Kış Aylarında Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Cilt Bakımı
Kış aylarında cilt kuruluğu

Kış Aylarında Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Cilt Bakımı

Hiçbir şey soğuk kış aylarında, buharlı sıcak duş ve banyodan daha keyifli değildir. Ancak sıcak su, kuru cildin düşmanıdır! New York’lu dermatolog Anne Chapas, “Sıcak su, cildin doğal hidrasyonunun bozulmasına (cildin nemini kaybetmesine) sebep olur. Sıcak duş ve banyonun yaratacağı kış aylarında cilt kuruluğu gidermek için yağlı asit bakımından zengin olan soya yağı ve hint tohumu yağı kullanılmalıdır.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğu için Daha Yoğun Nemlendirici Kullanma

Kış aylarında kuruyan cildi nemlendirmeye özen göstermeli. Duştan sonra cildi kurulamak için nemli bir havlu kullanılmalı. Ve içeriği yoğun olan nemlendiricilerle cilt nemlendirilmeli. Kışın kullanılan nemlendirici, yaz aylarında kullanılandan daha yoğun içeriğe sahip olmalı. Pullu, çatlamış, kuruyan cildi kış aylarının soğuk günlerinde soya yağı, hint tohumu yağı ve yoğun nemlendiricilerle sağlıklı, ışıltılı bir cilde sahip olmak mümkün. Nemlendirmeye yardımcı olarak hyalurolik asit ve gliserin içerikli serumlar kullanılmalıdır.

Kış Aylarında Günlük Bakım

Soğuk kış gecelerinde yatmadan önce vazelin gibi yoğun bir nemlendiriciyle boyundan, ayaklara kadar bütün vücut nemlendirmeli. Yüz cilt tipine uygun bir nemlendiriciyle yüz de nemlendirmeli. Bu bütün gece cildi yumuşatır, uyku esnasında nemi içeride tutar. Laboratuar değerlendirmelerinde cildin nem oranını neredeyse yüzde 60 arttırmaktadır.

Kış aylarında cilt kuruluğunu engellemek için köpük, jel gibi yüz temizleyicileri, yüzü iyi temizlemiş olsa da cildi ciddi oranda kurutur bu nedenle kullanılan ürünün içeriğine nem oranının kış aylarına özel yüksek olmasına dikkat etmelidir. Cildi kurutabilecek, sert aktif maddeleri içeren ürünler yerine temizleme yağı önerilebilir. Aşırı kuru ciltler için, arındırırken cildi yumuşatan yağlar ve yağlara dayanan zengin, susuz formüller içeren temizleme balsamı kış ayları için kullanımı uygundur.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Gür Saçlar için: Saça Soğan Suyu

Sabah duşundan sonra özellikle yüze buz ile soğuk kompres yapmalı, yumuşak nemli bir havluyla kurulanmalı. Soğuk kış aylarında cilt kuruluğunu önlemek için cilt bitkisel yağlarla nemlendirilmeli. 10 damla papatya esansiyel yağı ile 2 bardak suyu çalkalayarak yüz ve vücut cildi nemlendirilmeli.

Kış aylarında cilt kuruluğunu önlemek için, cildi sıkılaştıran tonikler kullanılmamalı. Tonik cildin nemini almasıyla, gergin görünen cildin aslında nemi alınmış olur.

Kış aylarında cilt kuruluğu
Kış aylarında cilt kuruluğu

Kış Aylarında Kuruyan Yoğunlaştırılmış Cilt Bakımı

Kışın yıpranmış, susuz kalmış cildin ihtiyaç duyduğu son şey, nemi daha da tüketen ve tahrişi arttıran sert, aşındırıcı ovalama ve soymadır. Pul pul dökülen cilt, laktik asit ve meyve asitleri ile daha yumuşak bir cilt soyma formülü olan jojoba yağı tercih edileli ve cilt hafif, nazik hareketlerle fırçalanmalı.

Güzellik laboratuarları, glikolik asit gibi daha güçlü asitlerden şeker, tuz gibi daha sert eksfoliyatörü haftada bir defadan fazla kullanılmaması gerektiğinde hem fikirler. Cildin hidrasyon bariyerini bozma olasılığı daha düşük olan lifleri, lif kabağı, süngerler veya vücut fırçaları aşındırıcı temizlik araçlarını değiştirmeli yüzü ve vücudu havluyla ovmak yerine yumuşak hareketlerle kurulamalı.

Kış aylarında cilt kuruluğuna bir etken de yaşadığımız evin havasının kuru olmasıdır. Kışın camlar kapalı olduğundan hava akımı sürekli bir akış içinde değildir. Bu da ciltte kuruluğa sebep olmaktadır. Ev ara sıra havalandırmaktan başka, nemli bir ortam yaratmak için soğuk nem sağlayan hava akım araçları kullanılmalı ve kalorifer peteklerine nem için su kapları bulundurmalı.

Kış Aylarında El ve Ayak Kuruluğu

El ve ayak bakımı düzenli yapılmadığında dehidrasyona meyillidir. Ayaklardaki cilt daha kalındır, bu nedenle kuru, pürüzlü ölü deri katmanları oluşur. Ellerdeki cilt sürekli olarak elementlere (soğuk, rüzgâr) ve tekrar tekrar yıkanan ellerde cildin nemi kaybolur. Dermatolojik zengin nemlendirici özelliğe sahip bir el kremi kullanılmalı. Eller ve ayaklar kış boyunca nemli olmalı. Gece ayaklar yoğun nemlendiriciyle kremlendikten sonra giyilecek çorap ile gece boyunca ayaklar nemlenip, yumuşayacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Uzun Saçlar İçin Saç Uzatma Önerileri

Kış Aylarında Kuruyan Cildi Sıvı Tüketerek Beslemek

GH Beslenme Laboratuar uzmanları, uygun hidrasyonun doğrudan cilt hücresi yenilenmesi ile ilgili olduğunu söylemektedir. Gün içinde 1,5 ile 2 litre su tüketmeli, meyve ve bitki çaylarından da 5 ila 8 fincan içilmeli. Bununla birlikte, vücut susuz kalmadıkça, ihtiyaçtan fazla su tüketmek cildi nemlendirmeye faydalı olmamaktadır.

Soğuk Kış Aylarında Dudak Bakımı

Dudaklardaki cilt, yüzün geri kalanından daha ince olduğundan sert kış unsurlarının neden olduğu hasara karşı daha duyarlı hale gelir. Nemlendirmeyi yenilemek ve korumak için özellikle geceleri, iç mekân ısısı ve hatta ağızdan alınan nefesin kuruluğu şiddetlendirebildiği durumlarda mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Dudaklardaki kuruluğu ve dahi çatlamayı önlemek için zengin nemlendiriciler tercih edilmeli.

Kış Aylarında Göz Çevresi ve Yanak Bakımı

Göz çevresi ve yanaklar gibi aşırı kuru cilt lekelerini tedavi etmek ve iyileştirmek için güzellik labroratuarı ve dermatologlar tarafından onaylanmış cilt bakım rutinin son adımı olarak su bazlı yoğun nemlendiriciler kullanılmalı. Su bazlı yoğun nemlendirici ile cilt dehidrasyondan korur.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğuna Karşı Beslenme

Soğuk kış aylarının yarattığı olumsuz etkilerle kuruyan cildin nemini korumak için beslenmeye özen göstermelidir. Her ne kadar bir diyet yapılıyorsa da, beslenme rutinini kış aylarında değiştirmeli. Bağırsak ve cilt sağlığı arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Günlük yağ alımı arttırmak, kuru cilt için önemlidir. Ceviz, zeytinyağı, avokado gibi içeriğinde yağ bulunan besinler tercih edilmeli.

 

Bir cevap yazın