Kim Daha Üstün: Doğa mı İnsan mı?

Kim Daha Üstün: Doğa mı İnsan mı?

Doğa ve insanın birbirinden ayrılması mümkün değildir ancak yine de acaba biz mi doğaya hakimiz, yoksa doğa mı bize hakim? Sorusu merak uyandırır. “Civciv mi yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı civcivden çıkar?” tarzı bir soru olduğunun farkındayız ancak gelin bu konuyu masaya yatırıp bir mercek altına alalım.

Doğa, yaşamın her alanında kendisinden yararlandığımız tabiat unsurlarının bütününe verilen isimdir. İnsanoğlu ise doğanın parçalarından sadece biridir.

Doğa, insan olmadan da varlığını sürdürebilir fakat doğa olmadan insanların yaşaması mümkün değildir. İnsanlar doğadan onun izin verdiği kadar faydalanabilir.

Kim Daha Üstün: Doğa mı İnsan mı?

Örneğin çiftçiler tohumları eker fakat bazen hasat alamaz. İşte bu durumda yapacak bir şeyleri olmaz. İnsan doğa üzerinde tam hakimiyete sahip olmadığı için, ekin vermeyen toprağa söz geçiremez.

Diğer taraftan, küresel ısınma, deprem ve sel gibi doğal âfetler de insanların gücünü aşar. Küresel ısınma probleminin çözülememiş olması, alınan tüm tedbirlere rağmen doğal âfetleri engellemeyi başaramayışımız, doğanın bize hâkim olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Nitekim daha kendi duygularına bile hâkim olmaktan aciz insanların, koskoca doğa üzerinde hâkimiyet kurduğunu iddia etmek gülünç olacaktır. İnsanlar doğayı ne kadar yakıp yıksa ve kirletse de, teknoloji alanında nasıl bir ilerleme kaydedilse de, doğayı alt edecek ve onu istediği gibi yönlendirecek bir mertebeye erişemez.

Kısacası ipler doğanın elindedir ve son sözü hep doğa söyler. Doğaya zarar vermemiz, ona hükmedebildiğimiz anlamına gelmez. İnsan rolünü oynadıktan sonra sahne sırası doğaya gelir ve işte o zaman insan kendi acizliğiyle yüzleşir.

Kim Daha Üstün: Doğa mı İnsan mı?

Örneğin koca koca evleri hallaç pamuğu gibi savurup atan hortumlar, önüne ne çıktıysa alıp götüren seller, insanların o sapasağlam, upuzun gökdelenlerini yerle bir eden depremler karşısında insan neye muktedir olabilir? Ya da insan güneşi istediği saatte doğdurabilir mi?

Bu İçeriğe Göz Atın!  Mandalina Portakal

Gün batımını kendi istediği gibi ayarlayabilir mi? Yağmurları durdurabilir mi veya her yer kuraklıkla kavrulurken bir damla yağmur yağdırabilir mi?

 Son birkaç ay içinde milyonlarca kişiyi hasta eden ve onbinlerce kişinin ölümüne sebep olan küçücük bir virüsü bile etkisiz hâle getiremeyen insan, doğanın azameti, büyüklüğü karşısında ne yapabilir?

Ancak şu da vardır ki insan doğaya iyi davrandığı sürece doğa da ona aynı karşılığı verecektir. Yani doğayla anlaşabilmek insanın elindedir. Kısacası bükemediğimiz bileği öpmek, doğa reisin üstünlüğünü kabul edip onun huyuna suyuna gitmek lazımdır. Yoksa intikamı ağır olacaktır!

Bir cevap yazın