Köfte Yapmanın Püf Noktası
Köfte yapmanın püf noktası

Köfte Yapmanın Püf Noktası

Köfte hemen herkes tarafından çok sevilen ve de ana yemeklerde sıkça tercih edilen bir besindir. Ancak köfte yapmak çok kolay gibi görünse de yapılan küçücük bir hata bile lezzetin kötü etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle köfte yapmanın püf noktası mutlaka bilinmelidir. İşte lezzetli köfte yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

Köfte Yapmanın Püf Noktası

Bayat Ekmeklerin Kabuğunu Ayırın

Yumuşacık bir ev yapımı köfte için bayat ekmek kullanacaksınız, ekmek kabuklarını ayırmanız gerekiyor. Çünkü ekmek kabukları pişirme esnasında köftenin sertleşmesine neden oluyor. Sadece ekmek içi kullanıldığında köftenin hem içi hem de dışı yumuşacık bir kıvam alır. Tabi ki ekmek yerine galeta unu da tercih edebilirsiniz. Köfte yapmanın püf noktaları arasında bulunan bu kural pişirme ve hazırlık esnasında da size pratiklik sunacaktır.

Köfteyi Elinizle Yoğurun

Köfte elle yoğurularak hazırlanması gereken bir yiyecektir. Ancak bazen daha hijyenik olması için çeşitli mutfak araç gereçlerinin kullanımı tercih edilmektedir. Özellikle de bu malzemeler metal ise, metal tadı köfteye de geçerek, kötü bir tat oluşturur. Ellerinizi iyice temizledikten sonra köftenizi yoğurabilirsiniz. Köfte yapmanın pratik yöntemleri arasında yer alan bu yöntemle yemekleriniz çok daha lezzetli olacaktır.
Harcınıza Soğan Suyunu Eklemeyin

Köftenin olmazsa olmaz malzemesi elbette ki soğan. Kuru soğanı doğrayarak köfte harcına eklemeniz lezzetin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Daha homojen bir yapı oluşturmak ve daha sağlıklı bir tat elde etmek için soğanlarınızı rendeleyin ve suyunu sıkarak ayırın. En güzel ve lezzetli köfte yapmanın sırrı soğanı rendeleyerek harca eklemektir.

Kıymanızı İki Kez Çektirin

Her ne kadar marketlerde ve kasaplarda kıymalar köftelik kıyma olarak satılsa da yine de bir kez daha çektirilmesinde fayda olacaktır. Daha lezzetli bir köfte yapmak için kıymanızın içine bir miktar da kuyruk yağı ekletebilirsiniz. Böylece köfteniz olduğundan daha tok duracak ve lezzeti de daha yoğun bir kıvamda olacaktır. Köfte harcı hazırlamanın püf noktaları için bu aşama başlangıç aşamasıdır ve de oldukça önemlidir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Pirinç Yemek Zararlı mı? Pirinç Nasıl Tüketilmelidir?

Çok Yoğun Baharat Kullanmayın

Et tadının önüne geçecek kadar baharat kullanılması köfte yaparken en sık yapılan hatalardan biridir. Elbette ki baharat yemekleri tatlandırır. Fakat et yemekleri yaparken aşırı baharat kullanmak et tadının geri planda kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle baharatların dozunda kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın