemesinin kullanılmasıyla bir diğer kişiye geçebilir. Makyaj malzemelerini paylaşmamak bu açıdan çok önemlidir.

Düzenli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Düzenli cilt bakımı, ciltte meydana gelen bazı sorunların azalmasında ve yeni sorunların oluşmasını engellemede son derece önemli bir husustur. Temiz ve sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak için düzenli olarak cilt bakım uygulamaları yapmak gerekiyor. Cilt bakımı yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Bunlardan biri de öncelikle kişilerin kendi cilt tipi hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. Yani cilt tipini belirlemeleridir. Cilt tipi analizleri genellikle güzellik salonlarında yapılmaktadır. Ancak evde yapılacak bazı testler ile de cilt tipini öğrenmek mümkündür. Peki düzenli cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı yaparken hangi adımları uygulamanız gerekiyor? Merak edenler için işte en önemli detaylar…

Evde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde cilt bakımı yapmanın birçok sırrı bulunuyor. Bazı önemli püf noktalar keşfedildiğinde daha canlı, daha sağlıklı ve daha ipeksi bir cilde sahip olmak mümkün olacaktır. Günümüzde hemen her kadın “Evde cilt bakımı nasıl olmalı” konusunda büyük tereddütler yaşamaktadır. Bunun nedeni ise cilt tipini yeteri kadar tanıyamamaktır.

Evde cilt bakımı yapmak için öncelikle kendinize periyodik olarak gerçekleştireceğiniz bir plan oluşturmanız gerekiyor. Bakımın ilk aşamasında sabah uyandığınızda cildiniz için en uygun olan ürünler ve bol su ile yüzünüzü yıkamalısınız. Her gün makyaj yapan kişiler için düzenlenecek olan bakım periyotlarının hem sabah hem de akşam olmak üzere 2 defa yapılması daha sağlıklıdır.

Evde cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; yanlış ürün kullanmamaya özen göstermektir. Çünkü bazı ürünler bazı ciltlerde siyah nokta oluşumu, sivilce oluşumu vb. gibi problemlere yol açabiliyor.

Bu problemler ise ilerleyen süreç içerisinde cilt elastikiyetinin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Olası tüm riskleri ortadan kaldırmak için cilt tipine en uygun kozmetik ve kişisel bakım ürünleriyle evde bakım yapmak gerekir.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Günlük cilt bakımı yapmak için de yine cilt tipini en iyi şekilde tanımak, buna uygun bakım ve kişisel bakım ürünleri kullanmak gerekmektedir. Rutin bakımlar genellikle yüzün bol su ile yıkanarak, kirden ve bakterilerden arındırılmasıyla başlamaktadır.

Akne problemi olanlar sabah ya da akşam haftada bir kez olmak kaydıyla peeling işlemi gerçekleştirmelidir. Ancak normal, karma ve kuru ciltler için daha farklı yöntemler tercih edilmelidir. Peki en sağlıklı yöntemlerle günlük cilt bakımı nasıl yapılır? Günlük cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Hangi ürünleri kullanılmalı?

Günlük cilt bakım rutini cilt yapısına en uygun olan köpük temizleyiciler ile yüzün yıkanmasıyla başlamalıdır. Daha sonra cildin günlük ihtiyacı olan kadar nemlendirici sürülmesi gerekir. Nemlendirici cilt tarafından emilene dek ikinci bir bakım malzemesinin kullanılmaması şarttır. Etkili bir nemlendirme işleminin ardından günlük makyaj yapılabilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  En İyi Dermokozmetik Ürünler Nelerdir?

Gece kesinlikle makyaj temizlenmeden uyunmamalıdır. Aksi takdirde cilt üzerinde akne ve sivilce oluşumu meydana gelmektedir.

Cilt Türüne Göre Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sadece estetik açısından değil sağlık açısından da insanların ciltlerine iyi bakmaları gerekmektedir. Düzenli cilt bakımı, yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen kırışıklık ve deformasyon gibi sorunların giderilmesi için son derece önemlidir. Ancak cilt bakımı yaparken, cilt türüne yani cildin yapısına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Cilt yapısı; normal, kuru, yağlı ve karma cilt olmak üzere 4 farklı bölümde incelenmektedir. Cilt türüne göre evde cilt bakımı nasıl yapılır? İşte en önemli püf noktalar…

 1. Evde Kuru Cilt Bakımı

Kuru cilt, düzenli olarak nemlendirilmesi gereken bir yapıya sahiptir. Hem yaz hem de kış aylarında nem eksikliği ve cildin elastik yapısının kaybedilmiş olması nedeniyle pul pul dökülmeler görülür. Bu da ilerleyen süreç içerisinde cildin tahriş olmasına sebebiyet vermektedir.

Evde kuru cilt bakımı yaparken nemlendirme özelliği yüksek olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bakım yağları kullanılabilir ya da kuru cilt için iyi gelen bitkileri karıştırarak bir bakım kürü uygulanabilir.

 1. Evde Normal Cilt Bakımı

Normal cilt yapısı itibariyle oldukça sağlıklı olsa da bu bakıma ihtiyaç duyulmadığı anlamına gelmez. Normal cilt bakımında genellikle cildin günlük olarak ihtiyacı olan nemlendiriciler kullanılmaktadır. Ayrıca her ciltte belirli periyotlarda ölü deri birikimi söz konusu olabilmektedir. Cilt üzerindeki ölü deriyi arındırmak için peeling uygulaması haftanın en az 1 günü mutlaka yapılmalıdır.

 1. Evde Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt akne ve sivilce oluşturmaya meyillidir. Bu nedenle düzenli olarak cilt üzerindeki fazla yağın arındırılması gerekmektedir. Cildin hem sağlıklı kalması hem de tahriş olmadan temizlenmesi için tercih edilen ürünlerin içeriklerine dikkat etmek şarttır. Genellikle limon ve nane gibi bitkilerle yapılmış tonikler, cildin yağ dengesini korumak için ideal bir seçenek olmaktadır.

 1. Evde Karma Cilt Bakımı

Karma ciltler kimi zaman aşırı derecede yağlanabilir kimi zaman da mevsim şartlarına bağlı olarak kuruyabilmektedir. Karma cilt yapısına sahip olanların, dönemsel olarak sahip oldukları cilt tipine göre bakım yapmaları gerekir. Karma cilt bakımında da nemlendiricilerin önemli büyüktür. Diğer tüm bakım malzemeleri cildin duruma göre periyodik olarak değiştirilerek kullanılabilir.

Evde Pratik Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı yapmak için doğal içerikli ürünlerin ne işe yaradığını da çok iyi bilmek gerekiyor. Hemen her evde bulunan yoğurt, bal, limon vb. gibi malzemeler ile basit kürler hazırlayabilir ve cildinizin gerek duyduğu nemlendirme, fazla yağdan arındırma ve temizleme gibi ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirsiniz. Peki evde pratik cilt bakımı nasıl yapılır? İşte en doğal ve en pratik cilt bakım maskeleri…

Yoğurt Limon Maskesi

Yoğurt limon maskesi genel olarak cilt üzerinde akne sorunu olan kişiler için önerilmektedir. Maskeyi yapmak için 1 kâse yoğurt ve de 1 adet limona ihtiyaç duyulur. Tüm malzemeler bir kap içerisinde iyice karıştırılarak yüze ya a akneli bölgeye sürülür. Ortalama 15 dakika boyunca bekledikten sonra ılık su ile yüz maskeden arındırılır.

Türk Kahvesi Maskesi

Türk kahvesi, cildin rahat nefes almasını sağlayacak doğal içerikli bir malzemedir. Maske yapmak için 4 yemek kaşığı Türk kahvesi, 8 yemek kaşığı kadar süt ve 1 yemek kaşığı kadar da limon suyuna ihtiyaç vardır. Bir kap içerisinde tüm malzemeler belirtilen sıra ile birbirine karıştırılır. Ardından cildin üzerine nazikçe masaj yaparak uygulanır. En son aşamada ılık su ile temizlenir. İşlem sonunda cilt pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme ulaşılacaktır.

Karbonat Maskesi

Karbonat dikkatli ve uygun cilt tiplerinde kullanıldığında çok sağlıklı bir maddedir. Kür oluşturmak için 1 çay kaşığı kadar karbonat ve de 1 yemek kaşığı kadar yoğurt birbirine iyice karıştırılır. Akabinde yüze masaj yaparak uygulanır. Elde edilen kür aslına bakıldığında bir nevi peeling ihtiyacını karşılamaktadır. Karbonat maskesi cildin ölü derilerden arındırılmasın bir hayli etkilidir.

Zerdeçal

Zerdeçal anti bakteriyel özelliği bulunan ve akne tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar üreten bir bitki çeşididir. Maske yapmak için 1 yemek kaşığı kadar zerdeçal ve çok az miktarda da suya gereksinim duyulur. Tüm malzemeler birbiri ile iyice karıştırılır. Elde edilen karışım bir macun kıvamına gelmelidir. Nazikçe cilde masaj yaparak uygulandıktan sonra ılık su ile temizlenir.

Sonuç

Kuru cilde nasıl bakım yapılacağını öğrenmek zor olabilir. Cilt, saç gibi, yaşamımızın uygun bakımı hak eden önemli bir yönüdür. Bu, yüzün günde iki kez yıkanmasını, nemlendirilmesini ve nemlendirilmesini sağlayan bir losyonun yanı sıra ölü hücreleri cildin yüzeyinden temizlemek için bir ovma ile içerir. Cildimizi kirlilik ve aşırı sıcaklık gibi çevresel nedenlerden nemlendirip koruyabilen losyonlar ve kremler de kullanabiliriz.

Kil maskesi gibi tamamen doğal yüz ürünlerini de kullanabiliriz. Bunu yapmanın yolu, yüzünüze uygulamak ve yaklaşık on dakika boyunca haftada bir veya iki kez kullanmaktır. İşlemden sonra cilt çok kuru olacak, ancak maskenin tüm içeriğini emdiğiniz gibi, bir dahaki sefere biraz daha yumuşak olacak, ancak daha koyu bir renk olacak. İşlemden sonra yüz daha sağlıklı görünecek ve genç bir ışıltı hissedecek ve koruyacaktır. Tamamen doğal yüz ürünleri normal temizleyicilerle aynı şekilde çalışacaktır. Kirleri giderecek ve aşırı yıkamanın kurumamasını sağlayacaktır.

Bu nedenle, kuru cilde bakmanın bir yolunu arıyorsanız, en iyi seçenek doğal içerikler içeren ürünler için gitmektir. Bu ürünler yerel bakkalda ve hatta internette bulunabilir. Tamamen doğal olan bu ürünlerin kullanımı güvenlidir ve uygulaması ve temizliği kolaydır. Bu ürünleri yaparken kullanılan kimyasallar konusunda endişelenmenize gerek yok. Doğal bileşenler cildin nem tutmasına yardımcı olur ve kuruluktan kaynaklanan herhangi bir hasarı önler. Kuru cilde nasıl bakacağınızı öğrenirken, cildinizin bir doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilmesinin her zaman tavsiye edileceğini de anlayacaksınız. İyi bir diyetiniz yoksa, cilt problemlerini önleyemezsiniz.

 

Lütfen beğenilerinizi belirtin.

This Post Has 2 Comments

 1. Oktay

  Kuru ciltten ben de muzdaribim. Jojoba yağı ve aloe vera sabunu kullanıyorum. Maske hiç kullanmadım. Verdiğiniz tarifler aklıma yattı. Evdeki malzemelerle uygulayabilirim hepsini. Cildime iyi geleni denedikten sonra deneyimlerimi tekrar paylaşacağım.

 2. Cengiz

  Cildim aşırı kuru. Bakım yaptırmayı sürekli unutuyorum ve ihmal ediyorum. Çevremdeki bir çok erkek berbere gittiğinde gerek yüzlerine gerekse ellerine maske yaptırıyor. Ben hep unuttuğum için yüzüm ve ellerim nemsizlikten olsa gerek kaşınıyor. Önerdiğiniz uygulamaları denemeye çalışacağım, teşekkürler.

Bir cevap yazın