İstanbul Sözleşmesi Nedir? Sözleşmenin Tarihi

İstanbul Sözleşmesi Nedir? Sözleşmenin Tarihi

İstanbul sözleşmesi nedir; aile içi şiddetin ve kadına yönelik şiddet durumlarının önlenmesi için ve bu yönde ortaya çıkan durumlarla mücadele etmek için Avrupa Konseyi sözleşmesi ismi ile de oluşturulmuş bir sözleşmedir. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddete yönelik oluşturulan bir sistemdir. İstanbul sözleşmesi nedir? ve devletin bu konuda diğer yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesi ne anlama gelmektedir.

İstanbul sözleşmesi nedir ve hangi maddeleri içerir? İlk olarak düşünülen kavramlar arasında bu konu yer almaktadır. Avrupa Konseyi tarafından desteklenen ve taraf devletlerle hukuki olarak bir bağlantı oluşturmaktadır. İstanbul Sözleşmesi’nin 4 adet temel ilkesi bulunmaktadır. Bu ilkelerin ilki her türlü kadına yönelik şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesidir.

Mağdurların korunması, suçların araştırılması ve suçluların cezalandırılması ile kadına karşı şiddetle mücadele alanında bütün işbirliği ve eşgüdümlü politikalar oluşturulması ve hayata geçirilmesidir. Kadına karşı şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu ve ayrımcılık türü olarak tanımlanması gerektiğini engeller ile sağlamaktadır.

Bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası kadına yönelik şiddet anlaşmasıdır ve tarafların sözleşme kapsamında vermiş oldukları izinler taahhütler Grevio tarafından izlenir.

İstanbul Sözleşmesi Ne zaman İmzalandı?

İstanbul sözleşmesinin maddeleri nelerdir? İstanbul sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi’nin önemi nedir? İstanbul sözleşmesi neleri kapsar? Pek çok kişi için bu konuda bilgi verilmektedir. İstanbul Sözleşmesi’nin ilk olarak amacı kadına yönelik şiddeti önlemektir. Daha sonra koruma ve destek, daha sonra yasal tedbirler olarak düşünülmektedir. Özellikle kadınlarda eş tarafından uygulanan fiziksel şiddetin yılında cinsel şiddete karşı tedbirler de oluşturulmalıdır. Bütüncül politikalar desteklenerek yaptırım ve tedbirler uygulanmaktadır. İmzalanması ve yürürlüğe girmesi ile birlikte Avrupa Birliği Konseyi tarafından izleme komitesi toplumlarda bu tür problemleri incelemekte ve pek çok vatandaş bu sözleşme kapsamında daha güvenilir bir ortam sağlayabilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Süpürge Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?
İstanbul Sözleşmesi Nedir? Sözleşmenin Tarihi
istanbul sözleşmesi nedir

İstanbul Sözleşmesi Kapsam Ve Önemi

İstanbul sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi’nin en önemli özellikleri arasında yer alan önleme koruma destek ve bu sözleşmenin kapsamı ve önemi ile ilgili bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Sözleşme müzakereleri oluşturulurken Birleşmiş Milletler uluslararası pek çok anlaşma ve tavsiye metni değerlendirerek bu sözleşmenin taslağını hazırlamıştır. Buna göre sözleşmenin giriş kısmında ilk olarak şiddetin neden ve sonuçlarını yaratmış olduğu bazı durumlar değerlendirilir.

Kadına yönelik şiddet tarih boyunca bir olgu olarak tanımlanmıştır. Cinsiyet eşitsizliği ekseninden doğan bir güç ilişkileri kaynaklı olarak değerlendirilmektedir. Ayrımcı muameleye neden olan bu durum erkeğin her zaman kendini daha üstün hissetmesi kadına yönelik şiddetin de insan hakkı ihlali olarak değerlendirilmesi çok uzun bir zaman almıştır.

Taciz, tecavüz ve cinsel istismar, erken yaşta evlendirilme ve zorla evlendirilme ile namus cinayetleri olarak değerlendirilen toplumu, kadınlarda öteki durumu olma İstanbul sözleşmesi nedir sorusunun en özel cevaplarını ortaya çıkarmaktadır. Kadınları tüm bu etkilerden korumak ve oluşturmak amacıyla bu sözleşmenin sahip olduğu maddeler sayesinde daha yaşanılabilir bir dünya da bulunabilmeleri mümkün olmuştur.

İstanbul Sözleşmesi Nedir? Sözleşmenin Tarihi
istanbul sözleşmesi nedir

İstanbul Sözleşmesi Nedir? İçeriğinde Neler Var?

İstanbul sözleşmesi nedir? İstanbul sözleşmesi nedir ve içeriğinde neler var? Bu konularda bilgi almak gerekiyor. Toplumsal olarak cinsiyet eşitliği ekseninde tatlıcı bir özellik taşınması gerekiyor. Politikalar üretip uygulaması kamuoyu ile paylaşması kadına yönelik şiddetin boyutu hakkında istatistik verilerin toplanması gerekiyor. Toplumsal zihniyetin oluşması için ve kadınların toplumda ikinci planda olmadığını göstermek amacıyla kadın sivil toplum kuruluşları oluşturulmalıdır.

Kadınların toplumun en önemli yapı taşları olduğunu bilmek gerekir. Uzman kadroların bu alanda kurulması kızmış önlemek amacıyla farkındalık oluşturulması pek çok taraf devlet tarafından sivil toplum kuruluşlarının kurularak bu kurumlara ile işbirliği yapılması gerekmektedir. Ayrıca önlem süreçleri oluşturulmalı medya dahil olmak üzere özel sektörde mağdur kişilerin hukuki yardım alma imkanı sağlaması gerekir. İzleme kurulu ve mekanizmalarının sağlanarak korunması taraf devletlerin sorumluluğu olarak bilinmektedir. İstanbul sözleşmesi nedir ve kadınlar için nasıl bir önem taşır? Bilinmeyen pek çok konuda ve İstanbul Sözleşmesi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cildimizin Günlük Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

İstanbul sözleşmesi nedir ve sahip olduğu maddelerle bugün kadına şiddet önlenebilir mi araştırılıyor. Her ne kadar toplumumuzda gerekli maddeler uygulanıyor gibi görülse de maalesef kadına şiddetin tam olarak önüne geçilememiştir. Pek çok vatandaş bu konuda mağdur olmakta özellikle ülkemizde de kadınlar konusunda şiddet ve cinayet olan oldukça fazla yer almaktadır. Felsefeyi Merak Edenler için: Felsefe Nedir? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın