Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri? Dikkat Edilmesi Gerekilenler Neler?
Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri? Dikkat Edilmesi Gerekilenler Neler?

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri? Dikkat Edilmesi Gerekilenler Neler?

Birçok farklı etkenlerin yanında gündelik yaşantımızda yaşadığımız sorunlar bizleri strese sokabiliyor. Stres sorunu kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında başlıca sebeplerden diyebiliriz. Bu gibi sebeplere bağlı, saçlar kimi zaman belirli oranlarda dökülür geçici veya kalıcı kellik gibi sorunlara neden olabilir. Erkeklerin kadınlara oranla saç dökülmesi çok daha fazladır. Kadınlarda da zamanla saç yoğunluğunda seyrelmeler gerçekleşir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

– Genetik yatkınlık: Kişinin ailesinden gelen kalıtsal bir rahatsızlık nedeniyle saç dökülmesinin oluşumuna denir. Kadınlarda saç dökülmesi belirtilerinin arasında en önemli yeri kapsamaktadır. Yapılan araştırmalar kişinin anne ve babasında kronik saç dökülmesi problemi yaşanmışsa, yüzde 50 oranla kellik olabileceği yönündedir.

– Saç temizliği: Saç bakımı yapılmadığında saçların uzun süre kirli halde kalması, birçok insanda saç kaybının artmasına sebep olur. Bu durum genelde geçici sorunlara yol açsa da, kısmen büyük sorunlar yaratabilir ama siz yinede saç bakımlarınıza dikkat edin. Saç bakımlarınızı aksatıyor, saçlarınız uzun süreli kirli kalıyorsa, ortaya çıkan saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyasınızdır.

– Stres ve depresyon: Depresyon ve stres kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında başlıca sorunları arasındadır. Stres ve depresyon üst üste geldiğinde vücutta hormon dengesini alt üst eder ve bu sorunları yaşayanların neredeyse tamamı saç dökülmesi problemi yaşamaktadır.

– Beslenme alışkanlıkları: Saç dökülmesinin temel sebeplerinden bir tanesi de düzensiz ve sağlıksız yemekler tüketmektir. Sağlıklı, güçlü ve parlak görünümlü saçlara sahip olmak istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Sağlıklı besinler tüketerek, beslenme zamanını bir düzen içine alırsanız çok daha güzel saçlara sahip olursunuz. Kişilerde beslenme alışkanlıkları ve bazı sebepler kimisinde saç dökülmesi az yaşanırken kimilerinde bu oran çok daha fazladır.

– Kronik hastalıklar ve ilaç kullanımı: Kronik rahatsızlıkları yüzünden tedavi için ağır ilaçlar kullanmak zorunda olan kişilerde saç kayıplarına rastlanır. Özellikle diyabet, kanser, karaciğer ve akciğer problemleri, böbrek yetmezliği vb. kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında söylemek mümkün. Ayrıca benzer veya çeşitli hastalıklar yönünde yan etkileri büyük güçlü ilaçların kullanımı, geçici veya kalıcı saç dökülmesine yol açabilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

– Uyuşturucu madde kullanımı: Tüm uyuşturucu maddeler hem insan sağlığını hem de saç sağlığını yüksek orandan etkilemektedir. Besinlerden aldığınız mineraller ve vitaminlerin yararlı etkilerini azaltan bu tür kötü alışkanlıklar, genel olarak kalıcı saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Bir cevap yazın