Hijyen ve Çocuk; Çocuklar İçi Hijyen
hijyen ve çocuk

Hijyen ve Çocuk; Çocuklar İçi Hijyen

“Hijyen” kelimesi pek çok Amerikalıya aşina olmayabilir, ancak son yıllarda daha önemli bir endişe haline gelmiştir. Sorun yeni olmamakla birlikte, bu kavramın etrafındaki sorunlar daha belirgindir.

“Hijyen” Yunanca “sağlıklı” iyi anlamına gelen “haeus” kelimesinden gelir. ABD’de ‘hijyen’ kelimesi temizlikle ilişkilidir, diğer ülkelerde anlam farklıdır.

Çocukların yüksek bir “hijyen” seviyesinde olduklarını hissetmeleri nadir değildir, çünkü iyi oturan ve en iyi durumda olan giysiler giyerler. Bununla birlikte, temizliğin “hijyene” eşit olduğu görüşü her yaş ve koşul için uygun değildir.

Neden çocuğunuzun odasında “hijyen” konusunu ele almanız gerektiğini düşünüyorsunuz? Ebeveyn, zeminin halıdan daha kirli olduğunu hissedebilir. Benzer şekilde, yatağın alt kısmı bir çocuk için halıdan daha tehlikeli olabilir. Çocuğunuzun odası hakkında karar verirken bunu akılda tutmak iyi bir fikir olacaktır.

Ne yazık ki, birçok ebeveyn çocuk odalarını düzenli olarak temizlerken bu sorunu düşünmemektedir. Bazı yüzeylerin daha fazla dikkat gerektirebileceği durumlarda tüm yüzeylerin tamamen temiz olması gerektiğini varsayarlar. Bu yüzeyleri belirledikten sonra, izlenecek adımlar çocuğunuzun yaşına bağlı olacaktır.

Ebeveynler bunun neden bazı insanlar için bir sorun olduğunu merak edebilirler, ancak yüzey güvenliği modern teknolojilerimizde bir sorundur. Cam, plastik ve ahşap ürünler, başka bir yüzeye karşı zorlandığında kırılabilir veya parçalanabilir. Ayrıca, bu tür eşyaların liflerine alerjik reaksiyon olasılığı vardır.

Mikroplar kirle kaplı bir yüzey üzerinde daha hızlı büyüyebilir. Temiz bir odanın mikrop ve hastalık içermeyen bir oda olması mantıklı görünecektir. Çocuğunuzun temiz bir yatakta uyuması, onun yüksek bir “hijyen” seviyesine ulaştığı anlamına gelmediğini fark etmek önemlidir.

“Hijyen” aynı zamanda “refah” ile de ilgilidir. Örneğin, temiz bir yüzeyde uyumayan bir çocuk iyi dinlenmez ve hatta hasta olabilir.

İdeal olarak, çocuğunuz temiz bir yatakta uyuyabilmelidir, ancak temiz olarak kabul edilen nedir? En azından, bakımlı bir odanın rahat olduğunu anlamanız gerekir.

Birçok ebeveyn tamamen temiz olan uygun bir yatak bulmakta zorlanır. Çocuğunuzun beşiği ana kararlardan biri olarak seçilecekse, yatağa dikkatlice bakmanız gerekir.

Bazı insanlar standart bir yatağın yeterli olacağını düşünse de, her zaman böyle değildir. Seçeneklerinizi karşılaştırmak ve çocuğunuz için en iyi yatağı satın almak iyi bir fikirdir.

Çocuğunuza temiz bir yüzeyde uyuma şansı verebilecek başka yatak türleri vardır. Yine, iyi bir yatak çocuğunuza iyi bir gece uykusu vermek için hizmet edecektir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Yükselen Burç Bulma | Yükselen Burcunuz Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın