İştahınızı Durdurmaya Yardımcı Olacak 12 Basit Yöntem

İştahınızı Durdurmaya Yardımcı Olacak 12 Basit Yöntem

Günlük hayatınızda sürekli olarak yemek yemeyi düşünüyor ve yemeden duramıyorsanız; beslenme düzeninizde değişiklik yapmanın zamanı geldi demektir. İştahınızı durdurmaya yardımcı olacak 12 basit yol ile günlük hayatınızda değişiklikler yaparak iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek hayatınızda birçok değişikliğe yol açar. İlk olarak kendinizi daha özgüvenli hissedersiniz. Sürekli yemek yemenin verdiği mutsuzluktan söz etmiyorum bile! İşte iştahınızı durdurmaya yardımcı olacak 15 basit yöntem!

1-Uykunuz düzenli olsun

Vücudunuzun dinlenmeye ve temizlenmeye ihtiyacı vardır. Düzensiz ve geç saatlerde uyursanız, karaciğer ve safra kesenizin yenilenmeye ve dinlenmeye olan ihtiyacı için yeterince zaman vermezsiniz. Yetişkinlerin gece yarısından önce 8 saat uyuması gerekir. Düzenli uyku uyumadığınıza bedeniniz yorulur ve metabolizmanız yavaşlar. Yavaşlayan metabolizma nedeniyle yüksek kalorili ve aşırı yağlı besinlere yönelirsiniz.

2-Sevindiğinizde ya da üzüldüğünde yemek yemekten uzak durun

Yemek yemek ihtiyaçtır! Yemeği ödül olarak görmeyin. Kızdığınızda, üzüldüğünüzde ya da mutlu olduğunuzda iştahınız tetiklenebilir. Yemek yemek sorunlarınızı çözmez, sizi daha fazla mutlu etmez. Yemeği vücudunuzun gerekli ihtiyaçlarını karşılamak olarak görmelisiniz.

İştahınızı durdurmaya yardımcı olacak

3-Gece yatmadan 3 saat önce yemeği kesin

Vücudunuz, gerekli işlevlerini yerine getirmesi için yatağa boş mide ile girmelisiniz. Aksi takdirde vücudunuz uyurken de yediklerinizi yakmak için uğraşır. Bu nedenle uyumadan 3 saat önce yemek yemeği bırakmalısınız.

4-Alışverişe Çıkmadan Önce Liste Hazırlayın

Alışverişe çıkmadan önce liste hazırlarsanız, alışveriş yaparken gereksiz, kalorili yiyecekler almazsınız. Sebze, sağlıklı yağlar, bakliyat ve proteinden oluşan bir liste hazırlayın. Ayrıca yapılan araştırmalarda alışverişe aç gidenlerin daha fazla kalorili ve sağlıksız yiyeceklere yöneldiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle markete gittiğinizde karnınız aç olmasın. Böylece her gördüğünüzü sepetinize atmazsınız.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Uyuz Nedir? Hakkındaki Gerçeği Keşfedin

5-Şeker Tüketimini Bırakın

Şeker tükettiğinizde kilo vermek ve sağlık beslenmek mümkün değildir. Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun. Şeker ihtiyacınızı porsiyonlara dikkat ederek, meyve ve kuru meyvelerle giderebilirsiniz. Şekerden vazgeçmek için 21 gün şekersiz beslenmeyi deneyebilirsiniz. 21 gün alışkanlıkları bırakmak için ideal bir süredir. 21 gün sonunda artık şeker ihtiyacı uymadığınızı fark edeceksiniz.

İştahınızı durdurmaya yardımcı olacak

6-Öğün Saatleriniz Düzenli Olsun

2 ya da 2 öğün beslenin fark etmez. Öğünlerinizi her gün aynı saatlerde yemeye dikkat edin. Böylece yemek yiyeceğiniz saatler belli olur ve diğer saatlerde atıştırma ihtiyacı hissetmezsiniz.

7-Uzun Süre Aç Kalmayın

Uzun süre aç kaldığınız porsiyon kontrolü sağlayamazsınız. Bu nedenle yemeğinizi belirli aralıklarla yiyin. Uzun süre aç kalmamak iştahınızı durdurmaya yardımcı olacak.

8-Yemekleri Hızlı Yemeyin

Yemek yemeye başladıktan 29 dakika sonra beyninize tokluk hissi iletilir. Eğer yemeğinizi hızlı yerseniz, beyine doyma sinyali ulaşmayacağı için daha fazla yemek yemiş olursunuz. Yemeklerini fazla çiğnemeye özen gösterin. Yavaş yemek, porsiyon kontrolü sağlamanıza ve yemek iştahınızı durdurmaya yardımcı olacak.

9-Buzdolabınızı Gözden Geçirin

Buzdolabınızı ve yiyecek dolaplarınızı gözden geçirerek, dolabı her açtığınızda gözünüze çarpan çikolata gibi yiyecekleri bulundurmayın. Yoksa her dolabı açtığınızda kendinizle savaşırsınız.

10-Küçük Ara Öğünler Yapın

Ana öğünlerinizin arasında acıktığınız anlarda atıştırmak için ara öğünler yapın. Ara öğün miktarlarınız dengeli olmalı. 3-5 ceviz, badem gibi.

11-Öğünlerinize Çorba ve Salata Ekleyin

Ana yemeğinizden önce bir kase çorba içmek, midenizi doldurur ve tokluk hissinizi daha hızlı yaşamanıza neden olur. Salata da aynı şekilde hem sağlıklı hem de doymanıza yardımcı olacaktır. Çorba ve salata öğünlerinizde iştahınızı durdurmaya yardımcı olacaktır.

12-Daha Fazla Su Tüketin

Su tüketimini iştahınızı durdurmaya yardımcı olacak. Günlük yeterli miktarda su içenler su almanın yararını elde ederken aynı zamanda su tüketerek metabolik hız artışı elde eder ve açlık ve isteği önemli ölçüde azalır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Beslenmenin yanında günlük rutininize spor eklemeniz sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacaktır. Günlük 1 saatlik yürüyüşler ya da herhangi bir spor dalını hayatınıza dahil etmelisiniz. Sağlıklı Zayıflamak Mümkün Mü? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın