Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış aylarında cilt bakımı, her bakımlı kadının merak ettiği genel bir konudur. Ama bu konu hakkında genel geçer bir reçete olmadığı gibi cilt tipine göre değişen bakım kürleri uygulanabilir. Özellikle kuru ve hassas ciltler, soğuk havalardan çok daha fazla etkilenmektedir.

Bazı cilt rahatsızlıkları da kış aylarında çok daha fazla ortaya çıkar. Rosasea ve Rosa isimli cilt hastalıkları, soğuk hava ile temas ettiğinde semptomları maksimum düzeyde belirir. Bu semptomlar cilt kuruluğu, kızarıklık, kaşıntı ve pullanma olarak görülmektedir.

Kış ayları hassas ve kuru ciltlere özel bakım yapılması gerekmekte olan en önemli mevsimdir. Peki, bu özel cilt bakımı nasıl olmalıdır? Bakım için neler yapılmalıdır?

cilt bakımı

Kuru ve Hassas Ciltler

Kuru ve hassas ciltler için uygulanabilecek bakım kürleri nemlendirme ve yumuşatma özelliğine sahiptir. Nemlenen ciltte pullanma ve kızarıklık görülmez. Alkol ve sabun kullanılması sakıncalı olan bu cilt tipinde yumuşak ve likit temizleme jelleri kullanılmalıdır. Çok fazla ovalama ve fırçalama yapıldığı takdirde cildin kızarıklığı ve pullanma görüntüsü artacaktır. O nedenle sadece parmak uçlarıyla sürülen temizleme jeli, bir dakika kadar bekletildikten sonra bol suyla durulanmalıdır. Cilt temizleme jelinden arındırıldıktan sonra cilt, yumuşak bir havluyla ovalamadan, sadece kompres yaparak kurutulmalıdır.

Bu aşamadan sonra normal cilt tiplerinde tonik kullanırken, kuru ve hassas ciltler için eğer istenirse sadece bir miktar gülsuyu pamuğa dökülüp kompres yapılabilir. Kuruduktan bir süre sonra da hassas ciltlere özel nemlendirici sürülebilir. Eğer varsa dermatologunuzun önerdiği nemlendirici kremi kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü piyasada bulunan genel nemlendirici formunda olan kremlerin içinde yer alan retinol aşındırıcı etkiye sahiptir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Şevval Şahin Kimdir? Videolu Resimli

Krem ve yağ formundaki nemlendiriciler, kuru ve hassas ciltlerde, losyonlardan çok daha fazla etkiye sahiptirler. Gliserin içeren nemlendirici kremler ile lanolin içeren yağlar, nemi dış deri tabakasında tutarlar ve cildin kurumasını, pullanmasını önlerler. Kuru ciltlere uygun olarak üretilen nemlendirciler diğer nemlendiricilere oranla çok daha koyu bir formdadırlar. Nemlendirici seçimi yaparken özellikle hassas cilt bakımı için kokusuz olanları tercih etmek çok önemli bir ayrıntıdır.

Bu cilt bakımı ritüelini, gün içinde sabah ve akşam uygulamanız yeterli olacaktır. Ama çok daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız yüz temizleme jeli kullanmanıza gerek kalmadan sadece nemlendirici sürebilirsiniz. Ama yıkama jeli kullanmanıza gerek olmayacaktır.  Hassas ciltlere sahip olanlar peeling ya da aşındırıcı maskeler kullanmamalıdır. Bunları kullanmaları halinde yüzlerindeki pullanma ve kızarıklık günlerce geçmeyebilir.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı

Yağlı ciltler en şanslı cilt tipleridir. Çünkü en az kırışıklık bu cilt tipine sahip insanlarda görülür. Ancak 50 yaşında dahi sivilce problemi yaşayabilirler. Ancak bakımı ve temizliği en kolay cilt tipi yağlı cilt tipi olarak söylenebilir.

Yağlı ciltler için de günde iki kez temizleme kuralı değişmemektedir. Daha fazla ıkamakla sadece yüzünüzdeki nemi azaltacak ve daha fazla yağ üretmesine sebep olacaksınız. Bazen doğru bildiğimiz yanlışlar vardır. Bu da onlardan biridir. Bir diğeri ise, yağlı ciltler için nemlendiriciye ihtiyacı olmadığıdır. Oysa bu cilt tipinin de nemlendirilmeye ve temizlenmeye ihtiyacı vardır. Yalnız doğru ürün seçimi bu cilt tipinin cilt bakımı için de çok büyük önem taşımaktadır.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt için özel olarak üretilen temizleme jelini, temizleme fırçası ile köpürterek yüzünüze uygulayın. Bir dakika bekledikten sonra yüzünüzden bu köpükleri arındırın. Yine havlu ile kompres yaparak kurulayın. Cilt bakımı sırasında cildinize ne kadar nazik olursanız o da size o kadar güler. Bunu sakın unutmayın. Cildinizi kuruladıktan sonra yağlı ciltler için özel olarak üretilen toniklerden kullanabilirsiniz. Sonrasında losyon tarzı nemlendiricilerle cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Neden Yüzünüze C Vitamini Serumu Kullanmalı

Yağlı bir cildiniz varsa bu durum sizin kaderiniz ve bunu değiştirmek sizin elinizde olan bir durum değil. Bu bağlamda bunu değiştirmeye çalışmak yerine bununla yaşamayı öğrenmelisiniz. Hormonlarınız ve vücut sisteminiz nedeniyle yağlı bir cilde sahipsiniz. Bunu değiştirmeye çalışmak tüm vücut sisteminizi değiştirmeye çalışmakla aynı derecede sizi yoracaktır.  O nedenle kendi cilt tipinizi iyi tanımalı ve buna uygun ürünler seçerek bakımlarını da bu minvalde yapmalısınız.

Haftada bir ya da iki kez arındırıcı ve derinlemesine temizleyen peeling uygulamak cildinizi fazla yağ ve kirden arındıracaktır. Bu ürünleri kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümünde denemelisiniz. Eğer dokunur ya da kızarırsa o zaman o ürünü sakın kullanmayın. Ne olursa olsun cildiniz alerjik bir cilt olabilir. Her ürünü kullanmadan önce küçük bir bölgede deneme yapmayı unutmayın.

cilt bakımı

Karma Ciltler

Karma ciltler en zor cilt bakımı olan cilt tipidir. Bu cilt tipinde cildin genelde alın, çene ve burun bölgesi yağlı, diğer tarafları kuru cilt tipi gibi davranmaktadır. O nedenle hem yağlı hem de kuru ciltlere uygun olan ürünler kullanabilirim derseniz yanılırsınız. Çünkü karma cilt tipi için özel olarak üretilen cilt bakım ürünleri mevcuttur. Bunların kullanımında da diğer cilt tiplerindeki bakım ritüellerinin aynıları uygulanmaktadır.

Ancak yağlı ciltler için kullanılan tonik yerine karma ciltler için üretilen toniği kullanmak çok daha akıllıca olacaktır. Ama karmadan yağlıya doğru olan karma bir ciltte özellikle T bölgesi için yağlı cilt toniği kullanabilirsiniz. Karmadan kuruya olanlar için de sadece gülsuyu ya da soda kullanmak yeterli olabilir. Sonrasında da yine karma ciltler için özel üretilmiş olan nemlendiricilerden bir kullanılmadır.

3 Dakika Kuralı Nedir

Cilt bakımı sırasındaki 3 dakika kuralı, her yapılan işlemin bir öncekinden en fazla sonrasına kadar uygulanması gerekliliğini belirtir. Yüzünü yıkadıktan en fazla 3 dakika içinde tonik uygulamalısınız. Toniği uyguladıktan sonra da en fazla 3 dakika içinde nemlendirici uygulamalısınız. Kış Aylarında Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Cilt Bakımı yazımızı okudunuz mu?

Bu İçeriğe Göz Atın!  Evde Uygulanabilecek Güzellik ve Bakım Sırları

Bir cevap yazın