iPhone 11 Pro Max İncelemesi

iPhone 11 Pro Max İncelemesi

Akıllı telefonlarda bir yarış, bir savaş var. Bu savaşın taraflarını iyi seçmek gerekiyor. Huawei ile Samsung ya da Xiaomi ya da Oppo arasında ilerleyen bir savaş yok. Asıl savaş Android akıllı telefonlarla iOS akıllı telefonlar arasında. Savaşın iOS kanadının son temsilcisi, en güçlü modeli iPhone 11 Pro Max olan iPhone 11 serisi.

Bu serinin en güçlü modeli bugün konuğumuz olacak ama önce Android ile iOS arasında neden böyle bir durum var kısa bir örnekle açıklamak istiyorum. Yakın zamanda Omdia bir pazar araştırması verisi paylaştı. 2020 yılının Omdia verilerinde tüm Android modellere karşı birinci olan Apple telefonları oldu. İşte böyle bir yarıştan söz ediyoruz. Bunun için iPhone 11 Pro Max, yani şu an en üst segment olan akıllı telefonun özellikleri önemli. Bir nevi savaşın tarafını öğreneceğiz. O zaman gelin geçelim özelliklere.

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max Tasarımı

Yeni bir akıllı telefon olarak değerlendirmek mi doğru yoksa geçen sene gelen üst seviye bir telefon olarak mı değerlendirmek doğru emin olmamakla beraber iPhone 11 Pro Max, en popüler modellerden. Böyle bir modelde kullanılacak olan tasarımda doğrudan markayı yansıtacak tasarım oluyor.

iPhone modellerinden süre gelen tasarımın devam ettiği bir telefon olan iPhone 11 Pro Max o tasarım dengesini çok iyi kuruyor. Burada amaç telefonu övmek değil ama istikrarlı bir tasarım oluşturmak başarıyı beraberinde getiriyor. Tasarımın detaylarına doğru devam ettikçe bunu daha da iyi anlayacağız. Daha fazla zaman kaybetmeden telefonun tasarım detaylarına inelim.

İlginizi Çekebilir: Oppo Find X2 İncelemesi 

Çok fazla model var ki artık ekranda kameraya geçildi. Hatta ZTE markasının Axon akıllı telefonlarında ekran altı kamerayı da kullanan ilk marka oldu. Yani demem o ki yeni akıllı telefonlar daha çok ön kameraları ekran üzerinde konumlandırıyor. iPhone telefonlarda ise tek tip tasarım var. Ekrana gömülü kamera sistemleri değil, çentikli ekran kullanılıyor.

iPhone 11 Pro Max

Ekranı üst çerçeve bölümüne karşıdan bakın. Baktığınız zaman direkt olarak şunu göreceksiniz ki her iki yandan eşit yaklaşılmış şekilde ekranın tam ortasında çentik bölümü var. Apple’ın telefonu eskidi diye bu tasarımı kullanmıyor. Apple bu tasarımı tercih ettiği için bu tasarım kullanılıyor. Bir sonraki iPhone modelinde de aynı tasarımın yer alacağı düşünülüyor. Çentik daha devam edecek.

Çentik olmasına rağmen ekrandaki çerçeve yapısı ince tutulmuş. Bu yönü, telefonun ekrana gömülü akıllı telefon ekranlarından çok geri düşmemesini sağlıyor. Ön tasarım için başka söylenebilecek olan bir şey yok.

Arka kısımda kullanılan tasarım, iPhone 11 ile yeni bir boyuta geçiyor. iPhone X ve iPhone XS modellerinde geçerli olan tasarımı değiştiren seride yeni bir kamera sistemi var. Üst üste kameralarla güçlendirilen iPhone X modelleri yerine kare kamera alanının içerisinde olan 3 kamera var. Aslında bu alanda led ışıkta var ama dengeli bir dağılım yok. 3 kamera var evet ve bu kamera lensleri büyük. Led ışık küçük kaldığı için tam simetrik bir dizilim yok.

Kamera kısmında kullanılan cam özel cam. Tek parça levha üzerinden yontulmuş olan ve kameranın korunması için güçlendirilmiş olan bir cam ile desteklenen kamera alanı çiziklerle başa çıkabilecek seviyede korumalı.

iPhone 11 Pro Max İncelemesi

Geri kalan arka yüzeyde de yine cam kullanılmış. Mat bir cam kullanan ve bu şekilde aşırı parlaklığın önüne geçen Apple, moleküler seviyede çift iyon değişimli bir cam kullanıyor.

Çift iyon işlemi sayesinde camın dayanıklılığı üst seviyeye çekiliyor. Bu iPhone 11 Pro Max modelinin düştüğü zaman arka camının kırılması ya da çatlaması gibi ihtimalleri en aza indiriyor. iPhone kullanıcıları için önemli bir detay. Önemi bir detay çünkü arka kısımda oluşan hasarlarda bir Android telefon bedeli kadar ödemelerle karşı karşıya kalınıyor.

Ön ve arka kısımda kullanılan özel camları söyledik ama dayanıklılık için bu yetmez. Telefonun çerçevesi de uzay sınıfı denen paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş. Bu telefonun dayanıklılık derecesini artırıyor ama bir şartla.

Paslanmaz çelik olması tabii ki ağırlık için maksimum seviyelere çıkılması demek oluyor. Yani plastik kasalı telefonlar veya alüminyum kasalı telefonlar çok daha hafif. iPhone 11 Pro Max hem boyutu hem de bu çerçeve yapısı nedeniyle biraz daha ağır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Karşılaştırması

iPhone 11 Pro Max İncelemesi

Dayanıklılık demişken dayanıklılıktan devam edelim. Telefonun düz kasası ve ekranı olması, sorunsuz bir şekilde IP68 sertifikası almasını sağladı. Bu tasarım ile suya ve toza karşı tam koruma sunuluyor. Koruma kısmında bir sorun yok. Sadece su değil farklı sıvılar için bile koruma var ama denenmesi önerilmiyor.

Tasarımı ölçülerle bitireceğiz ama önce renkleri söyleyelim. iPhone kullanıcıları bilir ki iPhone telefonlarda son dönemlere kadar çok renk yoktur. Gri, altın üzerine gidiliyordu. Ama son birkaç modeldir bu değişti.

iPhone 11 Pro Max mesela. Bu telefonda 4 farklı renk seçeneği var. Birinci renk seçeneği altın rengi. Diğerleri uzay grisi ve gümüş renkleri. Bu renkler daha öncede kullanılan renkler. Farklı olan renk ise gece yeşili renk seçeneği. Daha farklı bir görüntü isteyenler için güzel bir renk seçeneği.

Telefon boyutlar açısından ince sayılabilecek olan bir telefon. Katmanlı cama ve paslanmaz çelik çerçeveye rağmen kalınlık 8.1 mm. Çok kalın değil.

 • Telefon Ölçüleri: 158 mm – 77.8 mm – 8.1 mm
 • Telefon Ağırlığı: 226 gram
 • Telefon Arka yüzey: Çift iyonlu cam
 • Telefon Çerçeve malzemesi: Paslanmaz çelik malzeme

iPhone 11 Pro Max Ekran Özellikleri

iPhone, LCD ekranı standart belirlemişken, ben artık LCD ekran kullanmayacağım diyerek değiştirmiş olan bir marka. OLED ekran dururken iPhone 11 Pro Max telefonda LCD ekran kullanılması da çok kötü bir seçim olurdu.

Zamanında en iyi ekranlı telefon seçilen iPhone 11 Pro Max, OLED paneli de Apple’ın kendi özel olan teknolojileri ile harmanlayarak sunuyor. Bu da görüntü akışının ve göze hoş görünme konusundaki sorunları ortadan kaldırıyor. Ayrıca doğru renk gösterme adına da güzel bir iyileştirme oluyor.

Ekran için önce teknik konudan söz ederek teknolojilere bakacağız. Ekran boyutundan başlayalım. Ekran boyutu 6.5 inç. Ekran boyutunun bu seviyede olmasının bir anlamı var. iPhone 12 Pro Max tanıtılana kadar bu ekran boyutu iPhone akıllı telefonlarında olan en büyük olan ekran boyutu. Benim iPhone’um büyük olsun diyen kullanıcılara hitap eden bir akıllı telefon var sonuçta.

6.5 inç. OLED ekranda çözünürlük 1242 X 2688 piksel. Apple, iPhone modellerinin çözünürlük değerini ekran boyutuna göre düzenliyor. Amaç hep aynı piksel yoğunlukları arasında gezmek ve bu dengesi sağlamak.

iPhone 11 Pro Max İncelemesi

Nitekim bu denge yine sağlanmış ki telefonun piksel yoğunluğu 458 PPi. Süper, ooo çok iyi falan yorumları yapmayacağım dün incelediğimiz akıllı telefon 513 PPi piksel yoğunluğuna kadar ulaşmıştı. Yani bu konuda iPhone’u geçen telefonlar var. Açık nasıl kapanıyor? Apple’ın özel sistemleri ile kapanıyor.

iPhone 11 Pro Max ekranı için sizi en çok üzecek olan kısım yenileme hızı. Telefonun ekranı çok iyi gözüküyor ve kalite açısından da gayet iyi ama yenileme hızı 60 Hz. Rakiplere bakıldığında, Xiaomi, Samsung, Oppo ve Huawei hepsi en az 120 Hz ekran yenileme hızına geçti. Üstelik bu telefonlarda da AMOLED ekran var. Yani Apple’ın gerisinde kalmıyorlar.

İlk tanıtıldığı dönem için 60 Hz belki ama günümüzde bu değer artık amiral gemisi telefonlar için utanç. Birazdan anlatacağımız teknolojiler ekran yenileme hızında yaşanan düşüşü karşılamak konusunda bir miktar yeterli oluyor.

Renk desteği konusunda ise iPhone 11 Pro Max, 16 milyon renk sayısı sunuyor ve DCI-P3 renk uzayı destekleniyor. HDR10, DolbyVision, HDR destekleri de bulunmakta. 2000000:1 kontrast oranının olduğu telefonda temel seviyede parlaklık değeri ise 800 nit. Maksimum parlaklık değerine çıkıldığı zaman telefon 1200 nit değerini görüyor.

iPhone 11 Pro Max

Çentik alanının kullanılması, tüm bu iPhone 11 Pro Max ekran özelliklerine karşın ekran gövde oranının biraz düşük kalmasına neden oluyor. Ekran gövde oranı %82.69 seviyesinde. Çok yüksek değil. Bu kıyaslamayı yaparken, karşılaştırmış olduğumuz diğer akıllı telefonlara göre yüksek değil diyoruz. Yoksa %80’in üzerinde olan ekran gövde oranı başarılı görülür ve çerçeveler ince telefonlar olarak sınıflandırılır.

Aynı şekilde ekran alanı da çentik dolayısıyla düşük. Yani ekranın maksimum kullanım alanından söz ediyorum. Ekran alanı 101.65 cm² seviyesinde.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Xiaomi Mi 10 İncelemesi

Ortama Göre Parlaklık Değerinin Değişimi

Ekranın teknoloji Super Retina XDR ekran olarak geçiyor. iPhone 11 Pro Max bu ekranla beraber çok iyi parlaklık uyumu sunuyor. 800 nit ile 1200 nit arasında değişen parlaklık değerleri en iyi şekilde ayarlanıyor ve hangi ortamda daha iyi olacaksa telefon buna göre düzenleme yapıyor.

Özel Olarak Değerlendirilmiş Olan OLED ekran

iPhone 11 Pro Max içerisinde yer alan OLED ekran üzerinde özelleştirmeler var. Diğer telefonlarda kullanılan sıradan OLED ekran kullanılmıyor. Kullanılan OLED ekran köşelerine kadar ince ince işlenmiş ve en köşe noktada bile doğru renklr gösterilerek doğru parlaklık değeri seçiliyor. Bu görüntü kalitesinin artırılması için önemli ve güzel bir özellik.

True Tone Teknolojisi

Daha öncesinde birçok iPad modelinde kullanılan True Tone teknolojisi, Apple’ın çok fazla kullanmayı tercih ettiği sistemler arasında. Bulunduğunuz ortamın beyaz dengesine göre ekranın beyaz dengesi ayarlanıyor ve bu göz yorgunluğu yaşanmasının önüne geçiyor. Elbette telefonu kullanırken yine göz yorgunluğu yaşıyorsunuz ama süre çok daha uzun tutuluyor.

Dokunarak Uyandırma Özelliği

iPhone 11 Pro Max dokunma ile uyandırma özelliğini destekliyor. Kullanım biraz daha pratikleşmiş oluyor ki bu zaten istenen, kullanıcı talebi olan bir özellik.

iPhone 11 Pro Max

Haptic Touch Özelliği

Tüm özellikleri ve kullanımları hızlandırıyor. Yeri geliyor kamera uygulamasını açmadan selfie çekmek için kullanabiliyorsunuz. 3D Touch özelliğinin yeni nesil sistemi olarak görülebilir.

Siyah Tonları için Özel Düzenleme

OLED ekranlar için siyah tonlarının ne kadar başarılı olduğu önemli. iPhone 11 Pro Max ekranı gerçeğe en yakın olan siyah tonlarının kullanılmasını sağlıyor ve bu özellik koyu mod ile çok daha başarılı görüntüler sunulmasını sağlamakta.

Night Shift Özelliği

Geceleri ekranınızın renk tayfının sıcak tonlara çekilmesi ve göz yorgunluğunun da azalması sağlanıyor.

Verimliliği Artırılmış Olan Ekran

iPhone 11 Pro Max ekranının verimlilik konusunda da düzenlendiğini açıklayan Apple, ekranın eski modellere göre %15 daha verimli bir ekran olduğunu söyledi. Pil ömrünü koruyan ve % 15 seviyesinde daha az enerji tüketen bir ekran olması, uzun kullanımlar için artı.

Ekran Özellikleri Özet

 • 6.5 inç ekran boyutu
 • OLED ekran paneli
 • 1242 X 2688 piksel çözünürlük değeri
 • 458 PPi piksel yoğunluk değeri
 • 60 Hz gibi düşük bir yenileme hızı
 • HDR10, HDR, DolbyVision desteği
 • Super Retina XDR Ekran
 • 800 nit ile 1200 nit arasında parlaklık
 • True Tone teknolojisi
 • 458 PPi piksel yoğunluğu
 • % 82.69 ekran gövde oranı

iPhone 11 Pro Max Teknik Özellikleri

Apple’ın performansı yüksek akıllı telefonları ünlüdür. iPhone 5 modelinden iPhone 11 modeline kadar hep dönemin en iyi akıllı telefonu olmak için sunulan bir model gelir. Baştan hatırlayacak olursanız, Android ile iOS akıllı telefonların savaşından söz ettik. Her dönem akıllı telefonlarında yüksek performans sunması zaten Apple’ı bu savaşın içerisine çeken detay oldu.

iPhone 11 Pro Max modelinde de A13 işlemci kullanılıyor ve performans zorlanıyor. 7 nm ile üretilen işlemci Snapdragon 865 işlemcilerinden farklı olarak 6 çekirdek.

Çekirdek yerleşiminde de farklı bir yapı var. Dengeli dağıtım yok. 2 çekirdek yüksek performans vermek ve 2.65 Ghz’e kadar saat hızını karşılaşmak için var. Diğer 4 çekirdek ise telefonun performansının yüksek olmasının gerekmediği noktalarda, uygun performansı sunmak için geliştirilmiş olan çekirdekler.

Biri performans cephesi bir diğeri ise tasarruf çekirdekleri. 2+4 şeklinde dizilen çekirdekler tabii ki Apple’ın kendi tasarımı. Kümeleme:

 • Performans için kullanılan Dual – Core 2.65 GHz hıza kadar çıkan Lightning çekirdekleri
 • Uygun performans veren ve tasarruf odaklı Quad – Core 1.73 Ghz hızında Thunder çekirdekler.

64 bit mimarinin kullanıldığı işlemci, yapay zeka ile bağırıyor. Önce mimariyi anlamanız lazım.

https://youtu.be/cVEemOmHw9Y

64 Bit Fusion Mimari

6 çekirdeğin bir uyum içerisinde çalışmasını sağlayan en güncel mimari, güç ihtiyacı olduğu zaman performans çekirdeklerinin çalışmasını sağlıyor. Günlük kullanımda ise tasarruf odaklı olan çekirdeklerin kullanılması sağlanıyor. Mimari ile bunun dengesi çok iyi bir şekilde kurulmuş. Yüksek performans + güç tasarrufu ikilisinin arasında kalıyorsunuz.

Eski Hızlı GPU Birimi

Apple Quad – Core grafik biriminin olduğu telefon, GPU konusunda da çok iyi. iPhone 11 Pro Max GPU’su eski modellere göre %20 oranında daha yüksek bir hıza çıkıyor. Aynı zamanda performans arttığı gibi %40 oranında da daha az güç kullanılıyor. AR oyunları ve uygulamaları için muazzam bir GPU birimi var. Hem güçlü hem de güçlü olduğu kadar tasarruflu.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Oppo Find X2 İncelemesi

Core ML3 Yardımcı İşlemcisi

Uygulama geliştiricilerinin A13 yapay zekasından sonuna kadar yararlanmasını sağlayan bölüm, görevlerin otomatik olarak yönetilmesini sağlıyor. GPU birimine ayrı CPU birimine ayrı görevler iletilmekte.

Neural Engine Bölümü

Apple A13 işlemcilerin özel bir yapay zeka bölümü var. Bu yapay zeka bölümünde 8 çekirdekli bir Neural Engine kullanılıyor. Eski seriye göre %20 oranında daha hızlı olan kısım, Face ID gibi işlevlerin hızının artmasını sağlıyor. %15 seviyesine kadar da daha az güç tüketimi olduğunu unutmayın.

Teknik özelliklerde A13 işlemci üzerinde durduk. Öyle de yapmalıydık. Telefonun en önemli kısmı burası. iPhone 11 Pro Max, AnTuTu puanının 536.800 olması bunun kanıtı. RAM için Apple bir bilgilendirme yapmamış olsa da RAM LPDDR4x teknolojisinde ve 4 GB kapasiteye sahip.

Düşük gelmiş olabilir ama bu iOS işletim sisteminin dengesi ile kapatılan bir değer. Yani ihtiyaç karşılanıyor. Depolama biriminde ise farklı seçenekler var. iPhone 11 Pro Max için depolama alanı seçenekleri, ayrı bir önemli çünkü artırılabilir hafıza kullanılmıyor. 64 GB – 256 GB ve 512 GB depolama seçeneği var.

iPhone 11 Pro Max için son teknik bilgi pil olsun. Pil yine resmi açıklanmayan sonradan öğrenilen bir detay. 3969 mAh değerinde pil olan akıllı telefon 18W hızlı şarj özellikli ve bu sayede 30 dakika da yarım şarja çıkabiliyor.

iPhone 11 Pro Max Kamera Özellikleri

Biri kamera mı dedi? Yoksa biri iPhone mu dedi? Çünkü kamera denildiğinde iPhone, iPhone denildiğinde de kamera akla geliyor. iPhone 11 Pro Max kamera konusunda da Apple’ın en yetenekli olan akıllı telefonu.

 • 12 MP f/2.4 diyafram açıklığında 4 kat daha geniş kadraj sunan, 13 mm odak uzaklığında, 5 bileşen lensli ve 120 derece görüş açılı ultra geniş açı kamerası.
 • 26 mm odak uzaklığı olan, 12 MP f/1.8 diyafram açıklığında, 6 bileşenli lensli, %100 focus piksel özellikli geniş açılı kamera.
 • 52 mm odak uzaklığı olan, 12 MP f/2.0 diyafram açıklığında 6 bileşenli 2 kat optik zoomlu optik görüntü sabitleme özellikli telefoto kamerası.
 • 12 MP f/2.2 diyafram açıklığında Portre modu destekli 4K çeken ön kamera.

iPhone 11 Pro Max bu kameralarla beraber 4K 60 Fps çekimi destekliyor. DxOMark kamera puanı 117 puan. Yani elimizde değerlendirme de var.

4 Kat Geniş Kadraj Özelliği

iPhone 11 Pro Max kamera çekiminde ultra geniş açılı kamera sayesinde 4 kat geniş kadraj alınabiliyor ve görüntüleri çok daha geniş bir çerçeve de görme imkanına sahip oluyorsunuz.

Gece Modu Özelliği

iPhone telefonlarda gerçek anlamda gece modu hiç sunulmamıştı. Yeni nesille beraber bu özellik sunuldu. iPhone 11 Pro Max gece modunu da A13 işlemci ile beraber zenginleştirip sunuyor. Bu da telefonun gece çekimlerini çok iyi hale getiriyor. En düşük ışıkta bile gece modu gayet iyi çekimler sağlayabiliyor.

Akıllı HDR Özelliği

Akıllı HDR için kullanılan gelişmiş algoritmalara eşlik eden iPhone 11 Pro Max telefonu, bu sayede çok iyi çekimler sunuyor. Gölge detaylarından ışık detaylarına kadar her şeyiyle iyi çekim kalitesi sunuluyor.

Slofie Özelliği

Önde yer alan 12 MP selfie kamerası, 120 fps süper çekimle yavaş çekim selfie yapmanıza izin veriyor. Bu da Slofie olarak isimlendiriliyor.

iPhone 11 Pro Max Fiyat

En çok can sıkan kısım burası tabii ki. Telefonun şu an itibariyle fiyatları şöyle:

 • iPhone 11 Pro Max 64 GB – 12.329 TL
 • iPhone 11 Pro Max 256 GB – 13.669 TL
 • iPhone 11 Pro Max 512 GB – 15.399 TL

bu fiyatların çok değişiklik göstermemesi de dikkat çekici. Apple’ın iPhone telefonlarında fiyat çok değişmiyor ama ara ara satış kampanyaları oluyor. Bunları takip ederseniz telefonların yanında ek ürünleri de indirimli olarak alabilirsiniz. Ama bu iyi bir takip gerektirecektir. Hele ki iPhone 11 Pro Max modeli için.

Bir cevap yazın