Kansızlığa Bire Bir Gelen Olağanüstü Meyve
Kansızlığa Bire Bir Gelen Olağanüstü Meyve

Kansızlığa Bire Bir Gelen Olağanüstü Meyve

Mango meyvelerin kralı olarak bilinmekte ve oldukça lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Mango dünyadaki en popüler meyvelerin arasında yer almaktadır. Mangonun kansızlığa bire bir gelen olağanüstü meyve olması nedeniyle vücudumuza oldukça faydası bulunmaktadır.

Kansızlığa Bire Bir Gelen Olağanüstü Meyve, Mango

Kanseri Önler

Yapılan araştırmalara göre mango içerisinde yer alan antioksidan bileşiklerin meme, kolon, prostat ve lösemi kanserine karşı koruduğu sonucu elde edilmiştir. Bu bileşikler isoquercitrin, kuersetin, astragalin, gallik asit, fisetin ve metilgallatın yanı sıra bol enzimlere sahiptir.

Kolesterolü Düşürür

Yüksek lif, C vitamini ve pektin seviyeleri özellikle düşük yoğunluklu lipoprotein serum kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Cildi Temizler

Arınmış ve temiz bir cilde sahip olmak istiyorsanız bol miktarda mango tüketilmesi önerilir. Mango cildinizdeki sivilceleri ortadan kaldırmaya ve tıkanmış gözenekleri temizlemeye yardımcı olur.

Göze Bire Bir

Kansızlığa Bire Bir Gelen Olağanüstü Meyve
Kansızlığa Bire Bir Gelen Olağanüstü Meyve

Günde bir dilim mango tüketilirse A vitamininin gerekli günlük miktarının yüzde yirmi beşini sağlamakta, bu da daha iyi görmeye, göz kurumasını ve gece körlüğünü önlemektedir.

Vücudunuzu Alkalize Eder

Vücudun alkali rezervinin korunmasında tartarik asit, malik asit ve meyve içerinde yer alan sitrik asitler yardımcı olmaktadır.

Sindirime Yardımcı Olur

Zengin lif içeriğine sahip olan mango sindirimi düzenlemeye yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kansızlığa bire bir gelen olağanüstü meyve mango içerisinde yer alan bol miktardaki C vitamini ve A vitamini bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olmaktadır.

Kansızlığa Bire Bir

Kansızlığa bire bir gelen olağanüstü meyve mango, içerisinde yer alan bol miktardaki demir içeriği aneminin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Mango düzenli tüketildiği taktirde kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Hamileler İçin Oldukça Faydalı

Bu İçeriğe Göz Atın!  Demans ve Annem

Hamilelik esnasında mango meyvesi demir gereksinimlerini karşıladıkları için hamile kadınlar için oldukça faydalıdır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Vücutta kolajen proteinlerini üretmeye yardımcı olan A ve C vitaminine mango içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kan damarlarının ve vücudun bağ dokularının korunmasına kolajen yardımcı olmakta ve bundan dolayı doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bundan dolayı mango yaşlanma karşıtı bir meyve olarak bilinmektedir.

Peki Kansızlık, Yani Anemi nedir?

Aneminin tanımı: Anemi nedir? Anemi, kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin konsantrasyonu normalin altında olduğunda gelişen tıbbi bir durumdur. Bunun nedeni aneminin vücuttaki yetersiz miktarda sağlıklı kırmızı kan hücrelerinden kaynaklanmasıdır.

Kan bozuklukları ve farklı anemi türleri genellikle yanlış teşhis edilir veya hafife alınır. Aneminin birçok farklı nedeni vardır. Bunlardan biri antibiyotik veya steroid kullanımı, diğeri ise demir eksikliğidir. 

Bir diğeri ise östrojen ve kemoterapi gibi ilaçların tüketimi. Aneminin bir başka nedeni de kortikosteroidler, antidepresanlar ve kontraseptifler gibi bazı ilaçların aşırı kullanımıdır.

Yukarıda listelenen nedenlerden biri veya daha fazlası kansızlığınızın sebebiyse, doktorunuz muhtemelen B12 vitamini önerecektir. Genel olarak günlük B12 vitamini takviyesi alınmalıdır. 

Doz, yaşınıza ve genel sağlığınıza bağlıdır. Bununla birlikte, belirli tedaviler veya hastalıklar görüyorsanız, B12 vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanız en iyisi olabilir.

Yüksek dozda B12 vitamini almak komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle B12 vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Size daha düşük dozda B12 vitamini de verilebilir, ancak komplikasyonları önlemek için yine de düzenli olarak almalısınız.

Düşük veya kalitesiz kırmızı kan hücrelerine bağlı olarak anemi oluşabilir. Düşük kaliteli kan hücrelerine hematokrit, diğerlerine trombosit adı verilir. Yüksek kaliteli kan hücrelerine heme adı verilirken, kan bileşenlerinin geri kalanı bilirubin olarak bilinir.

 Hemoglobin hem de bilirubin uygun aralıkta olduğu sürece vücudunuz iyidir. Ancak, bu iki öğenin normal aralıklarına ulaşamadığı durumlar da vardır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  İdeal Kilonuza Ulaşmanız İçin Bazı Öneriler

Doktorlar, bazı kalitesiz kan hücrelerinin veya düşük bilirubin seviyelerinin anemik olduğunu düşünüyor. Bu genellikle enfeksiyonlar veya travma nedeniyle oluşur. Bu nedenlerin neden olduğu aneminin tedavisi aynıdır. Hematokritiniz düşükse, demir alımınızı artırmak için daha fazla kırmızı et yemelisiniz.

Diğer yaygın anemi tedavileri arasında demir takviyeleri ve dengeli beslenme bulunur. Reçeteli ilaçlar alma dürtüsü olan bazı insanlar varken, kendilerini B12 vitamini takviyeleri ile tedavi etmeyi başaran başkaları da var. Aneminiz varsa, sizin için en uygun tedavinin hangisi olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşmanız gerekecektir.

Kansızlığın en yaygın nedeni yetersiz sayıda kırmızı ve beyaz kan hücresidir ve demir eksikliğinin etkileri alyuvar sayısının azalmasına neden olur. Ancak bazı ilaçların kullanılması gibi başka sebepler de vardır.

Bir doktor size gerekli reçeteli ilaçları sağlamak için semptomlarınızı inceleyecek ve yaşınızı, sağlık geçmişinizi ve mevcut yaşam tarzınızı dikkate alacaktır. Çoğu durumda, bir doktor, anemi için vitamin kullanımını da önerecektir. 

Sağlıklı kırmızı kan hücresi seviyelerini korumak için genellikle günlük olarak alınırlar. Bu vitaminleri eczanelerden ve reçetesiz satılan satıcılardan satın alabilirsiniz. Reçeteli ilaçlar alıyorsanız, doktorunuz yan etkileri önlemek için hangilerinin alınması gerektiği konusunda tavsiyede bulunabilir.

Vitaminin dozu ve sıklığı, aneminizin derecesine bağlıdır. Doktorunuz, diğer takviye türleriyle ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemek için ne tür bir vitamin takviyesine ihtiyacınız olduğunu size söyleyecektir.

 Ayrıca, bireysel durumunuza en uygun vitamin türüne karar vermenize de yardımcı olabilirler. ve bu vitamin takviyeleri, özel anemi durumunuz için en iyi sonucu verecektir.

Anemisi olan çoğu insan yüksek dozlarda B12 vitamini almıştır. B12 vitamini takviyeleri, anemiyi azaltmaya ve çalışmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Ancak yine de B12 vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız. B12 vitamini takviyelerinin anemiyi azaltmak için yeterli olmadığı durumlar da vardır.

B12 vitamini takviyesi almak, böbrek problemleriniz, karaciğer hastalığınız ve karaciğer tümörleriniz varsa da yardımcı olabilir. Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz, bu sorunu doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Mucizevi Bitki: Sarı Kantaron Yağı yazımızı okudunuz mu?

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kanserin İlk Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın