Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz: Evde El Bakımı

Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz: Evde El Bakımı

Günlük hayatımızda sık sık güneş, kimyasallar, soğuk hava gibi dış etkenlere maruz kalan ellerimize yeterli şekilde evde el bakımı yapmamız gerekmektedir. Yapılan bakımlarla ellerimiz hem daha sağlıklı olur hem de daha sağlıklı görünür. Ellerinizin erken yıpranması önlemek ve ışıl ışıl bir görünüme sahip olması için bakım yapmak şarttır. Evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz evde el bakımı tarifleri..

Yumuşak Eller için:  Zeytinyağı ve Şeker ile Evde El Bakımı

Zeytinyağının vücudumuz için birçok faydası olduğunu bilmeyen yoktur. Zeytinyağının doğallığından yararlanarak cildimiz ve saçımıza sürmekte oldukça faydalıdır.  Ellerimize kullandığımızda besleyici ve yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Zeytinyağı ile şekeri birlikte kullandığınızda, şekerin pütürlü yapısı sayesinde peeling etkisi yaratacaktır.

 

Evde Zeytinyağı ve Şeker ile El Bakımı Malzemeler

– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

– 1 tatlı kaşığı toz şeker (esmer şeker var ise daha güzel olur)

Evde Zeytinyağı ve Şeker ile El Bakımı Nasıl yapılır

Küçük bir kapta zeytinyağı ve şekeri karıştırın. Bu karışımı peeling yaparak ellerinizi ovun. Parmak aralarınız, ellerinizin üstü tamamına bu işlemi uygulayın. Her bölgeye 40 saniye kadar uyguladığınızdan emin olun. Ellerinizi ılık su ile yıkayın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı
Güçlü Tırnaklar ve Yumuşacık Eller için: Domates suyu, lime, gliserin

Domatesin ile ellerinize bakım yapacak, lime ile tırnaklarınızı güçlendirecek ve gliserin ile elleriniz yumuşacık olacak. Bakımlı ellere sahip olmak bu 3 malzemeyle mümkün.

Evde El Bakımı için Gerekli Malzemeler

– 1 domatesin suyu

– 1 adet lime

– 3 tatlı kaşığı gliserin

Evde El Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra ellerinize masaj yaparak uygulayın. Masaj yaptıktan sonra karışımı ellerinizde 5 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.

Malzemeleri karıştırın ve ellerinize masaj yaparak uygulayın. Uyguladıktan sonra 10 dakika kadar karışımı ellerinizde bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Size özel video

El Kremi Nasıl yapılır?

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ev yapımı el kremi tarifi. Doğal içeriği sayesinde ellerinize bakım yaparak, yeterli nemlendirmeyi sağlayacaktır.

Ev Yapımı El Kremi için Gerekli Malzemeler

– 1 su bardağı zeytinyağı (ya da tatlı badem yağı)

– 1 çay bardağı hindistan cevizi yağı

– 1 çay bardağı balmumu

– 1 tatlı kaşığı E vitamini (kapsül olarak varsa 5 kapsül)

– İstediğiniz bir aromatik yağdan 20 damla (portakal, lavanta, nane gibi aromatik yaplar)

Ev Yapımı El Kremi Yapılışı

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve balmumunu bir kasede homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Hazırladığını karışımı benmari usulü eritin. Bu noktada hazırladığınız karışımın içine su girmediğinden emin olun. Benmari usulü erittikten sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğutma sırasında ara ara karıştırmayı ihmal etmeyin. Karışımızın soğuduktan sonra içerisine istediğiniz bir aromatik yağı ve E vitamini ekleyin. Ev yapımı el keremi hazır. Ağzı kapalı bir kavanozda saklayabilirsiniz.

Parlak ve Canlı Eller için: Evde Ballı El Bakımı

Balın besleyici özelliğinden faydalanarak elleriniz sağlıklı bir görünüme kavuşacak ve limon suyunun renk açıcı ve sertleştirici özelliği sayesinde bakımlı tırnaklarınız olacak. Karbonat ise ölü derileri temizleyerek, cildin yenilenmesini sağlamaktadır.

Evde Ballı El Bakımı için Gerekli Malzemeler

– 3 tatlı kaşığı limon suyu

– 3 tatlı kaşığı bal

– 2 tatlı kaşığı karbonat

Evde Ballı El Bakımı Nasıl Yapılır

Tüm malzemeleri bir karıştırma kabında karıştırın. Karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın. Ellerinizi bu şekilde 10 dakika bekletin ve ardından ılık su ile yıkayın. Ellerinizi yıkarken sabun vb. kullanmayın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kansızlığa Bire Bir Gelen Olağanüstü Meyve

Evde Canlandırıcı El Bakımı

Yüz maskelerinde de sık sık kullanılan bal, yumuşatıcı ve iyileştirici etkisi nedeniyle sık sık kullanılmaktadır.

Evde Canlandırıcı El Bakımı Malzemeler

– 3 tatlı kaşığı bal

– 1 yumurta beyazı

– 1 tatlı kaşığı gliserin

Evde Canlandırıcı El Bakımı Nasıl yapılır

Malzemeleri homojen bir kıvam elde edinceye kadar karıştırın. Temiz ellerinize karışımı sürerek 5 dakika bekletin ve ardından ellerinizi ılık su ile yıkayın.

Evde El Bakımı ile Sauna Etkisi

Yatmadan uygulayacağınız bu bakım ile ellerinizde sauna etkisi yaratacaksınız. Doğal yağların faydalarından yararlanarak evde el bakımı ile sauna etkisi yaratmak mümkün.

Evde El Bakımı ile Sauna Etkisi Malzemeler

 • 6 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
 • 6 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 6 tatlı kaşığı zeytinyağı

Evde El Bakımı ile Sauna Etkisi Yapılışı

Hindistan cevizi yapı eğer kışsa ve donmuş haldeyse benmari usulü eritin. Eridikten sonra, zeytinyağı ve tatlı badem yağını ekleyerek, oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Hazırladığınız karışımı gece yatmadan önce ellerinize sürebilirsiniz. İsterseniz pamuklu bir eldiven ya da streç film sararak etkisini daha fazla görebilirsiniz.

Sağlıklı Eller için Beyaz Sirke ile Evde El Bakımı

Beyaz sirke ile parlak, yumuşak ve sağlıklı görünen ellere sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

– 1 tatlı kaşığı beyaz sirke

– 1 litre su

Yapılışı

1 litre su içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz sirkeyi ekleyerek, hafifçe karıştırın. Bu karışımla ellerinizi günde 1 defa yıkayan.

Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz: Evde El Bakımı

Eldeki Ölü Derileri Temizlemek için Evde El Bakımı

Ellerimiz nemlensin, yumuşasın istiyoruz ama tıpkı yüzümüzde olduğu gibi ellerimizdeki deriyi de temizlemeli, arındırmalıyız öncesinde. Gün içinde ellerimizi çok fazla kullandığımız düşünülürse, elleri temizlemenin önemi ortaya çıkacaktır.

Evde el bakımı: Eldeki Ölü Derileri Temizlemek için Malzemeler

– 1 su bardağı deniz tuzu

– 1 çay bardağı hindistan cevizi yağı

– 2-3 damla aromatik yağ (sevdiğiniz bir koku olabilir. Potakal, nane, lavanta yapı gibi)

Yapılışı

Hindistan cevizi yağı katı halde ise benmari usulü eritin ve oda sıcaklığında ılınmasını bekleyin. Tüm malzemeleri karıştırma kabına koyarak, karıştırın. Nu karışımı ellerinize masaj yaparak, fazla bastırmadan uygulayın. 2-3 dakika kadar bekledikten sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kirpiklerinizi 3 Günde Uzatacak Tarif

Evde Patates ve Badem Yağı ile El Bakımı

El bakımında patates kullanmak biraz kulağa garip gelebilir. Ancak patatesi cilde pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle ellerdeki kızarıklığı geçirmesi ile bilinir.

Evde Patates ve Badem Yağı ile El Bakımı Malzemeler

– 1 adet küçük patates

– 1 çorba kaşığı badem yağı

Yapılışı

 

Patatesi haşladıktan sonra soğumaya bırakın. Kabuklarını soyarak bir kasede püre haline gelinceye kadar ezin. Üzerine badem yağını ekleyerek karıştırın. Ellerinize masaj yaparak uygulayın ve ellerinizi bu karışımla 10 dakika bekletin. Ellerinizi ılık su ile yıkayın.

Evde Zeytinyağı ile Tırnak Bakımı

Bakımlı ve dayanıklı tırnaklara sahip olmak istiyorsanız, tırnak bakımını ihmal etmemelisiniz. Evde zeytinyağı ile tırnak bakımı yaparak, sağlıklı ve güzel görünen, çabuk kırılmayan tırnaklara sahip olacaksınız.

Evde Zeytinyağı ile Tırnak Bakımı Malzemeler

– Bir çay kaşığı zeytinyağı

– Bir çay kaşığı limon yağı

evde el bakımı
evde el bakımı

Evde Zeytinyağı ile Tırnak Bakımı Nasıl yapılır

Malzemeleri karıştırarak, tırnaklarınıza tırnak fırçası yardımıyla sürün. Tırnak fırçanız yoksa çok sert kılları olmayan temiz bir diş fırçası da olur. Tırnaklarınızda karışımı 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Limon sayesinde güçlü ve zeytinyağı sayesinde canlı tırnaklarınız olacak.

Ellerinizi Korumak için Nelere dikkat etmeli?

 • Ellerinizin deterjanlar gibi kimyasal içeriği olan ürünlerle direk temasını engelleyin. Kimyasalların cilde temas etmesi oldukça sakıncalıdır. Ev işlerinizi yaparken temizlik için uygun olan eldivenlerden kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Dış etkenler nedeniyle elleriniz kurur ve çatlar. Ellerinizi sık sık nemlendirin. Özellikle gece yatmadan nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
 • Ellerinize verdiğimiz tariflerdeki bakımları yaptıktan sonra sabun ile yıkamayın. Sadece ılık su ile yıkayın.
 • Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu sürün.
 • Cildi dışardan desteklemek kadar sağlıklı beslenerek desteklemekte önemlidir. Bol su için ve sağlıklı beslenin. Özellikle sağlıklı yağ içeriği olan besinler tercih edin. Sağlıklı yağlar; Somon, fındık, kabuklu yemişler, yumurta, yeşil sebzeler gibi.

Yukarıda verdiğimiz tüm tarifler sağlıklı olan kişiler içindir. Bir deri hastalığınız varsa ya da malzemelerden herhangi birini alerjik reaksiyon gösteriyorsanız kullanmayınız. Sağlık probleminiz olması durumunda mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı yazımızı okudunuz mu?

This Post Has 3 Comments

 1. Özgül

  Güçlü tırnaklar ve yumuşak eller için domates suyu önermişsiniz. Ellerimde egzama var, domatese değdikten sonra kaşıntı başlıyor. Zeytinyağı ve şeker karışımı benim için daha uygun. Faydalı önerileriniz için teşekkür ediyorum.

 2. İlve

  Sirkeyi şu dönemlerde daha da çok kullanıyoruz. Meyve sebzeleri dezenfekte ederken ya da marketten aldığımız ürünleri temizlerken sirkeyle sürekli haşır neşir oluyoruz. Beyaz sirkenin elleri parlak ve yumuşak yaptığını söylemişsiniz. Ekstra zaman harcamadan bu süreçte sirke sayesinde sağlıklı ellere kavuştuk.: )))

 3. Cengiz

  Deterjan gibi kimyasalları kullanırken mutlaka eldiven takılmalı. Yoksa ne kadar bakım yaparsanız yapın cildiniz yine bozulacaktır. Bulaşık deterjanları, çamaşır suları ya da yüzey temizleyici gibi ürünlerden ziyade arap sabunu gibi doğal temizleyicileri kullanırsanız cildiniz daha az zarar görür.

Bir cevap yazın