Kadınlarda Kısırlık Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Olur?
Kadınlarda Kısırlık Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Olur?

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Olur?

Halk adında kadınlarda kısırlık, tıpta infertilite olarak tanımlanmaktadır. Bir seneyi aşkın korunmasız olarak cinsel beraberlik yaşayan kadınlar buna rağmen gebeliğin yaşanmaması durumunda hemen kısır olduğu anlamına gelmez. Kadınlarda doğurganlık özelliği yaş ilerledikçe azalış göstermektedir. 35 yaş üstü kadınlarda ise aynı şekilde korunmasız olarak cinsel birliktelik yaşanıyor ve gebelik sonucu gözlemlenmiyorsa işte bu durum kısırlığa bir işaret olabilir.

Kısırlık durumu günümüz yaşantımızda sıkça karşılaşılan bir haldir. 15-45 yaş arası kadınların genellikle %10’luk bir kesiminde kısırlığa rastlanır. Kadınlarda kısırlık %33’ü kadına bağlı, %33’ü ise erkeğe bağlı olarak çift yönlü değişkenlik gösterebilir. Geriye kalan ve tanımlanamayan kısımda ise kısırlığın tam olarak ne şekilde olduğu kestirilemez ve bu yüzden nedeni bulunamaz. Bu durum tıpta nedeni açıklanamayan kısırlık olarak geçmektedir. Kısırlık problemleri genel olarak yardımcı üreme tedavileri uygulanmadan basit birkaç basit operasyon ile çözüme ulaşılabilir. Çözüm sağlanamayan çiftlerde ise bu durumda yardımcı tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır. Çiftler kadınlarda kısırlık testi yaptırarak bu gibi hallerden birisi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Kısırlık problemi sadece kadınlarda olabileceğine dair halk arasında yanlış bir düşünce hakim olmaktadır. Kısırlık kadınlarda olabileceği gibi aynı zamanda erkeklerde de görülebilen bir sorundur. Ayrıca aynı zamanda hem erkekte hem de kadında kısırlık görülmesi muhtemel bir durumdur.

Kısırlık genel olarak uzun süreli cinsel birliktelik sonrasında gebelik sonucunun olmamasıyla ortaya çıkar. Bazı istisnalar ise gebe kalamamaya yol açabilir. Fakat bu durum her zaman kısırlık olabileceği anlamına gelmemektedir.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

– Adet döneminde meydana gelen ağrılar
– Düzensiz yaşanan adet dönemleri
– Aylarca üst üste adet görememe durumu
– Yüzde veya vücutta akne, sivilce görülmesi
– Ciltte yüzeyinde dokusal ve yapısal bozukluklar
– Bel ağrısı ve sırt ağrısı
– Yakın aralıklarda ani kilo artışı veya kaybı
– Cinsel birliktelik yaşanırken meydana gelen ağrı
– Saçlarda incelme ve saç dökülmesinin artması
– Yüz bölgesinde tüylenme

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cilt Güzelliği ve Sağlığa Faydalı Vitaminler

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

– Yumurtlama bozuklukları: Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedenlerinden biridir. Kadında eğer yumurtlama düzensiz olur veya hiç olmaz ise kadının gebe kalması düşüktür. Yumurtlama bozukluklukları düzenli adet yaşanması durumunda da meydana gelebilir.

– Polistik over sendromu: Bu durum söz konusu olduğunda adet zamanları genel olarak düzensizdir. Polistik over sendromu yaşayan kadınlar yılda 3-4 defa ya da hiç adet durumu görülmez. Ancak bazı kadınlarda adet düzenli olarak görülse bile kilo artışıyla bu durum ortaya çıkabilir. Yüz bölgesinde sivilcelenme, ciltte ve saçlarda yağlanma polistik over sendromunun belirtileri içerisindedir.

– Tüplerin hasarlı olması: Kadınlarda kısırlık nedenlerinin en başında bu durum geldiğini söylemeliyiz. Tüplerin kapalı olması veya kısmen kapalı durumda olması gebeliği önlemektedir. Tüpler kapalı olduğunda sperm yumurtaya ulaşamaz, döllenme gerçekleşmez.

– Endometriozis: Rahim içerisinde bulunun rahim içi dokusunun rahim dışında bir yerde konumlanmasına denir. Endometriozis yumurtalıklarda gelişimini gerçekleştirirse o bölgede kist oluşumuna neden olabiliyor. Oluşan kiste ise endometrioma adı verilir. Endometriozis’in belirtileri, adet öncesi ve adet dönemi ağrıları, cinsel birlikteli anında meydana gelen ağrılar, düzensiz adet kanamaları yaşanması, kabızlık ve ishal belirgin yönleridir. Bazı hastalarda ise bu durumlardan hiç biri gözlemlenmeyebilir.

Tüm bu nedenlerin haricinde yaşanan kadınlarda kısırlık nedenleri, alerjik belirtiler veya rahim ağzı problemleri yüzünden meydana gelebilir.

Bir cevap yazın